Jump to content



945P - 945G - 955X Απορίες


Maximus

Recommended Posts

Σκεφτόμουν τώρα που το "μεγάλο" pc πήρε και το τελευταίο του κομμάτι (μάλλον :D ) να κάνω και μια επένδυση στον "μικρό".

:OT: Ο μικρός αποτελείται από έναν 600άρη P3 σε slot1, μητρική QDI-δε θυμάμαι μοντέλο, Voodoo 3 3000 ΑGP :cool: μια SB 128, έναν fujitsu 6,4GB + Quantum Firebal 13GB και 2 64άρες μνήμες στα 100. Όπως εύκολα καταλάβατε, όλο το σύστημα θα αλλάξει. :OT:

Έλεγα λοιπόν να μη δώσω πολλά λεφτά (400-500 max) οπότε ή για Sempron754 πηγαίναμε ή για Celeron 775. Καθότι οι επιλογές αναβάθμισης στον πρώτο είναι μηδαμινές-ανύπαρκτες, κλείνω προς τον δεύτερο.

Κοίταξα σε forums και διάφορες σελίδες για προτάσεις (ειδικά για μητρική) και είδα πως η καλύτερη που όλοι προτείνουν είναι η Asus P5WD2 με το 955X. Η τιμή της όμως είναι απαγορευτική για το όλο project. Κοιτάω λοιπόν για διαφορές μεταξύ των παλιότερων chipsets (μιας και έχω να ασχοληθώ με Intel από το 478) και είδα ότι το 945G είναι αρκετά δυνατό και ορισμένες φορές καλύτερο από το 955Χ ( link ) Ψάχνω λίγο ακόμη και διαπιστώνω ότι το 945P με το 945G έχουν μια μόνο διαφορά...την κάρτα γραφικών που ενσωματώνει το δεύτερο.

’ρχισα να ψάχνω για 945 μητρική και βρήκα αυτήν: GIGABYTE GA-8I945P που με ικανοποίησε πλήρως και σαν χαρακτηριστικά και σαν τιμή.

Το θέμα είναι πως εγώ θέλω να κάνω μια επένδυση με μέλλον (αναβάθμιση σε Pentium -ακόμα και αν αυτός είναι DC ή Xtreme Edition (ας είναι καλά το flea)- ). Εσείς τι προτείνετε? Μήπως το 945G έχει περισσότερες-σημαντικές διαφορές από το 945Ρ? Μήπως το 955Χ είναι τόσο πιο καλό αλλά έτυχε να βρεθεί πίσω στο review? Ρωτάω γιατί το PC αν θα έχει το 945 θα το πάρω μάλλον προς Οκτώβρη, ενώ αν αξίζει τόσο πολύ το 955Χ θα φύγει προς Χριστούγεννα μεριά.

Και πάντα μετράμε και το OC γιατί σίγουρα θα γίνει (ακόμα και στον Celeron) ;)

Σόρρυ για την πολυλογία :whistling :rolleyes::D

Link to comment
Share on other sites

το 955Χ υποστηρίζει τον Extreme Edition (dual core + HT) κάτι που κανένα 945 δεν υποστηρίζει. ΤΟ G έχει μόνο το υποσύστημα γραφικών επιπλέον του P και τίποτα άλλο.. Πάντως, το συγεκριμένο mainboard της Gigabyte στο overclocking είναι ψιλοχάλια.... Θα πρότεινα κάνα άλλο 945... Όλα τα 955 είναι σουπερ σε overclocking. Έχω δει και gigabyte και ASUS και Intel και ΠΕΤΑΝΕ....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από dimcar [Σήμερα, στις 17:23]

το 955Χ υποστηρίζει τον Extreme Edition (dual core + HT) κάτι που κανένα 945 δεν υποστηρίζει. ΤΟ G έχει μόνο το υποσύστημα γραφικών επιπλέον του P και τίποτα άλλο.. Πάντως, το συγεκριμένο mainboard της Gigabyte στο overclocking είναι ψιλοχάλια.... Θα πρότεινα κάνα άλλο 945... Όλα τα 955 είναι σουπερ σε overcloclocking. Έχω δει και gigabyte και ASUS και Intel και ΠΕΤΑΝΕ....

Thx recordman, και κάποιοι άλλοι γνωστοί με τους οποίους κουβέντιασα το 955Χ πρότειναν, κατά 90% μάλλον πάμε για Χριστούγεννα.

Link to comment
Share on other sites

Αντε και πηρες μητρικη με 945χ η 955Χ...

Σκεφτηκες το ενδεχομενο οτι δεν θα μπορεσεις να αξιοποιησεις τις ddr2 μνημες γιατι δεν θα δουλευουν στα 533 αλλα στα 400ΜΗz λογω BUS 800 των επεξεργαστων που κυκλοφορουν αυτη τη στιγμη στο εμποριο?

Εκτος βεβαια αν παρεις Xtreme Edition με BUS 1066 (πολλα τα ευρα!!!)

Τοτε παω πασο:)

Link to comment
Share on other sites

Για αρχή ένα Celeroni θα βάλω και μια "απλή" μνήμη (το πολύ πολύ 2Χ256) αλλά για αργότερα (αρκετά αργότερα) έχω πλάνα για 1066άρια, οπότε θα ήθελα να έχει προοπτική η αγορά. Για κανα δυο φεγγάρια είχα κολλήσει να πάρω 478 και να χώσω asus adaptor και Dothan αλλά μου πέρασε :D

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από gznp

Για αρχή ένα Celeroni θα βάλω και μια "απλή" μνήμη (το πολύ πολύ 2Χ256) αλλά για αργότερα (αρκετά αργότερα) έχω πλάνα για 1066άρια, οπότε θα ήθελα να έχει προοπτική η αγορά. Για κανα δυο φεγγάρια είχα κολλήσει να πάρω 478 και να χώσω asus adaptor και Dothan αλλά μου πέρασε :D

ΟΚ αν το σκεφτεσαι ετσι.

Αλλα θα σου προτεινα να τα παρεις ολα μαζι τοτε που θα παρεις τον 1066.

Σιγουρα τοτε θα εχουν βγει καλυτερες μητρικες και μνημες.

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα είναι το καλύτερο έτσι αλλά τι να κάνω εδώ, ο 600άρης πάει να τα φτύσει, γι αυτό θέλω καινούριο και φτηνό pc...θα τον κάνω overclock μου φαίνεται!

[edit: άλλωστε αν πάρω 955Χ θα το κάνω τα Χριστούγεννα, οπότε θα είναι πιο ώριμη η αγορά και θα ξέρω και περισσότερα για το πως να δράσω]

Link to comment
Share on other sites

O Fx πιστεύω με υπερκαλύπτει σε αυτό chosen, αν κλοκαριστεί και όμορφα θα χαρώ ακόμα περισσότερο. Τώρα ο Celeron απλά μπαίνει γιατί το 754 πέθανε αλλιώς αν είχε προοπτική αναβάθμισης...

[ρε λες να πάρω 2ο 939? :hmm: είμαι και σε Intel thread, θα με πάρουν with the stones]

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από dimcar [Σήμερα, στις 13:30]

Επι την ευκαιρία και μιλώντας για μνήμες, δοκιμάζω κάτι OCZ 800 DDR2 και παίζουν αέρα 950 με 4/5/5/9...!!!

:rolleyes: Xμμμ, ενδιαφέρον ακούγεται, έχεις κάποιο link να τις τσεκάρουμε κι εμείς?

Πάντως στάνταρ πάω για 955Χ τα X-Mas...τώρα ο μεγάλος θέλει μια ΧΡ-120 και ένα Stacker και μάλλον θα μείνω χωρίς cash :turn:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από gznp

:rolleyes: Xμμμ, ενδιαφέρον ακούγεται, έχεις κάποιο link να τις τσεκάρουμε κι εμείς?

Πάντως στάνταρ πάω για 955Χ τα X-Mas...τώρα ο μεγάλος θέλει μια ΧΡ-120 και ένα Stacker και μάλλον θα μείνω χωρίς cash :turn:

5400 UL for the win..

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από xrist22

Αντε και πηρες μητρικη με 945χ η 955Χ...

Σκεφτηκες το ενδεχομενο οτι δεν θα μπορεσεις να αξιοποιησεις τις ddr2 μνημες γιατι δεν θα δουλευουν στα 533 αλλα στα 400ΜΗz λογω BUS 800 των επεξεργαστων που κυκλοφορουν αυτη τη στιγμη στο εμποριο?

Εκτος βεβαια αν παρεις Xtreme Edition με BUS 1066 (πολλα τα ευρα!!!)

Τοτε παω πασο:)

Δεν έχει σημασία το FSB του επεξεργαστή, καθώς μπορείς να έχεις FSB 800(4x200) και μνήμες DDR II 800@800ΜΗz χωρίς πρόβλημα.. Ειδικά το 955x υποστηρίζει μέχρι 1066MHz στη μνήμη επίσημα!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.