Jump to content



A64 Venice ή San Diego


zpaf

Recommended Posts

καλησπέρα σε ολους

Εχω την ευκαιρία να εχω απο το εξωτερικό http://www.monarchcomputer.com/Merchant2/merchant.mv?Screen=CTGY&Store_Code=M&Category_Code=AMD64 την δυνατότητα αγοράς επεξεργαστή (φίλος ερχεται την αλλη εβδομάδα απο Ατλάντα)

Με δεδομένο το σύστημα της υπογραφής μου ποιά θα ήταν η ποιο καλή αγορά εκτός βέβαια του FX λόγω υψηλού κόστους.

Τα 500$ ειναι ενα ποσό αποδεκτό για την τσέπη μου αλλα δεν ξέρω τι γίνεται με τους νεους πυρήνες οσον αφορα τα ποσοστά υπερχρονισμού που εχουν.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

τα πρωτα δειγματα που ειχαμε ηταν απο venice και ηταν πολυ καλα.με την ψυξη που εχεις και τις μνημες σου θα εισαι οκ μιας και βελτιωθηκε αρκετα ο κοντρολερ.

αν και δεν εχουμε δειγματα απο san diego ακομα μεσα στο λαμπη θα σου ελεγα εμπειρικα οτι κομματια με μεγαλυτερη cache κλοκαρουν δυσκολοτερα.

για περιμενε ομως και καμια καλυτερη γνωμη......

Link to comment
Share on other sites

βδομαδα 517(17 βδομαδα του 2005 δηλαδη) venice 3000+ η 3200+ . Η βδομαδας 517 βγήκανε αστέρια, τους έχουνε παει στο XS 2800 και 2900 με πολύ λίγα βολτ και στοκ ψύκτρα!! Αν δεν βρει τετοιους και δεν μπορεί να δει stepping ο φίλος σου παρε κανα venice 3500+ και ευχήσου να έχει καλό χέρι αυτός που τον διάλεξε.

Link to comment
Share on other sites

Αν πάρεις venice πάρε 3500+ και αν πάρεις san diego 3700+ που είναι το καλύτερο κατα τη γνώμη μου. Όλοι οι 3700+ πάνε 2700+ με στοκ ψύκτρα, o δικός μου san diego παει με νερο 2850 και 1.44v :) Aν σου κάτσει ενας τέτοιος είσαι μια χαρά :)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από SkaL-

Αν πάρεις venice πάρε 3500+ και αν πάρεις san diego 3700+ που είναι το καλύτερο κατα τη γνώμη μου. Όλοι οι 3700+ πάνε 2700+ με στοκ ψύκτρα, o δικός μου san diego παει με νερο 2850 και 1.44v :) Aν σου κάτσει ενας τέτοιος είσαι μια χαρά :)

Αγοραστηκε απο ελλαδα ή εξωτερικο?

Link to comment
Share on other sites

αν πάρεις SD παρε εναν τελευταίας εσοδειάς

@SkaL

ε οχι και όλοι, ο δικος μου πανω απο 2820 δεν πάει σταθερά και είμαι με 1.65 απο bios! στο xs με vapo δεν μπορούσαν να περάσουν τα 2600 μερικοί

Link to comment
Share on other sites

Χωρια που οι san diego βγαζουνε αρκετά μεγαλύτερες θερμοκρασίες σε σχέση με τους Venice σε ιδια συχνότητα και volt λόγω της παραπάνω cache. Παντος επαναλήφθηκε το κλασσικό. Βγήκανε στην αρχή κάποια κομμάτια που πηγαίνανε πολύ καλά για διαφήμηση του καινούριου επεξεργαστή και τα καινούρια είναι μέτρια προς χάλια μερικα . Που είναι οι πρώτοι Venice που χτυπάγανε 2800 και βάλε με default volt και περνούσανε τα 3g στο χαλαρό.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από crmaris [Σήμερα, στις 00:35]

Χωρια που οι san diego βγαζουνε αρκετά μεγαλύτερες θερμοκρασίες σε σχέση με τους Venice σε ιδια συχνότητα και volt λόγω της παραπάνω cache. Παντος επαναλήφθηκε το κλασσικό. Βγήκανε στην αρχή κάποια κομμάτια που πηγαίνανε πολύ καλά για διαφήμηση του καινούριου επεξεργαστή και τα καινούρια είναι μέτρια προς χάλια μερικα . Που είναι οι πρώτοι Venice που χτυπάγανε 2800 και βάλε με default volt και περνούσανε τα 3g στο χαλαρό.

Aυτη την εντυπωση εχω αρχισει να σχηματιζω κι εγω γι'αυτο περιμενω να δω ολοκληρωμενες εντυπωσεις(με νεους και παλιους venice,κλπ).Ενταξει δεν περιμενα ολοι να πανε 3G+(εξαρταται και τον χρηστη παντα),αλλα οχι σαν τους winnie!!

Link to comment
Share on other sites

Τελικα σκεπτομενος ποιο πολυ να εκμεταλευτω την διαφορα τιμης αμερικης με ευρωπη επελεξα να παρω τον 4000+ san diego στα 482$ ~382ευρω.Το φιλαρακι δυστυχως ειναι ασχετος απο υπολογιστες οποτε δεν τον εβαλα σε διαδικασια επιλογης stepping.Αν μπορεσω να δω τα 2800 με αερα θα ειναι πολυ καλα.

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

εγω πάντος είμαι πολύ διστακτικός να δώσω τον 3500 Caac που έχω και να πάω σε Venice . Τα 3 giga τα έχω τώρα ενώ σε venice βλέπω και στο Xs καποια καινούρια κομμάτια που δεν πάνε μία. Μονο κάποιοι Venice 512 kai 517 ξεσκίζονται. Ισως για τον πιο καλό mem controller και τις πιο χαμηλές θερμοκρασίες να πάω σε Venice κάποια στιγμή και όχι τόσο για το πιο πολυ o/c αφού είμαι και γκαντέμης σε επιλογή cpu.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από zpaf [Χθες, στις 20:21]

καλησπέρα σε ολους

Εχω την ευκαιρία να εχω απο το εξωτερικό http://www.monarchcomputer.com/Merchant2/merchant.mv?Screen=CTGY&Store_Code=M&Category_Code=AMD64 την δυνατότητα αγοράς επεξεργαστή (φίλος ερχεται την αλλη εβδομάδα απο Ατλάντα)

Με δεδομένο το σύστημα της υπογραφής μου ποιά θα ήταν η ποιο καλή αγορά εκτός βέβαια του FX λόγω υψηλού κόστους.

Τα 500$ ειναι ενα ποσό αποδεκτό για την τσέπη μου αλλα δεν ξέρω τι γίνεται με τους νεους πυρήνες οσον αφορα τα ποσοστά υπερχρονισμού που εχουν.

Ευχαριστώ

Κανεναν για την ωρα

Περιμενε τους AMD Dual core και μετα σκεψου για αλλαγη

εξαλλου απο το signature σου δεν βλεπω οτι εχεις αναγκη για αναβαθμιση CPU

Καλυτερα να διαθεσεις αυτα τα χρηματα σε καμια καινουργια καρτα γραφικων...εχεις μια 9500 καρτα ακομα οπως βλεπω

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Vagouridis

Αγοραστηκε απο ελλαδα ή εξωτερικο?

Eίναι απο το overclockers.co.uk.

XTCgr έχεις δίκιο τα είδα και εγώ, μερικά κομάτια δεν πάνε καθόλου καλά. Τι να πώ ρε παιδιά θέλει τύχη.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.