Jump to content



AMD Athlon64 4000+ or Intel 3.2 640 ?


stratos1978

Recommended Posts

Η μονη ουσιαστικη διαφορα μεταξυ του ΑΜΔ και του P4 ειναι το HT(hyperthreading)

Εαν χρισημοποιεις 2-3 βαριες εφαρμογες ταυτοχρονα η αν μπορεις να καταλαβεις την διαφορα της αποκρισης αναμεσα στον ΑΜΔ και τον P4 τοτε κρατα P4 αλλιως οπως λεει και ο ea6gka και τα δυο κομματια πανε...ρεαλιστικα τωρα.Τα μετρητικα ειναι καλα αλλα η διαφορα στον χρηστη απλα δεν φαινεται εκτος απο το HT κατα την ταπεινη μου γνωμη παντα...

Yγ:Για να μην πεταχτουν μερικοι και με κραξουν με το ΗΤ και τα συναφη να πω απλα οτι τυγχανει να αισθανομαι αυτη την διαφορα εστω και αν αυτη ειναι μικρη.Προσωπικα το μηχανημα που εχω τωρα δεν εχει καθολου το lag που παρατηρουσα μερικες φορες στον ΑΜΔ μου...ισως να φταιει και ο κοντρολερ για το ραιδ...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από stratos1978

... ο P4 ειναι συμβατος με οτι software χρησιμοποιω... Αν και απο το AMD δεν εχω παραπονο αλλα μου εχει κατσει η ιδεα απο "παλια"

Ε άμα είναι έτσι πούλα τον 4000+. Δε λέει τώρα να πάρεις το Office 2005 και να ανακαλύψεις ότι δεν τρέχει στον επεξεργαστή σου.

’σε που αυτοί οι Athlon ζεσταίνονται πολύ και καμιά φορά καίγονται κιόλα ...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ea6gka [27-06-2005 18:15]

καλα , μεγαλη μπουκια φαε μεγαλη κουβεντα μην πεις. Να το θυμασε:alien:

Σωστός ο φίλος, έχει ο καιρός γυρίσματα, το χουμε δει το σενάριο αρκετές φορές...

Στο θέμα μας: Πούλα τον ΙΝΤΕΛ και κράτα τον ΑΜΔ, [Διαφήμιση]πούλα τη Χ700, πάρε μια 6600GT[/Διαφήμιση], χεχε :D Εγώ φίλος της Ιντελ είμαι, δες τι έχω όμως. :)

Link to comment
Share on other sites

Kρατα το AMD και στο μελλον χωνεις κανενα AMD X2 (αναμενονται και πιο γρηγοροι απο τον ΑMD64 Χ2 4800+ στο οχι τοσο μακρινο μελλον) οταν ο 4000+ δεν ειναι πια αρκετος

Με τον Ιntel θα χρειαστει τα διπλα λεφτα οταν θα θες να αναβαθμισεις

Για να αναβαθμισης θα χρειαστεις και DDR2 μνημες και νεα μητρικη και καινουργιο επεξεργαστη

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από stratos1978

Λοιπον AMD θα κρατησω γιατι αρκετα αρκετα με ξεβρακωσε η INTEL...

Δηλαδη τωρα.... αποφασισες απο τις απαντησεις που σου δωσανε τα παιδια? :blink: :blink:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από stratos1978

Λοιπον AMD θα κρατησω γιατι αρκετα αρκετα με ξεβρακωσε η INTEL...

Και οι 2 ξεβρακώνουνε... μην απατάσε!

Απλά από τα 2 που έχεις γνώμη μου κράτα το amd κυρίος λόγο dual core.

Link to comment
Share on other sites

Ενας λογος ειναι οτι κρατωντας τον AMD ( σαν συνολο , μητρικη ,μνημες , κτλ ) μπορω να βαλω αργοτερα εναν Dual Core χωρις αλλες αλλαγες . Ενω με τον P4 για να κανω οποιαδηποτε αναβαθμηση ( μελλοντικη ) ειδικα σε Dual Core πρεπει να κανω και αλλαγη Mainboard και μας εχει συνηθησει η INTEL να ειναι στην κορυφη των τιμων . Οποτε σαν επιλογη καλυτερη βλεπω την AMD. Δεν λεω και η INTEL εχει καποια standard στους CPU's αλλα εμενα προσωπικα με εχει " πουλησει " σε τρελες αναβαθμισεις με τρελα ποσα και ΤΕΡΑΣΤΙΑ υποτιμηση των ηδη υπαρχοντων Hardware. Λοιπον αι στα τσακιδια INTEL...:dots:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.