Jump to content



megaworks 2.1 subwoofer με μεγαλυτερα ηχεία ;


psyber

Recommended Posts

ρε παιδια εχω τα 2.1 της σειρας megaworks.το γουφερ στις εισοδους για τους δορυφορους γραφει 8 ohm speakers.αυτο σημαινει οτι μπορω να συνδεσω ανετα μεγαλυτερα ηχεια και καλυτερα;θα σηκώνει πυργους με ιδια ομ και ενταση( 2x75); εχω βρει καλους πυργους σε καλα λεφτα το εχει κανει κανεις ;

Link to comment
Share on other sites

ΝΟΜΙΖΩ ότι αν τα ηχεία έχουν μικρότερη αντίσταση, δεν υπάρχει πρόβλημα.

Εγώ έχω ηχεία Creative Inspire 5100 και έχω βγάλει το Subwoofer του γιατί δεν ήταν πολύ δυνατό. Είχε αντίσταση 8Ω. Στη θέση του έβαλα ένα Subwoofer αυτοκινήτου (Pioneer 250W) το οποίο έχει 4Ω! Παίζει τέλεια και δεν καταλαβαίνει τίποτα!

Link to comment
Share on other sites

Tι να τους κάνεις τους πύργους βρε ?????

Αφού ο ήχος που φτάνει στους δορυφόρους είναι από cross over που συμαίνει ότι έχει ήδη φιλτραριστεί και ακούς από εκεί μόνο τις μεσαίες και υψηλές (midle & treble).....

Exω και εγώ τα ίδια ηχεία και δε νιώθω την ανάγκη αλλαγής τους αφού και έτσι όπως είναι οι γείτονες χορεύουν μαζί μου....:D

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από nickstamat [Σήμερα, στις 19:35]

ΝΟΜΙΖΩ ότι αν τα ηχεία έχουν μικρότερη αντίσταση, δεν υπάρχει πρόβλημα.

Εγώ έχω ηχεία Creative Inspire 5100 και έχω βγάλει το Subwoofer του γιατί δεν ήταν πολύ δυνατό. Είχε αντίσταση 8Ω. Στη θέση του έβαλα ένα Subwoofer αυτοκινήτου (Pioneer 250W) το οποίο έχει 4Ω! Παίζει τέλεια και δεν καταλαβαίνει τίποτα!

Εσύ πάλι ετοιμάσου να αλλάξεις ηχεία γιατί σύντομα θα σου καεί ο ενισχυτής από υπερθέρμανση ή το τροφοδοτικό του...

Κάνοντας την αλλαγή της σύνθετης ωμικής αντίστασης στο μισό ανέβασες κατά πολύ τις ανάγκες ρεύματος που πρέπει να τροφοδοτίσει ο ενισχυτής σου προς τα ηχεία (Power Consumption)...

Eπιπλέον άλλαξες και τα χαρακτηριστικά του τελικού σου αφού λόγο της αλλαγής της σύνθετης αντίστασης πέταξες στον αέρα την γραμικότητά του και φυσικά σε μεγάλη ένταση έχεις πολύ περισσότερη παραμόρφωση και ας μην το αισθάνεσαι...

Δε τα κάνουνε έτσι αυτά τα πράγματα στο ντούκου γιατί θα έχεις αργά ή γρήγορα προβλήματα....

Δεν είναι σαν τους τελικούς ενισχυτές των ηχοσυστημάτων που βάζεις όποιο ηχείο θέλεις αρκεί ο τελικός σου να είναι ανθεκτικός σε μεγάλο impentance range...

Πχ. o Hafler που έχω στη Θεσσ/νίκη είναι 2Χ400 Wrms στα 8 ΟΗΜ και 2Χ1100 Wrms στα 0.4 ΟΗΜ,,,, :eek::jump: αλλά έχει ένα τροφοδοτικό που ζυγίζει 13 Κιλά .... :D και δίνει ρεύμα ισχύως 2.6 ΚW at continius burst mode.... :clap:

Link to comment
Share on other sites

Βρε δεν παθαίνει τίποτα! Τα έχω φτάσει στα όρια για αρκετή ώρα και δεν έπαθαν τίποτα!

Να σου πω κάτι όμως... και να πάθουν κάτι δεν με νοιάζει καθόλου! Δεν ήταν αυτό που ήθελα... :(

Ευχαριστώ πάντως που με διαφώτισες... φαίνεται ότι τα κατέχεις πολύ καλά αυτά... :T:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Dagalidis

Tι να τους κάνεις τους πύργους βρε ?????

Αφού ο ήχος που φτάνει στους δορυφόρους είναι από cross over που συμαίνει ότι έχει ήδη φιλτραριστεί και ακούς από εκεί μόνο τις μεσαίες και υψηλές (midle & treble).....

μπααα...... full range ειναι........

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από SlotKiller

μπααα...... full range ειναι........

όχι δεν είναι, το sub έχει και crossover που λέει ο dagalidis, και όντως κόβει συχνότητες από χαμηλά. οπότε τα μεγάλα ηχεία ακούγονται λίγο "άδεια".

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να γινεις λιγο πιο συγκεκριμενος?

παντως τα δικα μου μου δινουν την αισθηση οτι κατεβαινουν αρκετα κατω απο 100hz........ αν οντως εχουν crossover δεν θα επρεπε να παιζουν τοσο χαμηλα... που να τριζουν σε ενα κομματι με δυνατο bass...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από SlotKiller [Σήμερα, στις 21:44]

μπααα...... full range ειναι........

Τι λες βρε .... :eek:

Εαν ήταν Full Range και έφταναν τα μπάσα στους δορυφόρους θα έσκαγαν και θα σου έρχονταν στο κεφάλι καπέλο....:D :D

Είναι από Cross Over Φίλτρα και δεν έχει σημασία εαν είναι παθητικά Cross (LC ή RC ή LRC) ή ενεργό Cross με υβρυδικό αλλά είναι 100% σύγουρο ότι έχει περάσει από Low Cut φίλτρο προτού φτάσει στα έρμα ηχειάκια των δορυφόρων...... :D:T:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από SlotKiller

Μπορεις να γινεις λιγο πιο συγκεκριμενος?

παντως τα δικα μου μου δινουν την αισθηση οτι κατεβαινουν αρκετα κατω απο 100hz........ αν οντως εχουν crossover δεν θα επρεπε να παιζουν τοσο χαμηλα... που να τριζουν σε ενα κομματι με δυνατο bass...

στα δικά μου (τα 5500) ο ήχος του βιολοντσέλου κατεβαίνει από το 1/3 περίπου της έκτασης του οργάνου στο sub :p :P :p :P

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από SlotKiller [Σήμερα, στις 21:53]

δεν θα επρεπε να παιζουν τοσο χαμηλα... που να τριζουν σε ενα κομματι με δυνατο bass...

Το τρίξιμο δεν έχει σχέση με τα μπάσα αλλά μάλλον από τα πολλά μπάσα έφυγε από την θέση της καμιά φίσα μέσα στα ηχεία (SUBWOOFER)....

To είχε κάνει και σε εμένα όσπου άνοιξα το SUBWOOFER και με περίσια προσοχή πίεσα όσες φίσες με καλώδια έβλεπα μπροστά μου και οι μισές είχαν σηκωθεί από τη θέση τους....:D

Μετά από αυτή την επέμβαση σταματήσαν οι δορφόροι να χτυπούν.....

Εάν προσέξεις δεν είναι κανονικό χτύπημα από μπάσο αλλά μοιάζει σα να σκάει κάτι....

Ισως κάποιο από τα καλώδια που τροφοδοτεί τον ενισχυτή των δορυφόρων (ΝΑΙ έχει ξεχωριστό) ΄κόβει την τροφοδοσία του και στιγμιαία την ξαναφέρνει κάνοντας ARK (Σπινθηρισμό) με αποτέλεσμα να ακούς σκάσιμο....

Εαν έχεις αρκετό κουράγιο και προσοχή και φυσικά αν δε φοβάσαι μην χάσεις καμμιά εγκύηση κάνε το ίδιο και θα δείς πως όλα θα έρθουν και πάλι στα ίσια τους..... :T:

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε επίσης το παρακάτω......

Βάλε ένταση και μπάσο ώσπου να ακούσεις τα σκασίματα.....

Χαμήλωσε λιγάκι μέχρι να σταματήσουν τα σκασίματα και βάρα δυνατές σφαλιάρες το SUBWOOFER και θα δείς ότι κάθε φορά που το χτυπάς κόβει ο ήχος σε ένα από τα δύο κανάλια ή ακούς σκασίματα ....

Μοιάζει να υπάρχει κάπου στο κύκλωμα ψυχρή κόλληση αλλά τελικά στη δική μου περίπτωση ήταν από τις εσωτερικές φίσες...... :)

Link to comment
Share on other sites

Ρε συ Psyber, αυτο που σου λενε τα παιδια ειναι, πως αν ειναι 8αρια και τα ηχεια που θα βαλεις θα λειτουργουν μεν αλλα θα παιζουν μονο μεσαιες και ψηλες.Αν ειναι τριδρομα τα ηχεια που θα βαλεις ας πουμε,το wooferακι των ηχειων δεν θα λειτουργει σχεδον καθολου θα ακους μονο midbass και tweeter.Oυτως η αλλος τι μεγαλα ηχεια θα μπορεσει να οδηγησει επιτυχως αυτος ο ενισχυτης?

Link to comment
Share on other sites

αν θες να κάνεις κάτι καλύτερο , βρες ένα ζευγάρι ηχεία βάσεις ή βιβλιοθήκης. το να χρησιμοποιήσεις μεγάλα ηχεία είναι χειρότερο ακόμα και από τους δορυφόρους λόγο οτι δεν υπάρχει το σωστό σήμα από τα creative για να τα οδηγήσεις. το ίδιο σκέφτομαι να κάνω και στα 5500 που έχω, κάποιο σετ 4 ηχείων βάσεις + κεντρικό.

http://www.magnat.de/content/homeentertainment/product_detail_en.asp?p=1580122&pl=1,%204&s=91

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα άλλο ψάχνω να βρω κάτι ποιο δυνατό και άλλο κάτι καλύτερο σε ποιότητα. Γενικά αν έχουμε 2 μεγάφωνα α και β , όχι ίδια, και παίζουν στην ίδια ένταση, ποιο δυνατά θα ακουστεί αυτό που έχει τη μικρότερη παραμόρφωση. Στη ουσία θα νομίζουμε ότι θα ακούγεται ποιο δυνατά γιατί θα ακούγεται καλύτερα δηλαδή θα μπορεί να αποδώσει περισσότερες πληροφορίες που περιέχονται στο σήμα με το οποίο το τροφοδοτούμε.

Αν αναβαθμίσεις τους δορυφόρους, η διαφορά στην ένταση που θα έχεις θα είναι λόγο της καλύτερης αναπαραγωγής του σήματος από τα μεγάφωνα. Εκεί που οι τωρινοί δορυφόροι άρχιζαν να δείχνουν κάποια κόπωση, ένα καλύτερο σετ να μπορεί να διατηρήσει τα χαρακτηριστικά του.

Προσοχή. Σε καμία περίπτωση μην περιμένεις ξαφνικά να έχεις ένταση συναυλίας. Το ότι παραμορφώνουν οι δορυφόροι μπορεί να μην γίνεται επειδή τερματίζει η διαδρομή του κώνου ή επειδή έχεις περάσει τα όρια της πρόσληψης ισχύος. Αν αφήσουμε εκτός την ικανότητα οδήγησης του ενισχυτή , μεγάφωνα πολύ χαμηλού κόστους δεν έχουν καν βασικά χαρακτηρίστηκα για την σωστή αναπαραγωγή της μουσικής. Ένα καλύτερο μεγάφωνο σαφώς θα διαχειριστεί καλύτερα το εισερχόμενο σήμα με αποτέλεσμα σωστότερη και πιο ξεκούραστη αναπαραγωγή.

Ο καθένας έχει το δικό του «αυτί» και τις προσωπικές του προτιμήσεις. Εννοείτε ότι υπάρχει μεγάλη πιθανότητα κάτι που σε εμένα αρέσει να μην αρέσει σε κάποιον άλλο ή το αντίστροφο.

Τα παραπάνω είναι γραμμένα όσο το δυνατόν ποιο απλά και υπάρχουν παρά πολύ παράγοντες που θα επηρεάσουν είτε αρνητικά είτα θετικά την αναπαραγωγή ενός μεγαφώνου.

:)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.