Jump to content



HDTach Sata 17mb/s γιατι τοσο λιγο?


ppaylos1416003173

Recommended Posts

Εχω ενα Πισι με MSI μητρικη Nforce3 Cpu Amd 64βιτ 3200 0.9μν

καρτα γραφικων Ασους 9600ΧΤ και 5 σκληρους 2 )200GB Sata Maxtor 2)160GB Sata Maxtor και εναν Western Digital 80GB το προβλημα ειναι οτι το μηχανημα δεν παει βημα εβαλα το HDTach και μου λεει οτι κανει μεταφορα 17mb/s !!!!! και απασχολει τον επεξεργαστη μεχρι και 99%!!!!! οταν στα Comare δινει το HD tach 114μβ/ς για εναν τυπικο 120 σατα παλι τις μαχτορ .Δεν πρεπει να ναι Ιος γιατι εχω McAfee Antivirus και το Spy Sweeper, Exei κανεις καμια ιδεα τι μπορει να φταιει?Ααααα...ειναι και ολη μερα ονλαιν στο ιντερνετ .:giveup:

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα είναι off το DMA. 99% cpu utilization δεν δικαιολογείται αλλιώς.

Αν τώρα το DMA είναι ενεργοποιημένο στο BIOS και ίσως και στα Windows, αλλά δεν βλέπεις φως τότε παίζει και ασυμβατότητα μητρικής με δίσκο. Αν η MSI έχει 2 contrrollers τότε βάλε τον δίσκο στον άλλον.

Link to comment
Share on other sites

Δεν το πιστευω την πατησα σαν μαθητουδι του δημοτικου:tomato:

Ηταν το Dma τελικα ,πηγε τωρα στα 136,7Μβ/ς με 0% χρηση Cpu ο 200αρης

Αιντε ευχαριστω ποοοοοοοολυ:clap: :clap:

Link to comment
Share on other sites

και ομως στο HD Tach ενω οι 3 σκληροι τρεχουν κανονικα τα τεστ ο C:\ δεν μπορει να τελειωση το τεστ κολαει στο τελευταιο Read test και μου βγαζει το μυνημα ΕRROR DURING TEST Or CANCELLED BY USER μηπως φταει που εχω δυο παρτισιον C:\ + D:\ ?

Link to comment
Share on other sites

Το HDtach δεν επιρρεάζεται από το fragmentation.

πάντως αντί να μας λες τα γράμματα, δεν μας λες καλύτερα που βρίσκονται τα C και D? Αν είναι στον ίδιο δίσκο ή σε διαφορετικούς?

Ποιοι δίσκοι τέλος πάντων δουλεύουν σψστά και ποιος όχι?

Link to comment
Share on other sites

Enas δισκος 160Gb με δυο Παρτισιον το C:\ + D:\ o C:\ 30GB (9Gb free) kai o D:\130GB (50Gb Free) To HDtach toυς βλεπει μαζι C+D κανει το τεστ σα να ειναι ενας σκληρος και μου βγαζει το ΕRROR DURING TEST Or CANCELLED BY USER .

Οι αλλοι τρεις σκληροι :

Ε:\160GB(23GB Free)

F:\200GB(56GB Free)

G:\200GB (11GB Free)

Σ αυτους κανει το τεστ κανονικα και δεν υπαρχει προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω, ίσως να υπάρχει πρόβλημα με τον δίσκο που έχεις τα C και D partitions. Αν είναι ίδιος με κάποιον από τους E,F,G, μάλλον αποκλείεται η πιθανότητα ασυμβατότητας σκληρού μητρικής από την στιγμή που δουλεύουν σωστά οι άλλοι.

Link to comment
Share on other sites

Εβαλα το Σπιντ Φαν 4.25 και μου βγαζει το εξης προβλημα :

Υποσυστημα MS-DOS 16BIT

H NTVDM CPU αντιμετωπισε μια οδηγια που δεν ειναι εγκυρη

CS:057a IP:031F.......... Pathste kleisimo na tertmatisete thn efarmogh

Bingo !!!!! Μηπως ξερεις τι σημαινει αυτο?

Link to comment
Share on other sites

μπα δε νομίζω ότι έχει σχέση με τους δίσκους.

η λύση που προτείνει η ms για αυτό βρίσκεται εδώ:

the m$ way

να σου πω, το σύστημα είναι σταθερό γενικότερα?

έχεις τρέξει κάνα test utility? π.χ. memtest, cpuburn etc.

Link to comment
Share on other sites

Εxω τρεξει και το toast και το MemTest και αλλα Το Πισι ειναι απουσαριστο ,γενικα δεν εχω προβλημα σταθεροτητας αλλα απλως ειναι αργο ,περιμενω 1λεπτο ν 'ανοιξη το Nero Εκανα και το Tip ms αλλα το προβλημα με τις εφαρμογες 16Βιτ παραμενει ,Ειχα και παλιοτερα αυτο το προβλημα και το τωρα με το SpeedFun το ξαναθυμηθηκα

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.