Jump to content



Νέος στα νερά! Την βοήθειά σας!


Neted

Recommended Posts

Λοιπόν να ξεκαθαρίσω εξ'αρχής (για να δικαιολογηθεί κάθε πιθανό μαργαριτάρι :tomato: ) ότι μέχρι σήμερα που αποφάσισα να το ψάξω λίγο, δεν είχα την παραμικρή ιδέα από υδρόψυξη.

Λίγο το μικρόβιο, λίγο ο καιρός αυτές τις μέρες, με κίνησαν σήμερα να ψάχνω λύσεις να ξεφορτωθώ την σόμπα (το πισί δηλαδή :p) που βρίσκεται δίπλα μου!

Το tower σε κάθε του σημείο είναι από ζεστό μέχρι και ζεματιστό ιδιαίτερα στην βάση του επεξεργαστή (λογικό, Prescott είναι).

Πάνω στην ψύχτρα της κάρτας γραφικών (FX5900) τηγανίζεις αυγό άνετα.

Και όλα αυτά με ανοιχτό το κουτί το οποίο είναι μάλιστα και ευρύχωρο!

Αλλά με 3 cd-rom και 3 σκληρούς επιπρόσθετα (εκ των οποίων οι δύο Raptor), γίνεται κόλαση!

Έτσι, άρχισα να ξεζουμίζω πληροφορίες από όλα τα fora και να ψάχνομαι για αρχή σε φιλοσοφικό επίπεδο, μιας και δεν έχω αποφαφίσει ακόμα αν θα τα σκάσω και πότε.

Λοιπόν μπαίνω στο ψητό:

Αρχικά σκεφτόμουν πόσο θα μου στοιχίσει μία custom λύση.

Για block απ'ότι διάβασα όλοι στρέφονται στον φίλο μας τον eleven και λογικά και εγώ εκεί θα στραφώ.

Για αντλία βλέπω προτείνετε οι περισσότεροι από multirama, την Eheim 1250 στα 70.

Παρένθεση εδώ!!

Ώπα! Μόλις φτάσαμε λοιπόν στα 115 μόνο με block + αντλία.

Απ'ότι παρατηρώ, για μια έτοιμη λύση πολλοί προτείνετε (από multirama πάλι) το WaterChill με 102. Δηλαδή block - αντλία - ψυγείο. (σωλήνες περιλαμβάνονται στο κιτάκι; )

Και σκέφτομαι: Γιατί να μην πάρω αυτή την λύση ώστε να έχω τα βασικά εξαρτήματα, και μετά να το customάρω πάνω σε αυτή τη βάση προσθέτοντας π.χ. άλλο ένα block για την GPU;

Η αντλία αυτού του κιτ είναι τρομερά υποδεέστερη από την Eheim? Θα μπορώ να οδηγήσω δύο ή και τρία block δηλαδή;

Επίσης, επειδή δεν έχω καταλάβει, τα block μεταξύ τους συνδέονται σε σειρά και τα οδηγεί μία αντλία ή υπάρχει ξεχωριστή για κάθε block; (οπότε αναιρείται το από πάνω ερώτημα)

Παρένθεση κλείνει.

Ξαναγυρνώντας στην custom λύση, το τανκ τι είναι ρε παιδιά;; (εκτός από αυτά στο battlefield!) Αν κατάλαβα καλά, είναι το δοχείο με το νερό έτσι; (ή το ταπεράκι :p )

Βλέπω πως πολλοί τα φτιάχνουν μόνοι τους με πλέξιγκλας. Γιατί συγκεκριμένα αυτό το υλικό; Τι πρέπει να προσέξει κάποιος που θα φτιάξει ένα τέτοιο μόνος του; Τι μέγεθος πρέπει να έχει;

Υπάρχουν έτοιμες τέτοιες λύσεις και πόσο πάει το μαλλί;

Αν σας είναι εύκολο πείτε μου και τις διαφορές-πλεονεκτήματα μεταξύ κλειστού και ανοιχτού κυκλώματος!

Τέλος, το ψυγείο, τι διαφορές (κραχτές) υπάρχουν μεταξύ στα διάφορα ψυγεία που βλέπω στο multirama; Χρειάζονται απαραίτητα και τα ανεμιστήρια πάνω τους; Περιλαμβάνονται κι αυτά;

Αν υπολογίζω καλά, μια custom εντελώς λύση για ψύξη μόνο CPU, στοιχίζει περίπου στα 200 (αντλία, block, ψυγείο, τανκ, σωλήνες). Ξέχασα κάτι;

Sorry για το πρήξιμο αλλά,

διαφωτίστεεεεεε μεεεεεεε :laughing:

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου εγώ ξέρεις τι λέω? Ότι "πνίγεσαι σε μια κουταλιά νερό"!! lol :devil: Σε κάθε περίπτωση πάντως πρέπει να λάβεις υπόψην και παράγοντες όπως υγρασία κτλ!! Από την διαφορά θερμοκρασίας δημιουργούνται υδρατμοί οπότε θα έχεις έτσι και αλλιώς "θέμα" να μην πέσει νερο σε κυκλώματα έστω και αν κάνεις την κατασκευή τέλεια!! Σου προτείνω λοιπόν να μην αγνωήσεις και αυτόν τον παράγοντα και να ψάξεις για για "αντιυγρασιογόνα μέτρα" (τςςςςς) Πάντως να προσέχεις μην τα "κάνεις μούσκεμα" όπως τα έκανε ένας γνωστός μου που ψάχνοντας για cooling methods έριξε coca cola στον laptop του και σε μία οθόνη στην δουλειά του!!! χαχαχαχαχα :p :p :p

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Azrael

Φίλε μου εγώ ξέρεις τι λέω? Ότι "πνίγεσαι σε μια κουταλιά νερό"!! lol :devil: Σε κάθε περίπτωση πάντως πρέπει να λάβεις υπόψην και παράγοντες όπως υγρασία κτλ!! Από την διαφορά θερμοκρασίας δημιουργούνται υδρατμοί οπότε θα έχεις έτσι και αλλιώς "θέμα" να μην πέσει νερο σε κυκλώματα έστω και αν κάνεις την κατασκευή τέλεια!! Σου προτείνω λοιπόν να μην αγνωήσεις και αυτόν τον παράγοντα και να ψάξεις για για "αντιυγρασιογόνα μέτρα" (τςςςςς) Πάντως να προσέχεις μην τα "κάνεις μούσκεμα" όπως τα έκανε ένας γνωστός μου που ψάχνοντας για cooling methods έριξε coca cola στον laptop του και σε μία οθόνη στην δουλειά του!!! χαχαχαχαχα :p :p :p

Μιλαμε για υδροψυξη noob ... το νερο δεν εχει τετοιες αντιδρασεις στον επεξεργαστη..

η διαφορα θερμοκρασιων δεν ειναι υπο το μηδεν... με υδροψυξη το χαμηλοτερο που μπορεις να φτασεις ειναι γυρω στους 30 βαθμους (athlon)

Για ιντελ δεν γνωριζω..

Δοκιμασες την κοκακολα στο δικο σου πισι? πλακα πρεπει να εχει..

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Azrael

Φίλε μου εγώ ξέρεις τι λέω? Ότι "πνίγεσαι σε μια κουταλιά νερό"!! lol :devil: Σε κάθε περίπτωση πάντως πρέπει να λάβεις υπόψην και παράγοντες όπως υγρασία κτλ!! Από την διαφορά θερμοκρασίας δημιουργούνται υδρατμοί οπότε θα έχεις έτσι και αλλιώς "θέμα" να μην πέσει νερο σε κυκλώματα έστω και αν κάνεις την κατασκευή τέλεια!! Σου προτείνω λοιπόν να μην αγνωήσεις και αυτόν τον παράγοντα και να ψάξεις για για "αντιυγρασιογόνα μέτρα" (τςςςςς) Πάντως να προσέχεις μην τα "κάνεις μούσκεμα" όπως τα έκανε ένας γνωστός μου που ψάχνοντας για cooling methods έριξε coca cola στον laptop του και σε μία οθόνη στην δουλειά του!!! χαχαχαχαχα :p :p :p

η αλήθεια είναι ότι δεν είσαι και πολύ τεκμηριωμένος;)

καλωσήρθες και ελπίζω τα επόμενα post σου να ναι πιο κατατοπιστικά :flower:

Στο θέμα μας:

κατ' αρχάς πρέπει να αποφασίσεις εξ' αρχής τι θες να ψύξεις.

Αν θες και κάτι άλλο πλην του cpu ξεχνάς τα κιτάκια των 100 ευρώ, διότι με μονό ψυγείο και την l20 δε φτάνει.

Η asetek έχει την l30 για πιο δυνατά συστήματα, αλλά όλοι λένε ότι η eheim είναι καλύτερη. Προσωπικά αν και έχω την l30 θα έδινα τα 20 ευρώ παραπάνω για τη 1250;)

Από block ψάξε στο φόρουμ να δεις τι παίζει;)

Από ψυγείο τουλάχιστον 2-πλό, το απλό είναι λίγο (και το 3-πλό για πιο μεγάλες απαιτήσεις). Οι ανεμιστήρες απ'όσο ξέρω δε συμπεριλαμβάνονται στις τιμές των ψυγείων, οπότε πρέπει να τα υπολογίσεις ως άλλο ένα έξοδο. Επίσης αυτά τα ψυγεία είναι σχεδιασμένα για χρήση με ανεμιστήρες (ή τέλος πάντων με ροή αέρα) οπότε, έστω και σε χαμηλές στροφές, ανεμιστήρας πρέπει να υπάρχει;)

Tank = δεξαμενή, εκεί που γεμίζεις με νερό το κύκλωμα. Σε αυτό μπορείς πιθανώς να βυθίσεις και την αντλία σου (για πιο αθόρυβη λειτουργία). Επίσης ένα καλό tank βοηθάει στην εξαέρωση. Το plexy που χρησιμοποιούν όλοι έχει το βασικό πλεονέκτημα ότι κόβεται εύκολα, είναι διαφανές και κολάει σχετικά εύκολα.

Από κει και πέρα, κάνε και μια αναζήτηση στο forum να δεις τι παίζει και τι προτάσεις έχουν κάνει και τα άλλα τα παιδιά κατα καιρούς, και ό,τι απορία έχεις ξαναρώτα;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από pro

... με υδροψυξη το χαμηλοτερο που μπορεις να φτασεις ειναι γυρω στους 30 βαθμους (athlon)

Για ιντελ δεν γνωριζω..

ποιος το λεει αυτο?

με υδροψυξη το χαμηλοτερο που μπορεις να φτασεις ειναι θερμοκρασια δωματιου... ή ακομα πιο σωστα η θερμοκρασια του αερα που περναει απο το ψυγειο...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από haris1984

ποιος το λεει αυτο?

με υδροψυξη το χαμηλοτερο που μπορεις να φτασεις ειναι θερμοκρασια δωματιου... ή ακομα πιο σωστα η θερμοκρασια του αερα που περναει απο το ψυγειο...

σωστος....

αλλα ειπα με oc athlon που ημουν......

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από haris1984

ποιος το λεει αυτο?

με υδροψυξη το χαμηλοτερο που μπορεις να φτασεις ειναι θερμοκρασια δωματιου... ή ακομα πιο σωστα η θερμοκρασια του αερα που περναει απο το ψυγειο...

Προφανώς ο pro μιλούσε για μια νορμάλ υδρόψυξη (όχι chiler) σε νορμάλ θερμοκρασία δωματίου. (20-25βαθμους) και πάλι πολύ αισιόδοξος είναι. Οι θερμοκρασίες ανεβαίνουν αρκετά πάνω από 30 σε μέγιστο φορτίο

Link to comment
Share on other sites

@Neted Πρώτα από όλα καλό είναι να ψάχνουμε ποιες πληροφορίες έχουν καταχωρηθεί στο forum κατά καιρούς http://www.thelab.gr/reviews/WcGuide_1.php

Αλλά μιας και δεν έχω να κάνω τίποτα άλλο να κανω τώρα ας αρχίσω την πολυλογία..

Το σε πια σειρά θα συνδέσεις τα εξαρτήματα μεταξύ τους είναι υποκειμενικό ο κάθε ένας θα σου πει άλλη γνώμη

Εγώ θα σου πω ότι αφορά καθαρά την κατασκευή του block (όταν το αγοράσεις ρωτάς) αυτό θα σου ορίσει αν θα το βάλεις πριν η μετά την αντλία και με ποια φορά. Κατά τα αλλά όλα είναι σε έναν κύκλο ποια είναι η αρχή και ποιο το τέλος?...

Το τανκ (δεξαμενή) συνδέεται και αυτό με το κύκλωμα και από εκεί μπορείς να το γεμίσεις ευκολότερα Επίσης επειδή είναι η μόνη επαφή του κυκλώματος με το περιβάλλον, από εκεί γίνεται και κόλα η εξαέρωση του.

Κυρίως αυτός είναι ο σκοπός του γιατί σε αυτές τις υδροψήξεις δεν έχουμε και τόσο μεγάλες θερμοκρασίες ώστε να παίζει και τον ρόλο του δοχείου διαστολής.

Το βασικότερο παλαιονεκτημα του κυκλώματος κλειστού τύπου είναι ο χώρος που καταλαμβάνει μέσα στο κουτί δε χρειάζεται η τοποθέτηση τανκ το οποίο πρέπει να είναι και σε εμφανές σημείο για να παρακολουθείται εύκολα.

Επίσης επειδή το γεμίζεις εκτός υπολογιστή δεν έχεις να φοβηθείς μπας και κανείς μπάνιο τον υπολογιστή ου στην προσπάθεια σου να το γέμισης (αν είσαι σίγουρος ότι οι συνδέσεις σου είναι απόλυτα στεγανές)

Και οι μετακινήσεις είναι ποιο άνετες δε σε ενδιαφέρει αν θα αναποδογυρίσει το κουτί και χυθεί το περιεχόμενο της δεξαμενής. (αν και μπορείς να φτιάξεις και δεξαμενή που να σφραγίζει αλλά είναι αρκετά δυσκολότερο.

Πλεονέκτημα της χρήσης δεξαμενής είναι η ευκολία συντήρησης του κυκλώματος αφού μπορείς να συμπληρώσεις ή να αλλάξεις το νερό της υρδοψυξης σου χωρίς να την λύσεις ολόκληρη

Επίσης είναι αρκετά ευκολότερο να γεμίσεις το κύκλωμα χωρίς αυτές τις εκνευριστικές φυσαλίδες αέρα που μένουν στο κύκλωμα ότι και να κανείς (αν η σχεδίαση του τανκ είναι σωστή. {πρόσεξε να έχει ένα σεβαστό μέγεθος για να μην υπάρχουν μεγάλες αναταραχές στο εσωτερικό του από την πίεση της αντλίας γιατί τότε αντί να βγάζει αέρα από το κύκλωμα βάζει})

Η μεγαλύτερη διαφορά από την οποία μπορείς να ξεχωρίσεις τα ψυγεία είναι ο τρόπος σχεδίασης σωληνωτά ή κυψελωτά

Στα σωληνωτά το νερό ακολουθεί μια συγκεκριμένη σειρά σπειρώματος μεγάλης σχετικά απόστασης μέσα στο ψυγείο ενώ στα κυψελωτά απλά το νερό διαχέεται στα εσωτερικά τοιχώματα του ψυγείου

Κατά κοινή ομολογία τα κυψελωτα ψυγεία αποδίδουν καλύτερα σε σχέση με το μέγεθος τους και προκαλούν μικρότερη πτώση πίεσης στο κύκλωμα.

Και φυσικά το υλικό. Χάλκινα αλουμινένια. Εδώ απλά ο χαλκός μεταφέρει λίγο ταχύτερα την θερμότητα από ότι το αλουμίνιο. Καλό είναι όλα τα μεταλλικά μέρη του κυκλώματος να είναι από το ίδιο μέταλλο για να μην υπάρξουν οξειδώσεις

Link to comment
Share on other sites

Για να ψύξει μόνο cpu [όπως λέει στο πρώτο του ποστ] δεν χρειάζεται extreme 2 ούτε eheim1250 .... είναι υπερβολικά αυτά .

Ενα black ice pro 2πλο ψυγειο = 55 ευρώ , ένα μπλόκ 40-45-50 [στο περίπου] και μία l20 +2Χ120 φανς = 140 - 150 ευρώ όλα . και κανα 10 ευρω λαστιχα και tire up klp.

Aν είναι να δώσεις 240 ευρά και βάλε φτιάχνεις ένα chiller μόνος σου και είσαι χειμώνα καλοκαίρι στους - . H μαζεύεις λίγα ακόμη και αγοράζεις ένα.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους παιδιά, ξεκαθάρισα αρκετά πράγματα. :flower:

Έχω ήδη ένα πρότζεκτ στο μυαλό μου και θέλω να μου πείτε τη γνώμη σας.

Αρχικά, θέλω να ξοδέψω όσο το δυνατόν λιγότερα χρήματα και στη συνέχεια να το αναβαθμίσω άρα πρέπει να επιλέξω κομμάτια που να μπορώ να τα χρησιμοποιήσω συνδυαστικά εν καιρώ.

Θα επιχειρήσω μόνο ψύξη της CPU για αρχή.

Έχω σκεφτεί να φτιάξω μια μακρόστενη δεξαμενή από πλέξι και να της κοτσάρω στην μία άκρη ένα L20 το οποίο θα οδηγεί ένα radiator με ένα fanάκι και στη συνέχεια το νερό θα οδηγείται στο block. Για αυτήν την δουλειά, είναι αρκετό ένα μονό radiator ή το διπλό θα βοηθήσει σημαντικά παραπάνω; Εδώ που τα λέμε βέβαια η διαφορά τιμής τους είναι μικρή, απλά για οικονομία χώρου το λέω περισσότερο.

Ως αναβάθμιση, έχω σκοπό να αγοράσω αργότερα ξανά άλλο ένα L20, ένα μονό radiator και ένα fan και να οδηγήσω το block της κάρτας γραφικών από την ίδια δεξαμενή.

Έτσι λοιπόν θα βρεθώ να έχω δύο κυκλώματα, ξεχωριστά για κάθε επεξεργαστή.

Το μεγάλο μου ερώτημα: Εξισσοροπείται με αυτόν τον τρόπο η χρήση 2 μονών ψυγείων από ένα διπλό που θα οδηγούσε και τους δύο επεξεργαστές σε σειρά;

Σε βάθος χρόνου βέβαια όλα αυτά θα μου βγούνε L20 + μονό Radiator + CPU Block + Fans + λάστιχα = 130 επί... 2 για να ψύξω και την GPU.

Αξίζει; :tomato: (σαν πολλά να βγαίνουν τώρα που τα ξαναβλέπω :blink: )

Είμαι καταδικασμένος στα ~250 άμα θέλω ψύξη και CPU και GPU ή κάνω λάθος;

Link to comment
Share on other sites

Η λύση που σου πρότεινε ο DuKe στην αρχή , σε καλύπτει απόλυτα , και για τώρα , αλλά και για τις μελλοντικές σου αναβαθμίσεις

Η 1250 είναι από τις δυνατότερες αντλίες οπότε δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα ροής

Τώρα , όσον αφορά την λύση του κοινόχρηστου τανκ για 2 συστήματα , πιστεύω πως ναι , θα είναι καλύτερο από την πλευρά του ότι το μπλοκ της vga δεν θα ψύχεται από το ήδη ζεστό νερό που έρχεται από την cpu . Η θερμοκρασία πάντως του νερού στο τανκ θα είναι ίδια με αυτήν στο τανκ ενός συστήματος με 2πλο radiator

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.