Jump to content



Τεραστιο tank+L30 [Αποψεις...]


phovos

Recommended Posts

Hello boys

Ενας φιλος είχε μια ιδεα χθες να φτιαξει ενα καινουργιο tank για την υδροψυξη του όμως όταν μου είπε το μεγεθος ψιλοχαζεψα...

Μιλαμε για 51χ21χ15 [ΜχΠχΥ]

Και όλα αυτα για να το βαλει κατω απο το κουτι του σα βαση .Μεσα θα βαλει μια L30 και σωλήνες 1/2''.Το ψυγειο ειναι απο το EXOS της coolance και θα ειναι στην οροφή του κουτιού

Και ρωτάω εγω τωρα...Θα εχει αποδοση αυτο το πράγμα?

Κατω απο το block θα μπει ενας FX-55.Σαν ιδέα ειναι καλό μιας και θα γίνει απο εγχρωμο πλεξι και θα εχει και μερος για φωτισμό κλπ...Αλλά νομίζω ότι δεν θα εχει αποδοση με τοσο μεγαλη δεξαμενη...Εκεινος λεει ότι θα ειναι μια χαρα.Εσεις τι λέτε????

Ενα πολύ πρόχειρο σχεδιο για να καταλαβεται λίγο περι τινος πρόκειται...

untitled26qj.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από unseen [Σήμερα, στις 15:53]

θα ζεσταινετε το νερο αρκετα απο την αντλια..

\

....συμφωνω.....συν οτι το νερο γενικοτερα πιστευω οτι θα τραβαει και περισσοτερη θερμοκρασια απο το περιβαλλον ...

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι θα έχει απόδοση και μάλιστα μεγάλη. Με αντλία βυθιζόμενη θα είναι και σχετικά πιο αθόρυβο. Μεγάλη ποσότητα νερού σημαίνει ότι δυσκολότερα θα αναιβάζει θερμοκρασία. εδώ άλλα συστηματάκια υδροψύξεως με μικρά τανκ και εντός του κουτιού και πάλι κάνουν δουλειά. Όχι αυτό το θηρίο...... :)

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω με το σχεδιο αυτο και ειχα απορια γιατι βγαζουν μονο μικρα tanks

Μεγαλη ποσοτητα νερου στο τανκ σημαινει οτι η θερμοκρασια του θα ειναι σχεδον οσο του περιβαλλοντοσ

Link to comment
Share on other sites

θερμοκρασία απο το περιββάλον δεν ανεβάζει την θερμοκρασία νερού αλλά το ατίθετο το νερό είναι πάντα πιο ζεστό,

επίσης η ποσότητα αποδεδειγμένα το μόνο που κάνει είναι να καθυστερεί να φτάσει το νερό στο θερμότερο σημείο όλα τα άλλα εξαρτώνται απο το ψυγείο και το airflow σε αυτό που είναι ο μοναδικός σοβαρός παράγοντας αναλααγής θερμότητας με το περιβάλλον....

έτσι τουλάχιστον τα έχω δει εγώ τα πράγματα σε τανκ κουβά με 20 λίτρα νερό και με ανλία βυθισμένη.

επίσης πόσο να σε επιβαρύνουν τα 30W της αντλίας τα περισσότερα συστήματα αποτελούνται απο αρκεά παραπάνω ειδικά αν παιζει και δεύτερο block.

η δικιά μου έκανε όρυβο βέβαια και το να την εάξω μέσα ήταν η λύση ;)

Link to comment
Share on other sites

προφανώς και ένα μεγαλύτερο τανκ είναι καλύτερο

ΙΣΧΥΕΙ η περίφημη ΑΡΧΗ ΔΙΑΤΗΡΗΣΗΣ ΤΗΣ ΕΝΕΡΓΕΙΑΣ

και για τον ίδιο λόγο που προτιμάς διπλό ψυγείο για να έχεις γρηγορότερη απαγωγή της παραγόμενης θερμότητας και να μην ανεβαίνει η συνολική θερμοκρασία του νερού

έτσι και με τον αυξημένο όγκο νερού η παραγόμενη θερμότητα παραμένενει η ίδια αλλά η θερμοκρασία δεν ανεβαίνει τόσο πολύ

Link to comment
Share on other sites

Εχετε σκεφτει ομως οτι η L30 εχει 12mm σωληνες και το ψυγειο του exos 4 ή 6mm? (δεν θυμαμαι ακριβως) Εκει να δεις σκοτωμα της ροης ομως.

Δεν μπορω να καταλαβω και γω το ολο point. Πρωτον θα ζεστενεται το νερο αρκετα. Αφου θα φτιαξει κουτι απο plexi καλυτερα να βαλει και το ψυγειο μεσα, και ενα τανκ ιδιοκατασκευη/καινουριο, τον απαραιτητο φωτισμο κλπ, και να βγαινει εξω μονο το block με τους σωληνες του. Πιστευω θα ειναι πολυ πιο λειτουργικο.

Αρχική απάντηση από NaGR [Σήμερα, στις 20:07]

προφανώς και ένα μεγαλύτερο τανκ είναι καλύτερο

ΙΣΧΥΕΙ η περίφημη ΑΡΧΗ ΔΙΑΤΗΡΗΣΗΣ ΤΗΣ ΕΝΕΡΓΕΙΑΣ

και για τον ίδιο λόγο που προτιμάς διπλό ψυγείο για να έχεις γρηγορότερη απαγωγή της παραγόμενης θερμότητας και να μην ανεβαίνει η συνολική θερμοκρασία του νερού

έτσι και με τον αυξημένο όγκο νερού η παραγόμενη θερμότητα παραμένενει η ίδια αλλά η θερμοκρασία δεν ανεβαίνει τόσο πολύ

Σκεφτηκες ομως οτι εχεις και μια 2η πηγη θερμοτητας ΜΕΣΑ στο νερο?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από spresv [Σήμερα, στις 20:08]

Σκεφτηκες ομως οτι εχεις και μια 2η πηγη θερμοτητας ΜΕΣΑ στο νερο?

Μα δεν μίλησα για την αντλία παρά μόνο για το τανκ

είναι το ευκολότερο πράγμα να βάλει την αντλία στο κουτί ανα πάσα στιγμή ΑΛΛΑ δεν με απασχόλησε, η παρατήρηση ήταν καθαρά θεωρητική για την σχέση μάζας νερού - θερμοκρασίας

Link to comment
Share on other sites

Καλό θα ήταν να μην βάλει την αντλία μέσα στο τανκ , θα ζεσταίνει το νερό αρκετά

Για την ακρίβεια , εγώ που έχω την 1250 και την είχα αφήσει να λειτουργεί τεστάροντας το κύκλωμα για διαρροές (1~2 μέρες συνεχούς λειτουργίας) , κατάφερε να θερμάνει το νερό του κυκλώματος σε επίπεδο που να νομίζεις ότι λειτουργούσε ο επεξεργαστής , και όλα αυτά χωρίς να είναι βυθισμένη η αντλία

Καλύτερα να την βάλει εξωτερικά με έναν ανεμιστήρα να την χτυπάει

Τώρα , όσον αφορά τον θόρυβο , απ' ότι είχα ακούσει εδώ και εκεί , η 1250 είναι από τις πιο θορυβώδεις αντλίες . Υλοποιώντας την παρακάτω ιδέα , δεν ακούγεται καθόλου , οπότε θα σε συμβούλευα να κάνεις κάτι παρόμοιο

DSC01427Small.jpg

(To υλικό είναι το αφρώδες αυτοκόλλητο της akasa)

Τέλος , το μέγεθος του τανκ δεν πιστεύω πως παίζει κάποιο ρόλο , καθώς στην ουσία , στο όλο κύκλωμα , το νερό ψύχεται σε ένα μόνο σημείο , και αυτό είναι το ψυγείο . Με περισσότερο νερό , απλώς θα αργήσει περισσότερο να ζεσταθεί το νερό, αλλά τελικώς θα φτάσει στα επίπεδα θερμοκρασίας που θα είχες και με ένα μικρότερο τανκ

Link to comment
Share on other sites

Εχετε σκεφτει ομως οτι η L30 εχει 12mm σωληνες και το ψυγειο του exos 4 ή 6mm? (δεν θυμαμαι ακριβως) Εκει να δεις σκοτωμα της ροης ομως.

Αυτο ειναι ενα άλλο θεμα που με απασχολει.Το exos εχει 1/4...Οπότε όντως σκοτωνει τη ροή!Η βλακεία της υπόθεσης ειναι ότι αυτος εχει το Tt Shark ,εβγαλε καπακι του κουτιου κι εβαλε το καπακι του EXOS...Αν χρησιμοποιήσει άλλο ψυγείο του βγαινει άχρηστο όλο το πανω σύστημα[Και το παλιο κουτι μαζί με το καπακι του shark τα πουλησε...]

Δηλαδή ειμαστε σ'αυτη τη κατασταση....

picture001003io.jpg

Οπως καταλαβαινεται λίγο δύσκολο να χρησιμοποιήσει άλλο ψυγείο αφου ειναι ενσοματωμενο στο κουτι.

Η δεξαμενή θα έχει περίπου 16Lt νερο όπως τα υπολογίζω

Η αντλία εχει δυνατότητα 1200Lt/h [τουλάχιστων έτσι λέει...]

Με λίγα λογια αν εχουμε ώς προυπόθεση

1)Το ψυγείο του EXOS στην οροφή του κουτιου

2)Τη δεξαμενη γεμάτη νερο [Το χωρισμό σε δύο κομματια το πρότεινα κι εγω αλλά δε θελει...]

Τι θα μπορουσαμε να κανουμε για να εχει το παιδι το καλυτερο αποτελεσμα?

Μεγαλύτερη αντλία?

Η αντλία μεσα στο tank ή εξω απ αυτο?

Κατι άλλο???

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.