Jump to content



φταίει το τροφοδοτικό ή η μητρική?


kots

Recommended Posts

παιδιά πρόσφατα πήρα μια noname μητρική.

έχω πάνω 5 system ανεμιστήρες, 2 λάμπες uv κτλ. εχω μια 9800 pro, και όποτε έπαιζα ένα game, με κολλούσε. αλλά δεν ήταν από την ψύξη της καρτας. γιατί δοκίμασα με μια 9600 (σημ. η 9600 δεν παίρνει έξτρα ρεύμα) και παίζουν όλα κανονικά.

άρα φταίει κάτι με το ρεύμα. λογικά δεν αντέχει η μητρική τόσες συσκευές. γιατί έβγαλα λάμπες και ανεμιστήρες και όλα είναι οκ. άρα ούτε πρόβλημα ψύξης εχω.

το θέμα είναι μήπως φταίει κανένα τροφοδοτικό? θα αγοράσω νέα μητρική και θέλω να είμαι σίγουρος ότι είναι μητρική. να μην φάω καμιά φόλα.

Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχήν τι τροφοδοτικό έχεις ?

Οι ανεμιστήρες λογικά δεν παίρνουν ρεύμα όλοι από τη μητρική

αλλά προφανώς δυό τρείς παίρνουν απευθείας από το τροφοδοτικό.

Αν λες ότι βάζοντας άλλη κάρτα με λιγότερες απαιτήσεις σε

ρεύμα και βγάζοντας τα υπόλοιπα που τραβάνε ρεύμα δεν έχεις

κολλήματα κατά 99% είναι το τροφοδοτικό.

Link to comment
Share on other sites

Η 9800 τροφοδοτείται όπως είπες και από molex. Έχουν υπάρξει πολλές 9800 (είχα κι εγώ μία) που "έχαναν" την επαφή όποτε τους γούσταρε. Οπότε φρόντισε να πατήσει καλά το βύσμα και βεβαιώσου ότι δε χάνει την επαφή κατά τη διάρκεια του παιχνιδιού.

Αν σου έχει συμβεί μάλιστα και σε restart, τότε είναι σίγουρα αυτό.

Αν πάλι όχι, θα υποψιαζόμουν πρώτα το τροφοδοτικό και μετά τη μητρική.

Αλλά δεν καταλαβαίνω τι σχέση έχει η 9600 με το γεγονός ότι "δε φταίει" η ψύξη της 9800? Μήπως το ανεμιστηράκι της 9800 έχει αρχίσει να ρετάρει?

Link to comment
Share on other sites

οπως ειπαν και τα παιδια πιο πανω το πιο σιγουρο

φιλε μου ειναι το τροφοδοτικο!αν ειναι μικρο(300w-350w και noname!)

τοτε σιγουρα ειναι αυτο το προβλημα!

εμενα ενα noname 300w στο δευτερο μου pc δουλευε μια χαρα και δεν ειχα κανενα προβλημα μεχρι που εβαλα πανω μια FX5800 η οποια θελει τροφοδοσια!μετα τα επαιξε!πιο πριν ειχα 5700

και κανενα απολυτος προβλημα!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από JimmyFox

Τι εννοείς no-name Μητρική? Δεν υπάρχει no-name μητρική. Δε βλέπεις κάποιον αριθμό μοντέλου? Έστω και στην POST screen?

καλα noname μητρηκη δεν υπαρχει!

απλα μπορει να εννοει οτι ειναι εντελος αγνωστη!:D:p:D

(@JimmyFox δεν κοροιδευω εσενα!για την μητρηκη λεω)

Link to comment
Share on other sites

δεν υπαρχει noname m/b ρε παιδια. μπορει το παιδι επειδη δεν του φαινεται γνωστη η μαρκα να την θεωρει noname.(το εχω δει και αυτο) πες μας τι γραφει η μητρικη, τον τυπο κτλ. δες στο manual καλυτερα. και πες μας το psu σου τι μαρκα ειναι και ποσα watt. εγω για psu μαλλον πρεπει να ειναι.. απο τα συμπτωματα που εχει! :hehe: :hehe:

Link to comment
Share on other sites

ειπε κανεις κατι για noname m/b?????

δεν πιο πανω το ποστ μου!τι λεω?οτι ειναι αγνωστη γι αυτο λεει noname!

τελος παντων!το θεμα ειναι να μας πει ποσα watt ειναι το τροφοδοτικο του!

Link to comment
Share on other sites

300 watt είναι. η ψύκτρα της κάρτας είναι μια χαρά, αφού την δοκιμάζει ένας φίλος και δουλεύει κανονικά.

μου έχει τύχει τώρα τελευταία να κολλάει ο σκληρός. με την 9600 πάνω. λέτε ρε παιδιά να φταίει το τροφοδοτικό? πως μπορώ να το δοκιμάσω? να βγάλω όλους τους ανεμιστήρες, και να παίξω με ανοιχτό το κουτί?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από kots

300 watt είναι. η ψύκτρα της κάρτας είναι μια χαρά, αφού την δοκιμάζει ένας φίλος και δουλεύει κανονικά.

μου έχει τύχει τώρα τελευταία να κολλάει ο σκληρός. με την 9600 πάνω. λέτε ρε παιδιά να φταίει το τροφοδοτικό? πως μπορώ να το δοκιμάσω? να βγάλω όλους τους ανεμιστήρες, και να παίξω με ανοιχτό το κουτί?

Κατα 250% είναι το τροφοδοτικό. Ειχα και εγώ αντιστοιχα προβληματα με τροφοδοτικό, μου είχε καψει ενα δίσκο. Και όταν τον αλλαξα και εβαλα μεγαλύτερο δισκο δεν δουλευε κάν.

Link to comment
Share on other sites

Ενας ρε παιδια δε τον ρωτησε τη CPU exei..??(αν ειναι κανα 3.0 πρεσκοττ??)

Ποσους δισκους?

Τι ανεμιστηρες ειναι??...(120-80 κλπ)

Και οπος ξερουμε οι περισοτεροι...τα τροφοδωτικα ειναι σε V/A oxi watt..... αρα το 300αρι ειναι περιπου 230watt...

Δηλαδι βαλε ενα πρεσκοτ 90+ watt + ATI 9800+ Harddrives + οτι αλλο...ειναι οριακα για πλακα.....οποτε με τη παραμικρη καμψη του τροφο........χεστα

Γνωμη μου...

Φιλε Κοτς παρε ενα τροφο καλο(επωνημο τουλαχιστον 500 true) αφου μιλαμε για τη ζωη του PC σου και εχοντας μια καλη ριζα κοιτας τα υπολοιπα....

Σκεψου οτι αν κανει ΤΣΑΦ το τροφο μπορει να σου φαει μεχρι και το φλοπι (οχι δεν ειναι αστειο..το εχω δει δεκαδες φορες με φτηνα τροφο)

Με τροφο και οθονη μην κανεις τσιγγουνιες...ΠΟΤΕ

Και μιας και ζουμε ελλαδα....ΠΟΤΕ ΧΩΡΙΣ UPS !!!

--------------------------------------------

BTW...

"εχω μια 9800 pro, και όποτε έπαιζα ένα game, με κολλούσε. αλλά δεν ήταν από την ψύξη της καρτας. γιατί δοκίμασα με μια 9600 (σημ. η 9600 δεν παίρνει έξτρα ρεύμα) και παίζουν όλα κανονικά."

Το ανω δεν ειναι συμπερασμα σωστο...

Εχεις δεις πως αναβει μια 9800 σε σχεση με μια 9600 ??....καμια σχεση ...η 9800 ειναι θερμαστρα μπροστα στη 9600 και ειδικα οι μνημες της.

Δηλαδι οταν δεν επαιζες ...κολλαγε??

Η 9800 ηταν με μαμισιο cooler??...Ψυξη στης μνημες ειχε??......

;)

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ παίδες για τροφοδοτικό το κόβω;)

Εντάξει εγώ πιστεύω ότι πρέπει να πάρει ένα αρκετά μεγάλο,και ας είναι και "noname"

Τώρα αν δεν θέλει να το διακινδυνέψει ας πάρει μεγάλο και γνωστό να έχει και εγγύηση μεγάλη...

Τώρα το θέμα όλο είναι να πάρει ένα UPS γιατί όπως είπε και ο Σπαρτιάτης ζούμε στην Ελλάδα;)

Υ.Γ. Τώρα το πόσο μεγάλο τροφοδοτικό θα πάρεις εξαρτάτε από το σύστημά σου,το ίδιο και το UPS. Για πες μας λοιπόν τι έχεις?

Link to comment
Share on other sites

σεμπρον 2800, έναν σκληρό δίσκο, και από ανεμιστήρες έχω μόνο έναν 120αρι, να δουλεύει. τους άλλους τους έβγαλα. όπως και κάτι λάμπες που είχα.

το θέμα είναι ότι η δουλειά άρχισε να γίνετε από τότε που έβαλα την κάρτα γραφικών.

παιδιά έχετε να μου προτείνετε κανένα τροφοδοτικό (με μπλε λεντ οπωσδήποτε) γύρω στα 100 - 150 ευρώ? και κατά προτίμηση αθόρυβο.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από kots [Σήμερα, στις 09:56]

σεμπρον 2800, έναν σκληρό δίσκο, και από ανεμιστήρες έχω μόνο έναν 120αρι, να δουλεύει. τους άλλους τους έβγαλα. όπως και κάτι λάμπες που είχα.

το θέμα είναι ότι η δουλειά άρχισε να γίνετε από τότε που έβαλα την κάρτα γραφικών.

παιδιά έχετε να μου προτείνετε κανένα τροφοδοτικό (με μπλε λεντ οπωσδήποτε) γύρω στα 100 - 150 ευρώ? και κατά προτίμηση αθόρυβο.

Ομορφο και πρακτικο.... OCZ modstream 450 (multirama 109 euro)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από kots

σεμπρον 2800, έναν σκληρό δίσκο, και από ανεμιστήρες έχω μόνο έναν 120αρι, να δουλεύει. τους άλλους τους έβγαλα. όπως και κάτι λάμπες που είχα.

το θέμα είναι ότι η δουλειά άρχισε να γίνετε από τότε που έβαλα την κάρτα γραφικών.

παιδιά έχετε να μου προτείνετε κανένα τροφοδοτικό (με μπλε λεντ οπωσδήποτε) γύρω στα 100 - 150 ευρώ? και κατά προτίμηση αθόρυβο.

Όπως λεει και ο σπαρτιατης η 9800 σε είναι σκετη θερμαστρα.... εχω και εγω μια τετοια... ολη αυτη η θερμοκρασια παραγεται απο το ρευμα που καταναλωνει και σε σχεση με την 9600 ειναι μεγαλη διαφορα.

Οσο για τα τροφοδοτικα και εγω κοιταζα για το modstream αλλα τελικα πηρα το tagan που ειναι οικονομικοτερο. Ακουγονται πολλα για τα tagan αλλα εγω δεν εχω κανενα παραπονο.

Link to comment
Share on other sites

αυτά τα δυο έχουν λεντάκι. το tagan στα πόσα κυμαίνετε. για ποιο μοντέλο μιλάμε.

παιδιά σκέφτομαι να πάω στα 500 κατευθείαν και να το κρατήσω μια ζωή το τροφοδοτικό. λέτε να είναι πάρα πολλα? να μην αξίζει ο κόπος?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.