Jump to content



666 για NF4


Dorian

Recommended Posts

βγήκαν μετά από καιρό νέοι οδηγοί για NF4 chipset http://www.nvidia.com/object/nforce_nf4_winxp32_amd_6.66.html

με τον χαρακτηριστικό αριθμό 6.66:devil: :devil: . Δεν τους δοκίμασα ακόμη είναι 40MB και κατεβαίνουν με 56Κ...

Με την ευκαιρία να ρωτήσω ένα δυό πράγματα αν τα έχει κανείς υπόψην του, που δεν τα έχω ξεκαθαρίσει. καταρχήν τους έχει δοκιμάσει κανείς σε NF2 -Nf3 ή σταμάτησαν στους 5.10 για αυτούς, υποστηρίζονται επίσημα? ακόμα το hardware firewall της nvidia χρειάζεται και κάποιο άλλο software firewall να τρέχει ταυτόχρονα πχ τον firewall των windows ή αρκεί μόνο του. τέλος βάζει κανείς τους audio οδηγούς από την realtek ή αρκούν αυτοί που δίνει η nvidia στο πακέτο.

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι και οι 6.53 έμπαιναν και σε NF3, για NF2 δε γνωρίζω. Το hardware firewall δε χρειάζεται τίποτα άλλο, κατά την εγκατάσταση υπάρχει και επιλογή για ταυτόχρονη χρήση με το windows firewall ή οχι. Περι realtek μάλλον είναι αναλόγως τη μητρική, η DFI ultra έπαιξε μόνο με το driver της nvidia ενω μια Gigabyte K8NF9 που έστησα τώρα ήθελε το driver της realtek.

Link to comment
Share on other sites

το αστείο είναι πάντως ότι, με την κανονική διαδικασία (από το μενού επιλογής κλπ) το Link και για x64 βγάζει στην έκδοση για 32 bit!

οι drivers για x64 υπάρχουν κανονικά αλλά μόνο αν πας μεσω ftp ή από το archive:

http://www.nvidia.com/object/nforce_nf4_winxp64_amd_6.66.html !

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από def [16-07-2005 21:02]

τους περασα παιδια τους drivers αλλα καμια σημαντικη επιδοση δεν ειδα

Σε bootable Raid έχω πρόβλημα

Στο Device manager κάτω από

SCSI and RAID controllers έχει το

NVIDIA mForce RAID Class Controller

Αυτό τον οδηγό την πρώτη φορά που εγκατέστησα τους 666 δεν τον αναβάθμισε. ’φησε τους παλιούς. Με δεύτερη εγκατάσταση τον αναβάθμισε σε 5.10.2600.534 αλλά με

Digital Signer: Not digitally signed.

Αν βάλω να κάνω update από το C:\Nvidia\6.66\IDE\WinXP\sataraid μου βγάζει error

Αν βάλω να κάνω update από το αντίστοιχο directory των προηγούμενων οδηγών 6.53 C:\Nvidia\6.53\IDE\WinXP μου το δέχεται μια χαρά και είναι και WHQL.

Έχει κανείς το ίδιο πρόβλημα;

Link to comment
Share on other sites

Και καλά θα κάνουν.

’χρηστοι οδηγοί είναι.

Τώρα γιατί τους βγάλαν χωρίς να γράψουν τι διορθώνουν και τι αναβαθμίζουν και με το καταπληκτικό νούμερο 666 δεν ξέρω. Έμπνευση να το πω, επιφοίτηση, αναλαμπή, ξαφνική κρίση εξυπνάδας, κάτι τέτοιο τέλος πάντων.

Δεν είμαστε με τα καλά μας λέω εγώ. Τους πείραξε ομαδικά η ζέστη και βαράνε διάλυση.

LOL

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από mariosalice

NVIDIA mForce RAID Class Controller

καταρχήν σίγουρα μιλάμε για το ίδιο chipset; :p

Αρχική απάντηση από mariosalice

Σε bootable Raid έχω πρόβλημα

Στο Device manager κάτω από

SCSI and RAID controllers έχει το

NVIDIA mForce RAID Class Controller

Αυτό τον οδηγό την πρώτη φορά που εγκατέστησα τους 666 δεν τον αναβάθμισε. ’φησε τους παλιούς. Με δεύτερη εγκατάσταση τον αναβάθμισε σε 5.10.2600.534 αλλά με

Digital Signer: Not digitally signed.

Αν βάλω να κάνω update από το C:\Nvidia\6.66\IDE\WinXP\sataraid μου βγάζει error

Αν βάλω να κάνω update από το αντίστοιχο directory των προηγούμενων οδηγών 6.53 C:\Nvidia\6.53\IDE\WinXP μου το δέχεται μια χαρά και είναι και WHQL.

Έχει κανείς το ίδιο πρόβλημα;

Τελικά το πρόβλημά σου είναι ότι δεν είναι digitally signed?????

Αυτό ισχύει σε πολλούς νέους drivers.

Επί της ουσίας, καμία παρατήρηση;

;)

Link to comment
Share on other sites

Λάθος κατά το γράψιμο το nForce αν εννοείς αυτό μια και το τονίζεις το m.

Εκτός και αν εσένα δεν σου εμφανίζεται raid controller κάτω από το SCSI and RAID controllers.

Φυσικά και δεν με πειράζει αν δεν είναι WHQL αλλά υποπτεύομαι οτι οι οδηγοί είναι προβληματικοί γενικότερα και ίσως να υπάρχει και κάποια ασυμβατότητα με το δικό μου στήσιμο. Έχω για παράδειγμα δύο σκληρούς σε RAID0 που τους φορμάρισα σε δύο partitions και έχω ενεργοποιήσει το Dynamic disk της MS$.

Επί της ουσίας αν θέλω να εγκαταστήσω τον οδηγό NVIDIA nForce RAID Class Controller με update μου βγάζει σφάλμα. Τον έβγαλα και έβαλα τον προηγούμενο. Κανονικά θα έπρεπε να μπορεί να εγκατασταθεί αυτόνομα (για περίπτωση δημιουργίας δισκέττας εγκατάστασης) όπως ο προηγούμενος.

Θα δείξει. Περιμένω και άλλους να πουν τη γνώμη τους. Είναι νωρις ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

Με καινουργιο format και integration των drivers στο cd (και xp και χp64) λογω ενος ακατανοητου λογου που δεν με αφηνε να τους βαλω με floppy ολα μια χαρα και στα 2 OS.Ελάχιστα πιο γρηγοροι στα benches.

Link to comment
Share on other sites

Δεν φαίνεται να έχεις τους δίσκους σου σε RAID. Δεν σου χρειάζεται η δισκέττα αν δεν έχεις RAID, ούτε χρειάζεται να ενσωματώσεις τους οδηγούς στο CD των Windows.

Με τους νέους οδηγούς ίσως να μην υποστηρίζεται η cache του δίσκου ή να χάνονται αρχεία ή να δημιουργούνται corrupted αρχεία ή να χάνεται κάποια από τις θύρες USB.

Το πρόβλημα με τη δισκέττα είναι παρόμοιο με αυτό που έγραψα πριν οτι θα υπάρξουν προβλήματα εγκατάστασης από δισκέττα.

Παρ' όλα αυτά αν έχεις RAID δες σε παρακαλώ την έκδοση και τι σου γράφει στο Digital Signer

στον οδηγό NVIDIA nForce RAID Class Controller. Επίσης δες αν στο Driver details στα αρχεία του οδηγού υπάρχει το Nvcchflt.sys (οδηγός για cache του δίσκου).

Ο οδηγός αυτό βρίσκεται στο Device manager κάτω από το SCSI and RAID controllers

Link to comment
Share on other sites

@mariosalice: ’ρα, πέραν μίας γενικότερης υποψίας ότι είναι προβληματικοί (ακόμα δεν έχω καταλάβει το γιατί βέβαια....), το πρόβλημα είναι ότι ο συγκεκριμένος οδηγός δεν εγκαθίσταται αυτόνομα.

Μία παρατήρηση επ' αυτού (αν δεν την έχεις προσέξει ήδη): Πλέον (από τους 6.66) το directory IDE δεν έχει χύμα όλους τους οδηγούς όπως πριν αλλά σε διαφορετικά dir (sataraid, sata_ide, raidtool, pataraid).

Ίσως αυτό εξηγεί το πρόβλημά σου (προσπάθεια εγκατάστασης από άλλον φάκελο) καθώς και αυτά που αναφέρει ο Larry

;)

Link to comment
Share on other sites

Ναι τους είδα τους φακέλλους. Ο σωστός φάκελλος είναι αυτός που έγραψα πριν.

"Αν βάλω να κάνω update από το C:\Nvidia\6.66\IDE\WinXP\sataraid μου βγάζει error"

Έχω κάνει άπειρες προσπάθειες να εγκαταστήσω σε RAID0 τους νέους οδηγούς.

Εφάρμοσα κάθε τεχνική. Επειδή όμως αρχικά η εγκατάσταση των οδηγών RAID είχε γίνει με floppy από την αρχή κατά την εγκατάστασταση των Windows, όταν πηγαίνω να απεγκαταστήσω τους παλιούς IDE οδηγούς από το control Panel - Add Remove Programs - Nvidia drivers, δεν μου εμφανίζονται οι οδηγοί IDE.

Πραγματικά δοκίμασα τα πάντα και κατάφερα να ψιλοεγκατασταθούν οι οδηγοί.

Συνήθως μου εμφανίζει ως Signed Hardware compatibility ... τους οδηγούς

Nvidia Nforce4 Parallel ATA Controller

Nvidia Nforce4 Serial ATA Controller

στην ενότητα IDE ATA/ATAPI controllers

Σε άλλες προσπάθειες εγκατάστασης μου τους δίνει και αυτούς Not signed

Το χοντρό πρόβλημα όμως το έχω με τον RAID οδηγό NVIDIA nForce RAID Class Controller.

Link to comment
Share on other sites

Ναι παίζει μια χαρά αλλά δεν εμπιστεύομαι τους 666 πια. Τυπικά οι RAID έπρεπε να είναι WHQL όπως λέει η Nvidia. Σε μένα δεν είναι.

Παλιότερα είχα αντίστοιχα προβλήματα κακής εγκατάστασης οδηγών (WHQL που τους έβλεπε not signed) με τους αρχικούς οδηγούς της INTEL τον πρόγονο του Application accelerator και δεν θέλω να ρισκάρω.

Όταν κάνω εγκατάσταση όλο τον οδηγό και όχι manual, με προειδοποιεί ότι δεν είναι signed οι RAID και αν θέλω να συνεχίσω, ενώ δεν θα έπρεπε. Του λέω να συνεχίσει και τελικά την πρώτη φορά αφήνει τους παλιούς οδηγούς. Όταν κάνω επανεγκατάσταση δεύτερη φορά χωρίς απεγκατάσταση, μόνο τότε αναβαθμίζει τους οδηγούς αλλά ο RAID είναι Not signed (σύμφωνα με την Nvidia οι SATA RAID είναι WHQL ενώ οι PATA RAID δεν είναι). Επίσης έχω διαβάσει πολλά κουλά. Τα ανέφερα ήδη. Αρχεία που χάνονται κλπ. Πάντως σε όλες τις περιπτώσεις έμπαινε Windows και δεν διαπίστωσα κάτι παράξενο.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.