Jump to content



Steam Deck και Playstation Dualsense Edge gamepad


Recommended Posts

Λιώνοντας το Risk of Rain 2, και τελευταία το Oblivion, έχουν μαρτυρήσει ολίγον τι τα χεράκια μου, με τη γκουμούτσα που είναι το Steam Deck (~640g, αν δεν κάνω λάθος). Άρχισα να ψάχνω για χειριστήριο, αλλά η αφεντιά μου θέλει να έχει όλα τα κουμπιά στα χέρια ακόμα, κάτι που επιτυγχάνεται με τα "Elite-type" (θα τα πω) gamepads.  TL;DR: δουλεύει τέλεια.

 

Sony επειδή έχει μία φήμη πως έχει τους drivers στο Linux. Κατά δεύτερον, υπάρχουν κάποιες - λίγες- πληροφορίες για το Dualsense Edge, σε αντίθεση με τα άλλα (Xbox Elite whatever, Razer Wolverine V2 Pro). Το πιο βαρύ εξ' αυτών είναι της Microsoft, 345g, με δεύτερο της Sony στα 325g. Μισό βάρος.

 

Ασύρματα δεν έχω ιδέα τι και πώς γίνεται, δε με καίει τόσο. Ενσύρματα:

 

Το σύνδεσα με το καλώδιο του (USB-A to USB-C ffs). Δούλευε το "βασικό χειριστήριο", δηλαδή σταυρός, σύμβολα, μοχλοί, shoulder/trigger buttons (το touchpad δε θυμάμαι).  Έκανα ένα reboot, σα να άργησε λίγο, μετά όλα καλά! Αναγνωρίζονται κανονικά και τα extra Fn κουμπιά, και τα back buttons/paddles.  Δόνηση και γυροσκόπιο επίσης φαίνεται να αναγνωρίζονται από το Steam, δεν έχω κάνει κάποια χρήση τους σε παιχνίδια.  Το touchpad δουλεύει κανονικά, με το κλικ.  Επίσης υπάρχει η δυνατότητα να αλλάξεις hue/saturation/lightness στα LED του.  Το μόνο στραβό στα κουμπιά: Το mute microphone κουμπί τραβάει screenshots.

Τα πίσω κουμπιά: Τα κοντά μου θύμισαν σε αίσθηση του Steam Deck. Από την άποψη πως θέλουν σχετικά πολύ δύναμη. Αν δεν κρατάτε καλά το χειριστήριο, ή με δύναμη, σα να το κουνάνε όλο. Τα μακρουλά είναι πιο μαλακά και cosy. Αλλά έχετε υπ' όψιν πως έχω 120 ώρες στο Oblivion με το Steam Deck. Έχουν ξεχάσει να πιάνουν ελαφριά πράγματα τα χερία μου 😛

 

Το μόνο στραβό στο λειτουργικό: Ο ήχος.  Αυτό μου λένε πως είναι θέμα και σε (Windows) υπολογιστές (φαντάζομαι όχι μόνο, κρίνοντας από την εμπειρία μου).  Το χειριστήριο έχει τόσο ηχείο, όσο και μικρόφωνο.  Οπότε γίνεται αυτόματα το default audio output source. Άλλαξα source από τα settings, αλλά τίποτα.  Ήχος δεν έβγαινε από το ηχείο, αλλά με ακουστικά στο χειριστήριο μόνο.

Η λύση γι' αυτό είναι εύκολη και σίγουρη στο Google. Desktop Mode -> System Settings -> Audio, εκεί κάπου τελευταίο στα output sources είναι το χειριστήριο, στο drop down menu, πάνω πάνω, επιλέγουμε off και παύει να είναι output source.

Το ίδιο πιθανώς να χρειάζεται και για το μικρόφωνο του, αλλά δε με ενδιαφέρει στην παρούσα φάση, οπότε δεν το κοίταξα.

Τώρα, μετά από αυτό, ξανά μπήκα gaming mode, άνοιξα το Oblivion, αλλά δεν ένιωθε. Κάτι του έκατσε στραβά, οπότε του έκανα ένα reboot, και όλα καλά έκτοτε.

 

Οπότε, επειδή οι απόψεις στο (Αγγλικό) internet διίστανται, δουλεύει!

 

Τα κουμπιά είναι όπως φαίνονται, λίγο πολύ. Το αριστερά ("Create" ή κάτι τέτοιο) είναι το αριστερά του Steam Deck (select, δε θυμάμαι αν έχει κάποιο πιο επίσημο όνομα), και το δεξιά είναι το δεξιά. Το "Playstation button", στο κέντρο, είναι το "STEAM".  Το μόνο που λείπει είναι το "Options" κουμπί ("...").  Αυτό το έχουμε με STEAM+A (ή X στο χειριστήριο).

Όταν πρωτοακούμπησα το touchpad, μου φάνηκε πως κάνει λίγο περίεργο translation, πως κινείται λίγο περίεργα.  Συνειδητοποίησα μέσα στο Oblivion πως το touchpad είναι χωρισμένο στη μέση!  Το αριστερό μισό είναι το αριστερό touchpad του Steam Deck, και το δεξί το δεξιά!

Πέραν αυτού, οι μοχλοί αρκετά πιο μαλακοί από του Steam Deck, οι σκανδάλες έχουν ρυθμιζόμενη διαδρομή.  Πολύ πιο ωραία αίσθηση στη μακριά διαδρομή (η οποία είναι μικρότερη από του Steam Deck). Στην κοντύτερη, που το χρησιμοποιώ, η αίσθηση είναι παρόμοια με το να πατήσουμε τη σκανδάλη του Steam Deck μέχρι να κάνει κλικ. Αν την αφήσουμε λίγο, η διαδρομή είναι πολύ μικρή. Παρόμοια διαδρομή και αίσθηση έχει το χειριστήριο στην κοντύτερη ρύθμιση.

Το μόνο αρνητικό είναι πως το touchpad είναι πολύ κοντά σε όλα τα κουμπιά... Πάω να πατήσω "start" ή τετράγωνο και κάνω κλικ στο touchpad στην πορεία. (Δεν είναι κάτι τρομερό αυτό, αν δεν κάνει κάτι το κλικ στο παιχνίδι που παίζετε.  Αν χώσω κάνα αδέσποτο μπουκέτο στο Oblivion, μπορεί και να είναι θεματάκι...)

 

Και η τιμή είναι το γνωστό/προφανές αρνητικό (220+€).  Έχω πάρα πολλά χρόνια να πιάσω χειριστήριο κονσόλας στα χέρια μου, οπότε δεν έχω άποψη, αλλά δεν μπορώ να τα δικαιολογήσω τόσα λεφτά, όχι.

Έγινε επεξεργασία από TechMonkey
Link to comment
Share on other sites

Φιλαρακο δεν πεφτεις να κανεις κανα push up? Αυτα που λες ειναι λιγο καπως. 25 χρονια εχουμε παιξει σε οτι εχει βγει και σε οποια σταση θες και οσες ωρες θες.

Πηγαινε δωσε τα λεφτα σε κανα γυμναστηριο, εκει θα πιασουν τοπο.

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, το μέλος fatalara έγραψε:

Φιλαρακο δεν πεφτεις να κανεις κανα push up? Αυτα που λες ειναι λιγο καπως. 25 χρονια εχουμε παιξει σε οτι εχει βγει και σε οποια σταση θες και οσες ωρες θες.

Πηγαινε δωσε τα λεφτα σε κανα γυμναστηριο, εκει θα πιασουν τοπο.

Ξεκίνησε κι αυτό, θα δείξει πως θα πάει.

 

Ένας άλλος τρόπος να το δεις είναι πως το Steam Deck έχει περίπου το διπλάσιο βάρος από το Nintendo Switch. Με τα Joy Cons.

 

(Αφού έπαιξα επιτέλους λίγο χθες το βράδυ) είναι ωραίο επίσης να έχεις τα χέρια στα πόδια (π.χ.), αντί πάλι πάνω στο γραφείο. Πολύ πιο χαλαρή φάση.

Έγινε επεξεργασία από TechMonkey
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, το μέλος TechMonkey έγραψε:

Ξεκίνησε κι αυτό, θα δείξει πως θα πάει.

 

Ένας άλλος τρόπος να το δεις είναι πως το Steam Deck έχει περίπου το διπλάσιο βάρος από το Nintendo Switch. Με τα Joy Cons.

 

(Αφού έπαιξα επιτέλους λίγο χθες το βράδυ) είναι ωραίο επίσης να έχεις τα χέρια στα πόδια (π.χ.), αντί πάλι πάνω στο γραφείο. Πολύ πιο χαλαρή φάση.

Δεκτο. Απλα δεν δικαιολογειται να πονας η να κουραζεσαι. Τα βαρη αυτα ειναι αστεια για εμας και σου μιλαει ατομο με μικροτερα χερια απο τον μεσο ορο.

Παρομιως, εχω καταληξει να παιζω σε κονσολα για τον ιδιο λογο. Κουραζομαι στην καρεκλα του γραφειου, δεν λυγιζει η πλατη με τιποτα. Αν δεν παω στο γιατρο να με σπασει οπως ειχε γινει το 2015 δεν κανουμε δουλεια.

Θα συνεχισω να παιζω κονσολα και μετα γτ μου αρεσει η φαση αλλα το προβλημα θα παραμεινει αν δεν το λυσω. Δε ξερω ποσο εισαι αλλα μετα τα 30 καθε ηχος που δεν υπηρχε πρεπει να ελεγχεται. Μην βγαλεις καμια χρονια τενοντιτιδα στον καρπο γιατι μετα θα κοπει το παιχνιδι.

 

Link to comment
Share on other sites

Το βάρος του Deck δεν είναι αστείο, αν είναι αναρτημένο στα χέρια κάνα δίωρο. Αν δεν ξαπλώσεις σε καναπέ ή κρεβάτι για να μπορείς να το στηρίζεις πάνω σου, είναι απολύτως βέβαιο ότι θα καταλήξεις με πόνους σε αυχένα και πλάτη στο τέλος.

 

Από την άλλη, δεν έχω μπορέσει να καταλάβω πώς δικαιολογείται στην πράξη η διαφορά τιμής ανάμεσα σε έναν απλό Xbox controller και τους "Elite-type", όπως τους βάφτισε ο @TechMonkey, οπότε δεν ενεπλάκην στη συζήτηση από χθες, γιατί υποψιάζομαι ότι τα δικά μου κριτήρια διαφέρουν αρκετά από τα δικά του.

 

Στην ουσία. Το Deck είναι μια χαρά και παρκαρισμένο στο Dock του, συνδεδεμένο στην τηλεόραση, με δύο απλά Xbox Controllers συνδεδεμένα ασύρματα. Αν τα χειριστήρια μπορούσαν να είναι paired ταυτόχρονα σε τουλάχιστον 2 Bluetooth devices, δε θα τους έλειπε τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, το μέλος fatalara έγραψε:

Δε ξερω ποσο εισαι αλλα μετα τα 30 καθε ηχος που δεν υπηρχε πρεπει να ελεγχεται δημιουργεί μία μαγική συμφωνία, η οποία εμπλουτίζεται με τον χρόνο.

FTFY 😛

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

21 λεπτά πριν, το μέλος acct έγραψε:

Το βάρος του Deck δεν είναι αστείο, αν είναι αναρτημένο στα χέρια κάνα δίωρο. Αν δεν ξαπλώσεις σε καναπέ ή κρεβάτι για να μπορείς να το στηρίζεις πάνω σου, είναι απολύτως βέβαιο ότι θα καταλήξεις με πόνους σε αυχένα και πλάτη στο τέλος.

 

Από την άλλη, δεν έχω μπορέσει να καταλάβω πώς δικαιολογείται στην πράξη η διαφορά τιμής ανάμεσα σε έναν απλό Xbox controller και τους "Elite-type", όπως τους βάφτισε ο @TechMonkey, οπότε δεν ενεπλάκην στη συζήτηση από χθες, γιατί υποψιάζομαι ότι τα δικά μου κριτήρια διαφέρουν αρκετά από τα δικά του.

 

Στην ουσία. Το Deck είναι μια χαρά και παρκαρισμένο στο Dock του, συνδεδεμένο στην τηλεόραση, με δύο απλά Xbox Controllers συνδεδεμένα ασύρματα. Αν τα χειριστήρια μπορούσαν να είναι paired ταυτόχρονα σε τουλάχιστον 2 Bluetooth devices, δε θα τους έλειπε τίποτα.

Εχουν εξτρα κουμπια η σκανδαλες στο πισω μερος και οι βασικες σκανδαλες ρυθμιζονται σε βαθος. Μερικες μπορεις να τις κανεις να μοιαζουν με κλικ απο ποντικι. Εχουν spare thumbs με διαφορετικο υψος κλπ. Εννοειτε πως η διαφορα δεν δικαιολογειται, ειδικα μαλιστα, οταν μιλαμε για μοχλους με ποτενσιομετρα οπως τα απλα controllers και οχι μαγνητικα.

 

Link to comment
Share on other sites

56 minutes ago, fatalara said:

Εννοειτε πως η διαφορα δεν δικαιολογειται

 

Αυτό εννοώ. Ξέρω σε τι διαφέρουν, αλλά δεν μπορώ να δεχτώ ότι ουσιαστικά τα paddles δικαιολογούν το Elite να αξίζει όσο 3 απλά χειριστήρια. 🤷‍♂️

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, το μέλος fatalara έγραψε:

Δε ξερω ποσο εισαι αλλα μετα τα 30 καθε ηχος που δεν υπηρχε πρεπει να ελεγχεται. Μην βγαλεις καμια χρονια τενοντιτιδα στον καρπο γιατι μετα θα κοπει το παιχνιδι.

28 είμαι, αλλά τα θέματα στους καρπούς ξεκίνησαν το Δεκέμβρη του 20.

 

Για την τιμή, το είπα κι εγώ, δεν μπορώ να τη δικαιολογήσω κάπως. Το αγόρασα επειδή ήθελα να το αγοράσω. Πέραν της τιμής, όλα καλά. Δεν έχω κάποιο επιχείρημα να πείσω για την τιμή.

 

Το εν λόγω χειριστήριο έχει εύκολο τρόπο να αλλάξεις τα joysticks, τα πουλάει σε ξεχωριστά modules η Sony (σε τιμή που δε (θέλω να) γνωρίζω). Αυτό ίσα ίσα το βλέπω να είναι αρνητικό στο μέλλον, αν/όταν σταματήσει να τα πουλάει.  Αλλά είναι πάρα πολύ εύκολο να τα αλλάξεις, όντως.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

image.thumb.png.2c01c0b72218881c63b287a29baa3da2.pngΜιας και όλοι είστε επί του θέματος, το stick module.  Το καπάκι για να φτάσεις εδώ βγαίνει με ένα (μικροσκοπικό) release διακοπτάκι χαμηλά στην πλάτη.  Ίσως το μόνο πράγμα που δεν έχω βγάλει φωτογραφία.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.