Jump to content



Πριν λιγο επιασα στα χερια μου το psp


kolobaki

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από kreach

Τα γραφικά κάπου ανάμεσα PSX - PS2. Ίσως καλύτερα κ απ του Ν64 !!!!!

Περησότερο κοντά σε αυτά του ps2 σύγουρα καλήτερα κατά πολύ από του N64 και καλήτερα του ds...

Αρχική απάντηση από ΑΝ7 OverClocker

Παιδιά το είδακαι εγώστοΠλαίσιο εδώ στην αγία...

Έπαιξα είναι παιχνιδάκι με cars αλλα δεν ξέρω πώς λεγόταν..και μου φάνηκε αρκετά καλό...

ΤΟ PSP EINAI SKETH K@YLA....

Ridge racer?

Πολύ φάση με τα drift... τώρα που άρχισα να την ψηλοβαριέμε την αντάλαξα για καμια βδομάδα με το NFS underground:p

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 75
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από ΑΝ7 OverClocker

Δεν ξέρω...αλλάάμαάφηνες το γκάζι στην στροφή μόνο ευθεία δεν πήγαινε....

Έχεις το psp?

Για το ridge racer πρέπει να λες... όπου το drift είναι η απόλητη τακτηκή για να πέρνεις "σωστά" τις στροφές!

Έχουμε στο μαγαζί και το έχω ξασκίσει:p

Link to comment
Share on other sites

Δε λέω καλό το psp αλλά λίγα και όχι ιδιαίτερα ποιοτικά παιχνίδια(εκτός λίγων) ρε παιδιά.

Και ένα άλλο είναι ότι η έλλειψη πειρατίας στο psp θα επηρεάσει αρνητικά τις πωλήσεις του.

Καλός η κακώς η πειρατία είναι καθοριστικός παράγοντας αν θέλεις να πουλήσεις την κονσόλα σου.Ισως ένας από τους λόγους που πήγε απάτη και η Nintendo.

Link to comment
Share on other sites

@Πριονέτο

Έχεις ΑΠΟΛΥΤΟ δίκιο λέγοντας ότι ο παράγοντας "πειρατία" είναι καθοριστικός παράγοντας (για αυτό άλλωστε ΔΕΝ έχω αγοράσει GameCube !)

Παρόλαυτά, σε προηγούμενες απαντήσεις λέγεται ότι (ΠΙΘΑΝΩΝ) να βγάλει η SONY άδεια δισκάκια κ μηχανήματα αντιγραφής !

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη αλλά.... ποια φορητή κονσόλα είχε πειρατεία?

Δεν αγοράζουν όλοι κόπιες... υπάρχουν άνθρωποι που θέλουν να ανταμείβουν τους δημιουργούς των παιχνιδιών που παίζουν και δεν τα κλέβουν.

Link to comment
Share on other sites

Σε PC, PSX, PS2, XBOX είναι γνωστό ότι υπάρχει πειρατεία !

Τώρα εσύ FrOsT ανοίγεις άλλο θέμα: "Πειρατεία στις ΦΟΡΗΤΕΣ κονσόλες"

Για αυτό (πιστεύω) ότι η Sony (ελπίζω να) κάνει ανοιχτά το ΠΡΩΤΟ και ΜΕΓΑΛΟ βήμα προς την πειρατεία στις φορητές κονσόλες !

Για το δεύτερο ... για να θες να πληρώσεις +40Ε να αγοράσεις ένα παιχνίδι:

Α) Είσαι Λάτσης

Β) Είσαι ***

Γ) Και τα δύο

Link to comment
Share on other sites

Δεν θέλω να πληρώνω 40+ για παιχνίδια αλλά δεν θέλω και να κλέβω.

Ούτε Λάτσης είμαι ούτε *** ούτε και τα δύο :confused:

Ούτε εγώ παίρνω μόνο γνήσια (στο ps2 όλα γνήσια στο pc...)

Έχεις συνειδητοποιήσει ότι αν δεν υπήρχαν τα "κορόιδα" που αγοράζουν γνήσια τότε δεν θα έβγαιναν παιχνίδια (αφού δεν θα έβγαζαν κέρδος οι εταιρίες)...

Το ότι το παιχνίδι κοστίζει 40,50,60 δεν είναι δικαιολογία για να κλέβεις.

Link to comment
Share on other sites

εντάξει, το psp προβλέπεται να οργιάσει, λόγω memory stick, usb και wifi.

το συνδέεις με το ap σου και κάνεις streaming το παιχνίδι:D

( λέμε τώρα, αλλά λογικά θα μπορεί να γίνει;) )

Link to comment
Share on other sites

Frost, η πειρατία καλώς η κακώς βοηθάει πολύ όσους πουλάνε το hardware αλλά μην νομίζεις ότι βλάπτει και πολύ τους δημιουργού software.Οσες εταιρίες βγάζουν καλά παιχνίδια έχουν τεράστιες πωλήσεις και όσες βγάζουν πατάτες κλείνουν.

Περιττό να πούμε ότι η Μ$ δεν θα ήταν εκεί που είναι χωρίς την πειρατία.

Ξαναγυρνώντας πίσω στο psp η sony έπρεπε να χρησημοποιήσει τα 1.8 dvd δισκάκια που υπάρχουν και για τις dvd κάμερες.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Πριονέτο

Frost, η πειρατία καλώς η κακώς βοηθάει πολύ όσους πουλάνε το hardware αλλά μην νομίζεις ότι βλάπτει και πολύ τους δημιουργού software.Οσες εταιρίες βγάζουν καλά παιχνίδια έχουν τεράστιες πωλήσεις και όσες βγάζουν πατάτες κλείνουν.

Περιττό να πούμε ότι η Μ$ δεν θα ήταν εκεί που είναι χωρίς την πειρατία.

Ξαναγυρνώντας πίσω στο psp η sony έπρεπε να χρησημοποιήσει τα 1.8 dvd δισκάκια που υπάρχουν και για τις dvd κάμερες.

έτσι κι έτσι.

μικρές εταιρίες software (κυρίως παιχνιδιών) αναγκάζονται και κλείνουν ή ξεπουλιούνται σε μεγαλύτερες εταιρίες (που τα βγάζουν πέρα) ή χειρότερα αλλάζουν το χαρακτήρα των games ώστε να γίνουν εμπορικές.

το καλό που λες, δε σημαίνει ποιοτικό, σημαίνει εμπορικό, έχει αρκετή διαφορά;)

η αγορά που αυτό βγάζει μάτι, είναι αυτή των adventures. εγώ προσωπικά όλα μου τα adventures τα αγοράζω αυθεντικά από άποψη;)

Link to comment
Share on other sites

Αυτοί που πουλάνε h/w (consoles) ΔΕΝ θέλουν πειρατεία... γιατί προσπαθούν να πουλήσουν όσο το δυνατόν φθηνότερα τις κονσόλες(δημιουργώντας μεγάλη αγοραστική βάση για τα παιχνίδια) άρα πολύ μικρό κέρδος, αλλά βγάζουν λεφτά πουλώντας άδειες σε εταιρίες για να βγάζουν παιχνίδια για τις κονσόλες τους...

Αν ήθελαν πειρατεία απλά θα τις άφηναν ξεκλείδωτες και η αντιγραφή θα ήταν παιχνηδάκι, βέβεα επιδή θα ήταν παιχνηδάκι καμία εταιρία δεν θα έβγαζε παιχνήδια για την κονσόλα αυτή...

Link to comment
Share on other sites

Σωτήρη με το "καλό" εννοούσα εμπορικό.Τις εταιρίες τις ενδιαφέρουν τα χρήματα.

Frost,για να πουλήσεις πολλές κονσόλες "αναγκαστικά" το software πρέπει να πειρατεύεται εύκολα αλλιώς θα πουλήσεις όσες κονσόλες πούλησε το gamecube και οι δημιουργοί παιχνιδιών δεν θα αγοράσουν άδειες.

Για τις πιο εμπορικές κονσόλες PS1,PS2 και Xbox η πειρατία είναι πανεύκολη.Τυχαίο;

Εαν πουληθούν πολλές κονσόλες οι δημιουργοί παιχνιδιών θα ενδιαφερθούν να αγοράσουν τις άδειες κι ας είναι εύκολη η πειρατία τους γιατί ούτως ή άλλως θα βγάλουν πολλά λεφτά.

Δεν επιδοκιμάζω την πειρατεία αλλά βλέπω ότι είναι χρήσιμη σε πολλές περιπτώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Για να πουλήσεις πολλές κονσόλες θέλεις παιχνίδια... για να έχεις παιχνίδια πρέπει να πείσεις ότι και μπορείς να πουλήσεις κονσόλες και ότι θα κάνες ότι μπορείς για να προφυλάξεις τα δικαιώματα των κατασκευαστών s/w...

Η πειρατεία δεν είναι πανεύκολη στις κονσόλες, δεν αντιγράφεις και παίζεις, πρέπει να σπάσεις και την κονσόλα...

Link to comment
Share on other sites

και το game cube έχει σπάσει, με streaming των games από ethernet, απλά δεν μπορείς να τα γράψεις σε δισκάκια διότι παίρνει τα "δικά του" και όχι κάποιο στάνταρ format. όποια εταιρία βγάζει δικά της format είναι ψιλοκαταδικασμένη, βέβαια κερδίζει την πειρατία;) πάντως δε νομίζω ότι η nintendo κέρδισε και πολύ από το gc:D

η nintendo είναι η κατεξοχήν εταιρία που ευχαρίστως θυσιάζει δυνατότητες για να προστατευτεί από την πειρατία. το πιο κλασσικό το n64, όταν όλοι είχαν 650MB, η nintendo είχε 16 - 32...... με κάτι τέτοια, τα ps ξεσκίστηκαν:p

πάντως η πιο σίγουρη λύση π.χ. για τη sony στο ps3 είναι να βγάλει τα παιχνίδια σε blu-ray, για 1-2 χρόνια δε θα συμφέρει η αντιγραφή τους;)

τώρα για την αγορά που λέτε, το να φέρνει τ' άλλο. γενικά οι κονσόλες παίζουν πολύ και σε μικρές ηλικίες, που ο πιτσιρικάς 10-15 δύσκολα θα σπάσει την κονσόλα του αν δεν του το πει κάποιος άλλος, άρα ψωνίζει μόνο αυθεντικά games = $$$ για όλους:D

πάντως γενικά οι κονσόλες δεν έχουν παιχνίδια τύπου sierra adventures, point and click etc. οπότε πολλούς τους αφήνουν παγερά αδιάφορους by default:D

Link to comment
Share on other sites

@FrOsT

Προς θεού δεν εννοούσα τα *** με την άσκημη έννοια. Απλώς προσωπικά και μόνο θεωρώ με την στάση σου δεν πετυχαίνεις τίποτα, αλλά χάνεις από πάνω. Δηλαδή την στάση σου στο συγκεκριμένο κ μόνο θέμα προσωπικά την θεωρώ ξεροκέφαλη.

Όπως εσύ θεωρείς ότι δεν είναι λύση να αγοράζουμε αντιγραμένα με την δικαιολογία ότι είναι ακριβά, έτσι και εγώ έχω την άποψη (σωστή ή λάθος δεν έχει νόημα) ότι δεν πετυχαινεις τίποτα έτσι. Και οι δύο γνώμες σεβαστές

Ελπίζω Frost να σε κάλυψα ! (αν όχι υπάρχουν και πμ)

@ sotiris

Συμφωνώ ότι καλώς ή κακώς χωρίς την ύπαρξη αντιγραφικών η εταιρεία για Χ λόγους δεν μπορεί να πλασάρει τόσο εύκολα τα προϊόντα της. Προσωπικά πιστεύω ότι η Microsoft, Sony βγάζει περισσότερα λόγω των πειρατικών. Πάντως τα οικονομικά παιχνίδια αυτά που παίζονται από τις εταιρείες αυτες είναι μεγάλα μιας και παίζονται ΠΟΛΛΑ λεφτά.

Αυτά!

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...
Αρχική απάντηση από FrOsT

Η πειρατεία "σκοτώνει" είτε μας αρέσει είτε όχι.

τι σκωτωνει η πειρατεια?

αν θες να πιστεψεις σε καποιες απο τις διαφημησεις που βλεπεις γυρω σου πιστεψε οτι το καπνισμα σκωτωνει και μην καπνισεις ποτε. το καπνισμα πραγματικα σκωτωνει.

τις διαφημησεις οτι η πειρατεια σκωτωνει μην τις πιστευεις. δεν εχει πεθανει τιποτα εξαιτιας της πειρατειας εδω και πολλα χρονια και αν πεθανει κατι θα το μαθουμε πιστευω.

σορρυ για το οφ τοπικ θελω να πω κατι για την λογικη των εταιριων να σταματησουν την περιατεια. αν σταματισει η πειρατεια ως εκ θαυματος αυριο το πρωι τοτε δε σημαινει οτι οι χρηστες που χρησημοποιυσαν πειρατικο software mp3 κτλ 8α τρεξουν και θα αγορασουν το γνησιο. πολλοι χρηστες χρησημοποιυν ορισμενο software μονο και μονο επειδη ειναι πειρατικο και ποτε δε θα δινανε λεφτα να το αγορασουν. οποτε αν η πειρατεια σταματουσε αυριο το πρωι πολλοι χρηστες θα σταματουσαν να χρησημοποιυν και τα εν λογο πειρατικα με οτι συνεπεις συνεπαγεται αυτο. το θεμα πειρατεια ειναι μεγαλο και πρεπει να αναθεωρισουν ολες οι εταιριες τις αποψεις τους για αυτο το θεμα αν θελουν να πανε μπροστα.

μηπως δηλαδη ο πλεον συγχρονος τροπος πωλησεων δεν ειναι να βγαζεις ενα mp3 στα ραφια και να το πουλας 20ευρω αλλα καποιος αλλος τροπος?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.