Jump to content



RAM 4 Modules σε μητρική Dual Channel


Recommended Posts

10 ώρες πριν, το μέλος Oric έγραψε:

 

Ή τα 2x2GB dimms είναι 1600άρια, ή είναι πειραγμένο το bios.

 

Οπως βλεπεις ειναι 1333. Εννοειται οτι στο bios πηγα κι εβαλα χειροκινητα 1600, αλλιως και τα αλλα δυο 1600ρια dimms  θα ετρεχαν στα 1333.

Μα και στο αλλο pc μου που εχω 2x8GB 1600ρια, παλι πρεπει να το βαλω χειροκινητα αλλιως τρεχουν στα 1333.

Αλλες αλλαγες δεν εχω κανει. Δηλαδη αν απλα περασω τις default/εργοστασιακες τιμες, αυτο θεωρειται πειραγμα και o/c?

 

corsair-ram.png
 
 
 
 
 
 

 

 

9 ώρες πριν, το μέλος acct έγραψε:

Το ίδιο ακριβώς συμβαίνει και με τις 1333. Αν πεις στον controller να τις τρέχει στα 1600, θα το κάνει. Το θέμα είναι αν οι μνήμες μπορούν να αντεπεξέλθουν. Η "πιο αργή μνήμη" δεν είναι αυτή που έχει την πιο αργή ονομαστική ταχύτητα. Είναι αυτή που δεν μπορεί να ακολουθήσει τις πιο γρήγορες ρυθμίσεις, όταν τις εφαρμόσεις στο BIOS/UEFI.

 

Αρα να τις βαλω και στα 2000? Δε παιζουν ρολο οι ονομαστικες τιμες στο αν μπορουν ή οχι να ανταπεξελθουν?

Ποιο το νοημα τελικα των ονομαστικων ταχυτητων στην αγορα? Διοτι οσο πιο υψηλή η ονομαστικη ταχυτητα, τοσο και πιο ακριβη η τιμη σε €.

Έγινε επεξεργασία από coolman
Link to comment
Share on other sites

19 λεπτά πριν, το μέλος coolman έγραψε:

Οπως βλεπεις ειναι 1333. Εννοειται οτι στο bios πηγα κι εβαλα χειροκινητα 1600, αλλιως και τα αλλα δυο 1600ρια dimms  θα ετρεχαν στα 1333.

Μα και στο αλλο pc μου που εχω 2x8GB 1600ρια, παλι πρεπει να το βαλω χειροκινητα αλλιως τρεχουν στα 1333.

Αλλες αλλαγες δεν εχω κανει. Δηλαδη αν απλα περασω τις default/εργοστασιακες τιμες, αυτο θεωρειται πειραγμα και o/c?

 

Αρα να τις βαλω και στα 2000? Δε παιζουν ρολο οι ονομαστικες τιμες στο αν μπορουν ή οχι να ανταπεξελθουν?

Ποιο το νοημα τελικα των ονομαστικων ταχυτητων στην αγορα? Διοτι οσο πιο υψηλή η ονομαστικη ταχυτητα, τοσο και πιο ακριβη η τιμη σε €.

 

Γράφουν 1333. Έβαλες 1600. Εσύ τι λες, θεωρείται o/c ή όχι;

Κατά τα άλλα, θεωρείς πιο πιθανό να παίξουν στα 2000 μνήμες που είναι πιστοποιημένες για 2000 ή για 1333;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, το μέλος minast έγραψε:

Γράφουν 1333. Έβαλες 1600. Εσύ τι λες, θεωρείται o/c ή όχι;

 

Εβαλα 1600 γιατι τοσο ειναι το αλλο ζευγος.

Νομιζα οτι o/c σημαινει κατι παραπανω απο την απλη αλλαγη auto frequency σε manual. To ρευμα παραμενει default(1,5V).

 

 

1 ώρα πριν, το μέλος minast έγραψε:

Κατά τα άλλα, θεωρείς πιο πιθανό να παίξουν στα 2000 μνήμες που είναι πιστοποιημένες για 2000 ή για 1333;

 

Δε θεωρω κατι, ρωταω για να μαθω τι ισχυει. Μνημες που ειναι πιστοποιημενες στα 2000, δεν ειναι δεδομενο οτι θα τρεξουν στα 2000?

Εγω δεν εχω καμια διαθεση να τρεξω τιμες πανω απο τις πιστοποιημενες. Αλλα οταν παιρνεις μνημες πιστοποιημενες στα 1600, γιατι με το auto τρεχουν στα 1333?

Link to comment
Share on other sites

43 minutes ago, coolman said:

Μνημες που ειναι πιστοποιημενες στα 2000, δεν ειναι δεδομενο οτι θα τρεξουν στα 2000?

 

Όχι. Σημαίνει απλά ότι έχουν περισσότερες πιθανότητες να το κάνουν. Είναι δεδομένο ότι θα τρέξουν στην ονομαστική τους ταχύτητα. Αλλιώς μπορείς να τις επιστρέψεις στο μαγαζί.

 

43 minutes ago, coolman said:

Αλλα οταν παιρνεις μνημες πιστοποιημενες στα 1600, γιατι με το auto τρεχουν στα 1333?

 

Γιατί 1333 είναι η ονομαστική τους ταχύτητα. Στα 1600 τρέχουν επειδή τους κάνεις overclocking. Κυριολεκτικά τρέχεις το ρολόι τους -clock- σε μεγαλύτερη συχνότητα -over- από εκείνη για την οποία είναι προορισμένες. Παίζει να το έχουμε γράψει 10 φορές από την προηγούμενη σελίδα και εξακουθεί να σου μοιάζει απίστευτο...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, το μέλος acct έγραψε:

Όχι. Σημαίνει απλά ότι έχουν περισσότερες πιθανότητες να το κάνουν. Είναι δεδομένο ότι θα τρέξουν στην ονομαστική τους ταχύτητα. Αλλιώς μπορείς να τις επιστρέψεις στο μαγαζί

 

Mα για την ονομαστικη τους ταχυτητα μιλαω, μόνο γι αυτη.  Νομιζα οτι "πιστοποιηση" εννοουσες την ονομαστικη ταχυτητα, αυτη με την οπoια πωλουνται και για την οποια τιμωνται(σε ευρω).

 

 

4 ώρες πριν, το μέλος acct έγραψε:

Γιατί 1333 είναι η ονομαστική τους ταχύτητα. Στα 1600 τρέχουν επειδή τους κάνεις overclocking. Κυριολεκτικά τρέχεις το ρολόι τους -clock- σε μεγαλύτερη συχνότητα -over- από εκείνη για την οποία είναι προορισμένες.

 

 

Μιλαω για μνημες που εχουν ονομαστικη 1600 (οι 1333 του προηγουμενου image ειναι σε αλλο pc, μη τα μπλεκουμε).

Οταν λοιπον βαλεις αυτες, δε θα πρεπει η μητρικη by auto να σου δινει 1600?

 

 

g-skill.png

 

 

 

Έγινε επεξεργασία από coolman
Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πριν, το μέλος coolman έγραψε:

Μιλαω για μνημες που εχουν ονομαστικη 1600 (οι 1333 του προηγουμενου image ειναι σε αλλο pc, μη τα μπλεκουμε).

Οταν λοιπον βαλεις αυτες, δε θα πρεπει η μητρικη by auto να σου δινει 1600?

Όχι.

Στο πόσο θα τρέχουν οι μνήμες χωρίς πειραγμα (default που λένε στο χωριό μου!) εξαρτάται:

α) Από τον imc του επεξεργαστή. Αν παράδειγμα ο επεξεργαστής έχει σαν στάνταρ συχνότητα τα 1333Mhz.

β) Από την ίδια την μνήμη και τα στοιχεία που έχει στο SPD. Στο SPD υπάρχουν αποθηκευμένα κάποια προφίλ συχνοτήτων σύμφωνα με το πρότυπο JEDEC όπως και προφίλ XMP/DOCP/EXPO. Το πιο συνήθες είναι να διαφημίζει ο κατασκευαστής την συχνότητα (ονομαστική συχνότητα) που υποστηρίζει το XMP/DOCP/EXPO η οποία όμως είναι ανώτερη συχνότητα* από τις JEDEC αλλά θεωρείται και overclock (όπως λέει και η ονομασία των προφίλ). Σε στοκ καταστάσεις (by auto που λες και εσύ) χρησιμοποιούνται τα προφίλ JEDEC που είναι χαμηλότερα (ή και πιο χαλαρά σε χρονισμούς) από το XMP.

Μια τυχαία εικόνα από ίντερνετ τις καρτέλας "SPD" του CPU-Z.

image.png.ff46bd863369bd75d2fd39e2be76237d.png

 

γ) Από την ίδια την μητρική ως προς τις συχνότητες μνημών που μπορεί να υποστηρίξει. Όπου αναφέρονται μερικές ως O.C. (overclock).

 

Χοντρικά το α) και το γ) συμβαδίζουν (ως προς την στάνταρ συχνότητα) γιατί ο κατασκευαστής του επεξεργαστή (και του imc που περιέχει) δίνει τις προδιαγραφές που θα πληρούν οι μητρικές στους κατασκευαστές των μητρικών. Παράδειγμα Αν η Intel ορίζει ότι ο χ επεξεργαστής έχει στάνταρ συχνότητα τα 1333Mhz οι μητρικές που τον υποστηρίζουν ορίζουν τις ανώτερες συχνότητες ως overclock.

 

 

*Ανώτερη συχνότητα που εγγυάται ο κατασκευαστής της μνήμης ότι λειτουργεί. Υπό συγκεκριμένες συνθήκες (χειροκίνητες ρυθμίσεις για overclock) μπορούν και ψηλότερα κάποιες μνήμες.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, το μέλος TopCLR έγραψε:

Όχι.

Στο πόσο θα τρέχουν οι μνήμες χωρίς πειραγμα (default που λένε στο χωριό μου!) εξαρτάται:

 

Mαλιστα. Αλλα αφου εξαρταται απο αλλους παραγοντες, τοτε ποιο ειναι το νοημα της αναγραφομενη συχνοτητας που εχουν τα διάφορα dimmακια της αγορας?

Μηπως οτι τοσο ειναι το maxiumum που μπορει να επιτευχθει?

 

 

3 ώρες πριν, το μέλος TopCLR έγραψε:

α) Από τον imc του επεξεργαστή. Αν παράδειγμα ο επεξεργαστής έχει σαν στάνταρ συχνότητα τα 1333Mhz.

 

 

Πόσο imc εχει ο PhenomII  960T? Εψαξα στο google αλλα δε βρηκα.

 

 

3 ώρες πριν, το μέλος TopCLR έγραψε:

β) Από την ίδια την μνήμη και τα στοιχεία που έχει στο SPD. Στο SPD υπάρχουν αποθηκευμένα κάποια προφίλ συχνοτήτων σύμφωνα με το πρότυπο JEDEC όπως και προφίλ XMP/DOCP/EXPO. Το πιο συνήθες είναι να διαφημίζει ο κατασκευαστής την συχνότητα (ονομαστική συχνότητα) που υποστηρίζει το XMP/DOCP/EXPO η οποία όμως είναι ανώτερη συχνότητα* από τις JEDEC αλλά θεωρείται και overclock (όπως λέει και η ονομασία των προφίλ).

*Ανώτερη συχνότητα που εγγυάται ο κατασκευαστής της μνήμης ότι λειτουργεί. Υπό συγκεκριμένες συνθήκες (χειροκίνητες ρυθμίσεις για overclock) μπορούν και ψηλότερα κάποιες μνήμες.

 

 

Στις συγκεκριμενες G.Skill δε συμβαινει αυτο, το εχω τσεκαρει απ το site του κατασκευαστη. Συμβαινει σε αλλες μνημες του ιδιου κατασκευαστη, αλλα οχι σε αυτες. Τα 1600 ειναι πραγματικα.

 

 

3 ώρες πριν, το μέλος TopCLR έγραψε:

Σε στοκ καταστάσεις (by auto που λες και εσύ) χρησιμοποιούνται................

 

 

Δεν ειναι κατι που το λεω εγω, ειναι ρυθμιση του bios της mobo. Yπαρχει εκει επιλογη auto και manually.

 

 

3 ώρες πριν, το μέλος TopCLR έγραψε:

γ) Από την ίδια την μητρική ως προς τις συχνότητες μνημών που μπορεί να υποστηρίξει. Όπου αναφέρονται μερικές ως O.C. (overclock).

 

 

Η συγκεκριμενη μητρικη αναφερει:

 

Support for DDR3 2000(O.C.)/1866/1600/1333/1066 MHz memory modules

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Για να δούμε αν μπορούμε να παίξουμε μπάλα!

 

16 ώρες πριν, το μέλος coolman έγραψε:

Mαλιστα. Αλλα αφου εξαρταται απο αλλους παραγοντες, τοτε ποιο ειναι το νοημα της αναγραφομενη συχνοτητας που εχουν τα διάφορα dimmακια της αγορας?

Μηπως οτι τοσο ειναι το maxiumum που μπορει να επιτευχθει?

Αν παρατήρησες έναν αστερίσκο που έβαλα, δεν ήταν αστέρι Χριστουγέννων! Έχει μια εξήγηση για την ανώτερη συχνότητα που δίνει ο κατασκευαστής (ονομαστική συχνότητα). Γράφει:

19 ώρες πριν, το μέλος TopCLR έγραψε:

*Ανώτερη συχνότητα που εγγυάται ο κατασκευαστής της μνήμης ότι λειτουργεί. Υπό συγκεκριμένες συνθήκες (χειροκίνητες ρυθμίσεις για overclock) μπορούν και ψηλότερα κάποιες μνήμες.

 

 

 

16 ώρες πριν, το μέλος coolman έγραψε:

Πόσο imc εχει ο PhenomII  960T? Εψαξα στο google αλλα δε βρηκα.

Δεν θυμάμαι αν έχεις γράψει πιο πίσω τι σύστημα έχεις. Επειδή πέρασαν από μένα Phenom II (955 και 965) ξέρω πως η στάνταρ συχνότητα της μνήμης τους είναι τα 1333Mhz. Για τον 960Τ η AMD δεν αναφέρει συχνότητα αλλά το cpu-world γράφει DDR2 1066 - DDR3 1333.

 

 

 

16 ώρες πριν, το μέλος coolman έγραψε:

Στις συγκεκριμενες G.Skill δε συμβαινει αυτο, το εχω τσεκαρει απ το site του κατασκευαστη. Συμβαινει σε αλλες μνημες του ιδιου κατασκευαστη, αλλα οχι σε αυτες. Τα 1600 ειναι πραγματικα.

Δεν κατάλαβα τι δεν συμβαίνει στις G.Skill που έχεις; Το SPD και τα προφίλ που αναφέρω; Κάνε ένα κόπο και βάλε ένα screenshot από την καρτέλα SPD του CPU-Z (σαν το τυχαίο που έβαλα εγώ) να δούμε τι έχει! Να ξέρεις πως επειδή το SPD είναι στάνταρ κανόνας όσο αφορά τις μνήμες, όλες οι μνήμες έχουν. Για να μπορούν να λειτουργήσουν με τις μητρικές. Εαν εννοείς ότι έχει προφίλ JEDEC 1600 (και όχι κατώτερο από XMP) τότε θα μπορούσε ένας επεξεργαστής που έχει στάνταρ συχνότητα τα 1600 να την λειτουργήσει αυτόματα στα 1600. Όχι όμως ο 960Τ (έχει 1333Mhz).

Αν εννοείς κάτι άλλο εξήγησε να καταλάβουμε.

 

 

16 ώρες πριν, το μέλος coolman έγραψε:

Δεν ειναι κατι που το λεω εγω, ειναι ρυθμιση του bios της mobo. Yπαρχει εκει επιλογη auto και manually.

Εσύ το λες "auto", εγώ το λέω "στοκ", κάποιος άλλος το λέει "default". Όλα είναι το ίδιο. Απλώς έβαλα την παρένθεση για να καταλάβεις ότι μιλάω για το ίδιο πράγμα.

 

 

17 ώρες πριν, το μέλος coolman έγραψε:

Η συγκεκριμενη μητρικη αναφερει:

 

Support for DDR3 2000(O.C.)/1866/1600/1333/1066 MHz memory modules

Η "συγκεκριμένη μητρική" θα μας ήταν γνωστή αν έγραφες το ακριβές μοντέλο της. Με αυτό που δείχνεις υποθέτω πως είναι μητρική AM3+ που υποστηρίζει και τους Buldozer κλπ. Αν ψάξεις το manual της μητρικής θα δεις ότι μόνο με επεξεργαστές ΑΜ3+ λειτουργεί στα 1866Mhz σαν στάνταρ συχνότητα. Ο FX 8320 παράδειγμα έχει συχνότητα μνήμης 1866Mhz.

 

 

Ένα βασικό βήμα αρχικά θα ήταν να έγραφες ποιο ακριβώς είναι το σύστημα (επεξεργαστής, μητρική, μνήμη) για να έχουμε μια βάση για την συζήτηση. Επεξεργαστής Phenom II 960Τ, μητρική πιθανόν AM3+, μνήμες G.Skill 1600Mhz. Είναι λίγα (εκτός τον επεξεργαστή που τον είδαμε πλέον).

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, TopCLR said:

Ένα βασικό βήμα αρχικά θα ήταν να έγραφες ποιο ακριβώς είναι το σύστημα (επεξεργαστής, μητρική, μνήμη) για να έχουμε μια βάση για την συζήτηση. Επεξεργαστής Phenom II 960Τ, μητρική πιθανόν AM3+, μνήμες G.Skill 1600Mhz. Είναι λίγα (εκτός τον επεξεργαστή που τον είδαμε πλέον).

 

Το πρόβλημα ξεκινά από πιο πίσω.

 

Το θέμα ξεκίνησε για να απαντηθεί γενικά αν είναι προτιμότερα τα κιτ 2 DIMM ή 4 DIMM. Αφού απαντήθηκε (αναγκαστικά με αστερίσκους), αναμενόμενα προέκυψαν μερικά επιπλέον διευκρινιστικά ερωτήματα. Κι αυτά απαντήθηκαν με βάση το παράδειγμα 2 διαφορετικών κιτ DDR4 64 GB (2x32 GB, 4x16 GB).

 

Και τώρα βρισκόμαστε στο σημείο που αντιμετωπίζουμε διαφορετικά διευκρινιστικά ερωτήματα επιστρατεύοντας δύο διαφορετικά σετ DIMM DDR3, 2x2GB και 2x4 GB.

 

Οι απαντήσεις στα γενικά ερωτήματα έχουν δοθεί. Μπορεί στη συνέχεια βρεθούμε να μιλάμε για DDR5-6000, αλλά πρακτικά επαναλαμβάνουμε τις ίδιες απαντήσεις στις ίδιες ερωτήσεις, διατυπωμένες λίγο διαφορετικά.

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, το μέλος TopCLR έγραψε:

 

 

Αν παρατήρησες έναν αστερίσκο που έβαλα, δεν ήταν αστέρι Χριστουγέννων! Έχει μια εξήγηση για την ανώτερη συχνότητα που δίνει ο κατασκευαστής (ονομαστική συχνότητα). 

[*Ανώτερη συχνότητα που εγγυάται ο κατασκευαστής της μνήμης ότι λειτουργεί. Υπό συγκεκριμένες συνθήκες (χειροκίνητες ρυθμίσεις για overclock) μπορούν και ψηλότερα κάποιες μνήμες]

 

Βεβαιως και το προσεξα, γιαυτο και το συμπεριελαβα στο quote, οπως ειδες.

Παμε στην ουσια ομως, η αναγραφομενη ταχυτητα ειναι λοιπον ειναι αυτη που εγγυαται ο κατασκευαστης οτι λειτουργει. Αλλα μόνο σε συνδυασμο με αλλους παραγοντες?

Υποψιν οτι δε με ενδιαφερει για υψηλοτερα, μόνο για τις εγγυημενες ονομαστικες τιμες.

 

 

Επειδή πέρασαν από μένα Phenom II (955 και 965) ξέρω πως η στάνταρ συχνότητα της μνήμης τους είναι τα 1333Mhz. Για τον 960Τ η AMD δεν αναφέρει συχνότητα αλλά το cpu-world γράφει DDR2 1066 - DDR3 1333.

 

Οk, αρα γιαυτο παιρνω 1333 στο default, ενω οι μνημες ειναι 1600.

 

 

Η "συγκεκριμένη μητρική" θα μας ήταν γνωστή αν έγραφες το ακριβές μοντέλο της. Με αυτό που δείχνεις υποθέτω πως είναι μητρική AM3+ που υποστηρίζει και τους Buldozer κλπ. Αν ψάξεις το manual της μητρικής θα δεις ότι μόνο με επεξεργαστές ΑΜ3+ λειτουργεί στα 1866Mhz σαν στάνταρ συχνότητα. Ο FX 8320 παράδειγμα έχει συχνότητα μνήμης 1866Mhz.

 

Μα δε με ενδιαφερουν τα 1866. Η μητρικη παιρνει ΑΜ3 και ΑΜ3+ (ο 960Τ ειναι ΑΜ3) και ειναι αυτη.

 

 

Ένα βασικό βήμα αρχικά θα ήταν να έγραφες ποιο ακριβώς είναι το σύστημα (επεξεργαστής, μητρική, μνήμη) για να έχουμε μια βάση για την συζήτηση. Επεξεργαστής Phenom II 960Τ, μητρική πιθανόν AM3+, μνήμες G.Skill 1600Mhz. Είναι λίγα (εκτός τον επεξεργαστή που τον είδαμε πλέον).

 

 

Φυσικα, οτι θες σου λεω. Εχω αναφερει και τα τρια σετ μνημων που εχω, και αυτα ειναι και το ζητουμενο τοσο σε αυτο οσο και στο διπλανο σχετικο θρεντ.

 

 

 

4 ώρες πριν, το μέλος acct έγραψε:

Το πρόβλημα ξεκινά από πιο πίσω.

 

Το θέμα ξεκίνησε για να απαντηθεί γενικά αν είναι προτιμότερα τα κιτ 2 DIMM ή 4 DIMM. Αφού απαντήθηκε (αναγκαστικά με αστερίσκους), αναμενόμενα προέκυψαν μερικά επιπλέον διευκρινιστικά ερωτήματα. Κι αυτά απαντήθηκαν με βάση το παράδειγμα 2 διαφορετικών κιτ DDR4 64 GB (2x32 GB, 4x16 GB).

 

Και τώρα βρισκόμαστε στο σημείο που αντιμετωπίζουμε διαφορετικά διευκρινιστικά ερωτήματα επιστρατεύοντας δύο διαφορετικά σετ DIMM DDR3, 2x2GB και 2x4 GB.

 

 

Οταν λες "προβλημα"?

 

Να διευκρινησω οτι δεν ειμαι εγω ο ts. O ts ανεφερε το δικο του θεμα (νομιζω οτι εχει επιλυθει), οποτε προσθεσα κι εγω το δικο μου επειδη ηταν συναφες με τον τιτλο. Ειχα ηδη κανει ξεχωριστο θρεντ που ομως εμεινε ανικανοποιητο.

 

 

 

 

 

Έγινε επεξεργασία από coolman
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, το μέλος coolman έγραψε:

Βεβαιως και το προσεξα, γιαυτο και το συμπεριελαβα στο quote, οπως ειδες.

Παμε στην ουσια ομως, η αναγραφομενη ταχυτητα ειναι λοιπον ειναι αυτη που εγγυαται ο κατασκευαστης οτι λειτουργει. Αλλα μόνο σε συνδυασμο με αλλους παραγοντες?

Υποψιν οτι δε με ενδιαφερει για υψηλοτερα, μόνο για τις εγγυημενες ονομαστικες τιμες.

Έχω την αίσθηση ότι λέμε τα ίδια και τα ίδια! Τον αστερίσκο τον έκανες quote (με όλο το β) για να μας πεις πως δεν συμβαίνει (Τι;) με τις δικές σου G.Skill.

Γίνεται του quote το κάγκελο!!

Και πάμε στην ουσία. Θέλεις να μου πεις τι κατάλαβες με τα α,β,γ; Πιστεύω πως πιο λιανά δεν γίνεται. Εφόσον η στάνταρ συχνότητα της μνήμης εξαρτάται από αυτά τα τρία [την ικανότητα α) του επεξεργαστή/imc, β)την ικανότητα της ίδιας της μνήμης και γ) την ικανότητα της μητρικής]. Η ονομαστική που (συνήθως) είναι υψηλότερη από την στάνταρ θα εξαρτάται από κάτι άλλο;

 

Παράδειγμα:

Η G.Skill θα σου πει "αυτή η μνήμη μου τρέχει στα 2000Mhz". Θα την πάρεις εσύ, θα την τοποθετήσεις σε ένα σύστημα που είναι μάπα ο επεξεργαστής/imc και δεν μπορεί πάνω από 1600. Τι λες; Γίνεται να πιάσει τα 2000Mhz; Αν αυτή την μνήμη την βάλεις σε ικανό σύστημα θα δουλέψει στα 2000Mhz.

Τόσο δυσνόητο είναι το τι ισχύει;

 

Το πιο πάνω screenshot με την μνήμη που παρέθεσες έχει την G.Skill F3-1600C9D-16GAR. Στην σελίδα της  γράφει:
 

Παράθεση

 

Intel XMP Support

All G.SKILL DDR3 overclocked memory kits come with Intel XMP profile support. It provides a trouble-free overclocking experience by simply enabling the XMP profile in the BIOS.*

* Enable the XMP profile in the BIOS to reach up to the rated overclock speed of this memory kit. Maximum memory speed and system stability depends on the capability of the motherboard & CPU.

 


 

Παράθεση

 

For memory kits with XMP, enable XMP/DOCP/A-XMP profile in BIOS to reach the rated potential XMP overclock speed of the memory kit, subject to the use of compatible hardware.

Reaching the rated XMP overclock speed and system stability will depend on the compatibility and capability of the motherboard and CPU used.

 

 

Έγινε επεξεργασία από TopCLR
Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πριν, το μέλος TopCLR έγραψε:

Έχω την αίσθηση ότι λέμε τα ίδια και τα ίδια! Τον αστερίσκο τον έκανες quote (με όλο το β) για να μας πεις πως δεν συμβαίνει (Τι;) με τις δικές σου G.Skill.

 

Eβαλα και τη σημειωση με τον αστερισκο για να ειναι πληρες το quote. Eξαλλου προηγουμενως ειχες υπονοησει οτι δεν ειχα προσεξει τον αστερισκο.

Η απαντηση ηταν αυτη που εδωσα αρχικα, δλδ στο προ-προηγουμενο ποστ μου. Οτι εδω τα 1600 συμφωνα με το site του κατασκευαστη, και σε αντιθεση με αλλα παρομοια μοντελα του ιδιου κατασκευαστη, ειναι πραγματικα. Δες αυτο το image, που προερχεται απο το λινκ που εχεις βαλει εσυ ο ιδιος.

 

1600mhz.png

 

 

19 ώρες πριν, το μέλος TopCLR έγραψε:

Γίνεται του quote το κάγκελο!!

 

Κακο ειναι αυτο? Σε πειραζει η κουβεντα και ο διαλογος? Εγω τα βρισκω πολυ χρησιμα 🙂

 

20 ώρες πριν, το μέλος TopCLR έγραψε:

Και πάμε στην ουσία. Θέλεις να μου πεις τι κατάλαβες με τα α,β,γ; Πιστεύω πως πιο λιανά δεν γίνεται. Εφόσον η στάνταρ συχνότητα της μνήμης εξαρτάται από αυτά τα τρία [την ικανότητα α) του επεξεργαστή/imc, β)την ικανότητα της ίδιας της μνήμης και γ) την ικανότητα της μητρικής]. Η ονομαστική που (συνήθως) είναι υψηλότερη από την στάνταρ θα εξαρτάται από κάτι άλλο;

 

Παράδειγμα:

Η G.Skill θα σου πει "αυτή η μνήμη μου τρέχει στα 2000Mhz". Θα την πάρεις εσύ, θα την τοποθετήσεις σε ένα σύστημα που είναι μάπα ο επεξεργαστής/imc και δεν μπορεί πάνω από 1600. Τι λες; Γίνεται να πιάσει τα 2000Mhz; Αν αυτή την μνήμη την βάλεις σε ικανό σύστημα θα δουλέψει στα 2000Mhz.

Τόσο δυσνόητο είναι το τι ισχύει;

 

 

Μα αυτο το ξεκαθαρισαμε προηγουμενως: Αφου ο επεξστης εχει imc 1333, γιαυτο και οι μνημες στο default τρεχουν στα 1333.

 

 

20 ώρες πριν, το μέλος TopCLR έγραψε:

Η ονομαστική που (συνήθως) είναι υψηλότερη από την στάνταρ.............

 

 

Φανταζομαι οτι με το απο πανω image βεβαιωθηκες οτι εδω η ονομαστικη δεν ειναι υψηλοτερη απο τη στανταρ.

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.