Jump to content



SATA ή SATA2 ή IDE-ATA???


pao

Recommended Posts

Μήπως μπορεί κάποιος να με βοηθήσει στην εξήγηση της ουσιαστικής-πρακτικής διαφοράς μεταξύ SATA και SATA2;

Αν έχω motherboard SATA2 και 1 σκληρό επάνω που να υποστηρίζει SATA2 θα υπάρχει κάποια διαφορά με το αν ήταν και τα δύο SATA;

Και μια ακόμα πιο γενική (και χαζή απορία).

Αν έχω μόνο 1 σκληρό (SATA, SATA2) αυτός θα συνδεθεί στο SATA controller ή μέσω IDE ATA-133;

Εφόσον οι παραπάνω ερωτήσεις έχουν νόημα τι με συμβουλεύεται να αγοράσω αν πρόκειται να χρησιμοποιώ 1 μόνο δίσκο; SATA, SATA2 και να το συνδέσω σε SATA ή IDE;

Thanx για τι βοήθεια!

Link to comment
Share on other sites

Μήπως μπορεί κάποιος να με βοηθήσει στην εξήγηση της ουσιαστικής-πρακτικής διαφοράς μεταξύ SATA και SATA2;

οι διαφορες απλος ειναι στην ταχιτιτα μετα φορας δεδομενον οι sata 2 ειναι λιγο πιο γριγορη

Αν έχω motherboard SATA2 και 1 σκληρό επάνω που να υποστηρίζει SATA2 θα υπάρχει κάποια διαφορά με το αν ήταν και τα δύο SATA;

η διαφορα θα ηταν θεμα ταχιτιτας και μονο

Αν έχω μόνο 1 σκληρό (SATA, SATA2) αυτός θα συνδεθεί στο SATA controller ή μέσω IDE ATA-133

αλλο σατα αλλο ατα μην τα μπερδευης

και ενοητε σε σατα κοντρολερ

Εφόσον οι παραπάνω ερωτήσεις έχουν νόημα τι με συμβουλεύεται να αγοράσω αν πρόκειται να χρησιμοποιώ 1 μόνο δίσκο; SATA, SATA2 και να το συνδέσω σε SATA ή IDE;

αν η μητρικη σου υποστιριζει σατα παρε σατ μην το σιζιτας

τωρα για σατα2 δεν νομιζω να υπαρχη μητρικη ακομα με ενσοματομενο κοντρολερ

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να υπάρχει η MSIk8n neo4 platinum.

Αλλά δεν υπάρχει καμία υπαρκτή διαφορά μεταξύ των SATA.

To SATA2 είναι απλώς ένα μελλοντικό πρωτόκολο για μεγαλύτερες ταχύτητες που οι σημερινοί δίσκοι μάλλον δε βγάζουν...

Link to comment
Share on other sites

Η διαφορά για τους sata είναι ότι οι 1 έχουν ταχύτητα μετάδοσης δεδομένων στα 150mb/s ενώ οι sata 2 στα 300 mb/s. Μπορεί να λειτουργήσει σκληρός sata 2 σε υποδοχή 1 αλλά θα τρέχει σαν 1. (150mb/s) Και να θες να συνδέσεις τον sata με το ata controler δεν θα τα καταφέρεις εκτός και αν χρησιμοποιήσεις άλλα εργαλεία( κοφτάκι, πένσα, σφυρί, κοπίδι)

Link to comment
Share on other sites

Sata1 και Sata 2 δεν διαφέρουν απλά στην ταχύτητα. Και οι SATA 2 δεν είναι όλοι ίδιοι. Να τους ψάχνεται πλέον με το λογότυπο SATA IO.

Επίσης τα VIA southbridges δεν βλέπουν SATA2.

Sata2 - Είναι όλοι ίδιοι?

Και άλλες ασυμβατότητες με chipsets της VIA!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.