Jump to content



πρόβλημα μα cm musketeer!!


kontak

Recommended Posts

Όπως είχα γράψει και σε παλαιώτερο post http://www.thelab.gr/showthread.php?s=&threadid=15566&perpage=&pagenumber=4

έχει πάθει κατι και λειτουργεί μόνο το ποτενσιόμετρο για τη ρύθμιση του ανεμηστήρα,ο σένσορας θερμοκρασίας ,,δεν λειτουργεί το μασαίο καντράν και ο φωτισμός και στα τρία καντράν!!

τι μπορεί να κάηκε;φτιάχνεται;

Link to comment
Share on other sites

το άνοιξα αφότου μου παρουσίασε το πρόβλημα για μήπως και δω τίποτα άλλα δεν...!Η εγγύηση πρέπει να έχει τελειώσει,αλλά και πάλι αφού το άνοιξα έχει λήξει..!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

το έφτιαξα τελικά ,είχε ξεκωλίσει το 12 v βύσμα και το ξανακόλλησα και είναι μια χαρά.....αλλά τώρα δεν έχω υπολογιστή λόγω κεραυνού...ναι κεραυνου,τράβιξε ρεύμα η ασύρματη κεραία απο κεραυνό και μου έφαγε τη μητρική και 5 κάρτες δυκτιου(γειτονικών η/υ συνδεμένους πάνω στο ασύρματο router) και ακόμα δεν ξέρω τι έχει γίνει με το linksys για το ασύρματο,του ιντερνετ κάνει κάτι ιστορίες αλλα λειτουργεί!!Τη μητρική την πήγα info και μεσα στην βδομάδα θα μου πούνε!Ελπίζω να μου την αλλάξουνε γιατί έχω φρικάρει 2 βδομάδες χωρίς η/υ και τώρα απο το τει γράφω.

Μιλάμε για πολύ καντεμιά!!!:( :( :devil:

Link to comment
Share on other sites

αλλη φορα να βαζεις και κανα αλεξικεραυνο!!! Βασικα τα βυσματα του musketeer ειναι ψιλο μαπα γιατι αν προσεξεις ολα κουνιουνται ... μονο για τον ηχο το καρφι ειναι οκ.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από kontak [Σήμερα, στις 10:00]

το έφτιαξα τελικά ,είχε ξεκωλίσει το 12 v βύσμα και το ξανακόλλησα και είναι μια χαρά.....αλλά τώρα δεν έχω υπολογιστή λόγω κεραυνού...ναι κεραυνου,τράβιξε ρεύμα η ασύρματη κεραία απο κεραυνό και μου έφαγε τη μητρική και 5 κάρτες δυκτιου(γειτονικών η/υ συνδεμένους πάνω στο ασύρματο router) και ακόμα δεν ξέρω τι έχει γίνει με το linksys για το ασύρματο,του ιντερνετ κάνει κάτι ιστορίες αλλα λειτουργεί!!Τη μητρική την πήγα info και μεσα στην βδομάδα θα μου πούνε!Ελπίζω να μου την αλλάξουνε γιατί έχω φρικάρει 2 βδομάδες χωρίς η/υ και τώρα απο το τει γράφω.

Μιλάμε για πολύ καντεμιά!!!:( :( :devil:

αχ φιλε σε καταλαβενω κ εγω τα ιδια περυση τον σεπτεμβριο.. τζζζζζζζζζ ηρθε το ρευμα απο το τιν lan κ (απλα) εκαψε lan,μητρηκη κ οτι pci καρτα ειχα.tuner,aydigy

μεσα στιν ατυχεια μου ειδα τιν epox με 2 χρονια εγγηηση οπως κ το tuner(αμεση αντικατασταση). αγωρασα ετσι μια λαν κ μια aydigy παλι.. και ειναι ζωντανο παλι το pc μου.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από MaGiCMaN

ρε παιδια πως γινεται να πεσει κεραυνος? δεν ξερω απο δικτυα αλλα την κεραια εξω την εχετε?

Την κεραια εξω την εχουνε αναγκαστικα. Συνηθως σε ταρατσα, γιατι το ασυρματο μεταξυ υπολογιστων σε διαφορετικες θεσεις μεσα σε μια πολη, πρεπει να εχει οπτικη επαφη απο κεραια σε κεραια για να δουλεψει.

Παντως ξερω μερικους κατεστραμμενους, που ενας κεραυνος θα ηταν οτι πρεπει για να "στρωσουν" χαρακτηρα....Ακουει ο καμμενος?

Link to comment
Share on other sites

Μα καλά, πού την είχες την κεραία; 2 χρόνια στο κουρμπέτι και δεν είχα ακούσει κάτι παρόμοιο. Αν και γίνεται.... γι'αυτό και υπάρχει και ο κατάλληλος εξοπλισμός για προστασία.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα σε όλους μετά απο περίπου 3 εβδομάδες έχω πάλι υπολογιστή .Σήμερα πήρα τη καινούργια μητρική απο rma χωρίς να μου κάνουν κανένα πρόβλημα στην info..και ξαναέστησα το pc σήμερα και βάζοντας και την arctic silver 5 και τον globalwin two ball που είχα αναφέρει σε άλλο Post έπεσε η θερμοκρασία κοντά 10 βαθμους στον sempron 3000+,δουλευει στους 46 τώρα απο 58 πριν σε idle,σε φουλ δεν εχω προλαβει να το τσεκαρω!Επείδη δεν είχαν να μου δωσουν το δικό μου σε καινουργιο μου δώσαν το ποιο καινούργιο που έχει και raid και sata αλλά το κακό του είναι ότι έχει 3 dimm για μνήμες και εγώ έχω 4χ256,δεν πειραζει αναγκαστηκά θα τα αλλάξω με 2χ512 αργότερα!!Το μόνο που μένει πλέων να τσεκάρω ειναι ο router του ασυρματου ολα τα άλλα είναι πλέων ok και είμαι πολύ χαρούμενος γιάυτο μιας και είχα ξενερώσει πολύ χωρις υπολογιστη!!Τέλος καλά όλα καλά!!

Ναι οι κεραίες του ασύρματου(awmn) αναγκαστικά είναι σε ταράτσα και πρεπει να εχουν οπτική επαφή με το access point(ap) .Δεν συμβαινει ευκολα αυτο ωστε να καταφύγεις σε αλεξικέραυνο απλά ήταν μια ατυχη στιγμή ....

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Hi guys...

Ξεθάβω αυτό το θρέντ μιας και έχω κι εγώ το Musketeer I το οποίο εδώ και πολύ καιρό υπολειτουργεί...

Το είχα αγοράσει πέρσι Ιανουάριο αν θυμάμαι καλά γιατί ταίριαζε ωραία με το Stacker μου και κατα το καλοκαίρι ειχε σταματήσει να δουλεύει ο μπλέ φωτισμός των καντράν.

Συγκεκριμένα δουλεύουν τα διάφορα καντράν, αλλα δεν λειτουργεί ο φωτισμός. Το άνοιξα και είδα πως πίσω απο κάθε καντράν υπάρχει ενα ζευγάρι λευκά led. Το να κάηκαν όλα μαλλον ειναι λίγο απίθανο... Παίζει να μπορώ να φτιάξω τίποτε;

Όντως το 12v connector που έχει ειναι τραγικό - δεν στέκεται στη θέση του με τίποτα. Αλλα λογικά για να λειτουργούν τα καντράν (και το αριστερό που δείχνει τάση) παίρνει ρεύμα... Περίεργα πράγματα.

Επίσης, ξέρει κανείς αν υπάρχει κατάστημα στην Ελλάδα που να πουλάει τα καινούρια Musketeer II & III? Εδω και ενα χρόνο σχεδόν αγοράζω μόνο online απο ebay κ.λ.π. και δεν ξέρω τι παίζει με καταστήματα...

Link to comment
Share on other sites

Όντως οι επαφές με το κούνημα τα έχουν πάρει.

Πάω λοιπόν να τις κολλήσω με το κολλητήρι μου και ανακαλύπτω οτι κι αυτό τα 'χει φτύσει! Τι γκαντεμιά θεέ μου....:bye:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.