Jump to content



x2 3800 on heavy modded prommie


crmaris

Recommended Posts

ευχαριστώ πολύ φίλε για την βοήθεια. Πήγα σε αλουμινά να κόψει το πλαινό του promie (εχω το lian li kit) και να βάλω εναν panaflo 120 αρι να χτυπαει τον compressor γιατι με βλέπω να τον παίρνω στο χέρι με τόσο 410. Ο controler του promie εχει θέση τελικά για 2 μονο ανεμιστήρια. Θα βγάλω τώρα την μόνοση από τον εύκαμπτο και θα αλλάξω thermo couple. Πάντος ενώ το πρωί το prommie ανοιγε κανονικά τουλάχιστον μετά ανοιγε και έκλεινε ο compressor κατευθείαν.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 134
  • Created
  • Last Reply

τελικα ο sensoras ήτανε λιγο μέσα στο νερό γιαυτό και έγινε ότι έγινε:nuke: . Τον έβαλα μέσα σε θερμοσιλικόνη και έβαλα και λίγο διηλεκτρικό γράσο και τον τύλιξα με μπόλικη μονοτική λίγο πιο πίσω από ότι ήτανε. Προς το παρόν δούλεψε μια χαρά και έδειξε λίγο μεγάλες temp τώρα(από -71 στα -63). Θα το δοκιμάσω λίγο να δω αν θα ξαναβγάλει προβλημα και θα το ξαναβάλω πάνω στο μηχάνημα.Όσο δοκίμαζα το promie χωρίς φορτίο παράτήρησα ότι η επιστροφή προς τον compresor είχε πιάσει πάγο και το έκλεισα κατευθείαν. Είναι κανονικά αυτό άραγε. Έπιασε πάγο επειδή δεν είχε καθόλου φορτίο στο evap ή πρέπει να βγάλω λίγο αέριο..

ps. Το έχω σκίσει το thread αλλά ευτυχώς εγώ το άνοιξα..

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον εχεις πολυ αεριο και επιστεφει παγωμενο υγρο στο compresser. Βεβαια χωρις φορτιο ειναι καπως λογικο μια και το συστημα εχει γινει tune για πολυ φορτιο.

Καλο θα ειναι να τσεκαρεις την επιστροφη οταν εχεις τον επεξεργατη επανω για να εισαι σιγουρος. Aν δεις οτι ειναι παγωμενη κοντα στο compresser μαλλον πρεπει να αφαιρεσεις λιγο αεριο.Καλη τυχη φιλε μου ελπιζω να πανε ολα καλα.

Link to comment
Share on other sites

να στε καλα παιδιά . Μέχρι στιγμής δουλέυει καλά.. Εβαλα full load στα 2750 και η dfi έδειχνε θετικές και η επιστροφή δεν είχε πάγο κτλ. Μάλλον όχι μονο πρέπει να βγάλω αλλά να βάλω λίγο 410. Χρήστο δώσε τα φώτα σου λίγο. Στα 2750 είχα επίτηδες πολλά volt 1.55 από bios , 1.52 από win.. Σε idle πιάνει λίγο πάγο η επιστροφή..

θα χώσω τα μανόμετρα πάνω μπας και βγάλω καμιά άκρη. Από bios έχω -26 ακόμη και στα 3 giga. Μάλλον δεν μπορούνε και οι panaflo να κρυώσουνε το 410 . Κάτι ξέρει ο hipro που δουλεύε το hipromie με delta;)

Link to comment
Share on other sites

Για να εισαι σιγουρος οτι εχεις την καλυτερη ποσοτητα υγρου στο κυκλωμα πρεπει να ισχυουν τα ακολουθα. Εχοντας παντα φορτιο στο συστημα, δεν πρεπει να εχεις παγο στην εισοδο της επιστροφης του compresser (αυτο μπορει να καταστρεψει εν καιρο το compresser) , σε φουλ φορτιο στη συχνοτητα που θελεις να δουλευεις καθημερινα πχ 3Ghz (αν αντεχει ο επεξεργαστης φυσικα) θα πρεπει να κατεβει σε ενα σταθερο σημειο η θερμοκρασια του evaporator μετα απο μιση ωρα φουλ φορτιο στον επεξεργαστη πχ. -48 χωρις να ανεβαινει αλλο (πολυ καλο προγραμμα για να ζεστανεις το επεξεργαστη ειναι το CPU Toast το οποιο εγω ειδα μεγαλυτερες θερμοκρασιες και απο το S&M fpu, -6 Cpu toast απο -9 εως -12 S&M) και τελος φυσικα η θερμοκρασια του επεξεργαστη να μην ανεβαινει συνεχως ας δειχνει και +20 ετσι και αλλιως η DFI δειχνει οτι θελει. Τωρα πρεπει να σου πω οτι στα 3Ghz οι Χ2 3800+ με 1,65 ταση βγαζουν καπου στα 230W και με 1,7V καπου στα 243W αρα καταλαβαινεις οτι προκειτε για πολυ ζεστα τσιπ. Ελπιζω με λιγο tunning να τα καταφερεις. Καλη επιτυχια και παλι και οτι χρειαστεις εδω ειμαστε :-)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από crmaris

να στε καλα παιδιά . Μέχρι στιγμής δουλέυει καλά.. Εβαλα full load στα 2750 και η dfi έδειχνε θετικές και η επιστροφή δεν είχε πάγο κτλ. Μάλλον όχι μονο πρέπει να βγάλω αλλά να βάλω λίγο 410. Χρήστο δώσε τα φώτα σου λίγο. Στα 2750 είχα επίτηδες πολλά volt 1.55 από bios , 1.52 από win.. Σε idle πιάνει λίγο πάγο η επιστροφή..

θα χώσω τα μανόμετρα πάνω μπας και βγάλω καμιά άκρη. Από bios έχω -26 ακόμη και στα 3 giga. Μάλλον δεν μπορούνε και οι panaflo να κρυώσουνε το 410 . Κάτι ξέρει ο hipro που δουλεύε το hipromie με delta;)

ποσα ανεμηστηρια εχεις πανω? 2 σε push pull και 1 πισω απο τον compressorα?

δεν ειναι και οτι καλυτερο να βλεπεις τις temps απο το BIOS γιατι εκει η ταση που εχεις στο CPU ειναι το startup VID * το ποσοστο που δινεις, ενω μετα το post εχεις την ταση του VID * το ποσοστο που δινεις.

οποτε αν εχεις startup 1.4 και Vid 1.55 μερα με τη νυχτα τη βλεπει το BIOS και τη εχεις στα windows

οπως λεει και ο unseen τα MHz ειναι το 10-20% της θερμοτητας...

αν οντως ειναι 240W οι Χ2 σε αυτα τα volt/Mhz τοτε πρεπει να πας σε σκετο r410a, ειναι το μονο που θα κοντραρει τοσα πολλα watt μετα απο πολυ ωρα

Link to comment
Share on other sites

1.55 έχω και start up. Μιλάμε για πάρα πολλά watt αυτοί οι Χ2. Και τρια ανεμιστήρια όπως τα είπες φίλε Esdee. Και τώρα θα βάλω ακόμη έναν να χτυπάει το compressor 120ari από το πλάι.. Σχεδόν σκέτο 410 είναι μέσα γιατι πρόσθεσα και εγώ αρκετό..

Link to comment
Share on other sites

τώρα στα 2830 με 1,52 από win και 1,55 από bios είμαι στα -15 (με το probe του θερμομετρου στο πλαι τις κεφαλής ) και την dfi να δειχνει 253(-2) με 255. Οριακα δηλαδή κάτω από το 0. Το θέμα είναι οτι σε idle έχω πάγο μέχρι την επιστροφή και σε load τίποτα. Αλλά νομίζω ότι και λίγο αέριο να βγάλω ακόμη θα χάσω σε capacity.. Εφαγα και ενα shutdown στο προμι απο το θερμικό το μεσημέρι και τα ψιλοχρειάστηκα.

Στα 2830 η cpu βγάζει snm και pi 32 mb διπλό στο χαλαρό;) οποτε σε καλό δρόμο είμαστε και από άποψη σταθερότητας.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από crmaris

τώρα στα 2830 με 1,52 από win και 1,55 από bios είμαι στα -15 (με το probe του θερμομετρου στο πλαι τις κεφαλής ) και την dfi να δειχνει 253(-2) με 255. Οριακα δηλαδή κάτω από το 0. Το θέμα είναι οτι σε idle έχω πάγο μέχρι την επιστροφή και σε load τίποτα. Αλλά νομίζω ότι και λίγο αέριο να βγάλω ακόμη θα χάσω σε capacity.. Εφαγα και ενα shutdown στο προμι απο το θερμικό το μεσημέρι και τα ψιλοχρειάστηκα.

Στα 2830 η cpu βγάζει snm και pi 32 mb διπλό στο χαλαρό;) οποτε σε καλό δρόμο είμαστε και από άποψη σταθερότητας.

Δεν ξερω για τι superheat ειναι φτιαγμενοι οι compressorες του prommie αλλα το ξεπερασες κατα πολυ... να κλεισει απο θερμικο ο compressor ειναι κακο...

αν θες να παρεις το 100% των θερμοκρασιων μπορει να χρειαστει να 'βιαζεις' τον compressorα

θα προτεινα αδειασμα ... κενο και γεμισμα με υπομονη με καθαρο r410.

Link to comment
Share on other sites

η αλήθεια είναι ότι τώρα και δεν αντέχει μίγμα 507 και 410 μαζί (με πιο πολύ 410). Οπότε χλωμό να αντέξει καθαρό 410. Μάλλον με βλέπω για άλλον compressor. Πρώτη φορά το παθαίνω να κλείνει από το θερμικό. Τώρα που έβαλα και άλλο ανεμιστήρα στο πλάι θα δω πως θα τα πάει και αυτός βέβαια.. Αυτήν την στιγμή στα 2906 είμαι σταθερός εδώ και κανα 15 λεπτο στα -14,5 με snm fpu και 1,52 πάλι οπότε πιστεύω καλά είμαι. H dfi έχει οριακά 254 με 255..

Επίσης μόλις πριν από λίγο παρατήρησα ότι το μεσημέρι που έκλεισε ο compressor από το θερμικό δεν είχα συνδεδεμένο στην μητρική το 120ρι fan που χτυπάει το ψυγείο μπροστά. Οπότε ίσως και γιαυτό να φρίκαρε το σύστημα..

Link to comment
Share on other sites

χε χε θα βάλω υδρόψυξη στο μοτέρ.. Χρήστο το προμι δεν την παλεύει πια. Αντε καιρός για εκείνο το cascade που λέγαμε.. Αν ειναι δυνατόν να μην μπορώ να δώσω πάνω από 1,52:p

και να ψοφάει το ρημάδι.. Χε χε αντε να δούμε το cascade πόσο θα με αντέξει..

Link to comment
Share on other sites

εγω προτεινω να δοκιμασεις αυρο που λεει ο esdee και να βαλεις καθαρο 410 μια και εβαλες και ανεμηστηρα στο πλαι. Επισης πιασε το σωληνακι που παει στο τριχωειδη να δεις αν το contenser ψυχει καλα το υγρο στην εξοδο. Αν καιει παει να πει οτι εχεις πολυ υγρο στο κυκλωμα και το contenser δεν μπορει να το ψυξη σωστα. Πες μας και σε τι θερμοκρασια σταματα ο evaporator. Αν η θερμοκρασια συνεχως ανεβαινει τοτε εχεις ξεπερασει τα ορια ψυξης του κυκλωματος. Παντως εγω πιστευω οτι με καλο tunning σε καθαρο 410 θα εχεις τα 3Ghz ή καπου εκει κοντα για καθε μερα με 1.65-1,70V. Τι να πω αυτα τα πραγματα εχουν παιδεμα αλλα στο τελος το αποτελεσμα σε ανταμοιβει. Βασικα και εγω πηγα σε Α64 πλατφορμα με σκοπο στο μελλον να παω σε Χ2 αλλα βλεπω οτι θα χρειαστει πολυ mod το prommie για να ανταπεξελθει στο φορτιο... θα δουμε ευχομε να τον τριαρισεις φιλε μου και χωρις cascade ...

Link to comment
Share on other sites

1.65 με 1,7 με προμι απλά ξέχνα το,κατά την γνώμη μου,μόνο αν αλλάξεις και compressor με άλλο μεγαλύτερο κάτι γίνεται(βλακεία που δεν το έκανα και εγώ αλλά το έχω στο πρόγραμμα). Εδώ το δικό μου το περιποιήθηκε ο μάστορας στο είδος unseen με block eleven extra σπείρες κτλ και πάλι με τα ζόρια αντέχει 2950 και 1,52..Ίσως αν έβγαζα το ihs να έβλεπα μεγάλη διαφορά στις temp μιας και σε πολλούς Χ2 λέγανε στο xs ότι δεν πατάει καλά πάνω στο core και οι θερμοκρασίες πέρνουνε τον ανήφορο αλλά δεν θέλω να πετάξω την εγγύηση της cpu..

Εγώ ρύθμισα το πρόμι στα 2830 και 2900 μετά τρέχνοντας snm και μετά 2 pi ταυτόχρονα βάζοντας κάποια ποσότητα αερίου μέχρι να δω την θερμοκρασία να σταθεροποιήται ( να μην πέφτει άλλο δηλαδή) κάπου στα -15 περίπου στο θερμόμετρο που έχω συνδέσει στο πλαινο του block. Οπότε το υγρό που έχω μέσα είναι αυτό που πρέπει να είναι.Σε idle το θερμόμετρο μου δείχνει -21 περίπου όπότε έχω γύρω στους 6 βαθμούς μόνο διαφορά idle-load. Αν όπως είπε ο Esdee σε αυτά τα volt και συχνότητα τα watt είναι 240 σε full load φαντάσου με 1,7 τι γίνεται. Θες cascade πια για να την παλέψεις..

Πάντος φίλε geol άλλαξε το μαμα block αν θες να δεις αποτέλεσμα.Μιλάμε σε load καταστάσεις που αυτές άλλωστε μας ενδιαφέρουνε το block του eleven είναι μέρα με την νύχτα με το μαμα του προμι.. Όσο για καθαρό 410 δεν νομίζω παρά τους 4 ανεμιστήρες (3 panaflo 1 enermax) να αντέξει το δικό μου. O hipro έχει 3 delta μέσα στο δικό του και πιο μεγάλο compressor για να παίξει με το 410..

Link to comment
Share on other sites

Η αληθεια ειναι οτι το evaporator του prommie ειναι πολυ μικρο για τους Athlon64 αλλα προς το παρον δεν παιζει για εμενα αλλη αλλαγη στο prommie μια και εφαγα σχεδον ολο το καλοκαιρι προσπαθοντας να του φτιαξω τη διαρροη. Βεβαια με τον 3500+ και το 402 που εχω τωρα παιζει πολυ καλα και δεν υπαρχει λογος αλλαγης αλλα οταν βαλω Χ2 τοτε μαλλον θα αλλαξουν πολλα... Παντως αφου καταφερες και σταθεροποιησες την θερμοκρασια αυτο ειναι πολυ σημαντικο. Η καταναλωση του επεξεργαστη σου στα 2950 με 1.55V ειναι 200W.

Link to comment
Share on other sites

χτες ειμουνα στα 3050 με 1,67 και έτρεχα snm fpu. Οπότε άστα να πάνε. Αλλά το θηρίο το προμι κρατούσε -12 περίπου και οριακά 255 στην dfi(όλο το απόγευμα του έκανα tuning βέβαια).Δεν βλέπω όμως να την παλεύει άλλο ο compressor.Μαλλον σε λίγο καιρό θα πάω σε κάτι πιο δυνατό ή θα πουλήσω το πρόμι και θα φτιαξω κάτι custom να ξεμπερδεύω. Ασε που με ζαλίσανε και οι 4 120αριδες μέσα στο πρόμι.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.