Jump to content



Έσπασε το κλείδωμα του DVD-AUDIO (?)


spc

Recommended Posts

Φαίνεται ότι κάποια σαΐνια φτιάξανε ένα patchάκι για τον WinDVD με το οποίο είναι δυνατό το ripping DVD-AUDIO!

http://www.cd-rw.org/news/archive/6597.cfm

Πολύ ενδιαφέρον καθώς μέχρι τώρα τα φορμά ήχου υψηλής ανάλυσης παρέμεναν απαραβίαστα και ο μόνος τρόπος αντιγραφής ήταν αναλογικός.

Καλό είναι να κατεβάσουμε όσο είναι καιρός τις υφιστάμενες εκδόσεις του windvd και των utils καθώς σε λίγο καιρό προβλέπω το μεν windvd να έχει ''διορθωθεί'' τα δε utils να έχουν banαριστεί.

Link to comment
Share on other sites

Eχω καιρο να ασχοληθω με το θεμα γιατι ειχα απογοητευθει επειδη ηταν κλειδωμενα τα αρχειακια κι ετσι εχω μεινει λιγο πισω:o Εχουν βγει DVD με audio tracks και αν ναι σε τι KHZ και bitrate ειναι?

Link to comment
Share on other sites

Δεν μιλάμε για DVD μουσικής (συναυλίες κλπ)

Ούτε φυσικά για DVD-VIDEO με μόνο αρχεία ήχου (κάτι το οποίο ήταν στις αρχικές προδιαγραφές του DVD-VIDEO (εξ ου και το μόνιμα άδειο directiry AUDIO_TS) αλλά δεν υλοποιήθηκε ποτέ λόγω του γρήγορου σπασίματος του κλειδώματος)

Μιλάμε για DVD-AUDIO το οποίο είναι άλλο φορμά και υποστηρίζει πολυακάναλο ήχο και στα 24-bit/96kHz

για γρήγορα, τσέκαρε κι εδώ:

http://www.digitalaudioguide.com/faq/dvd-audio/faq_1.htm

Link to comment
Share on other sites

πολύ χρήσιμο για backup των εκατοντάδων dvd-audio που διαθέτω ( δεν έχω ούτε 1 :p ).

αν κάτι έχει σπάσει, συνήθως ο τρόπος διαδίδεται, οπότε δε νομίζω να καταφέρουνε να μαζέψουνε την προστασία:D

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από sotiris

πολύ χρήσιμο για backup των εκατοντάδων dvd-audio που διαθέτω ( δεν έχω ούτε 1 :p ).

ειρωνεύεσαι το thead μου, ποταπέ υπαλληλίσκε των μεγάλων κεφαλιών; (άντε βγάλατε όλοι τ΄απωθημένα σας) :p

Αρχική απάντηση από sotiris

αν κάτι έχει σπάσει, συνήθως ο τρόπος διαδίδεται, οπότε δε νομίζω να καταφέρουνε να μαζέψουνε την προστασία:D

δεν είναι έτσι απλό καθώς:

1 (και σημαντικότερο): τα προγραμματάκια δεν κάνουν την καθαρή δουλειά του rip αλλά ''εκμεταλλεύονται'' το windvd

2. εξαρτάται από την ζήτηση (όπως είπες κι εσύ το φορμά δεν είναι τόσο διαδεδομένο όπως το dvd-video)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από spc

δεν είναι έτσι απλό καθώς:

1 (και σημαντικότερο): τα προγραμματάκια δεν κάνουν την καθαρή δουλειά του rip αλλά ''εκμεταλλεύονται'' το windvd

2. εξαρτάται από την ζήτηση (όπως είπες κι εσύ το φορμά δεν είναι τόσο διαδεδομένο όπως το dvd-video)

καλά καλά τα κατέβασα. μου λείπει μόνο ένα dvd-audio disc και μάλλον μια κάρτα ήχου που να μπορεί να αναπαράγει 24/96 ή έστω ένα dvd-audio player. σε κάνα χρόνο που θα μπω στον κόπο να τα δοκιμάσω, θα ποστάρω αποτελέσματα. :p

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από sotiris

σε κάνα χρόνο που θα μπω στον κόπο να τα δοκιμάσω, θα ποστάρω αποτελέσματα. :p

ΟΚ, οπότε θα συγχρονιστούμε: Εσύ τo DVD-AUDIO εγώ τα bench του Χ2 :p

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχουν dvd-a με ποιοτητα 192/24 σε 2 καναλια στην αγορα αλλα βεβαια ειναι πολυ λιγα. Νομιζω οτι oi pink floyd ειχαν βγαλει πρωτοι dvd-a και σε κατι ποιο συγχρονο ειχα ακουσει οτι θα εβγαζαν οι chicane. To dac της audigy 2 υποστηριζει πληρως το φορματ οπως και το HD της intel.Επισης η πιο μικρη Live 24 παιζει μεχρι 5 καναλια στα 96/24. Για 96/24 σε δυο καναλια μπορεις να παρεις ηχο ψηφιακα μεσο spdif λογω περιορισμενου bandwidth του καλωδιου. Για 96/24 5 channels kai 192/24 2 channels πρεπει να στειλεις το σημα αναλογικα στον ενισχυτη :mad: .Ελπιζω πως καποια στιγμη θα βγει καρτα με hdmi που θα μπορει να κανει output ψηφιακα σε τοσο ψηλες αναλυσεις.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από giorgos_cupra [Χθες, στις 18:06]

:OT: Μπορουμε να βρουμε τραγουδια με ποιοτητα 192 hkz και ποια καρτα ηχου μπορει και τα αναπαραγει?:OT:

Παρε κανενα hitech,θα εχει μεσα τον herbert von karajahn.

Οσο για καρτα ολες οι audigy 2 και ηχεια νομιζω οσα ειναι ΤΗΧ πιστοποιημενα εχουν και 24/96 συμβατοτητα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Astacus [06-07-2005 23:52]

.Ελπιζω πως καποια στιγμη θα βγει καρτα με hdmi που θα μπορει να κανει output ψηφιακα σε τοσο ψηλες αναλυσεις.

hdmi, αντε να δουμε.....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από aggelopas [07-07-2005 15:02] και ηχεια νομιζω οσα ειναι ΤΗΧ πιστοποιημενα εχουν και 24/96 συμβατοτητα.

ασχετα με το τι λενε στα καταστηματα το THX δεν εχει καμια σχεση με την αναπαραγωγη dvd-audio.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.