Jump to content



ΑΝ ΥΠΟΘΕΣΟΥΜΕ............


SirGeorge

Recommended Posts

ότι προς το παρόν δεν πάω σε PCI-E (βλ. υπογραφή μου), τι κάρτα γραφικών θα μου προτείνατε για μια αξιοπρεπή αναβάθμιση της υπάρχουσας???

1)μια 6600GT 128ΜΒ , με 180

2)μια μεταχειρισμένη 5950 Ultra που βρήκα με 200

- Δεν θέλω να δώσω πάνω από 200.

- Τι άλλο θα μου προτείνατε είτε σε Nvidia είτε σε ATI???

Link to comment
Share on other sites

6600GT.

H 5950 ήταν τέρας δύναμης αλλά λόγω χάλια PS2.0 χάνει πάρα πολύ σε καινούρια παιχνίδια. Η 6600 έχει σαφώς καλύτερη software υποστήριξη.

Είμαι βέβαια σίγουρος οτι θα παίζεις τα πάντα με την 5950 αλλά σίγουρα δεν αξίζει να δώσεις περισσότερα από μια 6600GT.

Στην τελική, με 150 μπορείς να βρεις μεταχειρισμένη 9800ΧΤ που είναι σαφώς καλύτερη από την 5950.

Link to comment
Share on other sites

Από nvidia 6600GT και από ATi ψάξε σε μαγαζάκια της γωνίας μήπως βρεις καμιά 9800Pro/XT ή πάρε κάποια μεταχειρισμένη. Απο τις δυο μάλλον η 6600GT είναι καλύτερη αν και εγώ για διάφορες ιδιοτροπίες μου θα έπαιρνα την 9800 :p

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να μου πει κάποιος κατά προσέγγιση πόσο ταχύτερη θα είναι μια 6600GT σε σχέση με την 5900ΧΤ που έχω τώρα?? Δηλαδή θα δω ουσιαστική διαφορά, όχι τίποτα άλλο αλλά η 5900 έχει 256bit memory bandwidth ενώ η 6600GT 128bit:hmm:

Link to comment
Share on other sites

Δες λίγο στο thread 6600GT owners μερικά 3DMark Scores και σύγκρινε με τη δικιά σου.

Αν δεν έχεις κάνει 3DMark, ή δεν μπορείς δες εδώ. Αν και είναι για 6600GT AGP, δεν νομίζω να υπάρχουν μεγάλες διαφορές! (αν νομίζετε ότι έχω άδικο πείτε το!).

Edit: Τώρα είδα ότι θέλεις AGP...

Link to comment
Share on other sites

SirGeorge η 6600gt είναι πέριπου 40-50% γρηγορότερη απο την 5900xt στα καινούρια games.

Εγώ στην θέση σου θα κράταγα την 5900xt (θα της έκανα και overclock) για 2-3 μήνες ακόμα και θα πέριμενα να βρώ καμιά 6800 απλή ή gt μεταχειρισμένη σε καλή τιμή.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Αρχική απάντηση από SirGeorge [10-06-2005 01:22]

Ναι αλλά αύριο θα πάρω το GTA San Adreas, το περιμένω τόσο καιρό, θέλω πραγματικά να "πετάει". ’σε που έτσι και αλλιώς υπερχρονισμένη την έχω 440/770, από 400/700....

το συγκεκριμενο παιχνιδι πιστευω θα τρεχει καλα δεν νομιζω να εχεις προβλημα.καλυτερα παντως να περιμενεις τις καινουριες λυσεις για να μπορεσεις να παρεις μια 6800 ή χ800 σε πολυ καλυτερη τιμη απο οτι τωρα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ΓΙΩΡΓΟΣ [Σήμερα, στις 12:18]

το συγκεκριμενο παιχνιδι πιστευω θα τρεχει καλα δεν νομιζω να εχεις προβλημα.καλυτερα παντως να περιμενεις τις καινουριες λυσεις για να μπορεσεις να παρεις μια 6800 ή χ800 σε πολυ καλυτερη τιμη απο οτι τωρα.

Όντως τρέχει μια χαρά όσον αφορά το framerate, ωστόσο πρόσφαρα παρατήρησα ότι όταν κινούνται μεγάλα σε σχεδιάση αντικείμενα γίνονται "σπασίματα" στην κίνηση και για αυτό δεν φταίει η οθόνη, άρα για να πετύχω το τέλειο μάλλον πρέπει να αλλάξω.......

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.