Jump to content



Χαλασμένη κάρτα δικτύου or what?


fonzi

Recommended Posts

onboard 100ρα κάρτα δικτύου και windows xp στο δεύτερο πσ μου.

Στην εγκατάσταση περνάνε όλα ΟΚ και βλέπω και την κάρτα να λειτουργεί κανονικά. Συνδέομαι εντάξει σε lan & internet μέσω lan.

Χρησιμοποιώ crossover.

Οταν κλείσω τον υπολογιστή απο το ρεύμα και ξανανοίξω (μετά απο 1-2 μέρες) παρατηρώ ότι δεν δείχνει κάτω το εικονίδιο με τις 2 οθονίτσες που αναβοσβήνουν. Μπαίνω απο Υλικό->διαχείριση συσκευών και βλέπω ότι η κάρτα έχει κόκκινο και δεν λειτουργεί. Δεξί κλικ και στις ιδιότητες μου λέει ότι η συσκευή αυτή δεν έχει ξεκινήσει και κωδικό σφάλματος 10.

Περνάω πάλι παράθυρα (ήθελα και κάτι άλλες ψιλοαλλαγές) και ξαναβλέπω δίκτυο. Κλείνω-ανοίγω και πάλι χάνω την κάρτα δικτύου. Κωδικός σφάλματος 10 και λέει ότι η συσκευή δεν μπορεί να ξεκινήσει.

Λέτε να βάλω μια του εμπορίου 1000ρα γύρω στα 20 ευρώ ή μπορεί να μην φταίει η κάρτα;

Link to comment
Share on other sites

Code 10

If the device has a FailReasonString value in its hardware key, that string appears as the error message. The driver or enumerator puts this registry string value there. If there is no FailReasonString in the hardware key, you receive the following error message:

This device cannot start. (Code 10)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από fonzi

Αν πάρω καινούρια κάρτα για να τελειώνω, να προτιμήσω 100ρα ή 1000ρα;

Το άλλο πσ έχει 1000ρα αλλά θα έχει διαφορά; (εννοώ πχ για παιχνίδια κλπ)

διαφορά δε θα δεις στο ping (games) αλλά αν μεταφέρεις μεγάλα αρχεία.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από fonzi

Τότε να πάρω μια 100ρα που είναι πολύ φθηνότερη!

προτίμησε κάποια με realtek τσιπάκι που ναι και το στάνταρ της αγοράς.

κάτι με chip RTL8139 γύρω στα 7-8 ευρώ:)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από trendy

Driverοπρόβλημα μου φαίνεται περισσότερο, άμα παίζει στην αρχή και μετά τα παίζει. Για δοκίμασε να κατεβάσεις κανένα τελευταίο προτού αγοράσεις νέα κάρτα.

ναι αυτό πρέπει να ναι, όμως θα τον κυνηγάει για πάντα, όπως π.χ. μια via που έχω που όλο ψάχνω οδηγούς, οπότε τελικά την έχω για έσχατη επιλογή μετά τις realtek.

Link to comment
Share on other sites

Σωστά, για drivers έλεγα κι εγώ αλλά κοιτάξτε κάτι περίεργο:

Οταν λειτούργούσε εντάξει πήρα ένα image όλο το partition για σιγουριά.

Τώρα που επαναφέρω την εικόνα του partition ΔΕΝ δουλεύει η κάρτα (code 10 - δεν είναι δυνατή η εκκίνηση της συσκευής). Mήπως εμπλέκεται και το bios υποπτεύομαι...

Σε ξένα φορουμ πολλοί αναφέρουν παρόμοιο πρόβλημα σαν πρόβλημα συγκεκριμένων μητρικών - κυρίως asus. Τις έστειλαν RMA και σώθηκαν ή έβαλαν νέα κάρτα δικτύου και μετά όλα ΟΚ.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.