Jump to content



AMD A64 X2 & WIN 2K: 1 CPU? - ΠΡΩΤΕΣ ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ


spc

Recommended Posts

  • Replies 95
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από spc

μία πρώτη θετική εντύπωση: με όλες τις προηγούμενες cpu που είχα δοκιμάσει, όταν το μηχάνημα έστελνε ή λάμβανε fax με αναλογικό modem, κατά την διάρκεια του negotiating, πάντα υπήρχε ένα μικρό κόλλημα το οποίο με τον Χ2 εξαφανίστηκε ;)

Πες μας κι άλλα, πες μας κι άλλα, σηκώνει doc από usb flash ενώ γράφεις δισκάκι?? :hehe:

Link to comment
Share on other sites

βρε α παγαίνετε απ' εδώ! :tongue:

βρε άχρηστοι, το έγραψα για να δείξω ότι όντως δουλεύει το διπύρηνο (με την έννοια ότι ακόμα και ο 4000+ που είχα δοκιμάσει το κόλλημα το έτρωγε - το οποίο σημειωτεόν ήταν ίδιο είτε [Γεωργίου speaking] shempron [/Γεωργίου speaking] ήταν είτε 4000+)

α μα πια! :mad:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από spc [Σήμερα, στις 15:41]

είτε shempron )

Καμμια σχεση με τον cheleron?????

Παντως βλεπω οτι το παληκαρι πηγε να κανει μια παρουσιαση του συστηματος του και τον αποπηρατε επειδη δεν σας αρεσε το πρωτο.... bench που παρουσιασε!!

Αφηστε τον να κανει μια ολοκληρωμενη παρουσιαση...

10 σελιδες για την λογοκρισια του lab και παλι θα εχουμε τα ιδια???

admins/mod/πρωην mods/απλοι χρηστες να κραυγαζουν ban, να χλευαζουν τον χρηστη κλπ κλπ

ΕΛΕΟΣ!!!!

Link to comment
Share on other sites

:dots: Kαλα κανουμε.Επισης ειναι και ο πρωτος ο οποιος δινει μετρησεις σε real life programms/situations οπως προβληματα με το fax και την ταχυτητα του word :p .

Δεν μας πειραζει που πηρε διπυρηνο επεξεργαστη.Διπυρηνο πληκτρολογιο μην βγει γιατι τοτε θα εχουμε προβλημα ... :giveup:

Link to comment
Share on other sites

μα τι λες τωρα βρε sln... εδω το παλικαρι bencharei με το fax... και προσπαθει να μας πει... οτι τωρα...το στελνει πιο γρηγορα....

spc... ελεοC, τρεξε κατι πανω του...:rolleyes:

Αρχική απάντηση από Vadergr [Σήμερα, στις 15:55]

Διπυρηνο πληκτρολογιο μην βγει γιατι τοτε θα εχουμε προβλημα ... :giveup:

u rule :worship:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από esdee

lol

παει καλα το Χ2 ? μου το δανειζεις :D:innocent: να δουμε αν εχει coldbug?:devil: :devil:

εσένα έχει αρχίσει να σε φοβάται ο μάτις μου τελευταίως....:devil:

(γιατί μου μαμάτε αυτό το υπέροχο και τίγκα στην πληροφορία thread; :p )

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από spc

εσένα έχει αρχίσει να σε φοβάται ο μάτις μου τελευταίως....:devil:

:o

Αρχική απάντηση από spc

(γιατί μου μαμάτε αυτό το υπέροχο και τίγκα στην πληροφορία thread; :p )

πληροφοριες...

ξερεις οτι ολοι περιμενουμε το encoding. να φανταστω CPU-z δειχνει οτι εχει και HT ο CPU.

Απο θερμοκρασιες πως παει?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από spc [Σήμερα, στις 12:07]

στης δουλειάς βρε συ;

όταν προλάβω και στήσω του σπιτιού θα δούμε....

μιας και το συζητάμε: δεδομένου ότι θέλω 2 GB, έχει νόημα να δοκιμάσω με 4*UTT ή δεν.... ; (η εναλλακτική είναι 2*1 GB της Twinmos τα οποία προφανώς δεν....)

επειδή όμως δεν νομίζω να προλάβω να ασχοληθώ με o/c (ζήτημα να προλάβω να τον στήσω), όποιο καλό παιδί θέλει είναι ευπρόσδεκτο να αναλάβει (πλην του Βασίλη γιατί έχουν τελειώσει οι Χ2 στην αντιπροσωπεία και δεν έχω σκοπό να περιμένω RMA - άσε που εκείνα τα κάνιστρα δεν τα έχει γυαλίσει ακόμα :p)

Τετοιο συστημα δεν εχει αναγκη απο OC

Ειναι πολλη γρηγορο και κυριως στις Multithreading εφαρμογες ακομα και σε Default

Οταν παλιωσει oπου θα εχουν βγει και καινουργιες λυσεις τοτε τον κανεις OC

Τωρα δεν βλεπω τον λογο να τον στρεσαρεις

Eισαι Κορυφη για την ωρα (και ας μην ειναι ο 4800+) :T:

Kαι εγω εναν AMD 64 X2 θα αποκτησω σε λιγο καιρο με σενα αμα πανε καλα τα πραγματα (πιστευω να βγουν οι Crossfire μητρικες και το R520 συντομα για να δω και τι λενε)

Το μονο που μπορω να κανω για την ωρα ειναι να σε ζηλευω :)

Link to comment
Share on other sites

Έλα ντε. Έλεγχος ταχύτητας συστήματος με fax? Βρε τρέξε ένα super Pi να δούμε αν πιάνει μία μπροστά στον super duper... Dothan. Αν δεν πιάνει 18sec πέτα τον σε κανένα ποτάμι και τρέχα για CT479+Dothan.

Με τις μαμακίες που έχουν τα Windows ακόμα και κάτι τόσο χαζό όσο το fax θα έπρεπε να το λαμβάνεται υπόψην, αν και στην περίπτωση αυτή δεν θα έλεγα ότι έσωσε την κατάσταση ο Χ2.

Πάντως εγώ θεωρώ ποιο σπαστικό όταν στα windows κολλάει το σύμπαν επειδή έκανες το λάθος να βάλεις δισκέτα στο floppy παρά να βγάζω 1-2 sec παραπάνω στο super pi.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από yanni [Σήμερα, στις 16:59]

Έλα ντε. Έλεγχος ταχύτητας συστήματος με fax? Βρε τρέξε ένα super Pi να δούμε αν πιάνει μία μπροστά στον super duper... Dothan. Αν δεν πιάνει 18sec πέτα τον σε κανένα ποτάμι και τρέχα για CT479+Dothan.

Βρε παιδιά, είπαμε, δουλεία είμαι!

Τι spi μου λέτε τώρα!

Είπαμε, από σπίτι και βλέπουμε.

Αρχική απάντηση από yanni [Σήμερα, στις 16:59]

Με τις μαμακίες που έχουν τα Windows ακόμα και κάτι τόσο χαζό όσο το fax θα έπρεπε να το λαμβάνεται υπόψην, αν και στην περίπτωση αυτή δεν θα έλεγα ότι έσωσε την κατάσταση ο Χ2.

Και όμως αυτό που λέω είναι ότι έκανε την διαφορά (από ένα πχ 4000+).

Εντάξει, αυτό μπορεί να μην λέει κάτι για την cpu αλλά μάλλον για τα win.

Αρχική απάντηση από yanni [Σήμερα, στις 16:59]

Πάντως εγώ θεωρώ ποιο σπαστικό όταν στα windows κολλάει το σύμπαν επειδή έκανες το λάθος να βάλεις δισκέτα στο floppy παρά να βγάζω 1-2 sec παραπάνω στο super pi.

Συμφωνώ απόλυτα. ;)

Link to comment
Share on other sites

Το πρώτο για το Spi είναι ειρωνικό / χιουμοριστικό σχόλιο ( ο καθένας το παίρνει όπως νομίζει)

To Spi είναι άχρηστο benchmark για τα dual cores κατά την γνώμη μου. Για single cores είναι απλά ένα από τα δεκάδες benchmarks.

Τώρα για το fax μπορεί να έπαιξε καλύτερη εγκατάσταση των οδηγών ή απλά να οφείλεται στο ότι ας πούμε δεν έχεις φορτώσει ακόμα με πληθώρα προγραμμάτων το λειτουργικό.

Αν όντως δουλεύει σωστότερα με τον Χ2 τότε πιθανόν θα δουλεύει καλύτερα και με ένα Pentium 4 με ΗΤ σε σχέση με έναν Athlon. Αν και το ΗΤ είναι εξομοίωση δύο πυρήνων και όχι δύο πυρήνες.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από yanni

Τώρα για το fax μπορεί να έπαιξε καλύτερη εγκατάσταση των οδηγών ή απλά να οφείλεται στο ότι ας πούμε δεν έχεις φορτώσει ακόμα με πληθώρα προγραμμάτων το λειτουργικό.

Αν όντως δουλεύει σωστότερα με τον Χ2 τότε πιθανόν θα δουλεύει καλύτερα και με ένα Pentium 4 με ΗΤ σε σχέση με έναν Athlon. Αν και το ΗΤ είναι εξομοίωση δύο πυρήνων και όχι δύο πυρήνες.

Όπως γράφω στο πρώτο post, στο σύστημα ΔΕΝ έχει γίνει format οπότε ισχύει απόλυτη σύγκριση με το πως δούλευε πριν (με ένα μείον μάλιστα κατά του Χ2 καθώς δεν εγκατάσταθηκε σε καθαρό σύστημα).

Αυτό που λες για τον P4 και το HT πιθανότατα να ισχύει βέβαια.

Αρχική απάντηση από yanni

Το πρώτο για το Spi είναι ειρωνικό / χιουμοριστικό σχόλιο ( ο καθένας το παίρνει όπως νομίζει)

ναι βρε το κατάλαβα ;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από spc [Σήμερα, στις 17:13]

Βρε παιδιά, είπαμε, δουλεία είμαι!

Τι spi μου λέτε τώρα!

Είπαμε, από σπίτι και βλέπουμε.

...μεγιες...μεγιεςς :D .....στο θεμα μας τωρα....δηλ. δεν μπορεις να βαλεις ενα clockgen ....και ενα spi.......ετσι για την περιεργια ρε παιδι μου ???

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.