Jump to content



διαφορά domain authority και delegation


serpico75

Recommended Posts

Καλησπέρα.

 

Στο DNS, σε ένα domain, υπάρχει διαφορά ανάμεσα σε authority και delegation; Και εάν ναι, ποιά/ποιές είναι;

Έγινε επεξεργασία από serpico75
Link to comment
Share on other sites

Πολύ χοντρικά ισχύουν τα παρακάτω:

 

Authoritative είναι ένας DNS που είναι υπεύθυνος για ένα συγκεκριμένο Zone ή μέρος αυτού. Οι Forward DNS αναζητούν σε αυτόν τα records για να τα σερβίρουν με τη σειρά τους στους πελάτες τους.

 

Delegation έχουμε όταν ένας Authoritative DNS παραχωρεί την δυνατότητα σε άλλον server να είναι authoritative για μέρος του zone, δηλαδή για κάποιο subdomain(s).

 

Ελπίζω να μην σε έμπλεξα παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Δεν με έμπλεξες. Ίσως καταλάβω καλύτερα όταν φτάσω καί στη μελέτη στους όρους zone και subdomain.

 

Για την ώρα, πολύ πιθανό λάθος, σε μια περίπτωση TLD, ο authoratitive server, θα εχει τα records. Τώρα, σε περίπτωση που ένα subdomain το έχει κάνειd elegate σε άλλον server, τα records θα τα έχει αυτός ο άλλος server.

 

Και πιο συγκεκριμένα με παράδειγμα:

 

a.gr (authorative server με IP x.x.x.x.)

z.a.gr (delegated server με IP y.y.y.y)

 

τότε εάν θέλω να βρω το site a.gr , τα records τα έχει ο x.x.x.x.

Εάν θέλω να στείλω ένα mail test@z.a.gr , το MX το έχει ο y.y.y.y

 

Αλλά ολ'αυτά ίσως είναι και (προσωρινά) λάθος, διότι δεν έχω φτάσει στη μελέτη μου σε zone & subdomain.

Έγινε επεξεργασία από serpico75
Link to comment
Share on other sites

Ένας recursive resolver ξεκινάει από το root zone μέχρι να φτάσει στο πλήρες όνομα που θέλει να βρει. πχ. στο z.a.gr. θα ρωτήσει τους root πού να βρει το .gr, μετά οι .gr θα του πουν πού να βρει το a.gr, μετά οι a.gr θα του πουν πού να βρει το z.a.gr, και τέλος οι z.a.gr θα απαντήσουν στην ερώτηση για το MX type record.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.