Jump to content



Μια ερώτηση- Σύγκριση 2 ίδιων σε Ευρώ CPU


kreach

Recommended Posts

Θέλω στο νέο pc που αγοράζω να διαθέσω 330E για CPU. Βρήκα τα εξής

INTEL PENTIUM DUAL CORE D 830 3.0 GHz

AMD ATHLON 64 3800+ 2.40 GHz VENICE SOCKET 939 BOX

Η ερώτησή μου:

Είναι λογικό το γεγονώς ότι το 2πλάσιο FSB του AMD Venice ισοδυναμεί με OΛΑ τα υπερ του Intel Dual Core ?

Ευχαριστώ !

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτα τα λεφτα κανεναν απο τους 2.

Η θα παρεις 3500+ venice που κλοκαρει ακριβως το ιδιο και ειναι σημαντικα φθηνοτερος,ή αν θες να πας σε διπυρηνο,θα δωσεις λιγα παραπανω για Χ2 ή θα παρεις τον 2.8D της intel που ειναι πιο φθηνος.

Αν πρεπει ντε και καλα να παρεις εναν απο τους δυο,παρε τον amd αν παιζεις αρκετα παιχνιδια.Αν οχι,τον intel.

Link to comment
Share on other sites

Αν προκειται να επιλεξεις αναμεσα στους δυο επεξεργαστες πρεπει να επιλεξεις αυτο που θα κανει καλυτερα την δουλεια για την οποια προοριζεται... Αν σε ενδιαφερει η πολυεπεξεργασια (πχ επεξεργασια βιντεο ταυτοχρονα με photoshop, corel και κανα δυο προγραμματα να τρεχουν απο πισω κτλ) επιλεγεις διπυρηνο ιντελ, αν σε ενδιαφερει η "ταχυτητα" (πχ παιχνιδια) επιλεγεις Α64.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από saxon_747

Αν προκειται να επιλεξεις αναμεσα στους δυο επεξεργαστες πρεπει να επιλεξεις αυτο που θα κανει καλυτερα την δουλεια για την οποια προοριζεται... Αν σε ενδιαφερει η πολυεπεξεργασια (πχ επεξεργασια βιντεο ταυτοχρονα με photoshop, corel και κανα δυο προγραμματα να τρεχουν απο πισω κτλ) επιλεγεις διπυρηνο ιντελ, αν σε ενδιαφερει η "ταχυτητα" (πχ παιχνιδια) επιλεγεις Α64.

συνφωνω με τον κυριο απο πανω!!!

Link to comment
Share on other sites

Ρε kreach πραγματικα παρατα το να ησυχασουμε, δεν θα βγαλεις ακρη ουτε εσυ ουτε εμεις, διαβασε ολα τα σχετικα reviews στο anandtech που σου ειπα πρωτα αρκετες φορες και μετα αν εχεις παλι προβλημα εδω ειμαστε.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από kreach

Η ερώτησή μου:

Είναι λογικό το γεγονώς ότι το 2πλάσιο FSB του AMD Venice ισοδυναμεί με OΛΑ τα υπερ του Intel Dual Core ?

Ευχαριστώ !

άκυρη ερώτηση.

προτείνω the unsto way:

Αρχική απάντηση από unstoppable

Ρε kreach πραγματικα παρατα το να ησυχασουμε, δεν θα βγαλεις ακρη ουτε εσυ ουτε εμεις, διαβασε ολα τα σχετικα reviews στο anandtech που σου ειπα πρωτα αρκετες φορες και μετα αν εχεις παλι προβλημα εδω ειμαστε.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από unstoppable

Ρε kreach πραγματικα παρατα το να ησυχασουμε, δεν θα βγαλεις ακρη ουτε εσυ ουτε εμεις, διαβασε ολα τα σχετικα reviews στο anandtech που σου ειπα πρωτα αρκετες φορες και μετα αν εχεις παλι προβλημα εδω ειμαστε.

εγω σας ειπα αλλα δεν με ακουτε..

Στο τελος αφου διαβασει ολο το anandtech θα παρει παλι αυτο που αρχικα ηθελε..δινω ενα σεναριο τετοιας ταξης με 30% :p

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Nos-Dio

εγω σας ειπα αλλα δεν με ακουτε..

Στο τελος αφου διαβασει ολο το anandtech θα παρει παλι αυτο που αρχικα ηθελε..δινω ενα σεναριο τετοιας ταξης με 30% :p

Αποδοση ποσο εχει? Αν ειναι πανω απο 2.00 να βαλουμε κανα φραγκο μηπως βγαλουμε τιποτα:hehe: :hehe: :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από unstoppable

Αποδοση ποσο εχει? Αν ειναι πανω απο 2.00 να βαλουμε κανα φραγκο μηπως βγαλουμε τιποτα:hehe: :hehe: :hehe:

1.80 αποδοση...αντε γιατι σε 2 ωρες κλεινουν τα μηχανηματα..:p

ε πως νομιζεις βγαινει το 7800 GTX SLI..:D

Link to comment
Share on other sites

Ρε kreach, κάθεσαι και συγκρίνεις ανόμοια πράγματα ακόμα μια φορά. Είναι εντελώς διαφορετικές πλατφόρμες και το να κάθεσαι να συγκρίνεις cache με cache και fsb με fsb, είναι εντελώς άκυρο και άτοπο.

Μπες στο έρημο το anandtech και δες κανα συγκριτικό σε επιδόσεις στις εφαρμογές που σε ενδιαφέρει και πάρε την απόφαση επιτέλους! Δόξα τον Αλλάχ, απ'όλα έχουνε, και Game benchmarks και Video/Audio encoding και Multitasking και και και...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Nos-Dio

1.80 αποδοση...αντε γιατι σε 2 ωρες κλεινουν τα μηχανηματα..:p

ε πως νομιζεις βγαινει το 7800 GTX SLI..:D

μονο 1,80?ΔΕν βγαινει....!Ποσο θα ειναι η αποδοση αν παρει το αρχικο pc σε 5 μερες χωρις να ρωτησει τιποτα απο εδω και περα????

Αν φτασει και ξεπερασει το 10 count me in!!

Σορρυ kreach μην δινεις σημασια!Καθικια ειναι ολοι τους!!!!!

Πλακα πλακα αφου εισαι καινουργιος γιατι δεν δινεις λιγοτερα απο 1000€ φετος (δες johnnymmous sto thread tou) παρε και μια 6800GT την φτηνη στα 230€ και πειραματισου!!Κανε overclock βαλε κατσαβιδια κοινως πεταξε του τα ματια εξω και του χρονου που θα ξερεις πολλα περισσοτερα με τους πειραματισμους παιρνεις ενα καλυτερο απο αυτο που θες σημερα με τα λεφτα που θα εχουν περισσεψει!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Nos-Dio

εγω σας ειπα αλλα δεν με ακουτε..

Στο τελος αφου διαβασει ολο το anandtech θα παρει παλι αυτο που αρχικα ηθελε..δινω ενα σεναριο τετοιας ταξης με 30% :p

και μεχρι τοτε θα ανοιξει και καμια 500αρια threads εκφραζοντας τις ανησυχιες του...εχω την εντυπωση οτι αν δεν φτασει στις 35000 καταχωρησεις δεν θα αγορασει...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από kreach [Σήμερα, στις 16:53]

Θέλω στο νέο pc που αγοράζω να διαθέσω 330E για CPU. Βρήκα τα εξής

INTEL PENTIUM DUAL CORE D 830 3.0 GHz

AMD ATHLON 64 3800+ 2.40 GHz VENICE SOCKET 939 BOX

Η ερώτησή μου:

Είναι λογικό το γεγονώς ότι το 2πλάσιο FSB του AMD Venice ισοδυναμεί με OΛΑ τα υπερ του Intel Dual Core ?

Ευχαριστώ !

Εχεις κανει ενα λαθος

O 3800+ ειναι 2.00 ghz

o 4600+ και ο 4800+ ειναι στα 2.40Ghz

Kατα την γνωμη μου παρε τον AMD αν και οι δυο που προτεινεις ειναι σχετικα αδυναμοι ως επεξεργαστες (για μεγαλη διαρκεια ζωης)

εκτος και αμα σκοπευεις να δοκιμασεις κανενα χοντρο OC

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Vasot

Εχεις κανει ενα λαθος

O 3800+ δεν ειναι 2.00 ghz

o 4600+ και ο 4800+ ειναι στα 2.40Ghz

Kατα την γνωμη μου παρε τον AMD αν και οι δυο που προτεινεις ειναι σχετικα αδυναμοι ως επεξεργαστες

εκτος και αμα σκοπευεις να δοκιμασεις κανενα χοντρο OC

άλλος αυτός........

το λάθος δεν είναι η συχνότητα, είναι ότι ο ένας είναι Dual Core (ο Intel) και ό άλλος όχι (o venice, toledo είναι οι amd dual core), άρα δεν είναι άμεσα συγκρίσιμοι (δεν μπορείς π.χ. να τους συγκρίνεις με το fsb κλπ)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Chosen [Χθες, στις 22:58]

Ρε kreach, κάθεσαι και συγκρίνεις ανόμοια πράγματα ακόμα μια φορά. Είναι εντελώς διαφορετικές πλατφόρμες και το να κάθεσαι να συγκρίνεις cache με cache και fsb με fsb, είναι εντελώς άκυρο και άτοπο.

Μπες στο έρημο το anandtech και δες κανα συγκριτικό σε επιδόσεις στις εφαρμογές που σε ενδιαφέρει και πάρε την απόφαση επιτέλους! Δόξα τον Αλλάχ, απ'όλα έχουνε, και Game benchmarks και Video/Audio encoding και Multitasking και και και...

:OT: :OT: :OT: οθωμανος εισαι???? :D :D :hehe: :hehe: :hehe: :OT: :OT:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.