Jump to content



νέος νερουλας (κλισέ κατήντισε)


death_stv

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από death_stv [27-06-2005 12:54]

νερουλας = νερουλας. δηλαδή όταν λες καποιον μούχλα τι σημαινει;;; ότι έπιασε μούχλα;;;:blink: :blink: :blink:

για νεράκι απιονοσμενο το σκέφτομαι και λίγο UV.

για την διάταξη λέω αντλία>ψυγείο>μπλοκ>αντλία

Πριν από μερικά χρόνια και κυρίως σε απομονωμένα χωριά όπου παρατηρήτω λειψυδρία υπήρχαν οι λεγόμενοι νερουλάδες όπου πουλούσαν το νερό. Ήταν δηλαδή επάγγελμα επί χρήμασι φυσικά όπου μετέφεραν το νερό στις προβληματικές περιοχές και το αποθήκευαν ως επί τω πλήστον σε σιδερένια δοχεία. :OT:

Link to comment
Share on other sites

το άφησα κανα 12ωρο να κάνει τοαστ και τεμπς που είδα ήταν:

πρίν με thermatake spark7+: idle 35 load 65

τώρα wc : idle 29 - load 39 max

ο υ/η είναι σε δωμάτιο με τζαμαρία γυρω του (και γ@μ@ την κουφόβραση)

Link to comment
Share on other sites

Παρατηρώ ότι στα μπλοκ δημιουργείται κάτι σαν μούχλα πάνω στο μέταλο , τι στην ευχή είναι αυτό? (Απεσταγμένο νεράκι έχω βάλει μέσα)

Μπας και έχει κανεις ιδεα;

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από chriss [Σήμερα, στις 14:25]

Παρατηρώ ότι στα μπλοκ δημιουργείται κάτι σαν μούχλα πάνω στο μέταλο , τι στην ευχή είναι αυτό? (Απεσταγμένο νεράκι έχω βάλει μέσα)

Μπας και έχει κανεις ιδεα;

θεωριτικά ο χαλκός οξειδώνεται διμιουργώντας την λεγόμενη πατίνα. τώρα για κάτι παραπάνω θα μπορούσαν οι παλιότεροι να σε βοηθησουν.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από nickstamat

Απεσταγμένο νερό! Ρώτησα το χημικό μου και μου είπε ότι για τέτοια κυκλώματα, όπου δεν θέλουμε σχηματισμό αλάτων, το καλύτερο είναι απεσταγμένο!

29 χημικοί συνιστούν απεσταγμένο, αυτοί κάτι ξέρουν :D

Αρχική απάντηση από chriss

Παρατηρώ ότι στα μπλοκ δημιουργείται κάτι σαν μούχλα πάνω στο μέταλο , τι στην ευχή είναι αυτό? (Απεσταγμένο νεράκι έχω βάλει μέσα)

Μπας και έχει κανεις ιδεα;

σκουριάζεις σιγά σιγά.

απεσταγμένο σίγουρα? ή απιονισμένο? ( έχει διαφορά;) )

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από chriss

Σωστός , απιονισμένο!!

Τι κάνουμε τώρα;

ή ψάχνεις απεσταγμένο σε κάποια φαρμακευτική συσκευασία, ή βάλε κάποια ποσότητα παραφλού ( δεν ξέρω πόσο χρειάζεται, βάζοντας ένα 10-20% του συνολικού πιστεύω να φτάνει, αν κάποιος ξέρει περισσότερα ας μας πει:D ).

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Αρχική απάντηση από death_stv [27-06-2005 11:59]

Τις καλησπέρες μου σε ολους. Μόλις έκανα την "μαιμουδια μου" και πήρα τα εξής.

Pump Asetek Hydor L-20

Radiator Black Ice Pro 240 Dual Fan

Water Fillport Danger Den

Water Block CPU Asetek Antarctica

Ωραίος... και γω για εκεί πάω... ή περίπου δλδ... (για να μην ανοίγω νέο θέμα)

Έχω καταλήξει στον εξής εξοπλισμό:

Black Ice Xtreme II (θα ψάξω και σε μάντρα για αυτοκινήτου, αλλά θέλω το ψυγείο εμφανίσιμο γιατί θα είναι πάνω από το κουτί)

Hydor L30

Asetek Antarctica

Ανεμιστήρες θα δούμε, κάτι σε αθόρυβο.... (papst?)

Αν έχω καταλάβει σωστά όσα έχω διαβάσει εδώ μέσα θα χρειαστούν σωλήνες 10/12mm και ένα Υ για την επιστροφή από το μπλοκ. Το Υ όπως και το Τ της εξαέρωσης (πσσσςςςς) θα πρέπει να έχουν εξωτερική διάμετρο την εσωτερική των σωλήνων. Σωστά?

Ως πιθανές επεκτάσεις στο μέλλον παίζει μπλοκ για το chipset και κανά χλιδέ tank. Με την κάρτα γραφικών με καλύπτει η Zalman (προς το παρόν).

Αν βάλω L20 αντί για την L30 η διαφορά σε θόρυβο θα είναι ανάλογη με την διαφορά σε επιδόσεις (αν υπάρχει).

Ευχαριστώωωωωωω....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Ar@besqu.e

Για να μην ανοίγω καινούργιο θέμα το block Silverprop Cyclone Evolution SE 478 θέλει ψυγείο με 1/2' fittings, 10mm fittings ή 1/4" threads ???

20798.jpg

το 1/2' fitings ειναι η εξοτερικη διαμετρος απο το ρακορ επομενος και η εσοτερικη του σολινα

το 1/4'' thread ειναι το σπιρομα που θα βιδοσει απανο το ρακορ σου

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Spanaks

Ωραίος... και γω για εκεί πάω... ή περίπου δλδ... (για να μην ανοίγω νέο θέμα)

Έχω καταλήξει στον εξής εξοπλισμό:

Black Ice Xtreme II (θα ψάξω και σε μάντρα για αυτοκινήτου, αλλά θέλω το ψυγείο εμφανίσιμο γιατί θα είναι πάνω από το κουτί)

Hydor L30

Asetek Antarctica

Ανεμιστήρες θα δούμε, κάτι σε αθόρυβο.... (papst?)

Αν έχω καταλάβει σωστά όσα έχω διαβάσει εδώ μέσα θα χρειαστούν σωλήνες 10/12mm και ένα Υ για την επιστροφή από το μπλοκ. Το Υ όπως και το Τ της εξαέρωσης (πσσσςςςς) θα πρέπει να έχουν εξωτερική διάμετρο την εσωτερική των σωλήνων. Σωστά?

Ως πιθανές επεκτάσεις στο μέλλον παίζει μπλοκ για το chipset και κανά χλιδέ tank. Με την κάρτα γραφικών με καλύπτει η Zalman (προς το παρόν).

Αν βάλω L20 αντί για την L30 η διαφορά σε θόρυβο θα είναι ανάλογη με την διαφορά σε επιδόσεις (αν υπάρχει).

Ευχαριστώωωωωωω....

λοιπον

οσο για το μπλοκ θα σου προτιτα ενα απο τον eleven πολυ πιο αποδοτικο απ ολα τις αγορας

σολινες θα ηταν καλητερο 12mm (1/2' ιντσας)

το ψυγειο ειναι πολυ καλο αλλα θα ηταν καλητερο ενα tranzit (και εγω ετσι ειμουνα στην αρχη αλλα το tranzit ειναι ομορφουλι και αποδοτικο

οσο για αντλια πιγενε σε μια L25 που ειναι η βελτιομενη εκδοση της L20 και σε αποδοση ειναι σχεδον στα επιπεδα τις L30 αλλα και πολι πιο ανθεκτικη λογο τις βελτιομενης φτεροτις που στις παλιες παρουσιαζοταν προβλημα...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από D.J.AleXXX_gr [Χθες, στις 21:35]

σολινες θα ηταν καλητερο 12mm (1/2' ιντσας)

Ναι αλλά μετά δεν χρειαζόμαστε μετατροπείς για μπλοκ και αντλία? Ποιος ο λόγος να μπει εσωτερικής 12 όταν μπλοκ και αντλία έχουν 10?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.