Jump to content



RAM 4 Modules σε μητρική Dual Channel


Recommended Posts

Γείας σας.

Θέλω να ρωτήσω σχετικά με τις μνήμες με μητρική DUAL Channel.

Έχω παρατηρήσει στο YouTube, κάποιοι κάτοχοι που έχουν μητρική DUAL Channel, έχουν βάλει 4 αντί για 2 μνήμες.

Για ποιο λόγο κάποιοι βάζουν 4 Modules στο σύστημα τους και όχι 2;

 

Μήπως παίζει κάποιο ρόλο πχ στο bandwidth; Επίσης, βλέπω και διαφοτερικές τιμές αν αγοράσεις μνήμες 2 κιτ ή 4 κιτ.

Link to comment
Share on other sites

1 κανάλι δεν σημαίνει 1 DIMM.
Όταν βάλεις 4 DIMMs σε dual channel, κάθε 2 στικάκια απαρτίζουν ένα κανάλι.

Βασικοί λόγοι να βάλει κάποιος 4 DIMMs είναι το κόστος και η συνολική χωρητικότητα, αν και τεχνικά υπάρχουν κι άλλες διαφορές.

Link to comment
Share on other sites

Παράθεση

Βασικοί λόγοι να βάλει κάποιος 4 DIMMs είναι το κόστος και η συνολική χωρητικότητα, αν και τεχνικά υπάρχουν κι άλλες διαφορές.

Okay. Όπως;

 

Επίσης, ας πούμε έχουμε αυτές τις μνήμες

  • F4-3600C16Q-64GTZN (4 kit)
  • F4-3600C16D-64GTZN (2 kit)

Στην πρώτη από ότι είδα στην εταιρία είναι Dual/Quad Channel, ενώ στην δεύτερη είναι μόνο Dual Channel. Βλέπω ότι έχουν ίδια συχνότητα και CL.

Εδώ τι κάνουμε; Ποια από τα δύο αγοράζεις; Και ξανά ρωτάω, μήπως παίζει κάποιο άλλο ρόλο εκτός το μέγεθος της μνήμης;

Έγινε επεξεργασία από ilegendx
Link to comment
Share on other sites

Εάν έχεις πλατφόρμα που υποστηρίζει quad channel, προφανώς είναι προτιμότερο να βάλεις 4 DIMMs. Οι περισσότερες "οικιακές" πλατφόρμες δεν το υποστηρίζουν.

Κατά τα  άλλα, 2 DIMMs αρκούν για να πάρεις όλη την απόδοση σε ένα dual channel σύστημα, ενώ συνήθως είναι και πιο εύκολο να πετύχεις καλά timings με λιγότερα DIMMs. Ιδανικά θέλουμε να είναι και dual rank, αλλά μπαίνουμε σε λεπτομέρειες.

Στο δικό σου παράδειγμα, βλέπω στην G.Skill:

Επομένως δεν φαίνεται καν να είναι τα ίδια, κάτι που κάνει τη τεχνική σύγκριση δυσκολότερη, ενώ πρέπει να συνυπολογίσουμε και την τιμή.

Με τις άλλες παραμέτρους ίδιες, 2 DIMMs είναι προτιμότερα από 4, σε σύστημα dual channel.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

22 λεπτά πριν, το μέλος ilegendx έγραψε:

Okay.

Άρα δεν ισχύει αυτό που μου λέγανε κάποιοι ότι αν αγοράσω μνήμη με 4 κιτ θα έχω καλύτερη επίδοση δηλαδή στο bandwidth. Σωστά;

 

Εχεις αλλα η διαφορα ειναι πολυ μικρη για να το προτιμήσεις. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, ilegendx said:

Εξακολουθώ μην καταλαβαίνω και δεν παίρνω κάποια απάντηση σε αυτό που ρώτησα.

 

Περίεργο, γιατί εγώ διάβασα απαντήσεις σε όλες τις ερωτήσεις που έκανες... 🤔

 

Συνοψίζω, όμως. Όσοι βάζουν 4 DIMM σε σύστημα dual channel το κάνουν για να αποκτήσουν περισσότερη μνήμη ή για να την αποκτήσουν σε καλύτερη τιμή.

 

Τα περισσότερα από 2 DIMMs (εκτός από τους παραπάνω λόγους) έχουν νόημα ιδίως σε αρχιτεκτονικές triple channel ή quad channel (ή περισσότερο) και πιθανότατα το σύστημά σου δεν είναι τίποτα από τα παραπάνω.

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

14 λεπτά πριν, το μέλος ilegendx έγραψε:

Εξακολουθώ μην καταλαβαίνω και δεν παίρνω κάποια απάντηση σε αυτό που ρώτησα.

 

με 4 sticks εχεις λιγο μεγαλυτερο Bandwidth (λιγο) και ιδιο και μεγαλυτερο latency σε σχεση με 2. μιλαω για ιδια στικς.

 

Διαφορα σε επιδοσεις δεν θα δεις. Εδω η μεταβαση απο DDR4 σε DDR5 ειναι 10-15%.

 

Βαζουν 4 μνημες γιατι ειτε χρειαζονται την εχτρα μνημη, ειτε γιατι εχουν τα λευτα, ειτε για asthetics.

 

Εγω οταν στηνω νεο συστημα κοιταω να γεμισω τα 2 με οσο περισσοτερη μνημη μπορω ωστε να εχω τα υπολοιπα 2 για μελοντική αναβαθμιση.

 

Γεμιζοντας μνημες τα slot επιβαρυνεις και τον memory controller...οποτε μπορει να εμφανιστουν και ασυμβατοτητες γενικως.

Έγινε επεξεργασία από GeorgeVasil
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Το παραπάνω bandwidth από πού προκύπτει;

Εκτός εάν υπολογίζεις ranks, κάτι που συνειδητά δεν έμπλεξα στην παραπάνω συζήτηση. Πχ εάν συγκρίνεις 2x dual rank DIMMs vs 4x single rank, κάθε φορά τα πρώτα θα είναι ταχύτερα από τα δεύτερα για τις άλλες παραμέτρους ίδιες.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 λεπτά πριν, το μέλος acct έγραψε:

 

Περίεργο, γιατί εγώ διάβασα απαντήσεις σε όλες τις ερωτήσεις που έκανες... 🤔

 

Συνοψίζω, όμως. Όσοι βάζουν 4 DIMM σε σύστημα dual channel το κάνουν για να αποκτήσουν περισσότερη μνήμη ή για να την αποκτήσουν σε καλύτερη τιμή.

 

Τα περισσότερα από 2 DIMMs (εκτός από τους παραπάνω λόγους) έχουν νόημα ιδίως σε αρχιτεκτονικές triple channel ή quad channel (ή περισσότερο) και πιθανότατα το σύστημά σου δεν είναι τίποτα από τα παραπάνω.

Οκ..... ξανά ρώτησα πριν γιατί θέλω να καταλάβω και να μαθαίνω.

Τώρα κατάλαβα από αυτό που μου είπες.

 

Ευχαριστώ :)

 

7 λεπτά πριν, το μέλος GeorgeVasil έγραψε:

 

με 4 sticks εχεις λιγο μεγαλυτερο Bandwidth (λιγο) και ιδιο και μεγαλυτερο latency σε σχεση με 2. μιλαω για ιδια στικς.

 

Βαζουν 4 μνημες γιατι ειτε χρειαζονται την εχτρα μνημη, ειτε γιατι εχουν τα λευτα, ειτε για asthetics.

 

Εγω οταν στηνω νεο συστημα κοιταω να γεμισω τα 2 με οσο περισσοτερη μνημη μπορω ωστε να εχω τα υπολοιπα 2 για μελοντική αναβαθμιση.

 

Γεμιζοντας μνημες τα slot επιβαρυνεις και τον memory controller...οποτε μπορει να εμφανιστουν και ασυμβατοτητες γενικως.

Μάλιστα.

 

Θέλω τώρα την βοήθεια σας εδώ.

Στο σύστημα μου έχω 32GB και θέλω να του βάλω 64GB. Και το PC μου είναι αυτό:

  • Motherboard: ASUS ROG STRIX B550-F GAMING (WI-FI)
  • Graphics Card: ASUS ROG -STRIX-RTX3060TI-O8G-V2-GAMING NVIDIA GeForce RTX 3060 Ti 8 GB GDDR6
  • CPU: AMD Ryzen 9 5900X Box
  • SSD OS: Samsung 980 Pro SSD 1.0TB M.2 NVMe
  • SSD Data: Samsung 870 QVO SSD 2TB 2.5
  • RAM: G.Skill TridentZ Neo 32GB DDR4-3200MHz (F4-3200C16Q-32GTZN)
  • HDD Data: Seagate Barracuda 4TB
  • HDD Data: WD Red Plus 4TB
  • PSU: Corsair Power Supply 850W ATX 24 pin RM850x (2021)
  • CPU Cooler: Noctua NH-D15 chromax.black

Αλλά προβληματισμός μου για τις μνήμες που έχω βρει "πριν ξεκινήσω να αγοράσω μια από τις δύο" είναι

Από αυτές τις δύο, πήρα τον τύπο 

 

RAM latency (lower the better) =
CAS Latency (CL) x 2000
Frequency (MHz)

 

για να βρώ ποια μνήμη είναι γρήγορη, και παρατήρησα ότι η F4-3600C14Q-64GTZN είναι γρηγορότερη από την F4-3600C16D-64GTZN.

Εδώ ποια από τις δύο να αγοράσω;

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν υπολογίζεις να τις τρέχεις κλειδωμένες στο XMP Profile στο οποίο έχουν πιστοποιηθεί με DOCP/EXPO, τότε, στα χαρτιά, τα 4 modules είναι καλύτερα, αφού είναι 14-15-15-35 vs 16-22-22-42. Βέβαια, μπορεί τα νούμερα να μην επιτυγχάνονται ακριβώς στο σύστημά σου.

 

Στην πράξη, αν πρόκειται να τροφοδοτείς τη μνήμη με 1.45V, που τα θεωρώ υπερβολικά, μπορεί και τα 2 modules να πετυχαίνουν τα πιο σφιχτά timings, παρότι δεν είναι πιστοποιημένα στα 14.

 

Προσωπικά θα πήγαινα στα 2 modules (που φαίνεται ότι είναι και φτηνότερα) και θα δοκίμαζα λίγο χειροκίνητο overclocking, για να δω πόσο μπορώ να τα πιέσω μέχρι τα 1.35V. Με ξαφνιάζει που στη GSKILL δε βλέπω τα υπόλοιπα (Α-)XMP που υποστηρίζει το κάθε κιτ, γιατί θα είχαν ενδιαφέρον. Επίσης ότι δεν έχει περισσότερες λεπτομέρειες για τον κατασκευαστή της μνήμης. Samsung; Hynix; Εντάξει, μπορείς να ψάξεις και αλλού, αλλά είναι περιττός κόπος.

 

Πάντως, τα 2x32 φαίνεται ότι είναι τυπικά @2666, ενώ τα 4x16 είναι @2133.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δεν πιστεύω πως αυτά τα 16άρια της 64δας της G.skill είναι single rank, οπότε νομίζω πως πρέπει να προτιμήσεις τη λύση 2x32GB, διότι έτσι ελαχιστοποιείται η πιθανότητα latency, αφού από τα 4 ranks, τα δύο (η μισή ram) θα είναι διαθέσιμα στον επεξεργαστή κάθε στιγμή, ενώ τα υπόλοιπα δύο θα κάνουν refresh. Με τη λύση των 4 μόντουλ θα έχεις 8 ranks, από τα οποία μόνο δύο θα είναι διαθέσιμα κάθε στιγμή. Infinity fabric, memory controller και μνήμη φρόντισε να είναι και τα τρία συγχρονισμένα στα 1600Mhz. Αυτό, από τεχνικής. 

 

Από αισθητικής πλευράς, αν σου φαίνονται άσχημα τα δύο αδειανά slot, πάρε 4x16GB. 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, το μέλος coolman έγραψε:

Aν τα δυο ζευγη εχουν διαφορετικη συχνοτητα, ποια επικρατει?

Τα DIMMs δεν έχουν συχνότητα. Είναι πιστοποιημένα για ένα σετ ρυθμίσεων και για συνεργασία με συγκεκριμένα mainboards, αλλά η πραγματική συχνότητα λειτουργίας όλων είναι αυτή που θα τους πει ο memory controller. Στην πράξη περιορίζεται από το πιο αργό σετ (και όλες τις παραμέτρους που θίξαμε παραπάνω).

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, το μέλος minast έγραψε:

Τα DIMMs δεν έχουν συχνότητα. Είναι πιστοποιημένα για ένα σετ ρυθμίσεων και για συνεργασία με συγκεκριμένα mainboards, αλλά η πραγματική συχνότητα λειτουργίας όλων είναι αυτή που θα τους πει ο memory controller. Στην πράξη περιορίζεται από το πιο αργό σετ (και όλες τις παραμέτρους που θίξαμε παραπάνω).

 

Γενικο ειναι το ερωτημα.

Εχω DDR3 Corsair 2x2GB 1333MHz μαζι με G.SKILL 2x4GB 1600MHz.

Oπως βλεπεις  δε τρεχουν στο αργο αλλα στο γρηγορο σετ. Πως εξηγειται αυτο?

 

cpuz-12-GB.png

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, το μέλος minast έγραψε:

GoTo #15 😛

 

στο #15 ειπες, και αυτο ηξερα κι εγω, πως οι μνημες θα συγχρονιστουν στο πιο αργο σετ. Πως ομως εδω εχουμε στο γρηγορο σετ?

 

 

Έγινε επεξεργασία από coolman
Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, το μέλος coolman έγραψε:

Εχω DDR3 Corsair 2x2GB 1333MHz μαζι με G.SKILL 2x4GB 1600MHz.

Oπως βλεπεις  δε τρεχουν στο αργο αλλα στο γρηγορο σετ. Πως εξηγειται αυτο?

 

Ή τα 2x2GB dimms είναι 1600άρια, ή είναι πειραγμένο το bios.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πάμε και πιο πίσω...

 

Οι 4x16 που κοιτάς είναι 2133, αλλά σκοπεύεις να τις τρέχεις στα 3600, δίνοντάς τους 1.45V.

Οι 2x32 είναι 2666, αλλά κι αυτές τις θέλεις στα 3600, αντίστοιχα ζητώντας από τον memory controller να τις χρονίζει τόσο.

 

Το ίδιο ακριβώς συμβαίνει και με τις 1333. Αν πεις στον controller να τις τρέχει στα 1600, θα το κάνει. Το θέμα είναι αν οι μνήμες μπορούν να αντεπεξέλθουν. Η "πιο αργή μνήμη" δεν είναι αυτή που έχει την πιο αργή ονομαστική ταχύτητα. Είναι αυτή που δεν μπορεί να ακολουθήσει τις πιο γρήγορες ρυθμίσεις, όταν τις εφαρμόσεις στο BIOS/UEFI.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.