Jump to content


Πρόβλημα με Suse 9.2


x-nos

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από x-nos [Σήμερα, στις 05:07]

Απο που μπορω να το κατεβάσω?

ftp://ftp.softnet.tuc.gr/pub/linux/suse/

http://ftp.softnet.tuc.gr/pub/linux/suse/

:)

κανε λιγακι υπομονη μερικες μερες.........απο οτι ειδα το ανεβαζουν στον ftp ακομα και το 9.3 που εχουν ειναι μονο για Χ64.

και το σχετικο αρθρο

http://www.linuxforums.org/forum/topic-46703.html

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 45
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από wrong method

Μάλλον το πρόβλημα είναι με την vga η την οθόνη σου.

Γιατί δεν δοκιμάζεις το 9.3 που είναι νεώτερη και πιο ανανεωμένη διανομή;

ε εντάξει η geforce 4 mx υποστηρίζεται, τι στο καλό.

άλλη μία λύση είναι να κατεβάσεις τους drivers της nvidia και να τους περάσεις από console.

άλλη μία λύση είναι να ψάξεις λίγο στο google.

Link to comment
Share on other sites

Α οκ κατάλαβα!

Τελικα το εσβησα και το ξαναεβαλα στο VPC απο την αρχη και αφησα τις ρυθμισεις ετσι οπως τις εντοπησε αυτο και δουλεψε! Στον σκληρο ομως που προσπαθησα να κανω το ιδιο δεν καταφερα τιποτα παλι τα ιδια

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτισω κατι, εμενα ο επεξεργαστης μου ειναι intel αλλα δεν ξερω ποσα bit πως θα γινει να μαθω και πως γινεται να ξερω ποια εκδοση ειναι η καταληλη για μενα?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από x-nos

Να ρωτισω κατι, εμενα ο επεξεργαστης μου ειναι intel αλλα δεν ξερω ποσα bit πως θα γινει να μαθω και πως γινεται να ξερω ποια εκδοση ειναι η καταληλη για μενα?

Για Intel αν τον πήρες πρίν απο 3-4 μήνες παίζει να είναι και 64bit αλλά αν τον πήρες πιο παλιά είναι 32bit.

Αρχική απάντηση από sotiris

32 bit είναι κατά 99%. και 64 να είναι, δουλεύει και στα 32 διότι σε άλλη περίπτωση δε θα είχες ούτε τα win;)

Αν η έκδοση είναι 64bit δεν μπορεί να τρέξει σε 32bit επεξεργαστή. Το αντίθετο όμως ισχύει.

EDIT: Μάλλον το ίδιο πράγμα λέμε, εγώ απλά στο παραπάνω κατάλαβα πως η έκδοση του SuSE είναι 64bit.

Link to comment
Share on other sites

δεν ασχολείσαι λίγο ακόμη με τα win πριν βάλεις linux?

πολλές ερωτήσεις κάνεις, από αυτές που προδίδουν τον άσχετο:D

i386: instruction set του 386

i686: instruction set του pentium pro.

εννοείται ότι οι όλοι οι νέοι x86 επεξεργαστές κρατάνε τη συμβατότητα προς τα πίσω.

οι 64bit επεξεργαστές έχουν x86_64 σετ εντολών (extension του x86). η amd το ονομάζει x86_64 και η intel ΕΜΤ64, π.χ. σε debian repositories μπορείς να βρεις kernel images που έχουν γίνει compile με κάποιες από τις παραπάνω κατηγορίες. (π.χ. μπορείς να δεις kernel 2.6.8-7-K7) που σημαίνει ότι ο kernel έχει γίνει compile (έχει optimisations δηλαδή) για K7 (thunderbird - athlon xp δηλαδή).

απλά σε precompiled πακέτα πρέπει να προσέχεις και να κατεβάζεις μόνο όσα λένε i386, i586 και i686.

Link to comment
Share on other sites

Kανένας δεν ειπε οτι ειμαι σχετικος με τους υπολογιστες τουλαχιστον οχι τοσο πολυ!:o

Γι'αυτο ομως υπαρχει αυτο το forum για να μαθενεις ετσι δεν ειναι?

p.s: Δεν καταλαβα και πολλα απο οσα εγραψες ποιο πανω! Εμενα δηλαδη που ο επεξεργαστης μου ειναι intel pentium 4, 3066 MHz ποιο απο τα παραπανω κανει για μενα?

Link to comment
Share on other sites

Ναι μονο που σε μενα δεν δουλεψαν ακομα που τα εβαλα στον σκληρο και οταν παει να φωρτοσει το KDE μαυριζει η οθονη και βγαινει ενα τετραγωνακι που λεει video mode not suported η κατι τετοιο τελος παντων! Υποπτευομαι οτι δεν βρισκει καλα την καρτα γραφικων!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.