Jump to content



νέος νερουλας (κλισέ κατήντισε)


death_stv

Recommended Posts

Τις καλησπέρες μου σε ολους. Μόλις έκανα την "μαιμουδια μου" και πήρα τα εξής.

Pump Asetek Hydor L-20

Radiator Black Ice Pro 240 Dual Fan

Water Fillport Danger Den

Water Block CPU Asetek Antarctica

καθώς και τους ανάλογους σωλήνες και ανεμιστήρες.

τωρα σκέφτομαι. να φτιαξω τανκ ή με ένα ταυ να βάλω το φιλπορτ και να κάνω από κει την εξαέρωση μου?

και τέλος από την εμπειρία σας τι άλλο χρειάζομαι?????:cool: :cool:

τνχ εκ των προτέρων.

ΥΓ. άντε να δούμε και που θα φτάσει τώρα ο επεξεργαστης.

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεσαι τίποτα άλλο! Έχεις μια έτοιμη υδρόψυξη, εκτός βέβαια αν θέλεις να βάλεις και άλλα waterblocks (VGA, Chipset κ.λπ.).

Με το fillport θα την κάνεις τη δουλειά σου, δηλαδή γίνεται εξαέρωση από αυτό.

Τι υγρό θα βάλεις;;;

Υ.Γ.: Ρε παιδιά, τι σας έχει πιάσει και λέτε συνέχεια "θα γίνω νερουλάς"; Τι είναι ο νερουλάς; Να πείτε για παράδειγμα "θα βάλω υδρόψυξη στον επεξεργαστή" αλλά όχι νερουλάς! Δεν νομίζω να υπάρχει τέτοια λέξη και, αν υπάρχει, θα σημαίνει αυτόν που κουβαλάει νερό. (δεν απευθύνομαι συγκεκριμένα στον death_stv, αλλά γενικά σε όσους χρησιμοποιούν τη λέξη)

Link to comment
Share on other sites

το εχεις ολα ετοιμα,μονο σωληνες και στησιμο θελει. για υγρο απιονοσμενο νερακι απο το σουπερ μαρκετ βαλε +5%-10% παραφλου αν θες. παντως το νερουλας οταν το ακουω μου ερχεται συνωνυμο Νεροκουβαλητης!!!:hehe: :hehe: :hehe: :hehe: :hm:

Link to comment
Share on other sites

Απεσταγμένο νερό! Ρώτησα το χημικό μου και μου είπε ότι για τέτοια κυκλώματα, όπου δεν θέλουμε σχηματισμό αλάτων, το καλύτερο είναι απεσταγμένο!

Υ.Γ.: Εγώ βέβαια στη δική μου υδρόψυξη θα βάλω το ειδικό υγρό της Coolermaster, που έχει και διάφορα πρόσθετα μέσα... :cool:

Αν ενδιαφέρεσαι κι εσύ:

1) http://www.coolermaster.com/index.php?LT=english&Language_s=2&url_place=product&p_serial=SAG-K01&other_title=+SAG-K01+Thermal%20Conductivity%20Fluid

2) http://www.multirama.gr/Multirama/product.aspx?a_id=111&cc_id=WaterComponentCooling&cp_id=50927

Link to comment
Share on other sites

νερουλας = νερουλας. δηλαδή όταν λες καποιον μούχλα τι σημαινει;;; ότι έπιασε μούχλα;;;:blink: :blink: :blink:

για νεράκι απιονοσμενο το σκέφτομαι και λίγο UV.

για την διάταξη λέω αντλία>ψυγείο>μπλοκ>αντλία

Link to comment
Share on other sites

εγω παλι επειδη εχω το ανταρκτικα θα σου πω να βαλεις την αντλια μετα το ψυγειο και πριν το μπλοκ...ειναι μπλοκ που χρειαζεται μεγαλυτερη ροη για να αποδοσει...και απο οτι μου ειχε πει ο 11 αλλα και απο το τι ειδα οταν αλλαξα τη συνδεσμολογια σε ψυγειο αντλια μπλοκ ειχα καλυτερες θερμοκρασιες...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από haris1984 [Σήμερα, στις 13:18]

εγω παλι επειδη εχω το ανταρκτικα θα σου πω να βαλεις την αντλια μετα το ψυγειο και πριν το μπλοκ...ειναι μπλοκ που χρειαζεται μεγαλυτερη ροη για να αποδοσει...και απο οτι μου ειχε πει ο 11 αλλα και απο το τι ειδα οταν αλλαξα τη συνδεσμολογια σε ψυγειο αντλια μπλοκ ειχα καλυτερες θερμοκρασιες...

tnx φίλε αφού το έχεις κάτι θα ξερεις. έλεγα να αποφύγω την απευθείας ροή της αντλίας με το μπλοκ για να μην πάρει και τις θερμοκρασίες της αντλίας.

Link to comment
Share on other sites

η L20 δεν ζεσταινεται πολυ...η l30 που εχω ζεσταινεται αρκετα...παρ'ολα αυτα αποδιδει καλυτερα το μπλοκ με την αντλια πριν...τεσπα...καλο ειναι να δοκιμασεις και τις 2 συνδεσμολογιες...η αντλια σου εχει αρκετα χαμηλοτερη ροη απο τη δικια μου και ισως να μην ισχυει αυτο που λεω...απλα το ανταρκτικα το οποιο ειναι παρομοιο με το LRWW αποδιδει καλυτερα με μεγαλες αντλιες...τεσπα...δοκιμαζεις και μας λες...γιατι ηθελες να αποφυγεις την απευθειας ροη της αντλιας στο μπλοκ?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από haris1984 [Σήμερα, στις 13:44]

δοκιμαζεις και μας λες...γιατι ηθελες να αποφυγεις την απευθειας ροη της αντλιας στο μπλοκ?

και βέβαια θα σας πω...

επειδή το νερό θα ζεσταίνεται από την αντλία.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από haris1984 [Σήμερα, στις 17:08]

ωραιες θερμοκρασιες...στις ταχυτητες που εχεις στην υπόγραφη σου ειναι?

καλα πως εχεις τοσο χαμηλες θερμοκρασιες με τοση ζεστη?

ναι και με vcore 1,5v .

όσο για τις θερμοκρασίες έβρεχε την ωρα μου τις μετραγα. αλλά και πριν αρχίσει να βρεχει ήμουν στους 29 idle

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Τζώρτζης [Σήμερα, στις 22:48]

Μπορείς να μετρήσεις την εσωτερική διατομή του σωλήνα?και την εξωτερική?

είμαι με 1/2" εξωτερικής της ASETEK από το HAC.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από haris1984 [Σήμερα, στις 00:23]

1/2" εξωτερικη και 10μμ εσωτερικη ειναι τζωρτζη...

όπως το λέει ο haris. έλεγα να εβαζα 1/2" εσωτερική αλλά βαριόμουνα να παω να βρω ρακορ. εξαλου η λ20 δεν νομιζω ότι χρειάζεται και πολύ παραπάνω.

το απόγευμα θα προσπαθήσω να ποσταρω φοτος.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.