Jump to content



Stacker 810 έρχεται στα τέλη Ιουλίου.


tigrakas

Recommended Posts

Δεν βρήκα κάτι σχετικό με το θέμα για αυτό και άνοιξα νέο thread.

Η coolermaster ανακοίνωσε ότι τα στα τέλη Ιουλίου θα ρίξει στην αγορά το νέο CM Stacker RC 810 (άλλο είναι το 830 μη το συγχέετε:)). Το νέο Stacker δεν θα έχει πολλές παραλλαγές από ότι φαίνεται από το προκάτοχό του παρολαυτά η Coolermaster αναφέρεται σε επανασχεδιασμό του κουτιού για αυξημένο airflow και χρήση περισσότερων "δωδεκάρηδων". Περισσότερες πληροφορίες θα βρείτε στον ακόλουθο υπερσύνδεσμο:

CM Stacker RC 810

Link to comment
Share on other sites

Εγώ προτιμώ να βελτιωθεί εσωτερικά και (λιγότερο) εξωτερικά το ήδη υπάρχον Stacker, γιατί το μελλοντικό 830 δεν είναι καθόλου όμορφο. :TD:

Απ'ότι βλέπω λοιπόν, αυτή η εξέλιξη πραγματοποιείται με το 810! Ο ίδιος σχεδιασμός, καλύτερα χαρακτηριστικά, χωρίς να θυσιάζεται η ευελιξία και ο άπλετος χώρος! Συγχαρητήρια στην CM!!! :T: :T: :T: :T:

Y.Γ.: Ήθελα να πάρω Stacker τώρα... αλλά το θέμα πήρε αναβολή μέχρι το τέλος Ιουλίου... :whistling

Link to comment
Share on other sites

Λογικά θα έχει αυτή τη δυνατότητα! Αφού αυτό είναι το "ατού" του Stacker, το γεγονός ότι μπορεί να γίνει ΑΤΧ <---> ΒΤΧ.

Παράλογο δεν θα είναι να μην έχουν αυτή τη δυνατότητα οι επόμενες γενιές;;;

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από MaGiCMaN [Σήμερα, στις 12:33]

ρε σι δεν το γραφει στα χαρακτηριστικα... εχει ολα τα atx και λειπει το btx... λες να εννοειται? :hehe::hmm:

Φυσικά! Έχει φτάσει σε τέτοιο επίπεδο η CM που όλα αυτά είναι standard! Στον προαιρετικό εξοπλισμό ανήκουν: δερμάτινη/βελούδινη επένδυση στο εσωτερικό, bucket μαξιλαράκια που "αγκαλιάζουν" τη μητρική, απόλυτα αθόρυβοι ανεμιστήρες υψηλής ποιότητας, μινι κλιματιστικό, ανεξάρτητος κλιματισμός σε δύο ζώνες (VGA και CPU!), θερμαινόμενο plexi (θα θαμπώνει με το κλιματιστικό μέσα!), ηλεκτρικό plexi (κατεβαίνει αν θέλετε να δώσετε νέο αέρα στο εσωτερικό!)... και άλλα πολλά!!!

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτό το σημείο πολλά μπορούμε να υποθέσουμε πάντως είτε το υποστηρίζει είτε όχι υπάρχει και αυτό:

http://www.coolermaster.com/index.php?LT=english&Language_s=2&url_place=product&p_serial=RC-880-VSR1&other_title=+RC-880-VSR1+BTX%20Module

Link to comment
Share on other sites

Κάτσε για να καταλάβω... έβγαλαν το cage του ήταν για το τροφοδοτηκό από το επάνω μέρος και έβαλαν έναν 12αρι και τώρα πρέπει να βάζουμε το τροφ. στο πάτωμα? Και το ψυγείο που θα μπει? επάνω κόβοντας το κουτί??? Και εξακολουθεί να μην είναι από αλουμήνιο?

Και όλα αυτά τα θεωρούν βελτίωση?

Link to comment
Share on other sites

Το ψυγείο δεν είναι πρόβλημα ρε συ. Εντάξει, κάποιος που θα πάρει κουτί δεν θα κοιτάξει αν θα έχει θέση για ψυγείο. Όπως επίσης δεν είναι σημαντικό το ότι δεν είναι από αλουμίνιο. Προσωπικά, δεν με νοιάζει γιατί είναι πολύ πιο ανθεκτικό αν είναι από σίδερο/ατσάλι. Έτσι κι αλλιώς, αυτό το κουτί προορίζεται για χρήση που δεν απαιτεί πολλές μετακινήσεις (είναι για servers).

Αυτό με το τροφοδοτικό όμως είναι σημαντικό... Δεν παίρνει δεύτερο τροφοδοτικό;;;

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το κουτί προορίζεται για server. ’λλο αν εμείς λέμε ότι είναι και για "enthusiasts". Σαν server λοιπόν, δεν χρειάζονται μετακινήσεις. Επίσης εγώ δεν ξέρω servers να έχουν υδρόψυξη...

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ ότι το λάθος όλων των κατασκευαστριών αυτή τη στιγμή είναι οτι κολλάνε στο μέγεθος λίγη αύξηση χώρου στα τελευταία τους κουτιά διατηρώντας το όμορφο στυλ που προσπαθούν να εφαρμόσουν θα έλυνε πολλά προβλήματα. Δηλαδή: Φανταστείτε μία δεύτερη έκδοση του Kandalf κ του Stacker που τα θεωρώ και τα δύο πανέμορφα κουτιά και με πολλές καινοτομίες, αυξημένα στο συνολικό τους μέγεθος κατά 5-6 εκατοστά. Κάτι τέτοιο θα έλυνε πάρα πολλά προβλήματα όπως τη τοποθέτηση ψυγείου ή δεύτερου τροφοδοτικού και θα αποφεύγαμε να καταφεύγουμε συνεχώς σε πατέντες και περαιτέρω έξοδα. Προσωπικά εγώ για μία τέτοια υλοποίηση θα έδινα και 50 ευρώ παραπάνω θα ήξερα όμως ότι έχω ένα ολοκληρωμένο κουτί για τη δουλειά που το χρειάζομαι. Νομίζω ότι προσπαθούν με αυτά τα κουτιά να απευθυνθούν σε πορωμένους users χάνοντας όμως την ουσία. Σόρρυ για το μακρυνάρι

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από nickstamat

Αυτό το κουτί προορίζεται για server. ’λλο αν εμείς λέμε ότι είναι και για "enthusiasts". Σαν server λοιπόν, δεν χρειάζονται μετακινήσεις. Επίσης εγώ δεν ξέρω servers να έχουν υδρόψυξη...

Εγώ ξέρω πάλι 3 Dual Χeon με Νεράκι γιατί τα fan τους κάνουν πολύ σαματά...

Τεσπα δεν είναι αυτό το θέμα...

Το θέμα είναι ότι προσπαθούν να βγάλουν φράγκα από το λανσάρισμα του ίδιου ουσιαστικά κουτιού με αμφισβητούμενες "βελτιώσεις"...

Link to comment
Share on other sites

Απ' ότι τσέκαρα, η μόνη ουσιαστικά αλλαγή με το υπάρχον είναι ότι καταργούν την πάνω θέση τροφοδοτικού και βάζουν δεύτερο 12άρη ανεμιστήρα εξαγωγής πίσω. Καλό για την ψύξη του κουτιού κακό για τους νερουλάδες που θέλουν να βάλουν ψυγείο στο πάτωμα.

Πάντως εδώ που τα λέμε, η θέση του τροφοδοτικού στο πάτωμα μάλλον είναι καλύτερη. Μετά από πολύμηνη χρήση του εν λόγω κουτιού, μπορώ να πω πως το τάγκαν, ειδικά καλοκαίρι και full load καίει εκεί πάνω που είναι χωμένο, γιατί μην ξεχνάμε ότι τραβάει και όλο το ζεστό αέρα του κουτιού. Στο πάτωμα σίγουρα θα ζεσταίνεται λιγότερο.........

Link to comment
Share on other sites

αυτό με το τροφοδοτικό πολύ βλακεία μου φαίνεται. τουλάχιστον με υδρόψυξη πρέπει να είναι μακριά από ψυγεία, αντλίες κλπ.

και σκεφτόμουνα να περιμένω να έρθουν τα νέα πριν πάρω κουτί, αλλά μάλλον θα πάρω αυτό που κυκλοφορεί τώρα...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από MaGiCMaN [Σήμερα, στις 12:33]

ρε σι δεν το γραφει στα χαρακτηριστικα... εχει ολα τα atx και λειπει το btx... λες να εννοειται? :hehe::hmm:

Δεν εννοειται...απλα δεν ειναι...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Sbeetle

Πάντως εδώ που τα λέμε, η θέση του τροφοδοτικού στο πάτωμα μάλλον είναι καλύτερη. Μετά από πολύμηνη χρήση του εν λόγω κουτιού, μπορώ να πω πως το τάγκαν, ειδικά καλοκαίρι και full load καίει εκεί πάνω που είναι χωμένο, γιατί μην ξεχνάμε ότι τραβάει και όλο το ζεστό αέρα του κουτιού. Στο πάτωμα σίγουρα θα ζεσταίνεται λιγότερο.........

Μπαα, το Tagan ζεσταίνεται έτσι κι αλλιώς από μόνο του. Έτσι, αν το έχεις στο πάτωμα θα μεταδίδει τη θερμότητα του και στο υπόλοιπο κουτί (μιας και ως γνωστόν ο ζεστός αέρας ανεβαίνει προς τα πάνω)... :(

Αρχική απάντηση από MaGiCMaN

για μενα αν δεν χωραει εστω και την υδροψυξη δεν ειναι ενα ''καλο'' κουτι. ας το δουμε οταν θα κυκλοφορησει κιολας με το καλο, να δουμε τι πουλια πιανει.

Μόνο εγώ δηλαδή σκέφτηκα πως στο πίσω μέρος, εκεί που έχει τους 2 δωδεκάρηδες ανεμιστήρες είναι η ιδανκή θέση για ένα μεγάλο ψυγείο???

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από georgeadams

Μόνο εγώ δηλαδή σκέφτηκα πως στο πίσω μέρος, εκεί που έχει τους 2 δωδεκάρηδες ανεμιστήρες είναι η ιδανκή θέση για ένα μεγάλο ψυγείο???

κι εγω αυτο εβλεπα αλλα μαλον δεν θα χωρεσει...αφ ενος τα ρακορ θα πρεπει να εξεχουν απο τη μια πλευρα και αφετερου το ψυγειο ειναι λιγο πιο φαρδυ απο τους ανεμιστηρες και ισως βρει σε εμποδια...παντως το καλο για μενα ειναι οτι τωρα κανεις ανετα τις τρυπες για το ψυγειο στην οροφη ενω με το παλιο επρεπε να κοψεις το κλουβι του τροφοδοτικου....

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.