Jump to content



Βοηθείστε με να επιλέξω ρε παιδιά!


nickstamat

Ποιο θεωρείτε καλύτερο;  

12 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Λοιπόν, αποφάσισα κι εγώ να πάρω [επιτέλους!] ένα dvd recorder!

Θέλω ΜΟΝΟ PLEXTOR (που σημαίνει μην μου πείτε για άλλες μάρκες!) και είμαι μεταξύ των 2 παραπάνω drives. Επειδή δεν έβγαλα άκρη από τo site της Plextor, θα ήθελα να μου πείτε τη γνώμη σας.

Εγώ βρήκα τις εξής διαφορές:

1) Buffer Size: Το ΡΧ-716Α έχει 8ΜΒ buffer, ενώ το PX-740A έχει μόνο 2ΜΒ.

2) Dual Layer Recording Speed: Το ΡΧ-716Α γράφει DVD-R DL και DVD+R DL με ταχύτητα 6x, ενώ το PX-740A γράφει DVD-R DL με ταχύτητα 4x και DVD+R DL με ταχύτητα 8x.

Εγώ νομίζω ότι μάλλον το 716 είναι καλύτερο. Τι λέτε, να το τσιμπήσω;

EDIT: Α, και κάτι άλλο! Αν κάποιος έχει το 716 να μου πει αν είχε μέσα στο κουτί δεύτερη πρόσοψη, μάυρη ή άσπρη, αν θέλεις να αλλάξεις.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από JimmyFox

Εγώ θα έλεγα να πάρεις κάνα LG 4163B

Αρχική απάντηση από nickstamat

Θέλω ΜΟΝΟ PLEXTOR (που σημαίνει μην μου πείτε για άλλες μάρκες!) και είμαι μεταξύ των 2 παραπάνω drives.

Link to comment
Share on other sites

Ξέχασα να αναφέρω ότι δεν με ενδιαφέρει το χρηματικό ζήτημα... Είμαι κι εγώ ΕΚ.ΠΑ.ΠΕ (ΕΚμεταλλευτής ΠΑτρικής ΠΕριουσίας)!

Δεν είναι όμως καλύτερο το 716 ρε παιδιά; Δεν ξέρω, εγώ έτσι νομίζω πάντως, αλλά ρωτάω κι εσάς για να μην βιαστώ και κάνω καμιά βλακεία.

Link to comment
Share on other sites

δες εδώ

http://www.e-shop.gr/compare_per.phtml

το 740α έχει καλύτερη ταχύτητα εγγραφής cd-rw 32x,

dl dvd+r 8x, dl dvd-r 4x

είναι πιο καινούργιο μοντέλο.

το μόνο μείον που έχει είναι ότι έχει 2mb buffer έναντι 8 του 716α

εννοείται όμως ότι δεν είναι σημαντικό μειονέκτημα και το 740 έχει και πολύ χαμηλότερη τιμή.:)

Link to comment
Share on other sites

υπάρχει κάποιος λόγος που είσαι κολλημένος με την plextor?

πάρε ή liteon 1693s ή nec3540.

αυτή είναι η πρότασή μου.

Αν για κάποιο δικό σου λόγο ανεξήγητο στους υπόλοιπους θες οπωσδήποτε plextor, να πάρεις το 716. Είναι "πραγματικό" plextor (σχεδίαση και κατασκευή), διάδοχος των 708/712.

Το 740 ΔΕΝ είναι plextor, είναι rebadged benq, γι' αυτό και δεν έχει ούτε καν εμφανισιακά ομοιότητα με τα άλλα. Αν θες plextor επειδή είναι plextor, μην πάρεις το BenQ, είναι κρίμα;)

Δες και τη συζήτηση που είχαμε κάνει εδώ όταν βγήκε το 740:

http://www.thelab.gr/showthread.php?s=&threadid=16480

Στη disk impex (επίσημη αντιπρόσωπος/ www.diskimpex.gr) μου χαν πει ότι έχει μέσα extra πρόσοψη σε μαύρο. Μάλλον στη retail συσκευασία, 115 ευρώ κάνει εκεί (νομίζω).

Πάντως επειδή έχω το 708a σχεδόν 2 χρόνια, το μόνο που μου άρεσε απ'το plextor είναι η εγγύηση, και η καλή ποιότητα εγγραφής σε Tayio Yuden, αλλά μόνο σε αυτά. Πολύ εκλεκτικό drive...

Link to comment
Share on other sites

Δύο φίλοι μου έχουν NEC, ο ένας το 3500 και ο άλλος το 3540. Λένε ότι είναι ευχαριστημένοι. Εγώ όμως δεν θέλω NEC. Και αμα ήθελα να πάρω LG, θα έπαιρνα για το σπίτι κανένα ψυγείο ή air-condition! Ε όχι και dvd recorder από την LG!

H εγγραφή CD δεν με ενδιαφέρει καθόλου (έχω το πολύ καλό Plextor Premium 52x 32x 52x) και οι λόγοι για τους οποίους που είμαι κολλημένος με την Plextor είναι αυτοί που ανέφερες κι εσύ Σωτήρη: Ποιότητα - Αξιοπιστία - Εγγύηση - Εξαιρετικό RMA.

Αυτό που είπες για το 740, ότι δηλαδή είναι Benq, το είχα διαβάσει κάπου (νομίζω στο thread που είπες για το 740). Εγώ θέλω να είναι Plextor μέχρι και το μοτεράκι που περιστρέφει το δίσκο (που λέει ο λόγος...), άρα μάλλον πάω για το 716...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από nickstamat

Δύο φίλοι μου έχουν NEC, ο ένας το 3500 και ο άλλος το 3540. Λένε ότι είναι ευχαριστημένοι. Εγώ όμως δεν θέλω NEC. Και αμα ήθελα να πάρω LG, θα έπαιρνα για το σπίτι κανένα ψυγείο ή air-condition! Ε όχι και dvd recorder από την LG!

H εγγραφή CD δεν με ενδιαφέρει καθόλου (έχω το πολύ καλό Plextor Premium 52x 32x 52x) και οι λόγοι για τους οποίους που είμαι κολλημένος με την Plextor είναι αυτοί που ανέφερες κι εσύ Σωτήρη: Ποιότητα - Αξιοπιστία - Εγγύηση - Εξαιρετικό RMA.

Αυτό που είπες για το 740, ότι δηλαδή είναι Benq, το είχα διαβάσει κάπου (νομίζω στο thread που είπες για το 740). Εγώ θέλω να είναι Plextor μέχρι και το μοτεράκι που περιστρέφει το δίσκο (που λέει ο λόγος...), άρα μάλλον πάω για το 716...

Προφανώς δεν έχεις δοκιμάσει ποτέ το 4163b... όπως και κανένα από τα άλλα αξιόλογα προϊόντα της LG.

Πάρε το 716 είναι ότι ζητάς από ένα dvd-rw.

:flower:

Link to comment
Share on other sites

Ναι έχεις δίκιο, δεν τα έχω δοκιμάσει! Αλλά για ποιο λόγο ρε συ; Επειδή γράφει και DVD-RAM; Να μου λείπει! ’λλωστε πόσο συχνά θα γράφω σε RAM; Υπάρχουν και τα RW!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από nickstamat

Ναι έχεις δίκιο, δεν τα έχω δοκιμάσει! Αλλά για ποιο λόγο ρε συ; Επειδή γράφει και DVD-RAM; Να μου λείπει! ’λλωστε πόσο συχνά θα γράφω σε RAM; Υπάρχουν και τα RW!

To LG είναι πολύ καλό και ποιοτικό, δεν έχει καμία σχέση με το ότι γράφει DVD-RAM...

+ τόσο το LG όσο και το Nec κοστίζουν πολύ λιγότερο από τα Plextor (βέβαια αυτό εσένα δεν σε ενδιαφέρει), αλλά με τα λεφτά που κάνει το Plextor παίρνεις 2-3 Nec για να έχει και καβάτζα, ή παίρνεις ένα τώρα και παίρνεις και το καινούριο όταν βγει και μετά όταν βγει το πιο καινούριο παίρνεις και εκείνο...

Είναι θέμα προτεραιοτήτων άλλοι βάζουν το κόστος/απόδοση εσύ βάζεις το όνομα (γιατί το όνομα πληρώνεις και το rma) Plextor...

Δεν σε κρίνω, ο καθένας παίρνει ότι γουστάρει αλλά όχι και να λέμε πράγματα σαν αυτό που τόνισα παραπάνω την στιγμή που δεν έχουμε δοκιμάσει τίποτα...

:flower:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από nickstamat

Και αμα ήθελα να πάρω LG, θα έπαιρνα για το σπίτι κανένα ψυγείο ή air-condition! Ε όχι και dvd recorder από την LG!

Αν βρεις DVDRW με εξίσου καλή ανάγνωση πέρα από εγγραφή με το LG πες και σε μένα να ξέρω.

Φιλικά πάντα :flower:

Link to comment
Share on other sites

Ανάγνωση των CD ή των DVD;

Και βέβαια εξαρτάται και τι θεωρείς εσύ καλή ανάγνωση του δίσκου. Μπορεί να θεωρείς καλή ανάγνωση το οτί μπορεί και διαβάζει τις προστασίες που βάζουν οι εταιρίες στα παιχνίδια. Εγώ θεωρώ καλή ανάγνωση να μην κάνει λάθη στις υψηλές ταχύτητες.

EDIT: Και να μη γονατίζει αν πέσει σε κάποια γρατζουνιά του δίσκου!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από sotiris [Χθες, στις 21:29]

υπάρχει κάποιος λόγος που είσαι κολλημένος με την plextor?

πάρε ή liteon 1693s ή nec3540.

αυτή είναι η πρότασή μου.

Αν για κάποιο δικό σου λόγο ανεξήγητο στους υπόλοιπους θες οπωσδήποτε plextor, να πάρεις το 716. Είναι "πραγματικό" plextor (σχεδίαση και κατασκευή), διάδοχος των 708/712.

Το 740 ΔΕΝ είναι plextor, είναι rebadged benq, γι' αυτό και δεν έχει ούτε καν εμφανισιακά ομοιότητα με τα άλλα. Αν θες plextor επειδή είναι plextor, μην πάρεις το BenQ, είναι κρίμα;)

:T::T: To αυτό

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από nickstamat

Ξεφύγαμε λίγο και κάποιοι δεν δώσατε και πολλή σημασία σε αυτό που είπα στην αρχή: "θέλω ΜΟΝΟ Plextor!"

ok, πιστεύω να σε κάλυψα, πάρε το 716 (πολύ καλό drive).

από κει και πέρα,

MTBF 716: 60000 ώρες / Tray Loading 50000 times

MTBF 740: 125000 ώρες / Tray Loading 35000 times

Με άλλα λόγια στο BenQ είναι πιο πιθανό να χαλάσει το πορτάκι, ενώ στο plextor πιο πιθανό να χαλάσει το υπόλοιπο drive:D Ελπίζω να σου καεί μέσα στα 2 πρώτα χρόνια για να αξιοποιήσεις την εγγύηση;):p

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από DarkSaga [Σήμερα, στις 11:12]

:hehe:

το ακριβό πάρε

επίσης ποια η έννοια του poll όταν έχεις ήδη αποφασίσει...

Δεν είμαι απόλυτα σίγουρος για τις διαφορές των 2 drives και για το λόγο αυτό έφτιαξα το poll, ώστε να μου πείτε ποιο θεωρείτε ως καλύτερο βάσει των απαιτήσεών μου. Σε κάλυψα; :D:tomato:

Υ.Γ.: Σωτήρη που τα βρήκες αυτά τα στοιχεία; Αν είναι αλήθεια και μου καεί το Plextor θα θεωρηθείς υπεύθυνος, εντάξει; ’λλη φορά να μην ανοίγεις το στόμα σου.

(πλάκα κάνω!)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από nickstamat [Σήμερα, στις 11:21]

Υ.Γ.: Σωτήρη που τα βρήκες αυτά τα στοιχεία; Αν είναι αλήθεια και μου καεί το Plextor θα θεωρηθείς υπεύθυνος, εντάξει; ’λλη φορά να μην ανοίγεις το στόμα σου.

(πλάκα κάνω!)

Καλά, τώρα περιμένεις να σου αποκαλύψω τις μυστικές πηγές μου?

Πλάκα κάνεις?

plextor 716

plextor 740

Δες κάτω κάτω εκεί που λέει Reliability :p

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.