Jump to content


Θελω να κανω μια πατεντα και θα ηθελα τη γνωμη σας!!!


Sebu

Recommended Posts

Όντως είναι αρκετά μικρό.

Εντάξει το καταλάβαμε ότι είναι μανίκι τελικά να κάνεις κάτι με peltier αλλά δεν έπρεπε να ζητήσουμε γνώμη, να συζητήσουμε και να καταλήξουμε;:flower:

Link to comment
Share on other sites

Και μιας και τριγυρίζει και στο δικό μου το ξερό κεφάλι τόσες μέρες ας φάω και εγώ το ηχυρό ΟΧΙ αλλά ας το πω : Ως έχει η υδρόψυξη, δηλαδή με το ψυγείο στο κύκλωμα και τάπερ με την L20 βυθισμένη, εάν χρησημοποιήσω ένα τέτοιο ψυγειάκι με pelts 40-80watt σαν τάνκ (αντικαταστίσω το τάπερ μόνο) δεν θα ρίξει μια δροσιά στο νερό? Τώρα ας πούμε έχω 32 βαθμούς στο νερό, τουλάχιστον στην θερμοκρασία δωματίου (το όριο φαντάζομαι αφού και το πέλτ ως δια μαγείας να δουλέψει, στο ψυγείο ο αέρας είναι στην θερμ. δωματίου θέλωντας και μη) δεν θα το ρίξει?. Με την προυπόθεση φυσικά οτι το ψυγειάκι είναι υδατοστεγές.

Link to comment
Share on other sites

Μα και γω φιλε outlaw ακριβως αυτο σκεφτομουνα να κανω και για αυτο ξεκινησα το αρχικο ποστ.Βεβαια απο δω μονο αρνητικα σχολια ακουσα αλλα πιστευω πως αν δεν το δοκιμασω δεν προκειται να μαθω ποτε αν θα δουλεψει ή οχι.

Για αυτο μολις βρω ευκαιρια θα αρχισω τα μερεμετια.

Link to comment
Share on other sites

To όλο θέμα αποτυγχάνει άμα πάς για chiller υποκατάστατο μόνο με το pelt-ψυγείο. Τουλάχιστον αυτό κατάλαβα (δηλ. το ψυγείο off απο το κύκλωμα). Εγώ έχω την αποροία άμα το pelt αυτό (αν είναι και παθητικό του βάζουμε και ενα φανάκι) θα έδινε κάτι στο κύκλωμα ως έχει.....δεν λέω με 80άρι pelt να ψύξεις τα αισχρά watt της cpu.....μήπως τσοντάρει και κατεβάσει λίγο το νερό τπτ άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Sebu

Μα και γω φιλε outlaw ακριβως αυτο σκεφτομουνα να κανω και για αυτο ξεκινησα το αρχικο ποστ.Βεβαια απο δω μονο αρνητικα σχολια ακουσα αλλα πιστευω πως αν δεν το δοκιμασω δεν προκειται να μαθω ποτε αν θα δουλεψει ή οχι.

Για αυτο μολις βρω ευκαιρια θα αρχισω τα μερεμετια.

αδερφε γιατι τοτε δεν το εκανες και να ελεγες τα αποτελεσματα παρα μας ζητησες την γνωμη μας?

Εχω περιεργεια παντως. Περιμενω να δω τι temps θα εχεις :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν το ειπα αρνητικα.Αλλα με την εννοια οτι με αποθαρρυνατε επειδη ξερετε κατι παραπανω.

Αλλωστε αυτος ηταν και ο λογος που σας ρωτησα προκειμενου να μην κανω καμια βλακεια και αν ειναι να παω κατευθειαν σε καθαρη υδροψυξη.

Και επουδενι δεν ειπα οτι θελω να υποκαταστησω το ψυγειο στο κυκλωμα.Απλα ηθελα μετα το ψυγειο και πριν το μπλοκ να χρησιμοποιησω το pelt ψυγειο μηπως και ριξει και αλλο τη θερμοκρασια του νερου.

That's all.

Link to comment
Share on other sites

δεν χανεις τπτ να δοκιμασεις παντως

και αφου θα κανεις τον κοπο ,στησε πρωτα την υδροψυξη σκετη και κανε τις μετρησεις σου

(μαζι κι ενα θερμομετρο χωρου) και μετα προσθεσε το peltier ....

περιμενουμε αποτελεσματα

(πιστευω παντως οτι δεν αξιζει τοσο μπερδεμα για 2-3 βαθμους και αν........)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.