Jump to content



Aθόρυβο pc


ergotelis

Recommended Posts

καλησπέρα και πάλι,με ενδιαφέρει να κάνω το Pc μου όσο πιο αθόρυβο γίνεται,γι'αυτό ήθελα να ρωτήσω αν κάνουν κάτι αυτά τα μονωτικά που πουλάνε, σαν αυτό:

http://www.caseking.de/shop/catalog/product_info.php?cPath=33_107&products_id=575

κάνουν τίποτα?Επίσης,τα φίλτρα βάζουν επιπλέον θόρυβο αν βάλω?Είναι καλό ή υπάρχει άλλος τρόπος για απαλλαγή από τη σκόνη?Εκτός από φύσημα!!!! :D :D :p :P

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου θα δεις διαφορά όμως μην φανταστείς τρομερά πράγματα. Ειδικά εάν έχεις διάφανο πλαινό ακόμα χειρότερα. Το αρνητικότερο στοιχείο της μόνωσης είναι η άνοδος της θερμοκρασίας γενικά στο κουτί. Τα φίλτρα είναι φυσικό να ανεβάζουν τα επίπεδα θορύβου καθότι εμποδίζουν την απρόσκοπτη είσοδο-έξοδο του αέρα. Και αυτό πάλι εξαρτάται από τις στροφές των ανεμιστήρων. Με άλλα λόγια από την ποσότητα αέρα που εμπεριέχει η λεγόμενη ροή που τελικά είναι αυτή που ευθύνεται για το θόρυβο των ανεμιστήρων. ’λλος τρόπος απαλλαγής από τη σκόνη δεν υπάρχει. Όπως και άλλος τρόπος για να κάνεις το pc σου εντελώς αθόρυβο από αυτόν της υπογραφής μου, πάλι δεν υπάρχει.:D

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τον Κ.Κ γιατί αυτός έχει επενδύσει πολλά στο θέμα αθόρυβο pc. Αυτός μπορεί να σου πεί και να σου δείξει πολλά για το pc του που τα έχει επισυνάψει και στο forum

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ergotelis [Χθες, στις 01:20]

καλησπέρα και πάλι,με ενδιαφέρει να κάνω το Pc μου όσο πιο αθόρυβο γίνεται,γι'αυτό ήθελα να ρωτήσω αν κάνουν κάτι αυτά τα μονωτικά που πουλάνε, σαν αυτό:

http://www.caseking.de/shop/catalog/product_info.php?cPath=33_107&products_id=575

κάνουν τίποτα?Επίσης,τα φίλτρα βάζουν επιπλέον θόρυβο αν βάλω?Είναι καλό ή υπάρχει άλλος τρόπος για απαλλαγή από τη σκόνη?Εκτός από φύσημα!!!! :D :D :p :P

Πήγαινε σε καταστήματα που πουλάνε ηχομονώσεις για αυτοκίνητα (είχε ένα στην αρχή της Μεσογείων κοντά στο Ερρίκος Ντυνάν αλλά δεν ξέρω αν υπάρχει ακόμα). Το καλύτερο υλικό που βρήκα μέχρι τώρα είναι ένα ηχομονωτικό που μοιάζει με πισσόχαρτο και χρησιμοποιείται για ηχομόνωση κινητήρων αυτοκινήτων. Είναι αυτοκόλλητο από τη μια μεριά, από την άλλη έχει ζελατίνα και ενδιάμεσα ένα υλικό μαύρο σαν πίσσα. Εϊναι πολύ βαρύ και λεπτό (3-4 χιλιοστά). Κάνει τόσο καλή δουλειά που δεν θα το πιστεύεις.

Τα φίλτρα πάνω στους ανεμιστήρες μειώνουν πολύ τη ροή του αέρα με αποτέλεσμα να αυξάνει πολύ η θερμοκρασία και δεν τα συνιστώ με τίποτα.

Το μόνο που μπορείς να κάνεις για προστασία από τη σκόνη είναι να βάλεις ένα όσο γίνεται πιο αραιό φίλτρο ανάμεσα στο μέταλλο του κουτιού και στο πλαστικό μπροστά κάτω και τίποτα άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Στα καταστήματα που πουλάν air condition έχει φίλτρα αέρα που είναι πολύ πιο αραιά από τα φίλτρα απορροφητήρα. Τα αγοράζεις μια φορά και μετά απλά τα ξεπλένεις. Δεν ξέρω αν πουλιούνται και με το μέτρο αλλού. Εγώ έχω πάρει της Mitsubishi. Υπέροχο. Σαν σίτα είναι. Φυσάς ελαφρά και νοιώθεις τον αέρα να περνάει από πίσω.

Link to comment
Share on other sites

Το ricofon κοβει περισσοτερο τις ψηλες συχνοτητες οπως σφυριγμα απο σκληρους,πηνια και ολοκληρωμενα που πολλες φορες βγαζουν εναν ενοχλητικο ήχο.Απο την βοη απαλλασεσαι αν ριξεις τους ανεμιστηρες σε χαμηλες στροφες με ποτενσιομετρα η διοδους κτλ...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.