Jump to content



7800GTX ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ MSI!!!


SirGeorge

Recommended Posts

Συγνώμη , αλλά από πλευράς σχεδίασης η 7800 είναι για τα μπάζα

Μου φέρνει στο μυαλό τις τελευταίες voοdoo που είχαν βγει

Το μέγεθος φαίνεται απαγορευτικό για μικρά κουτιά και αμφιβάλω κατά πόσο άνετα θα χωράει και σε μεσαίου μεγέθους cases

Link to comment
Share on other sites

πραγματικα οι καρτες τωρα τελευταια ειναι τεραστιες... οπως και η 6800! ρε παιδια και κατι αλλο, γιατι δεν ανοιγεται ενα thread και να ποσταρεται το μοντελο κααθε εταιριας?... εχει γεμισει ο λαμπης χωρις λογο threads για τις καρτες καθε εταιριας. Αυτα τα λεω τελειως φιλικα... απλα να γινει καπως ετσι για δικη μας ευκολια ποιο πολυ.

Link to comment
Share on other sites

Το γελοίο είναι ότι εμένα παρολίγο να ακούμπαγε η 6800 τους δίσκους στο midi κουτάκι μου...

[άσχετο: αυτή την κάρτα αν την πάρει η Albatron, το μόνο που πρέπει να κάνει είναι να τη βάψει μπλε...τι τον βάλαν τον άγγελο εκει μέσα? :D ]

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από CaptainMilo [Σήμερα, στις 14:53]

Συγνώμη , αλλά από πλευράς σχεδίασης η 7800 είναι για τα μπάζα

Μου φέρνει στο μυαλό τις τελευταίες voοdoo που είχαν βγει

Το μέγεθος φαίνεται απαγορευτικό για μικρά κουτιά και αμφιβάλω κατά πόσο άνετα θα χωράει και σε μεσαίου μεγέθους cases

Συμφωνω απολυτα

Δηλαδη οσοι χρησιμοποιουμε MIDI tower θα πρεπει αναγκαστικα να παρουμε FULL τοwer για μια γρηγορη καρτα γραφικων μελλον

Καθολου δεν σκεφτετε την μεριδα αγοραστων η Nvidia

Τι αισχοι ειναι αυτα :TD:

ΑΠΑΙΣΙΟ ΜΕΓΕΘΟΣ ΣΑΝ ΠΑΝΤΟΦΛΑ 50 Νουμερο ειναι

Χειροτερα και απο το 6800 Ultra

Και πως γινεται oι λυσεις της ΑΤΙ να ειναι παντοτε πιο μικρες

ακομα και τα πιο γρηγορα μοντελα τους

Μηπως η ΑΤΙ εχει σκεφτει το θεμα καλυτερα ?

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη φίλε μου , αλλά και σε full tower , πως νομίζεις πως θα επηρεάσει μια τέτοια κάρτα το airflow? Στην ουσία , με τέτοιο μέγεθος , είναι σαν να χωρίζεις το case στα δύο , ένα τμήμα κάτω από την κάρτα , και ένα από πάνω

Τώρα , σκέψου , έχουν όλα τα full tower 2 fans στο μπροστινό μέρος?

Όχι , υπάρχει και μια μερίδα με έναν και μόνο 12άρι μπροστά να βάζει

Από την στιγμή που η κάρτα θα έχει χωρίσει το κουτί στα δύο , ο αέρας που θα εισέρχεται από το μπροστινό fan , θα παγιδεύεται στην ουσία στο κάτω μέρος , και θα αντιμετωπίζει δυσκολία να φτάσει στο πάνω μέρος

Η σχεδίαση των καρτών δεν είναι αντεεεεεεεε , παίρνουμε πετάμε όλα τα chip πάνω σε μια πλακέτα και το πασάρουμε στον κόσμο . Στον συγκεκριμένο τομέα θα έλεγα πως η nvidia στην προσπάθειά της να ξαναπάρει τα σκήπτρα στον τομέα τον γραφικών προλαβαίνοντας τον ανταγωνισμό , πήρε τα σκήπτρα στον τομέα της τσαπατσουλιάς , τσαπατσουλιά που φαίνεται και στα μοντέλα 6χχχ . Sorry αλλα 70~80 C σε full load δεν μου φαίνεται καθόλου φυσιολογικό και ας λένε ότι θέλουν . Ακόμα και αν αυτή η θερμοκρασία δεν επηρεάζει την σωστη λειτουργία του πυρήνα , με ποιο δικαίωμα ρε αδερφέ μου ανεβάζεις την θερμοκρασία του κουτιού κατα 2~4 C? Γιατί όλη αυτή η θερμότητα που φεύγει , στην ουσία πάει στο κουτί

;)

Link to comment
Share on other sites

Ξερεις κατι? Συμφωνω με xbitlabs. Λενε πως οντως η καρτα ειναι μεγαλη αλλα ενας που θα την αγορασει την αγοραζει επειδη ειναι κορυφη και θελει να την βαλει σε μεγαλο κουτι με αναλογα περιφερειακα και οχι σε καποιο mini pc για να το συνδεσει με τηλεοραση ή οτιδηποτε αλλο.

Παντως ειναι ασχημη οχι οτι αυτο αποτελει κριτηριο αγορας!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Athens2004 [Χθες, στις 23:32]

Vasot@ τα 700 ευρώ τα δίνουμε για κάρτα αλλά κολλάμε στα 100 ενός

ΑΝΘΡΩΠΙΝΟΥ tower?

Aναλογος πως το βλεπεις

Απο τι στιγμη που η ΑΤΙ προσφερει ακομα και τις γρηγοροτερες λυσεις της σε μικροτερα μεγεθοι τοτε ναι κολλαμε

Τι στο κομματια η Nvidia δεν μπορει να σχεδιασει μια καρτα με καλες αναλογιες

πρεπει να ειναι "παντοφλες" και να υποχρεωθει ο αλλος να αγορασει καινουργιο κουτι

Ο συναγωνισμος(ΑΤΙ) πως τα καταφερνει και εχει πιο λογικες αναλογιες στις καρτες ?

Στην Ελλαδα ζουμε αλλα 100Ε extra δεν ειναι και λιγα

εκτος αμα εισαι πλαστικος χειρουργος η εχεις πατερουλη τον Βαρδιλογιανη και τον Κοκκαλη

Link to comment
Share on other sites

λολ! @CaptainMilo συμφωνω σε αυτα που λες.. νομιζω οτι μπορουσαν να τις κανουν μικροτερες... εγω ειδα του def την 6800 ultra(δεν ειμαι σιγουρος αν ειναι ultra) και επαθα πλακα σε σχεση με τη δικια μου 5700....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ea6gka [Σήμερα, στις 11:21]

μηπως επειδη εχεις ΑΤΙ????

Εεε και που κολλαει τωρα αυτο

Προσπαθεις να υπονοησεις κατι??

Δεν ειμαι Νvidia Fanboy ουτε ATI Fanboy αγοραζω οτι θεωρω καλυτερο

για αυτο προσεχε λιγακι πριν αρχιζεις να πετας υποννουμενα

Αρχική απάντηση από morfeas-dsl- [Σήμερα, στις 11:18]

Ξερεις κατι? Συμφωνω με xbitlabs. Λενε πως οντως η καρτα ειναι μεγαλη αλλα ενας που θα την αγορασει την αγοραζει επειδη ειναι κορυφη και θελει να την βαλει σε μεγαλο κουτι με αναλογα περιφερειακα και οχι σε καποιο mini pc για να το συνδεσει με τηλεοραση ή οτιδηποτε αλλο.

Nαι μονο που συναγωνισμος ΑΤΙ προσφερει εξισου (αν οχι πιο γρηγορες λυσεις) και χωρανε και σε ΜΙΝΙ PC και σε FULL TOWER

Link to comment
Share on other sites

που το ειδες το υπονοουμενο? ξεκαθαρα το λεω. Οταν χρησιμοποιεις λεξεις οπως παντοφλα και η ΑΤΙ το εχει σκεφτει καλυτερα τι θα καταλαβουμε? Εδω η ΑΤΙ DX9.0C δεν εχει και σε πειραζει το μεγεθος? αρα καπου κανεις λαθος φιλε, χανεις την ουσια

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ea6gka [Σήμερα, στις 11:38]

που το ειδες το υπονοουμενο? ξεκαθαρα το λεω. Οταν χρησιμοποιεις λεξεις οπως παντοφλα και η ΑΤΙ το εχει σκεφτει καλυτερα τι θα καταλαβουμε? Εδω η ΑΤΙ DX9.0C δεν εχει και σε πειραζει το μεγεθος? αρα καπου κανεις λαθος φιλε, χανεις την ουσια

Ενταξει αμα το θες ετσι και εγω ξεκαθαρα λεω οτι εισαι Nvidia fanboy

Γιατι απο την στιγμη που δεν σε πειραζει που μια καρτα εχει μεγεθος οσο το παπουτσι σου ενω ο συναγωνισμος εχει μικροτερες λυσεις με εξισου αν οχι καλυτερη ταχυτητα δεν εχω και τιποτα να σου πω

Το Dirext9.0c δεν εχει καμια σχεση με το θεμα για αυτο μην βγαινεις offtopic

Μιλαω για μεγεθος καρτας και οχι αν εχει υποστηριξη Shader3.0 η εχει

Εξαλλου το R520 θα εχει τετοια υποστηριξη ενω αυτη την στιγμη το Shader 3.0 δεν ειναι απαραιτητο στα σημερινα παιχνιδια

Αρχική απάντηση από ea6gka [Σήμερα, στις 11:38] τι θα καταλαβουμε ??

Δεν χρειαζετε ο πληθυντικος

να μιλας για τον εαυτο σου

Ο καθενας εχει την αποψη του

Link to comment
Share on other sites

δεν μπορεις να με πεις fanboy γιατι εγω δεν ειπα πουθενα ποσο αχρηστες και τσουρουτικες ειναι οι ΑΤΙ καθως επισης δεν ειπα οτι σκιζει , ισοπεδωνει και γκρεμιζει στο περασμα της η 7800. Για το πλυθηντικο εχεις δικιο.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ea6gka [Σήμερα, στις 11:56]

δεν μπορεις να με πεις fanboy γιατι εγω δεν ειπα πουθενα ποσο αχρηστες και τσουρουτικες ειναι οι ΑΤΙ καθως επισης δεν ειπα οτι σκιζει , ισοπεδωνει και γκρεμιζει στο περασμα της η 7800. Για το πλυθηντικο εχεις δικιο.

Mα ουτε και εγω ειπα ποσο καλες ειναι οι ΑΤΙ βρε ea6gka

Oτι απλως οι λυσεις της ΑΤΙ εχουν μικροτερο μεγεθος και προσφερουν ισες οι καλυτερες επιδοσεις (οι και χειροτερες σε καποιες περιπτωσεις δεν αντιλεγω)

Εχεις δει την διαφορα μεγεθους μεταξυ μιας 6800Ultra και μιας Χ850ΧΤ-PΕ (η και μια Χ800ΧΤ-PE)

Eiναι η νυχτα με την μερα

H X850XT-PΕ και γενικα οι καρτες της ΑΤΙ εχουν μικροτερο μακρος και προσφερουν παρομοιες επιδοσεις και ας μην εχουν υποστηριξη Shader 3.0

Δηλαδη η Nvidia γιατι πρεπει να κανει καρτες σαν παντοφλες (στο μεγεθος) ενω ο ανταγωνισμος να εχει μικροτερες κατρες που κανουν ΓΙΑ ΟΛΑ ΤΑ ΚΟΥΤΙΑ και προσφερουν παρομοιες επιδοσεις

Πιστευω οτι η Nvidia εχει αποκτησει τα "κακα χουσουρια της 3dfx"

Το βρισκω εκνευριστικο να πρεπει να αλλαξω tower μονο και μονο για να αποκτησω την καρτα που θελω, δεν σε ενοχλει εσενα αυτο??

700 Ευρω ειναι ηδη πολλα (και κυριως για τα Ελληνικα δεδομενα) γιατι να κατσω να σκασω και αλλα λεφτα και για καινουργιο Full tower κουτι και να πρεπει να κατσω μεταφερω ολο το hardware απο το ενα κουτι στο αλλο κλπ κλπ επειδη η Νvidia δεν εχει το μυαλο να κατσει να φτιαξει μια καρτα με σωστες αναλογιες που να κανει για ΟΛΑ ΤΑ ΚΟΥΤΙΑ οπως κανει και ο ανταγωνισμος...

Link to comment
Share on other sites

Ε καλα, να πεις τον ea6gka που αλλάζει το hardware σαν τα πουκάμισα, fanboy είναο ολίγον εκτός τόπου και χρόνου:D

Τοτε ρε παίδες γιατί δεν μιλάμε και για το ύψος?

Η 7800 είναι 1slot solution ενώ η Χ850ΧΤ 2slot

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.