Jump to content



Τώρα αυτό γιατί γίνεται???


SirGeorge

Recommended Posts

Λοιπόν έχω την εξής απόρία: γιατί μου εμφανίζει την τάση των +5V σε αυτά τα άθλια επίπεδα, είναι δυνατόν να είναι πράγματι τόσο? Να τονίσω ότι και το ΜΒΜ μου βγάζει τα ίδια νούμερα, αλλά και το γεγονός ότι έχω αλλάξει μητρική πρόσφατα και με την προηγούμενη μητρική οι τάσεις ήταν μια χαρά. Το PSU είναι της υπογραφής μου.

Να σημειώσω ότι στο Bios δεν δείχνει την τάση των +5V ούτε στις ειδικές επιλογές της Gigabyte με ctrl+F1

post-1401-1416072125,6699_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

μια ειναι η λυση...............

πολυμετρο και τεστ

οπως και θερμομετρο για θερμοκρασια

αυτα τα τσιπακια παρακολουθησεις λενε οτι θελουν και πολες φορες αλλα ντι αλλον

επομενος κιτατο πιο προσεκτικα

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από SirGeorge

Επειδή δεν έχω πολύμετρο, έλεγα αν μπορούσα να έβρισκα κάποια άλλη λύση, το PC λειτουργεί μια χαρά πάντως.

δεν υπαρχη αλλη κυση μια ειναι και η πιο σωστη ολα τα αλλα ειναι βλακιες.....

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον αυτή που είναι πιο κοντά στο 5, αλλιώς δε νομίζω να έπαιζε ο υπολογιστής.

Η gigabyte δίνει κάτι δικά της μετροπρογράμματα απ'ότι ξέρω. Καλύτερα να χρησιμοποιήσεις αυτά τουλάχιστον για να μάθεις ποια θερμοκρασία και ποια τάση αντιστοιχεί πού, έχοντας και τα 2 μετροπρογράμματα παράλληλα ανοιχτά.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από SirGeorge

Το Easy Tune που δίνει η Gigabyte δεν δείχνει την +5V, μόνο την +3,3V και την +12V.

Ιδού:

δοκιμασε να κατεβασεις το τελευτεο προγραμα monitoring απο το site τις εταιριας της μητρικης και ξανα δες

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από SirGeorge

Το Easy Tune που δίνει η Gigabyte δεν δείχνει την +5V, μόνο την +3,3V και την +12V.

Ιδού:

Λοιπον αμφιλεγομενε τεχνικε. Ελα σε ενα meeting Παρασκευης και θα σου φερω εγω ενα πολυμετρο να μετρησεις. Στην τελικη πανε αγορασε ενα, 10 εχει. Θα σου χρειαστει και αργοτερα μιας και ασχολησε με το αθλημα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από jax7480 [Σήμερα, στις 08:07]

Λοιπον αμφιλεγομενε τεχνικε. Ελα σε ενα meeting Παρασκευης και θα σου φερω εγω ενα πολυμετρο να μετρησεις. Στην τελικη πανε αγορασε ενα, 10 εχει. Θα σου χρειαστει και αργοτερα μιας και ασχολησε με το αθλημα.

Ρε συ άμα έχει 10 δεν το συζητάμε εγώ είχα την εντύπωση ότι ένα ψηφιακό έχει 50 και βάλε, τουλάχιστον 2-3 που είδα τόσο είχαν, απο που μπορώ να βρώ ένα τέτοιο των 10 ??

Link to comment
Share on other sites

Γεωργιαδης-Μουτσιουλης στην Δωδεκανησου και Ιωαννιδης, Χαριλαου. Σε οποιον και να πας θα εχει να σου δωσει σιγουρα. Το δικο μου το πηρα 13 και ειναι αριστο για τις λιγοστες φορες που το εχω χρησιμοποιησει.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από SirGeorge [14-08-2005 03:14]

Λοιπόν έχω την εξής απόρία: γιατί μου εμφανίζει την τάση των +5V σε αυτά τα άθλια επίπεδα, είναι δυνατόν να είναι πράγματι τόσο? Να τονίσω ότι και το ΜΒΜ μου βγάζει τα ίδια νούμερα, αλλά και το γεγονός ότι έχω αλλάξει μητρική πρόσφατα και με την προηγούμενη μητρική οι τάσεις ήταν μια χαρά. Το PSU είναι της υπογραφής μου.

Να σημειώσω ότι στο Bios δεν δείχνει την τάση των +5V ούτε στις ειδικές επιλογές της Gigabyte με ctrl+F1

μη δινεις σημασια... τα προγραμματα και τα bios λενε τα δικα τους. εμενα το asus probe λεει: 12->11,84, 5->4,99, 3->3,12.. αν σου πω το bios τι λεει θα μεινεις.. Παρολα αυτα οι τασεις ειναι πολυμετρημενες και ειναι ολες ΟΚ

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από louis_gas

μη δινεις σημασια... τα προγραμματα και τα bios λενε τα δικα τους. εμενα το asus probe λεει: 12->11,84, 5->4,99, 3->3,12.. αν σου πω το bios τι λεει θα μεινεις.. Παρολα αυτα οι τασεις ειναι πολυμετρημενες και ειναι ολες ΟΚ

Τα προγράμματα από τους sensors του bios παίρνουν τις τιμές τους.

Link to comment
Share on other sites

ΤΕΛΙΚΑ ΛΥΘΗΚΕ ΤΟ ΜΥΣΤΗΡΙΟ!!!

Λοιπόν αποδεικνύεται ότι τα bios κτλ. λένε ότι θέλουν, ορίστε πολυμετρημένη

η τάση των +5, (τώρα αυτό είναι καλό ότι είναι παραπάνω από +5V?) και την 12άρα

την μέτρησα σε 12,16V, καμία σχέση με ότι έλεγαν το monitoring προγράμματα.

Ερώτηση 2η: είναι καλό που και η +12V είναι παραπάνω από 12V??

Ερώτηση 3η: που μπορώ να μετρήσω την τάση των +3,3V ??

Α!! μέτρησα και την δική μου τάση (δηλαδή το έβαλα στις άκρες των χεριών μου) στα -0,10V!!,

καλά είναι ή μήπως να αρχίσω να τρώω περισσότερο:woot: :woot: :woot:

post-1401-1416072135,4828_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από K.K [14-08-2005 06:41]

Αφού λειτουργεί απροβλημάτιστα μην το σκαλίζεις. Μόνο αν παρατηρήσεις τίποτα περίεργο στην συμπεριφορά του υπολογιστή σου τότε ψάχτο.:)

Ακριβως αυτο που ειπε o Κ.Κ

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.