Jump to content



Brave vs Chrome


Recommended Posts

Ειμαι καμια 10ρια χρονια τωρα πιστος στο chrome. Κατεβασα το brave για δοκιμη και παει σφαιρα

Για πειτε γνωμες 

Εχει κανει καποιος την μεταβαση?

Οχι οτι εχω καποιο θεμα με τον chrome, αλλα ο εχθρος του καλου ειναι το καλυτερο

Link to comment
Share on other sites

Ένα distribution του Chromium είναι και αυτός με παραμετροποιήσεις και κατσαβιδιές out of the box που κάποιες φορές είναι για καλό και κάποιες φορές δεν είναι. 

Το κύριο χαρακτηριστικό που τον ακυρώνει για μένα είναι οι τεχνικές scam όπως η παρακάτω τις οποίες κατά καιρούς εφαρμόζουν οι maintainers και τρέχουν να τις αφαιρέσουν όταν τους πιάνουν.

 

 

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, το μέλος Cyber_Cookie έγραψε:

Ένα distribution του Chromium είναι και αυτός με παραμετροποιήσεις και κατσαβιδιές out of the box που κάποιες φορές είναι για καλό και κάποιες φορές δεν είναι. 

Το κύριο χαρακτηριστικό που τον ακυρώνει για μένα είναι οι τεχνικές scam όπως η παρακάτω τις οποίες κατά καιρούς εφαρμόζουν οι maintainers και τρέχουν να τις αφαιρέσουν όταν τους πιάνουν.

 

 

ελα ενταξει, δεν το κανανε εσκεμενα. μπερδευτικαν οι ανθρωποι!

αρα καθομαι στα αυγα μου

ηταν too good to be true

Link to comment
Share on other sites

Ναι, ενώ ο Chrome είναι καλύτερος, που το monetization το κάνει έμμεσα, μαζεύοντας ό,τι στοιχεία μπορεί και συσχετίζοντάς τα με το προφίλ σου.

 

Ο Brave έχει κι αυτός τη χρησιμότητά του, ιδίως σε κινητό/φορητή συσκευή. Είναι καλύτερος από αρκετές απόψεις, χειρότερος από κάποιες άλλες.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ολα καλα στα chromium αλλα σα το font rendering της αλεπους δεν εχει οπως επισης για καποιο ΗΛΙΘΙΟ λογο -εδω και χρονια- ολα τα chrome εχουν λαθος color space με αποτελεσμα να βλεπουμε λαθος χρωματα στις φωτογραφιες και οπου υπαρχει χρωμα, πρεπει χειροκινητα να βαζουμε sRGB στο ://flags/#force-color-profile  . Αυτα και το customization του ff δε με αφηνουν να φυγω με τιποτα :p

 

 

Έγινε επεξεργασία από panoc
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

10 λεπτά πριν, το μέλος panoc έγραψε:

Ολα καλα στα chromium αλλα σα το font rendering της αλεπους δεν εχει οπως επισης για καποιο ΗΛΙΘΙΟ λογο -εδω και χρονια- ολα τα chrome εχουν λαθος color space με αποτελεσμα να βλεπουμε λαθος χρωματα στις φωτογραφιες και οπου υπαρχει χρωμα, πρεπει χειροκινητα να βαζουμε sRGB στο ://flags/#force-color-profile  . Αυτα και το customization του ff δε με αφηνουν να φυγω με τιποτα :p

 

 

Αυτο με το sRGB δεν το ηξερα, θα το κανω οταν παω σπιτι! Πολυ ωραιο τιπ

Λες να δοκιμασω και ff δλδ? Μπαινω σε περιπετειες 😅

Link to comment
Share on other sites

H αλήθεια είναι ότι χρησιμοποιώ Brave τα τελευταία 2-3 χρόνια. Τον ξεκίνησα κυρίως γιατί κόβει τις διαφημίσεις αλλά και για τα BAT που δίνει. Οκ με τις διαφημίσεις δεν έχω παράπονο, όπως επίσης σε γενικές γραμμές δουλεύει καλά και το shields που κόβει trackers και το σπαστικό "δέχεστε τα κούκις". Τα BAT όμως είναι αστεία ποσά πλέον και σίγουρα δεν είναι παράγοντας. Οπότε έχω αρχίσει να σκέφτομαι και για πολλούς άλλους λόγους την επιστροφή στον Firefox.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, το μέλος navaho7 έγραψε:

H αλήθεια είναι ότι χρησιμοποιώ Brave τα τελευταία 2-3 χρόνια. Τον ξεκίνησα κυρίως γιατί κόβει τις διαφημίσεις αλλά και για τα BAT που δίνει. Οκ με τις διαφημίσεις δεν έχω παράπονο, όπως επίσης σε γενικές γραμμές δουλεύει καλά και το shields που κόβει trackers και το σπαστικό "δέχεστε τα κούκις". Τα BAT όμως είναι αστεία ποσά πλέον και σίγουρα δεν είναι παράγοντας. Οπότε έχω αρχίσει να σκέφτομαι και για πολλούς άλλους λόγους την επιστροφή στον Firefox.

με τα BAT τι παιζει ακριβως?

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, το μέλος BloodMage έγραψε:

Αυτο με το sRGB δεν το ηξερα, θα το κανω οταν παω σπιτι! Πολυ ωραιο τιπ

Λες να δοκιμασω και ff δλδ? Μπαινω σε περιπετειες 😅

Ναι είναι θέμα το color space... Η αλεπού καλή και προσωπικά δε καταλαβαίνω διάφορες σε ταχύτητα από άλλους browser, αλλά άπαξ και συνηθίσεις το font rendering στην αλεπού όλα τα άλλα θα σου φαίνονται ξεπλυμενα 

Link to comment
Share on other sites

9 λεπτά πριν, το μέλος BloodMage έγραψε:

με τα BAT τι παιζει ακριβως?

BRAVE.COM

Support content creators and earn tokens for ads you see in Brave. Use your tokens to buy gift cards, exchange for other currencies...

 

SUPPORT.BRAVE.COM

 

Link to comment
Share on other sites

21 λεπτά πριν, το μέλος minast έγραψε:
BRAVE.COM

Support content creators and earn tokens for ads you see in Brave. Use your tokens to buy gift cards, exchange for other currencies...

 

SUPPORT.BRAVE.COM

 

ναι...... i will pass

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, BloodMage said:

Αυτο με το sRGB δεν το ηξερα, θα το κανω οταν παω σπιτι! Πολυ ωραιο τιπ

 

 

Αυτό είναι fix/override του προεπιλεγμένου χρωματικού προφίλ του monitor για τις περιπτώσεις που το ICC είναι ασύμβατο με τον chrome.

Παλαιότερα ήταν broken, τώρα υποτίθεται έχει φιξαριστεί και απλά έχουν κρατήσει το flag σαν έξτρα feature.

 

5 hours ago, acct said:

Ναι, ενώ ο Chrome είναι καλύτερος, που το monetization το κάνει έμμεσα, μαζεύοντας ό,τι στοιχεία μπορεί και συσχετίζοντάς τα με το προφίλ σου.

 

 

Ε ναι αλλά γιατί να πας στην χειρότερη εκδοχή;

 

4 hours ago, navaho7 said:

Τα BAT όμως

 

Όπως κάθε ponzi χαμηλού βεληνεκούς τα BAT εξυπηρέτησαν τον σκοπό τους. Θα ξεχαστεί λίγο τώρα η φάση και θα φέρουν σιγά σιγά τη νέα φουρνιά χρηστών υποσχόμενοι τυράκι.

Link to comment
Share on other sites

5 λεπτά πριν, το μέλος Cyber_Cookie έγραψε:

Αυτό είναι fix/override του προεπιλεγμένου χρωματικού προφίλ του monitor για τις περιπτώσεις που το ICC είναι ασύμβατο με τον chrome.

Παλαιότερα ήταν broken, τώρα υποτίθεται έχει φιξαριστεί και απλά έχουν κρατήσει το flag σαν έξτρα feature.

Υποτίθεται αλλά δεν.φτιαχνω εικόνα στο PS σε sRGB παίζει παντού σωστά εκτός από το chromium. Έπρεπε να είναι ενεργό από default, ακομα και σήμερα η πλειοψηφία των μόνιτορ που είναι χωρίς προφίλ και οδηγούς τι να παίξει καλά; . Αλλά και να έχουν προφίλ και ιδηγιτς σπάνια παίζουν καλά με τον chrome. 

Link to comment
Share on other sites

Από περιέργεια δοκίμασα σε μένα που είναι ήδη default profile systemwide το sRGB και καλιμπραρισμένα όλα και δεν αλλάζει κάτι με το να το κάνω force μέσα στον chrome. 

Ούτε και στο macbookιον που έχει ψιλό οκ οθόνη αλλάζει.

 

Τι να πεις, άβυσσος η ψυχή των κομπιούτερς.

 

Link to comment
Share on other sites

29 λεπτά πριν, το μέλος Cyber_Cookie έγραψε:

Από περιέργεια δοκίμασα σε μένα που είναι ήδη default profile systemwide το sRGB και καλιμπραρισμένα όλα και δεν αλλάζει κάτι με το να το κάνω force μέσα στον chrome. 

Ούτε και στο macbookιον που έχει ψιλό οκ οθόνη αλλάζει.

 

Τι να πεις, άβυσσος η ψυχή των κομπιούτερς.

 

Τραβά screenshot και κοίτα με color picker, εάν σου παίζει σωστά είσαι άρχοντας. Εγώ επίσης με καλιμπρες αλλά βάζω  στο Ps αλλά βγάζει ο Chrome, όπως ςρπισης στη πλειοψηφία των μηχανάκιων  που είναι χωρίς προφίλ και τα λοιπά. 

48 λεπτά πριν, το μέλος BloodMage έγραψε:

μιας και η οθονη μου εχει sRGB προφιλ και την δουλευεω στο συγκεκριμενο προφιλ, μολις παω σπιτι θα το δοκιμασω και θα σας πω αν βλεπω διαφορά

Δεν είναι απαραίτητο ότι θα δεις διαφορά ακόμα και να υπάρχει γιατί η μετατόπιση είναι μικρη, αλλά μπορείς να το τσεκάρεις 100% με ss σε γνωστό χρώμα και color picker. Πχ φτιάξε με PS η paint.net εάν δεν έχεις PS ένα πάτερν σώσε το σαν png και ανοιξε το με chrome, τραβα ss και με το color picker κοίτα εάν είναι το ίδιο με το αρχικό. 

Έγινε επεξεργασία από panoc
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

5 λεπτά πριν, το μέλος panoc έγραψε:

Τραβά screenshot και κοίτα με color picker, εάν σου παίζει σωστά είσαι άρχοντας. Εγώ επίσης με καλιμπρες αλλά βάζω  στο Ps αλλά βγάζει ο Chrome, όπως ςρπισης στη πλειοψηφία των μηχανάκιων  που είναι χωρίς προφίλ και τα λοιπά. 

Δεν είναι απαραίτητο ότι θα δεις διαφορά, αλλά μπορείς να το τσεκάρεις 100% με ss σε γνωστό χρώμα και color picker. Πχ φτιάξε με PS η paint.net εάν δεν έχεις PS ένα πάτερν σώσε το σαν png και ανοιξε το με chrome, τραβα ss και με το color picker κοίτα εάν είναι το ίδιο με το αρχικό. 

Will do!

 

εγω τωρα που εχω μπλεξει με την κυρτη δεν μπωρω να καλιμπραρω με μια spyder που εχω. την προηγουμενη την ειχα καλιμπραρισμενη. Αλλα υποτιθεται αυτη ερχεται factory calibrated μαλιστα και και χαρτι μαζι calibration report

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.