Jump to content



Αέρας!


aristos87

Recommended Posts

Λέω να πάρω μια συσκευή που να φυσάει αέρα για να καθαρίζω απο την σκόνη το Pc μου αλλά και γενικός οτι pc περνάει απο τα χέρια μου που συνήθως είναι πίχτρα στην σκόνη! Αρχικά έλεγα να παρω κανα κομπρεσέρ αέρα (ηλεκτρικό όχι με κινητήρα :p) αλλά και μεγάλο είναι αλλά και ακριβό! ’λλο που σκεφτομαι είναι ένα blower αλλά δεν ξέρω κατα πόσο θα είναι αποτελεσματικό διότι δεν πετάει με πίεση αέρα σε συγκεριμένο σημείο! Εχετε κάτι να προτείνετε σε μικρό (ποιοτικό ταυτοχρονα) κομπρεσέρ ή καμιά αλλη συσκευή που έχει πάρει το μάτι σας η δουλεύετε εσείς οι ίδιοι!? :...:

;)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 40
  • Created
  • Last Reply

Βασικα αν θες να καθαρισεις τις σκονες ειπαρχει ο καλος κλασικος τροπος με ιδικα πανακια για σκονι.:p

Και η ηλεκτρικη σκουπα με μικρη εισοδο για ρουφιγμα κανει πολυ καλα την δουλεια της.:D

Οσο γιατο κομπρεσερ πιστευω οτι παιζει να εινε λιγο βιαια λυση :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Τι να σου πω ρε Αρίστο... Εγώ έχω ένα κομπρεσέρ 2.5 ίππων, το βάζω στη πρίζα, ανεβάζει 8 bar πίεση και τα κάνει όλα λαμπίκο! Για μέγεθος όμως, δεν το συζητάμε, είναι θηρίο. Και κάνει και πάρα πολύ θόρυβο...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από nickstamat

Τι να σου πω ρε Αρίστο... Εγώ έχω ένα κομπρεσέρ 2.5 ίππων, το βάζω στη πρίζα, ανεβάζει 8 bar πίεση και τα κάνει όλα λαμπίκο! Για μέγεθος όμως, δεν το συζητάμε, είναι θηρίο. Και κάνει και πάρα πολύ θόρυβο...

Κατι τέτοιο σκεφτομουν αλλά ειναι αυτο που λές το θέμα του όγκου! Σκέτη γκουμούτσα ρε παιδί μου! (καλα ο θόρυβος οκ δεν θα το βάζω και 2 το πρωι :p)

Link to comment
Share on other sites

η λύση μητέρα ειναι αρκετά κουτή και ανώφελη!

γιατι έτσι κ βάλεις τη μάνα σου μέσα στο κουτί

1ον πιθανόν να πορωθεί κ αυτή με τους υπολογιστές κ να τρώει όλο το budget μόνη της για το δικό της pc

ή 2ον ως επι το πλήστον ανίδεες να μη σου λειτουργεί πλέον κανένα pc part μετά την ειδική περιποιήση της

Link to comment
Share on other sites

τι λε ρα , εμενα η δικια μου μου ειπε να μην ξαναπαρω DFI γιατι δε βολευει η διαταξη της να μπει μεσα καλα η σφουγγαριστρα , sux τα μαλα μου ειπε ασε που με λεει Trtw 1 δε πανε οι μνημες πανω απο 230 , ετσι της πηρα ασους με πολυ καλυτερα πλαστικα και απο τοτε το πλενουμε στο κηπο:alien:

Link to comment
Share on other sites

πάντως blower (έτσι μου πε ο αρίστος ότι λέγεται η τουρμπίνα - φυσερό) κάνει πάρα πολύ καλή δουλειά;) καλύτερη από πεπιεσμένο αέρα που πουλάνε π.χ. τα συρραπτικάδικα;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από sotiris [Σήμερα, στις 10:40]

πάντως blower (έτσι μου πε ο αρίστος ότι λέγεται η τουρμπίνα - φυσερό) κάνει πάρα πολύ καλή δουλειά;) καλύτερη από πεπιεσμένο αέρα που πουλάνε π.χ. τα συρραπτικάδικα;)

Να υποθέσω ότι... "συρραπτικάδικα" = Πλαίσιο ?????

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από aristos87

Απ'οτι με κόβω θα πεταχτώ απο κανα praktiker να δώ τι παίζει!

ναι. μπήκα στο site του να σου βρώ, αλλά είναι για πέταμα.

βρήκα αυτό:

http://www.nvidia.gr/phpnuke2/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=89

γενικά κι εγώ κάπου εκεί το υπολογίζω, 30-50 ευρώ ( και ίσως λέω πολλά;) )

ό,τι βρεις να μας πεις, γιατί σκέφτομαι κι εγώ να πάρω κανένα;)

Link to comment
Share on other sites

To blower απ'οτι μου είπαν έχει τόση δύναμη που βαράς πάνω στο pc και μπορεί να σου ρίξει τον πύργο κάτω!!!!! Αλλά δεν ξέρω έχει μια τύπα ΝΑ (με το συμπάθειο) μπροστά και αυτό δεν σου επιτρέπει να καθαριίσεις με λεπτομέρια όπως το στώμιο απο το κομπρεσέρ που είναι σαν καλαμάκι!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.