Jump to content



να τους κρατησω η να τους πεταξω... (ssd patriot burst elite 120 gb)


Recommended Posts

καλημερα σε ολουs,

 

προκειται για τους  ssd burst elite 120 gb τηs patriot που αγορασα πριν καμποσους μηνες για τον νεο υπολογιστη (intel pentium 6400) 

 

μονο αρνητικα σχολια εχω διαβασει για αυτους τους δισκους σε διαφορες σελιδες και δεν ξερω εαν πρεπει να τουs κρατησω η οχι...

 

 

η μονη σελιδα που βρηκα και λεει καποια  καλα λογια για αυτους τους δικους ειναι η ποιο κατω

 

https://tech4gamers.com/patriot-memory-burst-120gb-ssd-review/

 

εχω δυο δισκους οποτε εαν τοσο χαλια οπως λενε καλυτερα να αγορασω αλλους, η τιμη σημερα στον σκουρτζ παει 10 και κατι εβρω, εγω τους αγορασα απο κυπρο 23 και κατι εβρω


 

 

Patriot Burst Elite 120 Gb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εάν έχεις backup και αλλού (όπως χρειάζεται για κάθε αποθηκευτικό μέσο), γιατί να μην τους χρησιμοποιήσεις;

Είναι καλύτεροι από μηχανικό δίσκο, και βάσει του μεγέθους δεν νομίζω ότι προορίζονται για υπεραπαιτητική χρήση...

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, το μέλος nikonick έγραψε:

καλημερα σε ολουs,

 

προκειται για τους  ssd burst elite 120 gb τηs patriot που αγορασα πριν καμποσους μηνες για τον νεο υπολογιστη (intel pentium 6400) 

 

μονο αρνητικα σχολια εχω διαβασει για αυτους τους δισκους σε διαφορες σελιδες και δεν ξερω εαν πρεπει να τουs κρατησω η οχι...

 

 

η μονη σελιδα που βρηκα και λεει καποια  καλα λογια για αυτους τους δικους ειναι η ποιο κατω

 

https://tech4gamers.com/patriot-memory-burst-120gb-ssd-review/

 

εχω δυο δισκους οποτε εαν τοσο χαλια οπως λενε καλυτερα να αγορασω αλλους, η τιμη σημερα στον σκουρτζ παει 10 και κατι εβρω, εγω τους αγορασα απο κυπρο 23 και κατι εβρω


 

 

Patriot Burst Elite 120 Gb.jpg

Εχω αυτόν τον ssd σε ένα htpc.

9€ τον πήρα, ούτε με νοιάζει τι επιδόσεις έχει. Με νοιάζει ότι σε pentium του 2013, παίζει τα πάντα απροβλημάτιστα. 

Link to comment
Share on other sites

καλημερα σε ολους,

 

δυστιχως η μητρικη (h510m-hvs r.2) δεν εχει raid controller οποτε οι δισκοι θα μπουνε χωριστα

 

θα γινει καθαρη ενκατασταση των windows  οποτε δεν χρειαζεται backup γιατι εχω αλλους δισκους

 

οι ssd patriot στην καλυτερη περιπτωση να αντεξουναι για γραψε σβησε περιπου 100 terra οποτε οσο καιρο αντεξουνε...

 

φτηνος δισκος ειναι ο ssd της adata ultimate su630 στα 480 gb στα 20 εβρω απο σκρουτζ  με αντοχη περιπου 100 terra γραψε σβησε

 

δεν βρεικα καμια πληροφορια για το controller που εχει

 

στο ποιο κατω  link υπαρχει ενα αρχειο με καποιες γενικες πληροφοριες για τους ssd δισκους

 

 

Link to comment
Share on other sites

3 λεπτά πριν, το μέλος nikonick έγραψε:

adata ultimate su630

Αυτοί έχουνε πραγματικό πρόβλημα με υπερθέρμανση, οπότε αυτούς καλό θα ήταν να τους αποφύγεις. Οι πάτριοτ, απλά είναι λίγο πιο αργοί αλλά δεν είναι κακοί όπως οι SU της Adata (και το λέω εγώ έχωντας 2 adata nvme). 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Στο reddit θα βρεις πολλά και διάφορα από διάφορους χρήστες, το main issue ήταν πως ο 630 είχε πραγματικά κακές επιδόσεις λόγω υπερθέρμανσης. Το expected lifetime του είναι επίσης μικρό, ωστόσο δεν ξέρω σε τι φάση μπορεί να "ψοφήσει" ο ssd. Λέγοντας όμως για μικρό lifetime, θέλω να πω κάποια παραδείγματα οικιακής χρήσης κάποιων SSD, για να'χεις ένα μπούσουλα.

 

 ADATA XPG S11 Gammix (nvme). Δίσκος συστήματος, το PC μου έχει κλείσει λίγες φορές. Επίσης το drive έχει μπει σε 2 διαφορετικές μητρικές.

Spoiler

image.png

Το drive έχει ~20ΤΒ εγγραφές και έχει 89% υγεία. Αυτά σε 2+ χρόνια χρήσης (Απρίλη του 21 αγοράστηκε) , χωρίς τρελά σβήσε-γράψε αλλά και με ένα Windows Update (από 10 σε 11).

 

Σε 2 χρόνια έχασε 10% της υγείας του. Μέχρι να πεθάνει τελείως, θα έχω αλλάξει όλο το σύστημα :p 

 

Αυτό στο γράφω γιατί ανησυχείς για τα 100 ΤΒ για τους Patriot. Ωστόσο αν το σβήσε-γράψε είναι πολλά GB καθημερινά, σίγουρα θα "ψοφήοσυν" ταχύτερα. Σε φυσιολογικές συνθήκες, όμως, κρατάνε πολλά χρόνια (εκτός απρόοπτου θανάτου)

 

Και εδώ, ο παλιότερος SSD που'χω μέσα στο σύστημα, τον οποίο χρησιμοποιώ ακόμη, για κάποια games.

Spoiler

image.png

OCZ Vector 180. Δεν καταλαβαίνει τίποτα, θηρίο! Υπήρξε από δίσκος συστήματος, μέχρι ό,τι φαντάζεσαι.

Δεν ξέρω αν τα TB που αναφέρει το Hard Disk Sentinel, είναι σωστά, μου φαίνεται ότι τα σβήσε-γράψε που'χω κάνει σε αυτόν είναι πολύ περισσότερα, αλλά μπορεί να γελιέμαι.

 

Γενικά. θέλω να καταλήξω πως, δεν ψοφάνε όσο εύκολα νομίζουμε.

Θέλουν τρελό abuse και αν είναι να κάνεις βαριά χρήση, απλά κοιτάς σε κάτι περισσότερο αξιόπιστο, για να 'χεις το κεφάλι ήσυχο. Δηλαδή αν είναι να γλιτώσεις 5-10€, δυστυχώς δε χρειάζεται να το ψάχνεις πολύ, πας στον επόμενο που είναι πιο αξιόπιστος και οι πηγές σου αναφέρουν ότι είναι οκ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 6/8/2023 at 10:15 ΠΜ, το μέλος nikonick έγραψε:

καλημερα σε ολους,

 

δυστιχως η μητρικη (h510m-hvs r.2) δεν εχει raid controller οποτε οι δισκοι θα μπουνε χωριστα

 

 

Και να είχε raid controller, εν έτει 2023 είναι η χειρότερη δυνατή επιλογή να χρησιμοποιήσεις τον raid controller της μητρικής. Ψευτο-controllers είναι ούτως ή άλλως.

 

Software raid να τους κάνεις (λογικά υποστηρίζουν τέτοια λειτουργία τα σαπιο-windows) είτε raid 0 αν δεν σε ενδιαφέρουν τα data που θα περιέχουν, είτε raid 1

Έγινε επεξεργασία από gdp77
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

χαιρετω ολους,

 

φιλε gdp77, αυτα δεν τα γνωριζα οποτε θα μαθω περισσοτερα για λογισμικο για raid...

 

ισως εαν παρω μεγαλuτερους δισκους το raid να εχει νοημα

 

ευχαριστω

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.