Jump to content



Περι αναβάθμισης ο λόγος...


JiMk

Recommended Posts

Παίδες σκέφτομαι να κάνω αναβάθμιση άμεσα και με ένα πρόχειρο ψάξιμο λέω να πάρω τα εξής.

A64 3000+

DFI NF4 (την απλή έκδοση)

XFX 6800GT PCI-X

Στρέφομαι σε αυτή τη λύση γιατί θα παίζω games. Αλλιώς θα πήγαινα σε P4 6XX με DDR2 και δε θα έφταναν τα για καλή VGA.

Τροφοδοτικό έχω το antec 550 modded το οποίο δίνει τάσεις στο τωρινό πάνω από 0.3-0.4 από τα normal, θα αρκεί για το σύστημα? Υπόψη ότι στο μέλλον θα μπει dual core και ίσως DDR-maximizer, ίσως ένα δίσκο ακόμα... Λέτε να το σηκώσει? και αν όχι τότε ποιο τροφοδοτικό προτείνετε? Βέβαια θα μου πείτε δοκίμασε το αλλά επειδή το budget είναι περιορισμένο δε θέλω να βγω εκτός προγράμματος.:)

Link to comment
Share on other sites

Ο επεξεργαστής είναι πολύ καλός, ειδικά αν πέσεις και σε καλό κομμάτι κλοκάρεται τ ρ ε λ ά. Η DFI είναι λίγο ρίσκο γιατί παίζουν προβλήματα όπως έχω δει σε αρκετούς thelab-ers, αν είναι τσέκαρε και την Abit Fatal1ty για μητρική. Η XFX 6800GT είναι αρκετά καλή και με εξτρα 30 ευρώ παίρνεις την ψύκτρα της Arctic Cooling NV Silencer 5 και την ανεβάζεις άνετα σε Ultra και ίσως και ψηλότερα, ανάλογα με τις απαιτήσεις σου. Για το τροφοδοτικό δε θα ανησυχούσα καθόλου, είναι αρκετά δυνατό και νομίζω ότι και η AMD και η Nvidia προσπαθούν να μειώσουν τις απαιτήσεις σε τροφοδοσία, οπότε δε θα έχεις πρόβλημα. ’λλωστε ποιο να πάρεις καλύτερο, το 600άρι της OCZ? Μια χαρά είσαι.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από FrOsT [Σήμερα, στις 01:36]

Για το psu πλάκα κάνεις, έτσι?

Αν έχεις καβάτζα κάνα 100uro+ πάρε 7800gtx:p

Όχι δε κάνω πλάκα γιατι είμαι πίσω στις εξελίξεις και δε ξέρω τι "καίνε" τα νέα καλούδια....

Αυτό για την 7800 ναι θα δω πότε θα πληρωθώ απ' τη δουλιά και ανάλογα...:cool:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από gznp [Σήμερα, στις 01:39]

Ο επεξεργαστής είναι πολύ καλός, ειδικά αν πέσεις και σε καλό κομμάτι κλοκάρεται τ ρ ε λ ά. Η DFI είναι λίγο ρίσκο γιατί παίζουν προβλήματα όπως έχω δει σε αρκετούς thelab-ers, αν είναι τσέκαρε και την Abit Fatal1ty για μητρική. Η XFX 6800GT είναι αρκετά καλή και με εξτρα 30 ευρώ παίρνεις την ψύκτρα της Arctic Cooling NV Silencer 5 και την ανεβάζεις άνετα σε Ultra και ίσως και ψηλότερα, ανάλογα με τις απαιτήσεις σου. Για το τροφοδοτικό δε θα ανησυχούσα καθόλου, είναι αρκετά δυνατό και νομίζω ότι και η AMD και η Nvidia προσπαθούν να μειώσουν τις απαιτήσεις σε τροφοδοσία, οπότε δε θα έχεις πρόβλημα. ’λλωστε ποιο να πάρεις καλύτερο, το 600άρι της OCZ? Μια χαρά είσαι.

Απο ψύξη στην αρχή καράστοκ θα παίζω, έτσι για να τα "ψήσω" λίγο, ούτως η άλλως έχω υδρόψυξη, λογικά αλλαγή τα block θα θέλουν. PSU... zippy :D

Το νέο rev της DFI οκτώμβρη βγαίνει?:(

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από JiMk

Απο ψύξη στην αρχή καράστοκ θα παίζω, έτσι για να τα "ψήσω" λίγο, ούτως η άλλως έχω υδρόψυξη, λογικά αλλαγή τα block θα θέλουν. PSU... zippy :D

Το νέο rev της DFI οκτώμβρη βγαίνει?:(

Μια χαρά είναι το psu ξεκόλλα:p

Ναι το καινούριο rev για Οκτώβρη ακούγεται... αλλά μέχρι τότε θα δούμε και με ati chipset...

Μνήμες θα βάλεις τις Mushkin 3500 Level II? τι τσιπάκια φοράνε?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από FrOsT [Σήμερα, στις 01:50]

Μια χαρά είναι το psu ξεκόλλα:p

Ναι το καινούριο rev για Οκτώβρη ακούγεται... αλλά μέχρι τότε θα δούμε και με ati chipset...

Μνήμες θα βάλεις τις Mushkin 3500 Level II? τι τσιπάκια φοράνε?

2x512 bh-5 που παίζουν 247 2-2-2-5 όλα τσίτα, με 3.23V. Σε A64 πλατφόρμα πόσο λες να πάνε με 3.2πχ?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από JiMk

2x512 bh-5 που παίζουν 247 2-2-2-5 όλα τσίτα, με 3.23V. Σε A64 πλατφόρμα πόσο λες να πάνε με 3.2πχ?

Πάντες βόλτα από κάποιον με μια DFI και δες:D λογικά στα ίδια ίσως και καλήτερα:D

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από FrOsT [Σήμερα, στις 02:02]

Πάντες βόλτα από κάποιον με μια DFI και δες:D λογικά στα ίδια ίσως και καλήτερα:D

Όντως πρέπει να κατέβω μια μέρα θεσσαλονίκη, υπάρχει κανένας ενδιαφερόμενος?:D

Παίδες αντί για 6800GT με 420 δεν είναι καλυτερη sapphire X850XT με 428 απο e-shop?

Έχω να ασχοληθώ καιρό και έχω χάσει τη μπαλα.:tomato:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από gznp [Σήμερα, στις 02:04]

Μα είναι φανερό ότι ισχύει: περισσότερη μνήμη=καλύτερη κάρτα. Και μια S3 Virge με 512 μνήμη ξεπερνάει όχι μόνο 7800...SLI 7800 τις πατάει κάτω!

(και είναι και πιο γρήγορη στο fax :D )

Ωχ φίλε μου αυτό με τα ΜΒ τώρα το είδα, πάντως η 6800ulra με 256 έχει 30 διαφορά με την 7800:...:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από JiMk [Σήμερα, στις 02:04]

Παίδες αντί για 6800GT με 420 δεν είναι καλυτερη sapphire X850XT με 428 απο e-shop?

Έπεσε τόσο η Χ850ΧΤ? Ναι είναι καλύτερη από ότι θυμάμαι. Κάτσε να σου βρω συγκριτικά και με 7800 για να κρίνεις και εσύ.

ιδού:

7800:

guru3d.com

tomshardware.com

anandtech.com

xbitlabs.com

γενικά:

tomshardware.com

Πάντως αν διατίθεσαι να περιμένεις μέχρι και τον Οκτώβρη για την DFI να είσαι βέβαιος ότι θα βγουν πολλά καινούρια καλούδια (βλέπε Ati Crossfire - R520, NVidia 7800 Ultra κτλ κτλ)

Link to comment
Share on other sites

Τζιμακο

καλη η 6800gt

αλλα τωρα πλεον τα λεφτα που κοστιζει ειναι πολλα

πιστευω οτι εντος διμηνου που θα πεσει η 7800

θα παρει μαζι της και την 6800 ακομα πιο κατω...

προς το παρον την καλυτερη σχεση χρηματων /αποδοση

εχει μια Χ800XL γυρω στα 300

η ταπεινη μου αποψη

:wassat:

Link to comment
Share on other sites

συμφωνώ με τον κοπρίτη και τους λοιπούς, ότι μάλλον πρέπει να πάρεις 7800, στη χειρότερη να περιμένεις να φτηνήνει λίγο:D

Αρχική απάντηση από gznp

Μα είναι φανερό ότι ισχύει: περισσότερη μνήμη=καλύτερη κάρτα. Και μια S3 Virge με 512 μνήμη ξεπερνάει όχι μόνο 7800...SLI 7800 τις πατάει κάτω!

(και είναι και πιο γρήγορη στο fax :D )

πρόσεχε τα λόγια σου για τη virge γιατί είναι τρομερή κάρτα, σκυλί. :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από JiMk [Χθες, στις 02:04]

Όντως πρέπει να κατέβω μια μέρα θεσσαλονίκη, υπάρχει κανένας ενδιαφερόμενος?:D

Παίδες αντί για 6800GT με 420 δεν είναι καλυτερη sapphire X850XT με 428 απο e-shop?

Έχω να ασχοληθώ καιρό και έχω χάσει τη μπαλα.:tomato:

7800 λεμε, δεν αξιζει κατι λιγοτερο σε αυτη την κατηγορια (δες benches στο F.E.A.R. beta)

http://www.plaisio.gr/IWCatProductPage.process?Catalog_Id=1&Secton_id=26174053&Product_Id=270220

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.