Jump to content



Stress test Intel vs AMD Dual Cores


Wizard!

Recommended Posts

  • Replies 167
  • Created
  • Last Reply

Απ'οτι φαίνεται τελικά, μετά το κλείσιμο του τεστ, το γενικό συμπέρασμα του Θωμά, είναι ότι η Intel πταλφόρμα είναι αρκετά ανώριμη για να υποστηρίξει τους dual-core.

Φυσικά το δικαιολογεί λέγοντας ότι δεν είχαν στα χέρια τους τελικό προϊόν, αλλά δείγματα, σε αντίθεση με την AMD, αλλά εγώ προσωπικά και γνωρίζοντας τον τρόπο υλοποίησης της Intel, δεν πιστεύω ό,τι θα αλλάξουν πολλά στο τελικό προϊόν.

Βιάστηκε για να χτυπήσει τον ανταγωνισμό, έδωσε πρόχειρη λύση που θα βασιστεί στο όνομά της αλλά και στην άγνοια της πλειοψηφίας των καταναλωτών, για να πουλήσει, και μέχρι να βγει το κακό όνομα στην πιάτσα, θα βγάλει το σωστό που θα τα διορθώσει όλα...

Όλα? Μήπως την έχουμε ξαναδεί αυτή την ιστορία? Μήπως μας θυμίζει nVidia FX5800? Με την θέλωυγρόάζωτογιατίαλλιώςθακαώ ψύκτρα... Εγώ πιστεύω ότι τελικά θα έχει κόστος για την Intel μια βιαστική κίνηση, αλλά όχι τόσο μεγάλο όσο για την nVidia απλά και μόνο γιατί αυτοί που θα πάρουν το προϊόν, θα είναι (όπως είπε και ο hipro5) οι γνώστες όπου θα το στήσουν σωστά... :)

Link to comment
Share on other sites

δεν νομιζω οτι ειναι ανωριμη η πλατφορμα , αλλα για ποια πλατφορμα μιλας? Nforce4?

αυτη ειναι ανωριμη ναι αλλα μολις βγηκε στην αγορα. Το τεστ ητανε αναξιοπιστο απο τηνμ αρχη ,απο τη στιγμη που ο αλλος ετρεχε με 90 βαθμους και το κοιτας εισαι χαζος να μην το σβησεις. αναρωτιεμαι τι θα γινοτανε αν αφηνανε τη ψυκτρα του Χ2 να τρεχει με 1000 στροφες τι θα γινοτανε

Link to comment
Share on other sites

Το τελικό συμπέρασμα του Θωμά εδώ και μέρες πιστεύω ότι θα είναι αυτό:

Αρχική απάντηση από yanni

Πάντως το DivX κάνει τον AMD να φαίνεται πολύ άσχημος. Αυτό θα είναι και το τελικό τους συμπέρασμα.

και όντως εκεί το πάει. Οι AMD δεν είναι σωστά σχεδιασμένοι και δεν κατανέμουν σωστά την υπολογιστική τους ισχύ σύμφωνα με τον ίδια ( Κανόνας : Δεν θίγουμε Windows και Μ$ ).

Ότι και να καταλογίζει στην Intel πλατφόρμα δεν έχει σημασία διότι δεν είναι τελικό προιόν.

’λλωστε χωρίς NVidia και SLI θα την βρει πολύ ώριμη.

Link to comment
Share on other sites

Καλά τώρα, τα συμπεράσματα του τύπου "είναι νέο προιόν". "είναι ανώριμο", "φταιει το sli, το nforce4, το cooler, ο γείτονας κλπ"

μόνο συμπεράσματα δεν είναι, άλλωστε όλα τα προιόντα που τρέχουμε να αγοράσουμε μόλις βγούν ανώριμα είναι ;)

Τώρα αν τα "πήρε" η όχι ο Θωμάς απο την AMD η την INTEL και δεν ξέρω απο ποιόν άλλο δεν είμαι εγώ αυτός που θα το κρίνω γιατί δεν το ξέρω, αυτό που βλέπω εγώ είναι οτι η INTEL βάζει υψηλούς στόχους και δίνει μεγάλες προσδοκίες αλλά φαίνεται να μην τους πιάνει.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ρε παιδιά μην μαλώνεται για INTEL και AMD Αυτοί που πορώνονται να βλέπουν νούμερα του στύλ 3,2ghz 3.6-4 4.2ghz κατα το ο/c θα προτειμούν πάντα Intel. Oι υπόλοιποι θα ταλάντεύονται και οι πολέμιοι θα πέρνουν AMD χωρίς να υπάρχει ιδιαίτερος λόγος είτε για το ένα είτε για το άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.