Jump to content



Μαύρη μαυρίλα πλάκωσε: Ένα μικρό (Vertical) τεστάκι


Neted

Recommended Posts

Επινόησα ένα μικρό τεστάκι για να συγκρίνουμε την κατακόρυφη γωνία θέασης των οθονών μας, αλλά και για να βγάλουμε μερικά αντικειμενικά (όσο γίνεται) συμπεράσματα!

Έφτιαξα δύο εικονούλες PNG (1024x768 και 1280x1024) με μαύρο φόντο (τιμές RGB: 0,0,0) και με επαναλαμβανόμενο κειμενάκι γραμματοσειράς Alias, μεγέθους 10 και χρώματος σκούρο γκρί (τιμές RGB: 50,50,50).

Οι πρώτες σειρές θα παρατηρήσετε ότι είναι αριθμημένες.

Αυτά που έχετε να κάνετε είναι:

1) Να βάλετε την εικόνα σε full screen (την 1024x768 για 15άρες, την 1280x1024 για 17/19άρες)

2) Να κάτσετε μπροστά απ'την οθόνη όπως κάθεστε πάντα (όχι ταρζανιές για να δείτε όλο το κείμενο!!)

3) Να αναφέρετε την ανάλυση σας (και κατ'επέκταση το αρχείο που δοκιμάσατε)

4) Να αναφέρετε μέχρι ποιον αριθμό δεν διακρίνεται με ΤΙΠΟΤΑ το κείμενο

5) Να αναφέρετε από ποιον αριθμό το κείμενο ξεκινάει να φένεται ικανοποιητικά

6) Να αναφέρετε μάρκα οθόνης και μοντέλο

7) Να αναφέρετε αν έχετε ασχοληθεί γενικότερα με τα ρυθμιστικά της οθόνης σας και πόσο (λίγο, πολύ)

Προφανώς, μέτρο σύγκρισης υπάρχει μόνο μεταξύ οθονών ίδιων ιντσών.

ΥΓ. Δεν γνωρίζω αν υπάρχει κανένα άλλο παρόμοιο τεστ, πιο γρήγορα έφτιαξα τις εικονίτσες στο photoshop παρά να έψαχνα στο google :p

canyou.rar

Link to comment
Share on other sites

LG-1720P

στην συγκεκριμενη οθονη το κειμενο διακρινεται με μεγαλη δυσκολια απο το νουμερο 1-15(και κυριως στην κεντρικη περιοχη)....οσο δηλαδη πιο κοντα στα νουμερα τοσο δυσκολοτερα

μετα το 15 τα πραγματα καλυτερευουν σημαντικα

με τα ρυθμιστικα εχω ασχοληθει παρα πολυ.το μαυρο μου φαινεται αρκετα καλο και γενικα η οθονη με εχει αφησει υπερευχαριστημενο και σε παιχνιδια αλλα και σε ταινιες.

η συγκεκριμενη παντως εικονα με βοηθησε να δω οτι οντως υπαρχει καποιο προβλημα στο επανω τμημα της οθονης.......

οπως το παρατηρω προσεχτικοτερα βλεπω οτι η φωτεινοτητα του μπακλαητ χανεται σε εκεινη την περιοχη και στην συγκεκριμενη εικονα ειναι αρκετα εντονο και συναμα με προβληματιζει για το αν εχει προβλημα η οθονη........

εαν καποιος γνωριζει κανενα ακομα τεστ μπακλαητ ας κανει τον κοπο να ποσταρει κανα λινκ γιατι μπηκα σε σκεψεις:...:

ευχαριστω παντως φιλε μου για το τεστακι σου.......φαινεται αρκετα πρακτικο:)

Link to comment
Share on other sites

3) Να αναφέρετε την ανάλυση σας (και κατ'επέκταση το αρχείο που δοκιμάσατε)

1280Χ1024

4) Να αναφέρετε μέχρι ποιον αριθμό δεν διακρίνεται με ΤΙΠΟΤΑ το κείμενο

φαινονται ολα απο το 1 και κατω

5) Να αναφέρετε από ποιον αριθμό το κείμενο ξεκινάει να φένεται ικανοποιητικά

απο το 15 και μετα η φωτεινοτητα γινεται εντελως ομοιομορφη. απο 1 ως 15 ειναι λιγο σκοτεινη, αλλα διαβαζεται κανονικα. αυτα, για την "κανονικη γωνια θεασης", εχοντας την οθονη οσο μπορω πιο καθετη στη γραμμη του ματιου. αν τη γυρισω στο λιγο πιο ορθιο, ερθω λιγο πιο πανω δηλαδη, ολες οι γραμμες φαινονται το ιδιο, αλλα δε μου αρεσει ο τροπος που βλεπω την οθονη.

6) Να αναφέρετε μάρκα οθόνης και μοντέλο

Samsung SyncMaster 710v

7) Να αναφέρετε αν έχετε ασχοληθεί γενικότερα με τα ρυθμιστικά της οθόνης σας και πόσο (λίγο, πολύ)

καθολου, ολα στο auto

ελπιζω να καταλαβα καλα, και να ειναι αυτα που θες.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Neted

Επινόησα ένα μικρό τεστάκι για να συγκρίνουμε την κατακόρυφη γωνία θέασης των οθονών μας, αλλά και για να βγάλουμε μερικά αντικειμενικά (όσο γίνεται) συμπεράσματα!

Έφτιαξα δύο εικονούλες PNG (1024x768 και 1280x1024) με μαύρο φόντο (τιμές RGB: 0,0,0) και με επαναλαμβανόμενο κειμενάκι γραμματοσειράς Alias, μεγέθους 10 και χρώματος σκούρο γκρί (τιμές RGB: 50,50,50).

Οι πρώτες σειρές θα παρατηρήσετε ότι είναι αριθμημένες.

Αυτά που έχετε να κάνετε είναι:

1) Να βάλετε την εικόνα σε full screen (την 1024x768 για 15άρες, την 1280x1024 για 17/19άρες)

2) Να κάτσετε μπροστά απ'την οθόνη όπως κάθεστε πάντα (όχι ταρζανιές για να δείτε όλο το κείμενο!!)

3) Να αναφέρετε την ανάλυση σας (και κατ'επέκταση το αρχείο που δοκιμάσατε)

4) Να αναφέρετε μέχρι ποιον αριθμό δεν διακρίνεται με ΤΙΠΟΤΑ το κείμενο

5) Να αναφέρετε από ποιον αριθμό το κείμενο ξεκινάει να φένεται ικανοποιητικά

6) Να αναφέρετε μάρκα οθόνης και μοντέλο

7) Να αναφέρετε αν έχετε ασχοληθεί γενικότερα με τα ρυθμιστικά της οθόνης σας και πόσο (λίγο, πολύ)

Προφανώς, μέτρο σύγκρισης υπάρχει μόνο μεταξύ οθονών ίδιων ιντσών.

ΥΓ. Δεν γνωρίζω αν υπάρχει κανένα άλλο παρόμοιο τεστ, πιο γρήγορα έφτιαξα τις εικονίτσες στο photoshop παρά να έψαχνα στο google :p

μπραβο παληκαρι μου.αψογος:clap:

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι; Τι ακριβώς μας δείχνει αυτό το τεστ; Τη φωτεινότητα της οθόνης και αν είναι ομοιόμορφη σε όλη την οθόνη;

Εγώ έβαλα την εικόνα σε fullscreen και τα βλέπω ΌΛΑ πεντακάθαρα. Μάλλον κάτι δεν κατάλαβα καλά από τις οδηγίες.

Εξηγήστε λίγο καλύτερα γιατί με ψιλομπέρδεψε ο Neted...

Link to comment
Share on other sites

3) 1280x1024

4) Δεν υπάρχει κάποια γραμμή που δεν μπορεί να διαβαστεί ευκολα

5α) Contrast 40/Brightness 40: απο την 15η περίπου γραμμή και κάτω φαίνεται οτι το "κείμενο" γίνεται πιο φωτεινό

5β) Lightview-Night Photo: δυσκολα διακρίνεται απο πια γραμμή και κάτω το κείμενο γίνεται πιο φωτεινό

5γ) Lightview-Night Movie: ακόμα πιο δυσκολα διακρίνεται απο πια γραμμή και κάτω το κείμενο γίνεται πιο φωτεινό

5δ) Lightview-Night Text: απο την 15η περίπου γραμμή και κάτω φαίνεται οτι το "κείμενο" γίνεται πιο φωτεινό

5ε) Lightview-Day Photo: πολύ δυσκολα διακρίνεται απο πια γραμμή και κάτω το κείμενο γίνεται πιο φωτεινό

5ζ) Lightview-Day Movie: παρα πολύ δυσκολα διακρίνεται απο πια γραμμή και κάτω το κείμενο γίνεται πιο φωτεινό

5η) Lightview-Day Text: απο την 15η περίπου γραμμή και κάτω φαίνεται οτι το "κείμενο" γίνεται πιο φωτεινό

6) LG 1720P (DVI)

7) Αρκετά, αλλά κατέληξα να χρησιμοποιώ το "user mode" με μοναδικές αλλαγές contrast 40 έως 50 και brightness 40-50 για τα πάντα εκτός από ταινίες...για τις ταινίες χρησιμοποιώ Lightview Night Movie...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από nickstamat

Να ρωτήσω κάτι; Τι ακριβώς μας δείχνει αυτό το τεστ; Τη φωτεινότητα της οθόνης και αν είναι ομοιόμορφη σε όλη την οθόνη;

Εγώ έβαλα την εικόνα σε fullscreen και τα βλέπω ΌΛΑ πεντακάθαρα. Μάλλον κάτι δεν κατάλαβα καλά από τις οδηγίες.

Εξηγήστε λίγο καλύτερα γιατί με ψιλομπέρδεψε ο Neted...

Mία από τα ίδια και εδώ. Για εξηγήστε κάτι παραπάνω βρε παιδιά. :fist:

EDIT: Eίναι τυχαίο το γεγονός ότι και εγώ και ο nickstamat έχουμε EIZO TFT; :whistling

EIZO FlexScan L565 LCD TFT 17"
:innocent:

EDIT No2: Προφανώς η οθόνη μου πέρασε το συγκεκριμένο τεστ με επιτυχία, οπότε πρέπει να απαντήσω στις παραπάνω ερωτήσεις..

3) Να αναφέρετε την ανάλυση σας (και κατ'επέκταση το αρχείο που δοκιμάσατε)

1280x1024

4) Να αναφέρετε μέχρι ποιον αριθμό δεν διακρίνεται με ΤΙΠΟΤΑ το κείμενο

Δεν υπάρχει τίποτα σε κανένα σημείο της οθόνης που να μην διακρίνεται.

5) Να αναφέρετε από ποιον αριθμό το κείμενο ξεκινάει να φαίνεται ικανοποιητικά

ΟΛΑ ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ ΠΕΝΤΑΚΑΘΑΡΑ.

6) Να αναφέρετε μάρκα οθόνης και μοντέλο

ΕΙΖΟ Flexscan L578 TFT 17"

7) Να αναφέρετε αν έχετε ασχοληθεί γενικότερα με τα ρυθμιστικά της οθόνης σας και πόσο (λίγο, πολύ)

καθόλου, όλα στο auto

Link to comment
Share on other sites

Sony G-220

17αρα crt

Ανάλυση 1024*768

ολα default απο φωτεινότητες και contrast αλλά πειραγμένη γεωμετρία αν αυτό παίζει κάποιο ρόλο...

Όλα φαίνονται άψογα...Το πιο σκοτεινό γράμμα είναι το 'y' απο το you

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Neted

Επινόησα ένα μικρό τεστάκι για να συγκρίνουμε την κατακόρυφη γωνία θέασης των οθονών μας, αλλά και για να βγάλουμε μερικά αντικειμενικά (όσο γίνεται) συμπεράσματα!

Αυτά που έχετε να κάνετε είναι:

1) Να βάλετε την εικόνα σε full screen (την 1024x768 για 15άρες, την 1280x1024 για 17/19άρες)

Aν και δεν αναφέρεται ξεκάθαρα ... εννοεί μόνο TFT οθόνες ... :...:

Link to comment
Share on other sites

3) 1024x768

4) Δεν υπάρχει κάποια γραμμή που δεν μπορεί να διαβαστεί ευκολα

5) Οσο το μάτι μου κατευθύνεται προς τα κάτω τόσο αυξάνεται η φωτεινότητα...δεν μπορώ να διακρίνω με ευκολία απο πιο σημείο και μετά αρχίζει το "φαινόμενο"...

6) LG 1530S (D-SUB)

7) Οχι...απλά την ρύθμισα στην γυναίκα μου στο Contrast=50, Brightness=72 (ετσι μου άρεσε εμένα δηλαδή) και πάπαλα...

Link to comment
Share on other sites

Αυτά που έχετε να κάνετε είναι:

1) Να βάλετε την εικόνα σε full screen (την 1024x768 για 15άρες, την 1280x1024 για 17/19άρες)

ΕΓΙΝΕ

2) Να κάτσετε μπροστά απ'την οθόνη όπως κάθεστε πάντα (όχι ταρζανιές για να δείτε όλο το κείμενο!!)

ΕΓΙΝΕ

3) Να αναφέρετε την ανάλυση σας (και κατ'επέκταση το αρχείο που δοκιμάσατε)

1280x1024

4) Να αναφέρετε μέχρι ποιον αριθμό δεν διακρίνεται με ΤΙΠΟΤΑ το κείμενο

Σε μένα φαίνονται όλα τέλεια

5) Να αναφέρετε από ποιον αριθμό το κείμενο ξεκινάει να φένεται ικανοποιητικά

Φαίνεται ΟΛΟ το κείμενο πεντακάθαρα

6) Να αναφέρετε μάρκα οθόνης και μοντέλο

EIZO FlexScan L565 17" 43,2cm (Dot Pitch: 0.264mm) ON DVI

7) Να αναφέρετε αν έχετε ασχοληθεί γενικότερα με τα ρυθμιστικά της οθόνης σας και πόσο (λίγο, πολύ)

Στα defaults!

Φωτισμός: Εξαιρετικά ομοιόμορφος σε όλη την επιφάνεια του panel.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από nickstamat [23-06-2005 14:48]

Να ρωτήσω κάτι; Τι ακριβώς μας δείχνει αυτό το τεστ; Τη φωτεινότητα της οθόνης και αν είναι ομοιόμορφη σε όλη την οθόνη;

Εγώ έβαλα την εικόνα σε fullscreen και τα βλέπω ΌΛΑ πεντακάθαρα. Μάλλον κάτι δεν κατάλαβα καλά από τις οδηγίες.

Εξηγήστε λίγο καλύτερα γιατί με ψιλομπέρδεψε ο Neted...

Καλησπέρα! Σόρυ που χάθηκα άλλα έμπλεξα με εξεταστικές και ιστορίες!

Το τεστάκι αυτό βασικά αναδεικνύει το πρόβλημα των ΤΝ panel στον κάθετο άξονα, όπου ένα χρώμα (π.χ. το κλασικό μπλε background των windows) φένεται ανοιχτό στο κάτω μέρος της οθόνης και όσο ανεβαίνει σκουραίνει.

Όσοι δεν είδατε διαφορά στα γράμματα, προφανώς έχετε VA πάνελ όπου το φαινόμενο εκεί είναι απειροέλαχιστο εώς μηδενικό. Μπορούν όμως να βγουν και συμπεράσματα (με το μάτι) για την ομοιομορφία της φωτεινότητας :) (π.χ. και στις 4 γωνίες της οθόνης εμένα η φωτεινότητα κάνει βουτιά)

Κάνω attach και τις αναλύσεις που ζήτησε ο sotiris (σε zip, για να μη φωνάζει κανείς :p) γιατί πράγματι, στα φορητά γίνεται κόλαση με τις γωνίες θέασης! Πείτε μου κι άλλες τυπικές αναλύσεις να συμπεριλάβω αν θέλετε.

canyou2.zip

Link to comment
Share on other sites

3) Να αναφέρετε την ανάλυση σας (και κατ'επέκταση το αρχείο που δοκιμάσατε)

1280Χ800

4) Να αναφέρετε μέχρι ποιον αριθμό δεν διακρίνεται με ΤΙΠΟΤΑ το κείμενο

φαινονται ολα απο το 1 και κατω

5) Να αναφέρετε από ποιον αριθμό το κείμενο ξεκινάει να φένεται ικανοποιητικά

απο το 15 και μετα η φωτεινοτητα γινεται εντελως ομοιομορφη με εξαίρεση την κάτω δεξιά γωνία που είναι ελάχιστα σκοτεινή. απο 1 ως 15 ειναι λιγο σκοτεινη, και στα άκρα ίσως λίγο πιο πολύ, αλλα διαβαζεται κανονικα. η οθόνη είναι όπως τυπικά τοποθετείται μια οθόνη laptop πάνω σε γραφείο.

6) Να αναφέρετε μάρκα οθόνης και μοντέλο

Laptop acer 15.4 wide crystal bright

7) Να αναφέρετε αν έχετε ασχοληθεί γενικότερα με τα ρυθμιστικά της οθόνης σας και πόσο (λίγο, πολύ)

καθολου, γιατί δεν έχει :D

ωραίες οι προσθήκες αναλύσεων;)

Link to comment
Share on other sites

Αυτά που έχετε να κάνετε είναι:

1) Να βάλετε την εικόνα σε full screen

ΕΓΙΝΕ

2) Να κάτσετε μπροστά απ'την οθόνη όπως κάθεστε πάντα

ΕΓΙΝΕ

3) Να αναφέρετε την ανάλυση σας (και κατ'επέκταση το αρχείο που δοκιμάσατε)

1280x800

4) Να αναφέρετε μέχρι ποιον αριθμό δεν διακρίνεται με ΤΙΠΟΤΑ το κείμενο

Φαίνονται όλα πολύ καλά, εκτός από τους πρώτους 4-5 αριθμούς όπου η φωτεινότητα δεν είναι καλή

5) Να αναφέρετε από ποιον αριθμό το κείμενο ξεκινάει να φένεται ικανοποιητικά

Μετά το 5 είναι όλα πεντακάθαρα

6) Να αναφέρετε μάρκα οθόνης και μοντέλο

Laptop Acer 2012WLCi (15.4" WXGA TFT)

7) Να αναφέρετε αν έχετε ασχοληθεί γενικότερα με τα ρυθμιστικά της οθόνης σας και πόσο (λίγο, πολύ)

Δεν έχει!!!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.