Jump to content



Unseen's Dark Edition


unseen

Recommended Posts

  • Replies 69
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από Skinny13 [Σήμερα, στις 14:12]

εγω το κανω συνηθως με αντιθετη φορα για να μην κυκλοφορουν τα λαδια του συμπιεστη στο κυκλωμα

Για να μην κυκλωφορούν τα λάδια, βάζουμε ελαιοδιαχωριστή.......Αυτο που κάνεις εσύ, είναι αυτό που ανάφερα πιό πάνω........Οι σπείρες αυτές ΔΕΝ κρατάνε το λάδι με τίποτα.......ΟΛΟ το κύκλωμα αν δεν έχει ελαιοδιαχωριστή, έχει λάδι παντού.......ακόμα ΚΑΙ μέσα στη κεφαλή (evap).......Νομίζεις ότι αυτές οι σπείρες είναι ικανές να κρατήσουν το λάδι μέσα?......... :)

Link to comment
Share on other sites

εδω το 410 εχει λαδι απο μονο του μεσα....

στα cascade ειναι που δεν θελουμε να παει το λαδι στο evap γιατι εχουμε πολυ χαμηλες θερμοκρασιες και το πιθανοτερο ειναι οτι θα παγωσει.

Link to comment
Share on other sites

φίλε Skinny13 για να σε ρωτήσω κάτι offtopic που πρόσεξα στην photo που πόσταρες. Ο ανεμιστήρας 220 V που έχεις στο condenser κάνει πολύ θόρυβο, γιατί σκέφτομαι να βάλω και εγώ έναν ίδιο στο δικό μου για να μην μπλέκω με 120αριδες και 12v.

Link to comment
Share on other sites

φτηνοί πρέπει να είναι σχετικά, τουλάχιστον από κάτι τιμές που είδα στο ebay. Αν αναλογιστής το πόσο έχει ένας delta τότε συμφέρουνε. Και εγώ για ένα 220 V fan με ροοστάτη σκεφτόμουνα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ΑΝ7 OverClocker

Παιδιά να ρωτήσω και εγώ κάτι ψιλό άσχετο...

Στο evap του eleven υπάρχει περίπτωση ο τριχωειδής να περάσει στο πρώτο πάτωμα και όχι στο δεύτερο?

αν λες απο μονο του...οχι...

μπορεις να καταλαβεις αν εχει περασειη οχι απλα μετρωντας την αποσταση με ενα χαρακακι και λαμβανοντας υπ οψην οτι ο πατος του εβαπ ειναι 5χιλ

παντως πολυ δυσκολα γινεται ενα τετοιο λαθος

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Skinny13

δεν ακουγεται καθολου επειδη του εχω βαλει ροοστατη,

και απο αερα?ισα με 10 delta

10delta = 1900CFM ... :D, ποσα watt ειναι το μοτερ ? πηρα ενα δοκιμαστικα σημερα με 35watt 10euro...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Skinny13

αν λες απο μονο του...οχι...

μπορεις να καταλαβεις αν εχει περασειη οχι απλα μετρωντας την αποσταση με ενα χαρακακι και λαμβανοντας υπ οψην οτι ο πατος του εβαπ ειναι 5χιλ

παντως πολυ δυσκολα γινεται ενα τετοιο λαθος

Αρχική απάντηση από eleven

Μπορεις να το εξηγησεις λιγο περισοτερο αυτο

Βασικά ενοώ αν σκάλωνε στο δεύτερο πάτωμα....αλλά από ότι βλέπω είναι οκ..τεσπά...σορρυ για το οφφ

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από esdee

10delta = 1900CFM ... :D, ποσα watt ειναι το μοτερ ? πηρα ενα δοκιμαστικα σημερα με 35watt 10euro...

αυτο που πηρα ειναι 8watt και με μειωμενες στροφες βλεπω την κουρτινα που ειναι 4 μετρα μακρυα να πηγαινει απο εδω και απο κει

παντως χωρις ροοστατη δεν αντεχεται....

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.