Jump to content



ENERMAX EG495AX-VE(W) 485W NOISE TAKER κανει για O/c ?


magicman

Recommended Posts

γεια σαααας! παιδια οτι λεει ο τιτλος! σκοπος O/c, δεν θελω να με αφησει στα κρυα του λουτρου! ειναι καλυτερο απο το ocz powerstream 520 ? το ocz ειναι και btx ετσι? ειμαι αναμεσα σε αυτα τα δυο γμτ, αλλα το ενερμαχ βγαινει ποιο οικονομικο. ποιο να παρω? Ευχαριστω πολυ. :)

υγ. αυτο λεω http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.700241

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 57
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από MaGiCMaN

γεια σαααας! παιδια οτι λεει ο τιτλος! σκοπος O/c, δεν θελω να με αφησει στα κρυα του λουτρου! ειναι καλυτερο απο το ocz powerstream 520 ? το ocz ειναι και btx ετσι? ειμαι αναμεσα σε αυτα τα δυο γμτ, αλλα το ενερμαχ βγαινει ποιο οικονομικο. ποιο να παρω? Ευχαριστω πολυ. :)

το enermax αυτο εχει 2 γραμμες για την 12αρα. που δινει περιπου 18Α αν θυμαμαι καλα η καθε μια. τωρα αυτο μπορει να σου κοψει λιγο OC στο οριο σε συγκριση με το OCZ 520 (οχι το 600) που εχει 1 γραμμη για την 12V αλλα δινει εκει ~33A.

ειμαι ΑΚΡΙΒΩΣ και εγω στο ιδιο δηλιμα και επειδη δεν ειμαι για zippy700w η καποιο PCP&C παω για το OCZ 520 powerstream. (το OCZ 600 εχει και αυτο 2 γραμμες για την 12αρα)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από esdee [Σήμερα, στις 23:23]

το enermax αυτο εχει 2 γραμμες για την 12αρα. που δινει περιπου 18Α αν θυμαμαι καλα η καθε μια. τωρα αυτο μπορει να σου κοψει λιγο OC στο οριο σε συγκριση με το OCZ 520 (οχι το 600) που εχει 1 γραμμη για την 12V αλλα δινει εκει ~33A.

ειμαι ΑΚΡΙΒΩΣ και εγω στο ιδιο δηλιμα και επειδη δεν ειμαι για zippy700w η καποιο PCP&C παω για το OCZ 520 powerstream. (το OCZ 600 εχει και αυτο 2 γραμμες για την 12αρα)

Και γιατί να σε κόψει στο OC επειδή έχει 2 12-άρες; Δεν το καταλαβαίνω αυτό. Το καλό με το OCZ 520 είναι ότι ανεβάζεις όσο θες, αλλά σε "πολύ" full load βυθίζει αρκετά τις τάσεις

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από georgesod

Και γιατί να σε κόψει στο OC επειδή έχει 2 12-άρες; Δεν το καταλαβαίνω αυτό. Το καλό με το OCZ 520 είναι ότι ανεβάζεις όσο θες, αλλά σε "πολύ" full load βυθίζει αρκετά τις τάσεις

περισσοτερα ampere διαθεσιμα στο board + ακομα και αν εχεις λιγοτερα απο τα ονομαστικα (που στην πραγματικοτητα ειναι τα peak) στην γραμμη του board με το PSU που εχεις 2 12αρες εισαι πιο κοντα στο peak ---> ασταθεια

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από MaGiCMaN [Σήμερα, στις 23:39]

@georgesod οταν λες θα σε βυθισει στα φουλ? τι εννοεις? παντως ρε παιδια δυσκολη αποφαση το psu...

Με διπλό prime και 3.2c@4060 και 1.675 από bios η 12-άρα από 12.24 πέφτει σε 12.06-12.12 η 5-άρα από 5.16 στα 5.03-5.07 και η 3-άρα από 3.36 στα 3.31. Όλα αυτά όμως από τους σένσορες της μητρικής και όχι πολύμετρο οπότε μπορεί να είναι και άκυρα. Τι σύστημα έχεις;

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από haris1984

esdee με την dfi ομως που θελει ο magicman δεν νομιζω να τον χαλανε οι 2 12αρες...

γιατι εχει τα 2 μολεξ απο την αλλη γραμμη σε περιπτωση που χρειαζεται παραπανω η μητρικη

και εγω DFI εχω ... :D αλλα θα προτειμισω το 520...

Link to comment
Share on other sites

ocz 520 εδώ . Πολύ καλό .

Του έβαλα 2Χ fan filters μόνο σε κάθε τρυπα ανεμιστηρα απο την έξω [μην χάσουμε και την εγγύηση ] και έγινε αθόρυβο σαν το ταγκαν που μου λειπει :D . [να δούμε πότε θα σκάσει , αν και δεν ζεσταινει παρα τα filters. ] :D

Link to comment
Share on other sites

αν και μαλλον θα σε μπερδεψω περισσοτερο...

ριξε και ματια σαυτα,...

το πανεμορφο Hiper 580 στα 116

link

και το αντιστοιχο 480αρι μικρο του αδερφακι στα

91

Νεο Chieftec 500w στα 105

με 3 12αρες

λινκ πλαισιου

και λινκ Chieftec

ή ακομα και το Antec sp500 στα 84

Link to comment
Share on other sites

E N E R M A X !

Όταν εγώ πήγα να μετρήσω τις τάσεις του δικού μου Enermax νόμιζα ότι κάτι έπαθε το πολύμετρο! Δεν άλλαζαν ΚΑΘΟΛΟΥ από idle σε full load! Και έχω και αρκετά παλιότερο μοντέλο!

Υ.Γ.: Στο forum της OCZ οι περισσότεροι λένε ότι τα PowerStream 520 και 600 κάνουν αυτό το χαρακτηριστικό "τσικ, τσικ, τσικ!". Διαλέγεις και παίρνεις!

Link to comment
Share on other sites

Το OCZ 520 πολυμετρημενο με ταση 1.6 στη cpu και φορτωμενο με 4 δισκους 2 dvdr καμια δεκαρια ανεμιστηρια και 3 λαμπες σε φουλ φορτιο δεν αλλαζει τις γραμμες με τιποτα.12.56 idle 12.56 full load και το ιδιο παιζει και με τις αλλες γραμμες.Δινω ψηφο σε αυτο.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.