Jump to content



το url τού βίντεο


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους & καλή χρονιά!

 

Ήθελα μία βοήθεια στο εξής που έχω προσπαθήσει. Είναι κάτι σαν το shortcut αρχείων.

 

Εάν σε ένα site που  "βρίσκονται" βίντεο, και τα βίντεο αρχίζουν να παίζουν (αρχίζει το streaming να γίνεται σε ένα παράθυρο στο ίδιο το site), αλλά τα βίντεο δεν τα έχει σε server αυτός που έχει το site, απλά τα κάνει reading από αλλού, μπορώ εγώ να βρω το url τού βίντεο απευθείας; Είναι ακριβώς όπως τα shortcuts που είπα παραπάνω:

Έχοντας φτιάξει ένα shortcut στο Desktop σε ένα .mp3, που το .mp3 βρίσκεται στο π.χ. C:\music, εγώ θέλω να πάω στο C:\music.

 

Το ίδιο καί με το βίντεο που αναφέρω:

 

Υπάρχει ένας server με τα βίντεο. πχ https://a.com

Κάτω από το a.com , βρίσκονται τα videos.

 

Εγώ, είμαι στο b.com , που έχει targets διαφορά βίντεο, που όταν κάνεις κλικ σε κάποιο βίντεο στο b.com , αρχίζει σε κάποιο παράθυρο μέσα στη σελίδα b.com και παίζει το βίντεο, το οποίο, όμως, διαβάζεται από το a.com.

Υπάρχει κάποιος τρόπος να βρω τη διεύθυνση url που βρίσκεται το βίντεο στο a.com ?

 

Σας ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι και τόσο δύσκολο.

 

Συνήθως αν ανοίξεις τα web developer tools (ή όπως τα ονομάζει ο κάθε browser) και ψάξεις στο παράθυρο που παίζει το video, κάπου ανάμεσα στον κώδικα του παραθύρου ενδέχεται να ξετρυπώσεις το url (συνήθως με κατάληξη mp4). Το έχω κάνει 2-3 φορές στο παρελθόν και το έχω καταφέρει.

Link to comment
Share on other sites

Το URL το βρίσκεις με τον τρόπο που λέει ο @gdp77 .

 

Aν θες να αποθηκεύσεις αυτόματα το stream χωρίς να σκαλίσεις τίποτα μπορείς να το κάνεις πανεύκολα με κάποιο extension όπως αυτό . 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.