Jump to content



ENERMAX EG495AX-VE(W) 485W NOISE TAKER κανει για O/c ?


magicman

Recommended Posts

  • Replies 57
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από MaGiCMaN [Χθες, στις 23:33]

κοιτα επειδη το ocz ειναι btx.... και για αυτο που ειπε ο esdee... και ειναι και ποιο μουρικο. παιδια αυριο θα παραγγειλω...

...και το Enermax 600W είναι btx, έχει μεγαλύτερο +12v(35A έναντι 33Α) 80W παραπάνω,2Χ pci-express καλώδια έναντι 1 και 4X SATA καλώδια έναντι 2.

Link to comment
Share on other sites

για overclock δεν είπες? τι ρωτας αφου ξέρεις ότι το powerstream σου δίνει τη δυνατότητα να ενισχύσεις με παραπάνω τάση τις γραμμές σου... ασε που μιλάμε για 5 χρονια εγγύηση! δίνει τόσα η enermax? εγω δεν εχω ακούσει κανένα ''τσικ'' ακόμα κ γενικα δεν τα ακούσανε πολλοί. ΕΣΥ ΑΠΟΦΑΣΙΖΕΙΣ! :) δεν μεροληπτώ ούτε προσπαθώ να σε προσανατολίσω. σε βοηθάω να εστιάσεις στα κατάλληλα δεδομένα ώστε να καταλήξεις σε μια χρήσιμη αγορά

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από esdee

Εκει ειναι που θα φανει η διαφορα

δεν νομιζω και οι δυο 12αρες να πηγαινουν στο board και μερος αυτων σε HDD/fans κτλ κτλ Η μια ειναι για το βοαρδ και η αλλη για τα αλλα

δεν μπορω να συμφωνησω μαζι σου γιατι δεν το ξερω σιγουρα.

Το ασους που εχω τωρα παντως εχει 8-πινο αμα βαλεις 2πλο επεξεργαστη πανω.Σου λεει μαλιστα στο μανουαλ να βαλεις 8πινο σε διπλο και το κλασσικο 4πινο σε μονο.Εφοσον λοιπον ειναι πανω στο μοβο η υποοδοχη γιατι να μην παιρνει ρευμα ο cpu??Γενικα δεν πιστευω οτι το τροφοδοτικο ετσι οπως το εχω τωρα εχει την μια γραμμη για τον cpu και την αλλη για τα υπολοιπα!!Λογικα καπως χωριζει την ενργεια που παρεχει κατα μερους οπου χρειαζεται.

Γενικα επειδη αυτα ειναι ιστοριες εγω απο αλλαγη Antec 550 TC σε Fortron 550 μονο καλο ειδα.

Τωρα με τον πρεσκοτ απλα ζεστενεται πιο πολυ απο τον ΑΜΔ.Τα βολτ σε φουλ παραμενουν 12.20..τοσο το εχω ρυθμισει.Αν παντως το τροφοδοτικο δεν εχει 8-πινο λογικα δεν κανει για 2πυρηνα συστηματα η πολυεπεξεργαστικα...ολα τα τροφοδοτικα που κανουν για αυτα τα συστηματα εχουν 8-πινο και 2 12αρες γραμμες.

Υγ:Και το ΑΝΤΕΚ 30+ ηταν απο οτι θυμαμαι

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από MaGiCMaN [12-07-2005 23:19]

ειναι και btx

Είμαι 99% σίγουρος πως και το Enermax είναι BTX... μάλλον σε κάποιο review το είχα διαβάσει.

Σίγουρα πάντως δεν θα έπαιρνα το OCZ... όπως και να το κάνουμε η Enermax είναι θρύλος στα τροφοδοτικά...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Nos-Dio

δεν μπορω να συμφωνησω μαζι σου γιατι δεν το ξερω σιγουρα.

Το ασους που εχω τωρα παντως εχει 8-πινο αμα βαλεις 2πλο επεξεργαστη πανω.Σου λεει μαλιστα στο μανουαλ να βαλεις 8πινο σε διπλο και το κλασσικο 4πινο σε μονο.Εφοσον λοιπον ειναι πανω στο μοβο η υποοδοχη γιατι να μην παιρνει ρευμα ο cpu??Γενικα δεν πιστευω οτι το τροφοδοτικο ετσι οπως το εχω τωρα εχει την μια γραμμη για τον cpu και την αλλη για τα υπολοιπα!!Λογικα καπως χωριζει την ενργεια που παρεχει κατα μερους οπου χρειαζεται.

Γενικα επειδη αυτα ειναι ιστοριες εγω απο αλλαγη Antec 550 TC σε Fortron 550 μονο καλο ειδα.

Τωρα με τον πρεσκοτ απλα ζεστενεται πιο πολυ απο τον ΑΜΔ.Τα βολτ σε φουλ παραμενουν 12.20..τοσο το εχω ρυθμισει.Αν παντως το τροφοδοτικο δεν εχει 8-πινο λογικα δεν κανει για 2πυρηνα συστηματα η πολυεπεξεργαστικα...ολα τα τροφοδοτικα που κανουν για αυτα τα συστηματα εχουν 8-πινο και 2 12αρες γραμμες.

Υγ:Και το ΑΝΤΕΚ 30+ ηταν απο οτι θυμαμαι

8πινο πρεπει να ειναι για 2 φυσικους επεξεργαστες και οχι για διπυρηνο.

εχεις δει κανενα απο τα 939 board (που περνει διπυρηνους) με 8πινο?

Διαχειρηση ενεργειας?χμμμ η μονη διαχειριση στην ενεργεια που κανουν τα PSU ειναι ως προς την ΔΕΗ με το active PFC.Διαχειρηση μεταξυ των δυο τους γραμμων δεν νομιζω να γινεται (πχ 18/18 αμπς και αν χρειαστει 30/6)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από esdee

8πινο πρεπει να ειναι για 2 φυσικους επεξεργαστες και οχι για διπυρηνο.

εχεις δει κανενα απο τα 939 board (που περνει διπυρηνους) με 8πινο?

Διαχειρηση ενεργειας?χμμμ η μονη διαχειριση στην ενεργεια που κανουν τα PSU ειναι ως προς την ΔΕΗ με το active PFC.Διαχειρηση μεταξυ των δυο τους γραμμων δεν νομιζω να γινεται (πχ 18/18 αμπς και αν χρειαστει 30/6)

Λογικο αυτο που λες για τα ΑΜΔ βοαρδ.Ο ιντελ θελει 8-πινο παντως...

Ειλικρινα παντως αμα δεις διαφορα ποτε στο οβερκλοκ απο 12.2 πχ φουλ σε 12.5 φουλ,ποσταρε το αν θες.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Nos-Dio

Λογικο αυτο που λες για τα ΑΜΔ βοαρδ.Ο ιντελ θελει 8-πινο παντως...

Ειλικρινα παντως αμα δεις διαφορα ποτε στο οβερκλοκ απο 12.2 πχ φουλ σε 12.5 φουλ,ποσταρε το αν θες.

Ναι οκ ... κανενα προβλημα. δεν εχω δοκιμασει διαφορες σε overclock λογο PSU αλλα μπορει να ειναι τοσο απειροελαχιστες που να μην παρατηρουνται μεσα απο το overclock.

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη ρε παιδια το ocz δεν θα σηκωνει εναν διπλοπυρηνο? και περιφερειακα αρκετα και τετοια ? θελω να παρω το καλυτερο απο αυτα τα δυο, γιατι θελω να το κρατησω αρκετο καιρο το psu.

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω κατι παιδια. εχω μια απορια. καπου ειχα διαβασει οτι αργοτερα η amd θα παει σε pci-ex 2 θα πρεπει να αλλαξουμε και psu ? αριχζω να σκεφτομαι και το ενεραμαχ γιατι πιστευω θα μου παει περισσοτερο καιρο απο το ocz....

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.