Jump to content



Αναβάθμιση


Recommended Posts

Καλησπέρα σάς θα ήθελα τα φώτα σάς. 

Σύντομα θα έχω νέα κάρτα γραφικών asrock radeon rx 6750 challenger και θα ήθελα να κάνω και κάποιες άλλες αλλαγές. πχ τροφοδοτικό με ενδιαφέρει corsair HX1000i 1000w θεωρείται ότι είναι υπερβολικό? Αν ναι ποιο μου προτείνετε. 

 

Cpu  Ryzen 3700x  (θα γίνει αλλαγή κάποια στιγμή με 5800x3d)

Motherboard  gigabyte B450 Aorus Pro

Ram 16 gb 3200 (σκέφτομαι να βάλω 32 η και 64)

Τροφοδοτικό  corsair Gs700 Cp90

Κουτί  Carbide 400r cc90

Και 2 monitor 

 

Συγνώμη αν ζάλισα. ότι μου προτείνετε θα ήθελα να είναι μέσω msystems. εκτός και υπάρχει κάτι το τρομερό που δεν το έχει. Ευχαριστώ 

Link to comment
Share on other sites

Η κάρτα που σκοπεύεις να βάλεις έχει ως προτεινόμενο τροφοδοτικό τα 700W. Το να βάλεις 1000αρι χωρίς να έχεις βλέψεις για να βάλεις σύντομα κάποιο "τέρας" (RTX 4090 κλπ) στο σύστημά σου εμένα μου μοιάζει κάπως υπερβολικό. Βάλε κάποιο ποιοτικό 850αρι και δεν νομίζω να χάσεις κάπου. Προσωπικά θα πήγαινα σε Corsair RM850x (Gold) και σε Seasonic Focus GX 850 (Gold) ή Focus PX 850 (Platinum). Θα απέφευγα τα RM850e γιατί διαβάζω για θορυβώδες ανεμιστήρα.

 

Για την μνήμη, αν δεν κάνεις κάποια δουλειά που να χρειάζεται μεγάλη ποσότητα μνήμης, τότε και τα 32GB είναι υπεραρκετά.

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Το τροφοδοτικό που ήδη έχεις είναι επαρκές. Ο RX 6750 υποστηρίζει PCIe 4.0, όπως και ο επεξεργαστής που ήδη έχεις, αλλά το motherboard, όχι. Αν θέλεις να ξοδέψεις κάποια χρήματα παραπάνω, πάρε και ένα νεώτερο motherboard, και -γιατί όχι- έναν SSD που να υποστηρίζει PCIe 4.0.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το τροφοδοτικό το έχω αρκετά χρόνια τελευταία φορά που είχα κάνει κάποιες αλλαγές μου είχε πει ο τεχνικός ότι είναι στα όρια του, οπότε έλεγα να βάλω και ένα καλό τώρα να το έχω σίγουρα και για ότι άλλο αναβάθμιση κάνω σίγουρα όχι τέρας κάρτα αλλά επεξεργαστή, υδροψυξη πχ.

Και για ram σκέφτομαι 64 και όχι 32 επειδή έχω 2 μόνιτορ και δουλεύω ldplayer. και bluestuck που τουλάχιστον τώρα με της 16 ram έχω θέμα. @TopCLR

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω τι παει να πει "ειναι στα ορια του" , πως εκρινε κατι τετοιο .... 

Ηταν εναν ποιοτικο επωνυμο τροφοδοτικο που ειχες παρει πριν καποια χρονια . ειδικα αν δε το εχεις ζορισει (που αμφιβαλλω ), το πιο πιθανο ειναι αυτο να θαψει εσενα παρα το αντιθετο . 

 

Για εμενα , κρατα τα λεφτα . "τερματισε" το συστημα οσο μπορεις/θες , ειτε με παραπανω ραμ / επεξεργαστη . 

Και τροφοδοτικο βλεπεις στην επομενη εντελως νεα πλατφορμα που θα χτισεις 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μου το είπε όταν άλλαξα επεξεργαστή αν θυμάμαι καλά. Και γιαυτό σκέφτομαι να το αλλάξω να είμαι σίγουρος αλλά σίγουρα θα ήθελα να ρίξω τα λεφτά σε άλλη ram επεξεργαστή. @kpetros

Έγινε επεξεργασία από taskos
Link to comment
Share on other sites

Τα δύο μόνιτορ δεν παίζουν ρόλο στην μνήμη (μόνο τον τρόπο που θα συνδεθούν με την κάρτα γραφικών να δεις). Το προγράμματα που ανέφερες βλέπω πως θα είναι μια χαρά με 32GB. Τώρα αν θες 64GB δεν θα τα "χαλάσουμε"! Άλλωστε εκεί που έπεσαν οι τιμές των μνημών δεν είναι κι άσχημα.

 

@Oric

Θα βάλει μνήμη, θα αλλάξει επεξεργαστή..    ε, άμα είναι να πάρει και μητρική ας κοιτάξει ολική αναβάθμιση καλύτερα. Πρέπει ντε και καλά να μείνει στο AM4;

Link to comment
Share on other sites

Όταν άλλαξα επεξεργαστή μου φάνηκε και εμένα παράξενο, γιατί αυτός που έβαλα, έχω σίγουρα θέλει λιγότερο ρεύμα από τον fx8350 που είχα. Αλλά λέω σίγουρα ξέρει κάτι περισσότερο από εμένα 

Link to comment
Share on other sites

@taskos

Αμα δεν εχει προκυψει αναγκη με παραπανω επεξεργαστικη ισχυ , δεν εχει νοημα να βαλεις 5800χ3δ . 

+16gb ram ειναι ευκολο , γρηγορο και πλεον απαραιτητο θα ελεγα να φτασεις τα συνολο 32 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Αν παρει θεωρω μια ακομα καλυτερη καρτα γραφικων και μεινει με παλαιοτερο επεξεργαστη θα δημιουργηθει θεμα bottleneck οποτε κατα τη γνωμη μου πανε αχρηστα τα +300 στην καρτα γραφικων και σιγουρα θα θελει ακόμα καλυτερο τροφοδοτικο. 🙂

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, taskos said:

(θα γίνει αλλαγή κάποια στιγμή με 5800x3d)

 

Επειδή απ' οτι καταλαβαίνω υπάρχουν περιορισμοί στο μπάτζετ, κρατάς αυτόν που έχεις. 

Επίσης δεν έχει νόημα και το να αλλάξεις τροφοδοτικό με 1000αρι.

Η ram μπορεί να έχει νόημα, ανάλογα τη χρήση σου. 

 

Τα έξτρα λεφτά τα ρίχνεις σε καλύτερη κάρτα γραφικών. Ακόμα και 1080 να είναι τα μονιτόρ σου, αξίζει μια πιο δυνατή. Εδώ, αναλογα το πόσο πιο δυνατή μπορεί να θες και τροφοδοτικό.

 

 

2 hours ago, taskos said:

μου είχε πει ο τεχνικός ότι είναι στα όρια του

 

Πως το υπολόγισε αυτό; 

 

 

37 minutes ago, Deathstroke13 said:

Αν παρει θεωρω μια ακομα καλυτερη καρτα γραφικων και μεινει με παλαιοτερο επεξεργαστη θα δημιουργηθει θεμα bottleneck οποτε κατα τη γνωμη μου πανε αχρηστα τα +300 στην καρτα γραφικων και σιγουρα θα θελει ακόμα καλυτερο τροφοδοτικο. 

 

Οτι θα παίξει cyberpunk full γραφικά με την 6750 και θα τον κόβει ο 3700; Doubt. 

Mονο σε κάποιο online θα τον κόψει αλλά και πάλι τύπου αντι να πιάνει 250fps θα πιάσει 150. 

Link to comment
Share on other sites

Το τροφοδοτικό το έχω από το 2013

Και αλλαγή επεξεργαστή σε 3700x 

Έγινε το 2020 τότε μου είπε ότι το τροφοδοτικό είναι στα όρια του και καλό είναι να το αλλάξω δεν έχω ιδέα γιατί μου το είπε απλά το αναφέρω 

Link to comment
Share on other sites

On 6/8/2023 at 9:41 ΜΜ, το μέλος taskos έγραψε:

Το τροφοδοτικό το έχω από το 2013

Και αλλαγή επεξεργαστή σε 3700x 

Έγινε το 2020 τότε μου είπε ότι το τροφοδοτικό είναι στα όρια του και καλό είναι να το αλλάξω δεν έχω ιδέα γιατί μου το είπε απλά το αναφέρω 

Με τον fx  τοσα χρονια , οτι και να'κανες  (που σιγουρα επαιζες games) το τροφοδοτικο οπως σε ειπε και ο μαστορας , το εχεις φαει , παρε ενα Coolermaster 750w Gold  οπως ειπε και ο TopCLR και εισαι καλυμμένος με την καρτα που θα βαλεις.

Link to comment
Share on other sites

On 6/8/2023 at 8:53 ΜΜ, το μέλος Deathstroke13 έγραψε:

Αν παρει θεωρω μια ακομα καλυτερη καρτα γραφικων και μεινει με παλαιοτερο επεξεργαστη θα δημιουργηθει θεμα bottleneck οποτε κατα τη γνωμη μου πανε αχρηστα τα +300 στην καρτα γραφικων και σιγουρα θα θελει ακόμα καλυτερο τροφοδοτικο. 🙂

 

On 6/8/2023 at 9:26 ΜΜ, το μέλος Cyber_Cookie έγραψε:

Οτι θα παίξει cyberpunk full γραφικά με την 6750 και θα τον κόβει ο 3700; Doubt. 

Mονο σε κάποιο online θα τον κόψει αλλά και πάλι τύπου αντι να πιάνει 250fps θα πιάσει 150. 

 

Επειδή έχω την σχετική εμπειρία στο θέμα (5600ΧΤ -ούτε καν 6750ΧΤ που πήρε ο ts- + 3700X) αναφέρω τα εξής:

 

1) Σε 1080p medium-low settings για online gaming, όταν πας δηλαδή για fps vs quality (γιατί χέστηκες) , ναι ο επεξεργαστής ρίχνει bottleneck. Σε εμένα ο 3700Χ έκοβε την gpu στο warzone (92% πήγαινε αν θυμάμαι καλά) και δεν την άφηνε να τερματίσει.

 

2) Σε single player 1080p full quality είτε 1440p δεν ισχύει αυτό, καθώς η κάρτα παίζει τον κυρίαρχο ρόλο.

 

Τώρα βέβαια η 6750ΧΤ είναι τέρας μπροστά την 5600ΧΤ που έχω εγώ οπότε ενδέχεται και σε 1080p full settings πάλι να ρίχνει κάποιο μικρό bottlenect ο 3700Χ.

 

Βεβαίως, αν ο ts παίζει παιχνίδια και έχει την οικονομική δυνατότητα, αξίζει σε ΑΜ4 να δώσεις τα χρήματα για να περάσεις σε σειρά 5000, καθώς οι διαφορές από τη σειρά 3000 είναι αισθητές. Για το αν θα πάει σε 3D ή όχι θα πρέπει να το αποφασίσει κατόπιν έρευνας π.χ. ποια χρήματα ζητάνε οι συγκεκριμένοι επεξεργαστές στη δεδομένη στιγμή της αναβάθμισης και ποιες διαφορές δίνει ο 3D στα παιχνίδια που παίζει ο ts.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.