Jump to content



Athlon XP 2700+ υψηλές θερμοκρασίες


dop

Recommended Posts

Δυστυχώς σπίτι μου δεν έχω κλιματιστικό οπότε έχω τις παρακάτω θερμοκρασίες:

Athlon XP 2700+ (εργοστασιακό cooler με AC5) :: 57C

ASUS A7V880 (στο chipset έχει από τη μαμά του passive cooler) :: 45C

Sapphire ATI Radeon 9600XT 128MB (με VGA Silencer Rev.3 και τρέχει μόνιμα στα core/mem 525/325) :: 43C

Οι θερμοκρασίες είναι σε idle και χωρίς oc στην CPU..

Από ανεμιστήρες: ένας του τροφοδοτικού, ένας Zalman 80άρης πίσω που βγάζει σε χαμηλές στροφές και ένας 12άρης Glacialtech στο πλάι (η τρύπα έγινε από εμένα στο χαμηλότερο σημείο κοντά στους δίσκους) που βάζει...

Στον 12άρη έχω βάλει και φιλτράκι που πήρα από e-shop (νομίζω Akasa είναι) που με γλύτωσε από την σκόνη. Όλα τα καλώδια μέσα είναι σχετικά καλά τοποθετημένα και είναι όλα rounded.

Θερμοκρασία δωματίου: 30C (ναι, ζεσταίνομαι αρκετά)

Το θέμα είναι τι μπορώ να κάνω επιπλέον, χωρίς να ξοδέψω πολλά λεφτά (<80 ευρώ). Αν και με νοιάζει υπερβολικά ο θόρυβος να είναι σε χαμηλά επίπεδα, την υδρόψυξη ακόμα δεν την σκέφτομαι...

Με ανησυχεί κυρίως η θερμοκρασία της CPU, αλλά αν κατέβει και η περιβάλλουσα νομίζω καλά θα ήταν.

Σημείωση: για την υψηλή της μητρικής πρέπει να φταίει το γεγονός ότι το northbridge δεν έχει ανεμιστήρα.

Link to comment
Share on other sites

αν δεν θες να ξοδευτεις αυξησε τη ροη του αερα στο κουτι σου

πχ βαλε 1χ12 για εισαγωγη και αλλον 1χ12 για εξαγωγη

Οι asus (προσωπικη εμπειρια) επηρεαζονται παρα πολυ αποτη θερμοκρασια του nb(το οποιο παρεπιπτωντος αναπτυσσει θερμοκρασιες αστα να πανε,εχω μετρησει μεχρι 58*C)

οποτε αν βαλεις 1 ακομη φανακι στο nb θα δεις τη θερμοκρασια της cpu να πεφτει γυρω στους 7*C

Link to comment
Share on other sites

Το κουτί έχει πάρει το μέγιστοαριθμό ανεμιστήρων. Είναι μια ανώνυμη βλακεία που ναι μεν έχει χώρο, αλλά είχε μόνον μία θέση για έναν 8άρη κάτω από το τροφοδοτικό.

Ο 12άρης μπήκε μετά από τρύπα στο πλαινό. Δυστυχώς, δεν χωράει άλλος. Πίσω είναι λίγο χλωμό να χωρέσει 12άρης. Ένας 9άρης θα έκανε διαφορά;

Για chipset τι να βάλω που να μην κάνει θόρυβο;

Link to comment
Share on other sites

Το τσίπσετ το έπιασες να επιβεβαιώσεις ? Για πες μου ρε φίλε με τι μέτρησες τη θερμοκρασία του τσίπσετ στην άσους?

Πάντος το τσίπσετ δεν πρόκειται να πάθει τίποτα.

Ο επεξεργαστής σου ψήνεται . Εμένα στην ίδια μητρική 2000+@2200 με 1.9 βόλτ 44 αυτη τη στιγμή με μαμά ψύκτρα και ανεμιστηράκι από 754.

Link to comment
Share on other sites

Η θερμοκρασία σου είναι υψηλή αλλά αν δεν είσαι υπό συνθήκες overclocking, ο επεξεργαστής σου μπορεί να λειτουργήσει μια χαρά και σε αυτή τη θερμοκρασία.

Μη συγκρίνεις θερμοκρασίες από αλλά συστήματα με διαφορετικές μητρικές από μητρική σε μητρική οι ενδείξεις διαφέρουν

Πιάσε την ψήκτρα της cpu στη βάση της.. αν είναι πραγματικοί οι βαθμοί τότε θα πρέπει να είναι αρκετά καυτή σε βαθμό δυσάρεστο για το χέρι σου

Δε θα σου στοιχήσει πολύ πάντως να βάλεις και έναν ανεμιστήρα στην οροφή για να βγάζει το ζεστό αέρα από πάνω.

Γενικά όσους περισσότερους ανεμιστήρες, τόσο χαμηλότερες οι απαιτούμενες στροφές.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ τώρα το καλοκαίρι έχω δει κάτι θερμοκρασίες στο pc μου, άστα να πάνε. Αφού αναγκάστηκα να βγάλω το πλαϊνό καπάκι για να δροσιστεί λίγο. 60 βαθμούς κελσίου στην κάρτα γραφικών μετά από αρκετές ώρες FarCry και 62 στο CPU looooooool. Οι συνθήκες στο δωμάτιό μου είναι παρόμοιες με τις δικές σου. Χωρίς A/C και ανοιχτά τα παράθυρα περίπου 30-28 βαθμούς.

Όλα είναι default σε τάσεις και σε ανεμιστήρες, box του cpu και έναν 8άρι στο κουτί.

Το cpu είναι 2500+@3200+ και το gpu 513/702. Πάντως πέρυσι το καλοκαίρι δεν είχα δει τόσο υψηλές θερμοκρασίες. Γέρασε το μηχάνημα.

Link to comment
Share on other sites

Το μετράω με Speedfan, αλλά πρέπει να είναι σωστές, αφού όντως είναι δυσάρεστες οι θερμοκρασίες για το χέρι μου.

Αν προσθέσω κάποιο hard drive cooler (που ούτως ή άλλως βάζει αέρα) θα κάνει διαφορά;

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.