Jump to content



Μετατροπή *.avi ή *.mpeg σε αρχειο dvd


nickthegreek

Recommended Posts

Θα ήθελα να σας ρωτήσω αν ξέρετε πως μπορώ να μετατρέψω ένα αρχειο *.avi ή *.mpeg σε μορφή κατάλληλη ώστε να το γράψω σε ένα dvd. Αλήθεια τι μορφής πρέπει να είναι τα αρχεία του dvd?

Eυχαριστώ εκ των προτέρων:)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από cherryman [Σήμερα, στις 17:04]

http://www.thelab.gr/showthread.php?s=&threadid=15723&highlight=divxtodvd

Ναι αλλά εγώ δεν έχω αρχεία Divx...:o Ή μήπως το NeroVision Express 3 κάνει και για τη δουλειά που θέλω...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από nickthegreek

Ναι αλλά εγώ δεν έχω αρχεία Divx...:o Ή μήπως το NeroVision Express 3 κάνει και για τη δουλειά που θέλω...

Δεν έχει σημασία, το συγκεκριμένο πρόγραμμα μετατρέπει πάρα πολλά φορμά.

Link to comment
Share on other sites

WinAVI

Από: Divx, Realmedia, WMV, Quicktime, VOB κλπ

Σε: Divx, Realmedia, WMV, Quicktime, VOB κλπ

Και το αντίστροφο. Με λίγα λόγια δεν του ξεφεύγει τίποτα, μετατρέπει τα πάντα σε οτιδήποτε. Έχει και batch processing και της γάτας τα νύχια...

Link to comment
Share on other sites

εχω το πινακλ 9.3 plus!Δεν δεχεται τα αρχεια που του δινω απο winavi!Δεχεται μαλλον (τωρα το μαθαινω) μονο mpg!Οποτε για να μην κανω τις χιλιες μετατροπες (απο mov se avi και απο avi σε mpg ) τι να κανω!Εχω κατεβασει και αλλα προγραμματα (winmpg kai yasavideoconverter) αλλα η κρασαρουν η το mpg δεν ειναι καλο (οσο οι παραπνω χιλιες μετατροπες) Υπαρχει κατι αλλο ?????Βασικα θελω να φτιαχνω και μενου και τα συναφη οπως σε ενα κανονικο dvd για αυτο και παιδευομαι!καμμια βοηθεια???????????

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από $George Vasil$ [24-06-2005 19:04]

Αν συνθεσεις DVD με το Nero δεν χρειαζεται μετατροπη....

Απλα ριξε τα αρχεια μεσα και θα τα κανει μονο του....

:T:

δηλαδή έστω οτι έχω ένα avi ή ένα mpeg: ανοίγουμε το nero,διαλέγουμε κατηγορία dvd-video και ρίχνουμε το αρχείο μας στον φάκελο video_ts, μετά burn και τελείωσε?κάνω κάπου λάθος?:alien:

Link to comment
Share on other sites

Τελικα κανενα που να δεχεται subs υπαρχει?Δεν αναφερομαι στην χρονοβορα διαδικασια.Να του πετας sub και να το βαζει χωρις πολλα πολλα...

Ναι υπαρχει

3 λυσεις..ξεκινω απο την πιο απλη

1)winavi ιδιο filename subs και avi τρεχει πραλληλα το vobsub ενσωματωνονται οι subs αλλα ειναι "burned" στην ταινια

2)Πιο ποιοτικη λυση dvd2avi απο τον trustfm (Ελληνας) ευκολο ΔΩΡΕΑΝ με ενσωματωμενους τους free encoders και με selectable subs.

http://divx.trustfm.com.ru/

3)Τhe film machine οπως το προηγουμενο

http://members.home.nl/thefilmmachine/

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Vadergr

Τελικα κανενα που να δεχεται subs υπαρχει?Δεν αναφερομαι στην χρονοβορα διαδικασια.Να του πετας sub και να το βαζει χωρις πολλα πολλα...

Αναφέρεσαι σε δημιουργία avi ή σε δημιουργία DVD;

Link to comment
Share on other sites

Είτε θα κάνεις την απλή διαδικασία του να ενώσεις τα subs πάνω στο avi και μετά να κάνεις το avi σε dvd, αλλά δεν θα έχει την δυνατότητα να απενεργοποιήσεις τους υπότιτλους από την ταινία, είτε θα κάνεις την χρονοβόρα διαδικασία και θα μπορείς να τους απενεργοποιείς μετά στο dvd.

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι να καταφέρεις να βάλεις τους subs στη μαύρη περιοχή κάτω απ' την ταινία, εφόσον φυσικά πρόκειται να το δεις σε κλασσική οθόνη και όχι 16:9. Έτσι εκμεταλλεύεσαι τον κενό χώρο και δεν αναγκάζεσαι να τους βάζεις επάνω στην εικόνα. Το μόνο πρόγραμμα όμως που μπορεί να ρυθμίσει δυναμικά το μέγεθος της μαύρης περιοχής είναι το XMPEG, αλλά δε γλυτώνεις τη διαδικασία του re-rendering...

Αν κάποιος ξέρει άλλη λύση γι' αυτό ας την πει. Αναφέρομαι φυσικά σε ταινίες που η μαύρη περιοχή δεν είναι ήδη rendered επάνω στο αρχείο (περιπτώσεις ερασιτεχνικού encoding!!!)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από cherryman [Σήμερα, στις 11:26]

Είτε θα κάνεις την απλή διαδικασία του να ενώσεις τα subs πάνω στο avi και μετά να κάνεις το avi σε dvd, αλλά δεν θα έχει την δυνατότητα να απενεργοποιήσεις τους υπότιτλους από την ταινία, είτε θα κάνεις την χρονοβόρα διαδικασία και θα μπορείς να τους απενεργοποιείς μετά στο dvd.

Δηλαδη οι 3 εναλακτικοι τροποι που παρεθεσα πιο πανω δεν υπαρχουν??????

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Rayden

Το θέμα είναι να καταφέρεις να βάλεις τους subs στη μαύρη περιοχή κάτω απ' την ταινία, εφόσον φυσικά πρόκειται να το δεις σε κλασσική οθόνη και όχι 16:9. Έτσι εκμεταλλεύεσαι τον κενό χώρο και δεν αναγκάζεσαι να τους βάζεις επάνω στην εικόνα. Το μόνο πρόγραμμα όμως που μπορεί να ρυθμίσει δυναμικά το μέγεθος της μαύρης περιοχής είναι το XMPEG, αλλά δε γλυτώνεις τη διαδικασία του re-rendering...

Αν κάποιος ξέρει άλλη λύση γι' αυτό ας την πει. Αναφέρομαι φυσικά σε ταινίες που η μαύρη περιοχή δεν είναι ήδη rendered επάνω στο αρχείο (περιπτώσεις ερασιτεχνικού encoding!!!)

Μπορεί να φανεί χαζό αυτό που θα πω, αλλά θα το πω. :p

Όποτε προσπάθησα να δω ταινία έτσι, από xivd δηλαδή με εξωτερικούς υπότιτλους και με το κατάλληλο φίλτρο οι υπότιτλοι τοποθετημένοι στο κάτω black bar, κουράστηκα πολύ για να δω την ταινία. Είχα την εντύπωση πως έχανα ταινία. Δηλαδή δεν έβλεπα όσο θα έπρεπε την εικόνα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από adams

Δηλαδη οι 3 εναλακτικοι τροποι που παρεθεσα πιο πανω δεν υπαρχουν??????

Ναι καλέ, άλλωστε δεν ανέφερα τρόπους. Υποθέτω πως κι οι τρόποι αυτοί στους απλούς ανήκουν.

Είχε βρει κι ο PGM μια διαδικασία, αλλά δεν ξέρω link, αν παρακολουθεί ας ποστάρει κανα link.

Link to comment
Share on other sites

Cherryman το ειπα γιατι οι τροποι που ανεφερα ειναι οι πιο συντομοι.Σιγουρα συντομοτεροι απο το να κανεις reencode το avi για να βαλεις subs και μετα encode για mpeg2.Kαι φυσικα καλυτερη ποιοτητα γι αυτο το λογο.

Φυσικα υπαρχουν και πιο "χειροκινητοι" τροποι με authoring αλλα δεν ζητησε αυτο.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.