Jump to content



Bourne Shell Scripting


---Zapotek--

Recommended Posts

Γεια σας παίδες.

Στο ψητό τώρα.

Φτιάχνω ένα sync/back up shell script, δλδ το έχω φτιάξει αλλά θέλω να του δώσω και άλλες λειτουργίες.

Το sync γίνετε με το smbclient αλλά δεν είναι εκεί το πρόβλημα.

Έχω κωλώσει στα εύκολα, .

Λοιπόν το script μου με την parameter test_conn δοκιμάζει αν γίνετε η σύνδεση.

Αυτό γίνετε ως εξής.

Αν γίνει η σύνδεση στο konsole φαινετε το εξής string : Domain=[sPITI] OS=[unix] Server=[samba 3.0.13-1.1-SUSE], αλλιώς βγαίνει ένα error msg.

Οπότε πρεπε να φτιάξω μια function με grep ^Domain η οποία θα παίρνει το παραπάνω reply sting μέσω pipe.

Κάτι σαν τον παρακάτω κώδικα:


smb_test= `smbclient //$server/$remote_dir $pwd $usr -c "exit"
SSUCCESS= echo $smb_test | grep "^Domain"`
if [ "${#SSUCCESS}" > 0 ]

then
echo "Connection to Server was Sucesful"
exit
else
echo "Could Not Connect To Server"
exit
fi

Αλλά είτε συνδέομαι είτε όχι μου λέει "Connection to Server was Sucesful".

Έφτιαξα και αυτό:

 blah="Domain=[SPITI] OS=[Unix] Server=[Samba 3.0.13-1.1-SUSE]"
la= echo $blah | grep '^Domain'
if [ "${#la}" > 0 ]
then
echo "Text found"
else
echo "Text not found"
fi

για να πειραματιστώ με την grep αλλά τπτ...

Οπότε θέλω τα φώτα σας παίδες μπας και το κάνω να δουλέψει το άτιμο.

Link to comment
Share on other sites

Για δοκίμασε αυτό

smb_test= `smbclient //$server/$remote_dir $pwd $usr -c "exit"
SSUCCESS= echo $smb_test | grep "^Domain"`
if [ $SSUCCESS ]

then
echo "Connection to Server was Sucesful"
exit
else
echo "Could Not Connect To Server"
exit
fi

Σε μένα έβγαλε επιτυχώς το μήνυμα αποτυχίας, αλλά δεν έχω κάπου samba να το δοκιμάσω στην επιτυχία.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή προς το παρόν ούτε εγώ έχω (down for maintenance & optimization), θα το δοκιμάσω asap.

Πάντως όντος όταν δεν συνδέετε βγάζει το σωστό msg, μακάρι να κάνει το ίδιο και όταν συνδέετε :p

Ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον trendy :D .

<edit> Τελικά γίνει δεν γίνει η σύνδεση το ίδιο βγάζει, "Could Not Connect To Server" :( .

Link to comment
Share on other sites

Είναι λογικό, γιατί τόσο στην επιτυχία όσο και στην αποτυχία βγάζει ένα μήνυμα οπότε το if_case θεωρείται true. Προσανατολίσου να κάνεις σύγκριση strings του αποτελέσματος με του μηνύματος επιτυχίας.

Link to comment
Share on other sites

Οκ, τον μονταρα τον κώδικα και δούλεψε :D.

Γμτ τώρα που έχω το script δεν έχω server, τι ***** τον έπιασε!? Μια χαρά δούλευε πριν :(...

Να και ο code:


smb_test= smbclient //$server/$remote_dir $pwd -c "exit"
success_msg= "Domain=[SPITI] OS=[Unix] Server=[Samba 3.0.13-1.1-SUSE]"
if [ "$smb_test" = "$success_msg" ]

then
echo "Connection to Server was Succesful"
exit
else
echo "Could Not Connect To Server"
exit
fi

Ευχαριστώ ξανά για την βοήθεια trendy, και με λίγη τύχη (και πολύ διάβασμα) σε 2 χρονάκια μπορεί να τα πούμε από κοντά ;).

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ---Zapotek--

Ευχαριστώ ξανά για την βοήθεια trendy, και με λίγη τύχη (και πολύ διάβασμα) σε 2 χρονάκια μπορεί να τα πούμε από κοντά ;).

Για κάν'το πιο λιανά...

Link to comment
Share on other sites

Ερρμμ, ναι...

Είναι η κακή συνήθεια των Security Enthusiasts...

Όποιον συμπαθούμε του ρίχνουμε και ένα footprinting έτσι για να ξέρουμε που βρισκόμαστε.

Τσέκαρα την homepage σου στο profile σου η όποια δεν άνοιγε (τώρα ανοίγει που ξαναδοκιμασα), μετά έδωσα την page χωρίς το account σου στο google και μου είπε πως είναι Hellenic Computer Science Department, εκεί ακριβώς που πεθαίνω να περάσω!!! Έχετε και το Ευροπαικο Security Department εκεί (σε Network Security θέλω να πάρω ειδικότητα).

Και αφού είσαι συνδεδεμένος στο Wireless Network του Πανεπιστημίου είσαι φοιτητής, που το λες και στο προφίλ σου.

Και λέω εγώ πως αν όλα παν καλά σε 2 χρονάκια θα είμαι και εγώ εκεί (που έλεγε και η διαφήμιση :p).

Το έσπασα αρκετά?

<edit> Μην σου πω πως πριν λίγο καιρό, πριν φτιάξεις την υδροψυξη ;), έκανες όγκο στο γυμναστήριο :p </edit>

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ---Zapotek-- [Σήμερα, στις 15:57]

Ερρμμ, ναι...

Είναι η κακή συνήθεια των Security Enthusiasts...

Όποιον συμπαθούμε του ρίχνουμε και ένα footprinting έτσι για να ξέρουμε που βρισκόμαστε.

Το ψυλιάστηκα ότι κάτι τέτοιο έκανες, αλλά ήθελα να βεβαιωθώ ;)

Αρχική απάντηση από ---Zapotek-- [Σήμερα, στις 15:57]

Τσέκαρα την homepage σου στο profile σου η όποια δεν άνοιγε (τώρα ανοίγει που ξαναδοκιμασα), μετά έδωσα την page χωρίς το account σου στο google και μου είπε πως είναι Hellenic Computer Science Department, εκεί ακριβώς που πεθαίνω να περάσω!!! Έχετε και το Ευροπαικο Security Department εκεί (σε Network Security θέλω να πάρω ειδικότητα).

Είναι στο πανεπιστήμιο Κρήτης το τμήμα Επιστήμης Υπολογιστών. Είχαμε ένα πρόβλημα με τον κατανεμητή το Σ/Κ/Δ και ήταν εκτός internet όλο το πανέπι. Το Security Dpt είναι στο ΙΤΕ, όχι στο πανεπιστήμιο. Η συνεργασία τους όμως είναι πολύ στενή.

Αρχική απάντηση από ---Zapotek-- [Σήμερα, στις 15:57]

Και αφού είσαι συνδεδεμένος στο Wireless Network του Πανεπιστημίου είσαι φοιτητής, που το λες και στο προφίλ σου.

Στο ασύρματο δίκτυο του Ηρακλείου μπορεί να συνδεθεί οποιοσδήποτε. Είναι ανοιχτό για όλους. Ξεκίνησε όμως από φοιτητές και τιμής ένεκεν έχει μείνει έτσι το όνομα (Ασύρματο Φοιτητικό Δίκτυο Ηρακλείου)

Αρχική απάντηση από ---Zapotek-- [Σήμερα, στις 15:57] Και λέω εγώ πως αν όλα παν καλά σε 2 χρονάκια θα είμαι και εγώ εκεί (που έλεγε και η διαφήμιση :p).

Καλή επιτυχία σου εύχομαι.

Αρχική απάντηση από ---Zapotek-- [Σήμερα, στις 15:57]

Το έσπασα αρκετά?

Πάρα πολύ... μόνο για το csd να μου έλεγες θα καταλάβαινα.

:clap:

Αρχική απάντηση από ---Zapotek-- [Σήμερα, στις 15:57]

<edit> Μην σου πω πως πριν λίγο καιρό, πριν φτιάξεις την υδροψυξη ;), έκανες όγκο στο γυμναστήριο :p </edit>

Έκανα αλλά όχι με το δοχείο πρωτεΐνης που έχω βάλει για τανκ.:flex:

Link to comment
Share on other sites

Ήξερα πως το Sec. Dep. Δεν είναι στο Πανεπιστήμιο αλλά δεν ήξερα πως έχουν στενή συνεργασία.

Τώρα θέλω ακόμα περισσότερο να έρθω :p.

Επίσης δεν ήξερα για το WLAN, δλδ υπάρχει free internet access μέσω του Πανεπιστημιου?

Πες μου πως είσαι από Τ1 να με αποτελειώσεις τώρα.

Btw με το έσπασα ενοουσα αν το έκανα αρκετά λιανια, μην παρεξηγηθούμε κιόλας. :D

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ---Zapotek--

Ήξερα πως το Sec. Dep. Δεν είναι στο Πανεπιστήμιο αλλά δεν ήξερα πως έχουν στενή συνεργασία.

Τώρα θέλω ακόμα περισσότερο να έρθω :p.

Επίσης δεν ήξερα για το WLAN, δλδ υπάρχει free internet access μέσω του Πανεπιστημιου?

Πες μου πως είσαι από Τ1 να με αποτελειώσεις τώρα.

τς τς τς, αυτά δε λέγονται, είπαμε :p

by the way, πού μένεις εσύ και δεν έχεις ασύρματο?

(ποια πόλη)

Link to comment
Share on other sites

Ναι το πανεπιστήμιο δίνει free internet access στα μέλη του μέσω του ασύρματου δικτύου. Η ταχύτητα δεν είναι Τ1, είναι λίγο παραπάνω, ανάλογα με το πόσο θα ασχοληθείς άλλο τόσο μεγαλώνει.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από trendy

Ναι το πανεπιστήμιο δίνει free internet access στα μέλη του μέσω του ασύρματου δικτύου. Η ταχύτητα δεν είναι Τ1, είναι λίγο παραπάνω, ανάλογα με το πόσο θα ασχοληθείς άλλο τόσο μεγαλώνει.

σε όλους τους φοιτητές?

ή μόνο στους "σχετικούς" (πληροφορική κλπ)?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από trendy

Σε όλα τα μέλη της πανεπιστημιακής κοινότητας. Όποιος παίρνει dial-up από το πανεπιστήμιο θα μπορεί να πάρει και account στον vpnserver.

αυτό όμως είναι και πρακτικά αδύνατο, έτσι δεν είναι?

βέβαια αυτοί που ασχολούνται θα ναι λίγοι.

Link to comment
Share on other sites

’σε Σωτήρη εγώ μένω σε κωμόπολη περίπου 45km+ από Αθήνα, ε λίγο δύσκολο να βρω τέτοια κατευθυντικη, να πετύχω το δίκτυο και το σημαντικότερο να μην χτυπήσω κανά βουνό ή καμία 200αρια πολυκατοικίες :p.

Μια χαρά είμαι με την 384 μου ;).

@trendy

Δλδ τα ranks στο hswn ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα? Ή επειδή έχεις δικό σου κόμβο έχεις και τόσο bandwidth? Ή και τα 2?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ---Zapotek--

’σε Σωτήρη εγώ μένω σε κωμόπολη περίπου 45km+ από Αθήνα, ε λίγο δύσκολο να βρω τέτοια κατευθυντικη, να πετύχω το δίκτυο και το σημαντικότερο να μην χτυπήσω κανά βουνό ή καμία 200αρια πολυκατοικίες :p.

Μια χαρά είμαι με την 312 μου ;).

Αν δε ρωτήσεις και δεν ασχοληθείς δε θα μάθεις ποτέ. Το awmn έχει φτάσει στη Ραφήνα και είναι θέμα χρόνου να φτάσει και στον Ορωπό.

Αρχική απάντηση από ---Zapotek--@trendy

Δλδ τα ranks στο hswn ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα? Ή επειδή έχεις δικό σου κόμβο έχεις και τόσο bandwidth? Ή και τα 2?

Τα ranks εννοείς στο forum; Όχι καμία σχέση δεν έχουν, ανεβαίνουν ανάλογα με τα ποστς.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από trendy

Αν δε ρωτήσεις και δεν ασχοληθείς δε θα μάθεις ποτέ. Το awmn έχει φτάσει στη Ραφήνα και είναι θέμα χρόνου να φτάσει και στον Ορωπό.

ΟΚ δίκιο έχεις.

Το είχα ψάξει παλαιότερα όμως και δεν ήταν εντός εμβέλειας η περιοχή μου.

Και το παράτησα. Για την ακρίβεια είμαι ακριβώς δίπλα από Ελευσίνα.

Δεν νομίζω να υπάρχει εκεί κάποιος node.

<edit> Δεν δάγκωνα την γλώσσα μου καλύτερα? Βρήκα node σε Ελευσίνα... </edit>

<edit2> Παιδιά δεν το πιστεύω βρήκα node στην πόλη μου. Ευχαριστώ για το σκουντιγμα trendy ;)

Δυστυχώς όμως δεν υπάρχει οπτική επαφή όποτε πρέπει να πάει γύρο γύρο και μάλλον λίγο δύσκολο το βλέπω.

Το λινκ του κόμβου είναι αυτό http://www.locfinder.com/europe/gr/athens/view.php?nodeid=3893&zoom=8.

Ξεφύγαμε όμως από το θέμα του thread :p

<edit>

Link to comment
Share on other sites

http://www.awmn.net/PlugMeIn/

http://www.awmn.net/forum

φτιάξε ένα thread με την περιοχή σου, το node id, κλπ κλπ. στο awmn forum

να δηλώσεις το δυναμικό "παρών" σου;)

αν όντως ενδιαφέρεσαι και έχεις διαβάσει τα βασικά από το plugmein, τότε ζήτα από κάποιον "κοντινό" να σου κάνει κάποιο scan.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.