Jump to content



Χρειάζομαι μια συμβουλή για αγορά ενος μοντεμ-ρουτερ ADSL


catgirl

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από trendy

spc σε όσα routerάκια έτυχε να ρυθμίσω για φίλους δεν το είδα πουθενά, οπότε υπέθεσα ότι είναι too much. Πάντως είναι καλό που δίνουν ακόμα και σε φτηνά router πολλές λειτουργίες.

δεν το έχεις δει στο 3COM?????

Link to comment
Share on other sites

Για ποιό μοντέλο ακριβώς μιλάμε της 3COM?

Είναι εύκολο να μου πεις?

Αλλά με χαλάει το ασύρματο... Δεν θέλω κανένα παλιόπαιδο μέσα στο δίκτυό μου! Που έχει και το dir της εμπορικής εφαρμογής shared για να την κάνω backup!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από catgirl

Για ποιό μοντέλο ακριβώς μιλάμε της 3COM?

Είναι εύκολο να μου πεις?

Αλλά με χαλάει το ασύρματο... Δεν θέλω κανένα παλιόπαιδο μέσα στο δίκτυό μου! Που έχει και το dir της εμπορικής εφαρμογής shared για να την κάνω backup!

http://www.3com.com/products/en_US/detail.jsp?tab=features&pathtype=purchase&sku=3CRWDR100U-72

το ασύρματο εννοείται ότι το κάνεις disable αν θες (αν και ο συγκεκριμένος είναι από τους καλύτερους στα υποστηριζόμενα πρωτόκολλα ασφαλείας)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από spc [Σήμερα, στις 14:47]

http://www.3com.com/products/en_US/detail.jsp?tab=features&pathtype=purchase&sku=3CRWDR100U-72

το ασύρματο εννοείται ότι το κάνεις disable αν θες (αν και ο συγκεκριμένος είναι από τους καλύτερους στα υποστηριζόμενα πρωτόκολλα ασφαλείας)

Χμι χμι... το καλύτερο που έχεις να κάνεις αν δε θες το wireless είναι να ξηλώσεις την κεραία. Πού ξέρεις... μπορεί μετά από κάνενα hard reset να θυμηθεί να σηκώσει το wifi interface. Η ασφάλεια μετα από λίγο θεωρείται παρωχημένη ;)

Αρχική απάντηση από spc
Αρχική απάντηση από RootX

Τον κόβεις για τύπο που τσεκάρει κουτάκια σε GUI?

αυτό να μου πεις....

me guilty (aka gay ticks)

Εντάξει σε όλους μας αρέσει η ευκολία, αλλά την παραμετροποίηση που παρέχει το iptables (και γενικότερα το command line) δεν την έχω δει αλλού.

Link to comment
Share on other sites

Η καλυτερη λυση αλλα οχι και τοσο προσιτη ειναι σεταρισμα στο router ωστε να βγαινει internet

εναs proxy, και ολα τα PC να εχουν αυτον το proxy για να βγαινουν, η να βγαινουν οσοι θες χυμα

και οι αλλοι μεσω του proxy...

Aρα θες ενα μηχανημα για proxυ ή/και ενα router με access list....

(O M$ Proxy 2.1 παλιος αλλα καλος και κανει ολα τα παραπανω βαση usernames Κλπ κλπ)

Link to comment
Share on other sites

Όταν λέμε προξυ εννοούμε ένα πρόγραμμα έτσι; :tomato:

Το οποίο να τρέχει σε win. Δεν μπορώ να διαθέσω άλλο μηχάνημα αυτή τη στιγμή.

Αυτό το squid τρέχει σε win?

Αν κατάλαβα καλά ο M$ Proxy 2.1 είναι της microsoft? Και που το βρίσκω?

Πάντως ρώτησα στο μαγαζί από όπου πήρα τον H/Y και μου ήπαν ότι με ένα πιξάκι:o της Cisco κανω δουλειά μου. Δεν είχε ώρα να μου εξηγήσει εκείνη την στιγμή αλλά θα ξαναπάω ένα απόγευμα... Δεν ξέρω τι είναι αυτό το πιξάκι... πρωτη φορά το ακούω καρδιά μου!:clap:

...χε χε θελω να είμαι και χάκερ τρομάρα μου

Link to comment
Share on other sites

πιξάκι = σειρά PIX της Cisco

είναι η ''φθηνή'' σειρά της που ξεκινά χονδρικά από τα 300

έχε υπόψιν πάντως ότι έχουν μεν δυνατότητες αλλά είναι πιο δύσκολα στο σετάρισμα (τα περισσότερα γίνονται από γραμμή εντολών)

τσέκαρε πάντως αν κάνει σίγουρα αυτό/ά που θες γιατί 300+ δεν είναι για πέταμα

Link to comment
Share on other sites

Proxy είναι ένας μεσολαβητής ανάμεσα στα pc του σπιτιού σου και τις σελίδες του internet, ακόμα και των ftp sites. Και ναι το squid έχει έκδοση για windows.

http://www.acmeconsulting.it/pagine/opensource/squid/squidnt25.htm

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.