Jump to content



Τι καηκε?


imr

Recommended Posts

Εχω ενα συστημα amd 1600+ με gigabyte 7dx,384mb ddr και ενα τροφοδοτικο 350w

Σημερα εβγαλα τις μνημες για να κοιταξω κατι,και τις ξαναεβαλα χωρις να ανοιξω το pc.

Το αφησα κλειστο για μερικες ωρες και οταν πηγα να το ανοιξω,δουλεψαν τα ανεμηστηρικια και αναψε μονο το λαμπακι του hdd.

Το εκλεισα,το ξαναανοιξα αλλα δεν γινοταν τιποτα και υπηρχε μυρωδια καμενου πλαστικου κοντα στην μερια του τροφοδοτικου!

Αλλαξα μερια στις μνημες και πειραματιστικα με διαφορετικες θεσεις αλλα τιποτα.

Σε καποια στιγμη ανοιξε ο υπολογιστης,δουλεψαν τα ανεμηστηρακια,αλλα τιποτα,ακουγεται ενα μπιπ (οπως οταν ανοιγει),αλλα επαναλαμβανεται συνεχως σε διαστημα 2-3 δευτερολεπτων!

Αναβει το λαμπακι του Hdd και το πρασινο,λειτουργουν ανεμιστηρακια,cd και dvd,αλλα τιποτα!

Τι μπορει να εχει καει?

Μητρικη?cpu?και οι δυο μνημες μαζι?

ps:δοκιμασα να βγαλω καρτες και δισκους,αλλα και παλι ακουγεται ο ιδιος ηχος,ακομα και χωρις vga δισκο και μνημες!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από imr

,ακουγεται ενα μπιπ (οπως οταν ανοιγει),αλλα επαναλαμβανεται συνεχως σε διαστημα 2-3 δευτερολεπτων!

μνήμες είναι αυτό συνήθως.

κάνε και ένα clear cmos και δοκίμασε άλλες μνήμες αν έχεις.

μήπως δεν τις κούμπωσες καλά όπως τις ξανάβαλες?

Link to comment
Share on other sites

δες αυτο που λεει ο σωτηρης και προσεξε οι το γαντζακι αν εχει πιασει καλα την καθε μνημη στα ακρα της. αν δεις οτι δεν κλεινει καλα δεν εχει μπει καλα η μνημη.

Link to comment
Share on other sites

Τις δοκιμασα τις μνημες σε ολους τους συνδιασμους.(εχω 2 μνημες και 2 υποδοχες στην μητρικη)

Καποια στιγμη οπως δοκιμαζα συνδιασμους με τις μνημες,σταματησε να ακουγεται ο ηχος.

Απο τοτε δεν ακουγεται ο ηχος και δεν αναβει το πρασινο λαμπακι,αναβει μονο το κοκκινο του hdd.

clear cmos εκανα αρκετες φορες,εβγαλα και την μπαταρια για αρκετη ωρα,αλλα τιποτα!

Να σημειωσω οτι κατι παρομοιο,να αναβει μονο το λαμπακι του hdd και τιποτα αλλο,μου εχει συμβει παλιοτερα μετα απο πολυ ωρα εκτος πριζας,αλλα παντα λυνοταν με ενα clear cmos.

Τι μπορει να εχει συμβει;

Μηπως εχει καει cpu η μητρικη;

Link to comment
Share on other sites

H ψυκτρα του επεξεργαστη πατουσε καλα?Μηπως την ειχες βγαλει και δεν κουμπωσε οπως επρεπε?Τροφοδοτικο δεν πρεπει να ειναι.Κοιτα καλα και την μητρικη μηπως εχει σκασει κατι(θα φαινεται αν ειναι).Αφου μυρισε καμμενο..κατι θα χαλασε!Η μονη αξιοπιστη λυση ειναι δοκιμη σε αλλο μηχανημα!

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το είχα πάθει όταν είχα βάλει καταλάθος την μνήμη ανάποδα και δεν κούμπωσε(όπως είναι ευκολονόητο),εμένα κάηκε μόνο ένα pin, τώρα δεν ξέρω αν σου κάηκε όλη.

Link to comment
Share on other sites

μετρα ποσα Μπιπ κανει το συστημα Μετα ανοιξε το Μανιουαλ τις μητρικης και δες τι χτυπαει ριχνω ψηφο στις μνημες και εγω ,δοκιμασε να ξεκινησεις με μια μνημη μονο

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.