Jump to content



x2 3800 on heavy modded prommie


crmaris

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από crmaris

παιδιά τώρά διάβασα τα γραφώμενά σας και ομολογώ ότι μπερδεύτικα λίγο. Καταρχήν thanks όλα τα παιδιά για την βοήθεια..

@Esdee σε idle o comporessor αρχίζει και βαράει μεταλλικούς θορύβους. Σε full load ηρεμεί το μοτέρ από θορύβους αλλά κλείνει από το θερμικό μετά από καμια ώρα σκισήματος. Αν βάλω περισσότερο αέριο δεν θα χειροτερέψει η κατάσταση? Εγώ έλεγα να βγάλω λίγο γιατί όπως το βλέπω το πράγμα παγώνει άστα να πάνε η είσοδος στο compressor και αυτό αρχίζει και τα παίζει.. Βέβαια μόνο η επιστροφή παγώνει και όχι και ο compressor αλλά αυτο που με ανησυχει είναι οι μεταλικοί θόρυβοι που βγάζει το μοτέρ και οφείλονται κατά την γνώμη μου στο πολύ αέριο..

το περισσοτερο αεριο θα σε βοηθησει στην ψυξη του compressorα σε full load, σε Idle θα ειναι ακομα χειροτερη η κατασταση

τωρα αυτο που με προβληματιζει ειναι τι ειναι χειροτερο, να κλεινει απο θερμικο σε 2ωρες full load η να συμπιεζει υγρο σε idle ....

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 134
  • Created
  • Last Reply

τώρα κατάλαβα.. Να σου πω την αλήθεια θα βγάλω λίγο αέριο γιατι το σύστημα το θέλω για 24/7.. Ουτος η άλλος σε λίγο καιρό θα έχω cascade για benches κτλ.. Δεν λέει οπότε να το σκάσω το prommie.

Από πιέσεις τώρα.. Με κλειστό το προμι στη χαμηλή έχω 62 psi και με το προμι ανοιχτό πάει στα 3 περίπου psi. Σε λίγο οι πιέσεις σε idle και full..

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από esdee [Σήμερα, στις 13:14]

με προβληματιζει στην θεωρεια οχι στην πραξη... ετσι και αλλιως οτι δουλευει στην πραξη δεν το πειραζω.

Τα accumulator βοηθανε οταν δεν εχεις σταθερα watt η τουλαχιστον οχι μικρες διαφοροποιησεις, μιας και κρατανε σχετικα σταθερο το superheat αφου το υγρο που επιστρεφει εξατμιζετε εκει μεσα. απλα δινουν μια ποιο αποβληματιστη λειτουργια.Πχ το prommie ειναι απο την μανα του ρυθμισμενο για 200Watt αλλα θα δουλεψει και ανετα και σε ενα dothan με ολα stock απλα και μονο επειδη οτι υγρο επιστρεφει λογο του μικροτερου load εξατμιζετε εκει.

ναι οντως ειναι λιγο ποιο δυσκολο στο tunning, γιατι αν ειχες accumulator θα εβαζες ενα θερμικο φορτιο 250watt θα το ρυθμιζες και μετα θα εισουν ησυχος οτι οτι watt και να βαλεις δεν θα σου επιστρεφει υγρο

Τα πρώτα Prommie ΔΕΝ είχαν accumulator και όμως δούλευαν εξίσου καλά με τα τωρινά, για να μη σου πω και ελαφρώς καλύτερα....... ;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από crmaris [Σήμερα, στις 14:07]

τώρα κατάλαβα.. Να σου πω την αλήθεια θα βγάλω λίγο αέριο γιατι το σύστημα το θέλω για 24/7.. Ουτος η άλλος σε λίγο καιρό θα έχω cascade για benches κτλ.. Δεν λέει οπότε να το σκάσω το prommie.

Cascade για το διπύρυνο?........ΜΠΑ δεν το βλέπω .......Σε βλέπω με cascade και INTEL μετά λόγο του cold bug των τωρινών επεξεργαστών....... ;)

Αρχική απάντηση από crmaris [Σήμερα, στις 14:07]

Από πιέσεις τώρα.. Με κλειστό το προμι στη χαμηλή έχω 62 psi και με το προμι ανοιχτό πάει στα 3 περίπου psi. Σε λίγο οι πιέσεις σε idle και full..

3 psi με φορτίο ή idle?........Γιατί αν είναι idle......Noco.......No good...... ;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από hipro5 [Σήμερα, στις 14:09]

Cascade για το διπύρυνο?........ΜΠΑ δεν το βλέπω .......Σε βλέπω με cascade και INTEL μετά λόγο του cold bug των τωρινών επεξεργαστών....... ;)

Δεν γίνομαι intelas εγώ!!Μην προσπαθείς να με τουμπάρεις:D . Θα ψάξω για X2 χωρίς το cold bug .. Μόλις πριν από λίγο κιόλας έφερα έναν φανατικό intela στο φως (θα πάρει και αυτός Χ2 3800):devil:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από crmaris [Σήμερα, στις 14:16]

και μου κάνει εντύπωση πως ανεβήκανε τα psi σε φουλ.. Nα πέφτανε κανονικά δεν έπρεπε??

Όχι ......σε full load πάντα ανεβαίνει..........γι'αυτό κυνηγάμε τα χαμηλά psi σε idle(κάτω απ'τό 0)........Λογικά τώρα: 1. Θα έχεις χάλια θερμοκρασίες prommie-cpu....2. Θα αρχίσει να σου παίζει θετικά η θερμοκρασία με load και δε θα σταθεροποιείται μετά από ώρα ....3. Στο 1 bar ο κομπρέσσορας του Prommie αρχίζει και την ακούει κανονικά και αρχίζει να "μπιστάει"......και 4. Θα πρέπει να ξανακάνεις δυστυχώς - κατ'εμέ - κενό και να αρχίσεις να γεμίζεις πάλι από την αρχή γιατί ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ ΟΣΟ μάστορας κι αν είσαι να μην έχει πάρει ΚΑΙ αέρα τώρα μέσα ο κομπρέσσορας με το βάλε-βγάλε........

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από hipro5

Τα πρώτα Prommie ΔΕΝ είχαν accumulator και όμως δούλευαν εξίσου καλά με τα τωρινά, για να μη σου πω και ελαφρώς καλύτερα....... ;)

αν μενεις στα watt που ειναι ρυθμισμενο δεν εχεις προβλημα...μαλιστα εχεις και λιγοτερες απωλειες αφου δεν 'ψυχεις' το accumulator

Αρχική απάντηση από hipro5

Cascade για το διπύρυνο?........ΜΠΑ δεν το βλέπω .......Σε βλέπω με cascade και INTEL μετά λόγο του cold bug των τωρινών επεξεργαστών....... ;)

τσ τσ τσ, τι εισαι εσυ... εχεις αγαπησει το cold bug των AMD,

ελα 16:00 στο 'γνωστο μερος' να δεις τι θα πει raw AMD power :p

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από crmaris

που εμπλεξα. Πιέσεις κτλ... Σε full load πόσα psi περίπου πρέπει να βλέπω παιδιά ?

ειναι πολυ σχετικο, οσο μικροτερη πιεση βλεπεις τοσο 'θεωριτικα' καλυτερες θερμοκρασιες θα εχεις.

κοιτα τι παιζει, ας παρουμε το r410a boiling point -51.6 στα 0psi

αυτο σημαινει οτι αν εχεις στην επιστροφη 0psi ο evap σου ιδανικα θα εχει -51.6*C

σε υποπιεση το σημειο βρασμου κατεβαινει δηλ (λεμε τωρα) στα -10PSI μπορει να ειναι -60*C αλλα εχει μικροτερο capacity το αεριο σου!

, στα +10 μπορει να ειναι το σημειο βρασμου (λεμε παλι) -47*C αλλα εχεις μεγαλυτερο capacity!

αυτο που πρεπει να καταφερεις ειναι να κρατιουντα σταθερες οι temps σου (και να ειναι τιμιες) με την μικροτερη δυνατη πιεση

Link to comment
Share on other sites

να σε καλά φίλε esdee για την επεξήγηση. Σόρυ που σε ζαλίζω αλλά μήπως μπορείς να εξηγήσεις και στην high side του κυκλώματος τι παίζει και τι πιέσεις πρέπει να βλέπουμε εκεί και τι σημαίνουνε? Επίσης έχω βγάλει 2 φορές ήδη αέριο από το προμι αλλά σε idle δεν έχει πέσει κάτω από 10 psi η πίεση και σε φουλ παραμένει σχεδόν η ίδια... Το κενό δεν το γλυτώνω σίγουρα τώρα..

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από crmaris

να σε καλά φίλε esdee για την επεξήγηση. Σόρυ που σε ζαλίζω αλλά μήπως μπορείς να εξηγήσεις και στην high side του κυκλώματος τι παίζει και τι πιέσεις πρέπει να βλέπουμε εκεί και τι σημαίνουνε?

οι πιεσεις στην high side ειναι λιγοτερο σημαντικης στην περιπτωση σου(μονοβαθμια)

εμπνεουν ανησυχεια μονο αν φτασουν τα 300-350Psi

ο τροπος που μπορω να σου σχετισω την high side με το κυκλωμα ειναι η εξης

υπαρχουν καποιες γραφικες παραστασεις που δειχνουν σε τι θερμοκρασια 'υγροποιειτε' το καθε φρεον συναρτηση της πιεσης στην οποια βρισκετε το φρεον.(πιεση υψηλης)

εστω οτι εχεις θερμοκρασια δωματιου 30βαθμους και οτι με το condeser μπορεις να κατεβασεις την θερμοκρασια του αεριου (το οποιο πριν το condeser ειναι συμπιεσμενο και σε αερια μορφη) στους 32-35*C. τοτε θα δεις οτι εφοσον λειτουργει σωστα το phase σου η πιεση που θα εχεις στην υψηλη ειναι αυτη που αντιστοιχει απο την γραφικη που σου λεω στους 32-35 βαθμους.

οσο χαμηλωτερη ειναι η θερμοκρασια περιβαλλοντος τοσο περισσοτερο ψυχεται και το αεριο σου αρα εχεις και μικροτερες πιεσεις στην υψηλη.

χαμηλοτερες θερμοκρασιες ---> μικροτερες πιεσεις

μεγαλυτερες θερμοκρασιες ---> μεγαλυτερες πιεσεις

Link to comment
Share on other sites

:T: thanks φιλε.. Τώρα έχω αρχίσει και την ψάχνω πιο πολύ με το phase και από απορίες άλλο τίποτα..Μου ξεδιαλυθήκανε αρκετές απορίες που είχα. Τελικά θα κάνω κενό και ξανά γέμισμα το σύστημα με 410 καθαρό.. Λέω να ακολουθήσω την διαδικασία που περιέγραψε ο Geoal. Αν έχετε καμια συμβουλή παιδιά για το γέμισμα ρίχτε την..
Link to comment
Share on other sites

καλο κενο, αστο οσο περισσοτερη ωρα μπορεις.

την διαδικασια με τα 32mb spi ακολουθω και εγω αλλα απο την επομενη φορα θα χρησιμοποιω 32mb hexus pifast (ποιο ζεστο και περισσοτερο χρονοβορο)

οταν φτασεις σε σημειο να τρεχεις spi/hexus και να δεις αν μενουν σταθερες οι temps να προσπαθεις να αφησεις ενα 10λεπτο μεταξυ καθε φορας που προσθετεις αεριο γιατι γεμιζεις και με υγρο και θα εχεις την 'ψευδιεσθηση' οτι ο τριχοειδης σου τροφοδοτειτε με υγρο (ενω μπορει να ειναι αυτο που εκεινη την στιγμη προσθεσες)

επισης ΟΣΟ μα ΟΣΟ μπορεις πανω στο fine-tune να προσθετεις οσο μικροτερες ποσοτητες φρεον μπορεις.

οταν φτασεις κοντα στις τελικες σου ρυθμισεις πανω στο phase κατεγραφε θερμοκρασιες evap + θερκοκρασιες 5-6cm πριν τον compressorα στην επιστροφη, για να δουμε και θεωριτικα πως παει απο superheat.

Μπορεις να postαρεις και καμια photo του phase?

(αν εχεις και air-condition ανοιξε το μωρε ...)

Link to comment
Share on other sites

θα ποστάρω photo κατα το βραδάκι(να φορτισω και την φωτογραφική:D ). Στο suction line τι temps ειναι καλό να έχω σε idle - load? Επίσης από psi τι προτείνεις για idle-load. Όσο το δυνατον πιο κοντά στο 0-3 psi σε idle και 6-9 σε load?

ps μολις εφτιαξα την τροφοδοσια ενoς danfoss nl7 που είχα ξυλώσει από ένα ψυγείο και τον τεσταρα. Ευτυχώς δουλεύει,οπότε το απόγευμα αν προλάβω θα πάω σε κανα μαγαζι με ψυκτικά να μου κολήσουνε ένα valve στο suction του για να τον κάνω αντλία κενού.Δεν έχω πάρει ακόμη torch κτλ αλλά σιγά σιγά θα αποκτήσω και εγώ όλα τα εργαλεία, τώρα που κόλησα τον ιό;).

Link to comment
Share on other sites

παντος μιας που ο αρχικός τίτλος του thread ήτανε για τον Χ2 , ο μικρός στα 2850 είναι καρα rock stable με 1,56.. Πιστεύω με λίγο στρώσιμο και με το tuning του prommie να πιάσω κάπου κοντά στα 3 giga για 24/7 με 1,62..

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από crmaris

θα ποστάρω photo κατα το βραδάκι(να φορτισω και την φωτογραφική:D ). Στο suction line τι temps ειναι καλό να έχω σε idle - load? Επίσης από psi τι προτείνεις για idle-load. Όσο το δυνατον πιο κοντά στο 0-3 psi σε idle και 6-9 σε load?

.

ειναι ολα σχετικα και εξαρτωνται απο πααααρα πολλες παραμετρους αν σου κραταει τα watt και -20psi να εχεις εγω δεν θα πω οχι (αδυνατο βεβαια :D ) . απλα κανε ενα καλο καλο κενο και μετα ενα προσεκτικο γεμισμα με υπομονη

good luck :T:

/edit

ας ριξει την ιδεα ο hipro5 για τις πιεσεις στην επιστροφη κοντα στα 240watt γιατι αν θυμαμαι καλα τοσα περιπου εβγαζε ο EE του.δεν εχω παιξει με τοσα πολλα watt εγω)

/edit

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από esdee [Σήμερα, στις 17:09] /edit

ας ριξει την ιδεα ο hipro5 για τις πιεσεις στην επιστροφη κοντα στα 240watt γιατι αν θυμαμαι καλα τοσα περιπου εβγαζε ο EE του.δεν εχω παιξει με τοσα πολλα watt εγω)

/edit

Με το R410 και 240 Watts ήμουν περίπου 0 psi..........ΑΛΛΑ αυτό εξαρτάται και κατά πόσο "ανοικτό" ή όχι είναι το evaporator......Όσο πιο ανοικτό είναι το evap, τόσο πιό υψηλές πιέσεις έχουμε βέβαια και πάνω από το 0 psi........ ;)

Link to comment
Share on other sites

το δικο μου evap ειναι του eleven(δεν γνωρίζω τώρα το πόσο ανοιχτό ή όχι είναι ). Τελικά δεν πρόλαβα σήμερα να κολήσω ένα βαλβιδακι στο suction του προχειρου compressor που εχω για αντλία οπότε αύριο θα γίνει η δουλειά.. Μιλάμε σε αναμένα κάρβουνα κάθομαι:jump: Απλώς Γιώργο αν θυμάσαι πόσο περίπου temp πρέπει να έχω στο suction 5 cm από τον compressora σε αυτά τα watt(load-idle).. Θα πέσει πάντος πολύ ψάξιμο στο tuning προβλέπω.. Είναι αρκετά δύσκολος ο X2 γιατί idle είναι cool και load βγάζει τα μαλιοκέφαλά του από watt!!l

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.