Jump to content



Wake on lan πως ομως?


ta03

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από ta03

Εχω δυο υπολογιστες συνδεδεμενους με cross καλωδιο σε lan.Πως μπορω να κανω wake on lan? Και οι δυο καρτες το υποστηριζουν το wol .

αναμεσα σε 2 pc δεν νομιζω να γοινετε

αυτο που γινετε ομως ειναι με την βοηθεια ενος σερβερ

Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση ότι πρέπει να το υποστηρίζει και η μητρική, πέρα από αυτό υπάρχει ένα πολύ καλό προγραμματάκι που κάνει αυτή τη δουλειά (αλλά και άλλα χρήσιμα πράγματα), το LanHelper, του δίνεις την IP ή το όνομα του υπολογιστή στο δίκτυο και επιχειρεί να κάνει WOL.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Vagouridis

Πρεπει να το υποστηριζει και η καρτα δικτυου και η μητρικη.Εαν ναι τοτε το μονο που κανεις ειναι να συνδεσεις με ενα καλωδιακι καρτα και μητρικη.

εχεις καμια ηδεα πιες μητρικες υποστιριζουν wol ???

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Vagouridis [Σήμερα, στις 11:57]

Πρεπει να το υποστηριζει και η καρτα δικτυου και η μητρικη.Εαν ναι τοτε το μονο που κανεις ειναι να συνδεσεις με ενα καλωδιακι καρτα και μητρικη.

Έχω την εντύπωση ότι αυτό ίσχυε με τις παλιότερες μητρικές/κάρτες, τώρα αρκεί να το υποστηρίζουν και δεν χρειάζεται καλώδιο αρκεί να το ενεργοποιήσεις από το BIOS και μετά να χρησιμοποιήσεις ένα κατάλληλο προγραμματάκι που θα κάνει το WOL.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από SirGeorge

Έχω την εντύπωση ότι αυτό ίσχυε με τις παλιότερες μητρικές/κάρτες, τώρα αρκεί να το υποστηρίζουν και δεν χρειάζεται καλώδιο αρκεί να το ενεργοποιήσεις από το BIOS και μετά να χρησιμοποιήσεις ένα κατάλληλο προγραμματάκι που θα κάνει το WOL.

αυτο γινετε γιατι πολες νεες μητρικες εχουν ενσοματομενη καρτα δικτιου και συνηθος 1000αρα οπως η δικια μου....

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ξέρει κανείς αν μπορώ να το κάνω αυτό remotely? Το PC στο σπίτι για κάποιους λόγους δεν το έχω ανοιχτό μόνιμα. Εχω DSL και ενα USR 9105 και η motherboard / κάρτα δικτύου υποστηρίζουν WOL. Μπορώ λοιπόν με καποιον τρόπο να τον "ξυπνάω" απο τον υπολογιστή της δουλειάς?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από D.J.AleXXX_gr

αναμεσα σε 2 pc δεν νομιζω να γοινετε

αυτο που γινετε ομως ειναι με την βοηθεια ενος σερβερ

Απο τη μια δεν ξερεις να γραφεις... και απο την αλλη δε ξερεις και τι λες! Ελεος πια...

Φυσικα και γινετε απο pc σε pc....

Link to comment
Share on other sites

Αν το υποστηρίζουν οι κάρτες, και είναι ενεργοποιημένο, το μόνο που πρέπει να γίνει είναι να πάρει ρεύμα η κάρτα, δηλαδή να έχεις το καλώδιο στο ένα pc και η κάρτα ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΜΕΝΗ και απλά να το συνδέσεις στο άλλο. Εναλλακτικά είναι το καλώδιο συνδεμένο και στα δύο pc και ενεργοποιείς την κάρτα σου. Επίσης αν και οι δύο κάρτες έχουν ενεργοποιημένο το wol το πιθανότερο είναι όταν ανοίγεις τον ένα να ανοίγει και ο άλλος.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.