Jump to content



PCMARK2005 Database


Recommended Posts

  • Replies 139
  • Created
  • Last Reply

Έτσι μπράβο.

Της κακομοίρας έγινε. Έσπασες όλα τα ρολόγια.

Πολύ γουστάρω.

Η Ελλάδα 14000 (χοντρικά πλέον τα γράφω και σε κλέβω κιόλας ασύστολα)

Όλος ο υπόλοιπος κόσμος κάτω από 7283 (τους υπόλοιπους δεν τους κλέβω στο σκόρ).

Link to comment
Share on other sites

προτου ποσταρο ρωτησα τον ROOT X και μου ειπε οτι μπορω απλως δεν θα μπει στην λιστα,οπως ειπα και χθες εχω προβλημα στο να ποσταρω

Link to comment
Share on other sites

δεν εχω στοκ ψυκτρα εχω υδροψυξη της ZALMAN RESER.1 και οπως ειπα εχω προβλημα στα ποστ μολις το φτιαξω θα ποσταρω,αλλα δεν εχω λογο να πω ψεμματα,αφου δεν με ενδιαφερει να μπω στην λιστα,απλως εποσταρα ποσο πηγε:)

Link to comment
Share on other sites

Το PCMark05 είναι φτιαγμένο να πριμοδοτεί μικρούς δίσκους διπλούς πυρήνες και μονές κάρτες γραφικών με μεγάλη μνήμη που δεν υποστηρίζουν 3D pixel shader 3 (οπως οι ΑΤΙ). Θάβει κανονικά το SLI. Πως δηλαδή γίνεται και βγάζω το ίδιο σκορ είτε έχω δυο κάρτες πάνω σε SLI (που αποδεδειγμένα επιταχύνει στο διπλάσιο τα FPS) είτε μία; Από την άλλη μεριά η κάρτα γραφικών παίρνει σημαντικό μερίδιο στη διαμόρφωση του τελικού σκόρ.

Βάζοντας βέβαια coolbits 10 (hex = a) μπορούμε και να υπερχρονίσουμε την κάρτα γραφικών και να ρυθμίσουμε την κατανομή του φόρτου και το είδος στις δυο κάρτες σε SLI. Με αυτό τον τρόπο βρήκα οτι βάζοντας αλληλοδιάδοχα πλαίσια 2 ανέβηκε κάπως το σκορ, όχι όμως σπουδαία πράγματα.

Αυτά βέβαια δεν έχουν καμμιά σχέση με την πραγματική ταχύτητα FPS στα παιχνίδια και στο χειρισμό γραφικών αλλά ούτε και με την πραγματική ταχύτητα στην καθημερινή χρήση.

Επίσης παρατήρησα οτι βγάζει ιδιαίτερα χαμηλό σκορ στον έλεγχο για ιούς που δεν δικαιολογείται. Έχω βέβαια εγκατεστημένο το AVAST που όμως είτε λειτουργεί είτε όχι δεν αλλάζει κάτι.

Σε γενκές γραμμές δεν νομίζω οτι το PCMark05 καταφέρνει να ξεχωρίσει τους πραγματικά πιο γρήγορους υπολογιστές. Δεν είναι δυνατόν ένας υπολογιστής με δυο 7800GTX σε SLI και Athlon 64 3800+ να είναι πιο αργός από ένα Athlon 4200+ dual core με μια ΑΤΙ850. Απίθανα πράγματα. Εντάξει η πολυεπεξεργασία καλή είναι αλλά πολύ μεγάλη βαρύτητα της δώσαν.

Link to comment
Share on other sites

Καλά θα τα παίξουν όλοι παγκοσμίως.

1η 2η θέσεις Ελληνικές.

Φίλε Zarra

Που να είχες και dual core ή multithread ή μητρική με δυο επεξεργαστές.

Νομίζω οτι πέτυχες το ακατόρθωτο.

Δεν βλέπω άλλο μονοπύρηνο να πιάνει τέτοια αποτελέσματα.

Ο καλύτερος παγκόσμια με μονοπύρηνο επεξεργαστή (Physical / Logical CPUs = 1/1) και ramdisk έχει PCMark05: 6585

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Zarras [Σήμερα, στις 02:15]

:)12188 :)

7800GTx @ 519/1365Mhz

AMDFX55 @ 3027Mhz

cpu/ram 1/1 @ 302.7Mhz

http://service.futuremark.com/compare?pcm05=32241

:happy2: :happy2: :happy2:

\

...μπραβο ρε μαν.....αψογος....το πες και το κανες.....:D :D :worship: :worship: :worship:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από mariosalice [Σήμερα, στις 02:38]

Καλά θα τα παίξουν όλοι παγκοσμίως.

1η 2η θέσεις Ελληνικές.

Φίλε Zarra

Που να είχες και dual core ή multithread ή μητρική με δυο επεξεργαστές.

Νομίζω οτι πέτυχες το ακατόρθωτο.

Δεν βλέπω άλλο μονοπύρηνο να πιάνει τέτοια αποτελέσματα.

Ο καλύτερος παγκόσμια με μονοπύρηνο επεξεργαστή (Physical / Logical CPUs = 1/1) και ramdisk έχει PCMark05: 6585

Aν ειχα X2 και SLI στανταρ ειχα και την 1η 8εση ΑΝ το τρεχαμε παλι σε ramdisk.

το bench αυτο εξελισεται σε ελληνικη υποθεση :)

Μοrtisboy thnx :)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.